reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chybí FAQ pro začátečníky v sekci OS LINUX

sokorotor (110)|16.3.2011 12:49
A tak tato sekce podle toho taky vypadá.

Někdo znalý uživatelské problematiky operačního systému "Linux" by měl sepsat FAQ nebo stručnou sekci (read me first !).

Tato sekce by měla obsahovat všechny základy, které běžný uživatel(od windows) jež se začal zajímat o "Linux" bude potřebovat.


1. Vysvětlit co je Linux - a co je Linuxová dystrybuce

2. Vysvětlit že Linux a Linux dystro není zadarmo ale je Open source a tedy je volně ke stažení a používaní.

3. Základní vysvětleni pojmu Open source

4. Vysvětlit proč jsou Windows closed souce

5. Doporučení začít s nejrozšířenější Linuxovou dystrybucí UBUNTU.

Doporučení uživatelské příručky k Ubuntu kterou píše Ivan Bíbr a kolektiv.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Nikdo netvrdí že musíte přesně udělat co jsem napsal, berte to pouze jako námět jak se se sekcí OS Linux vypořádat.

--------------------------------------------------------------------------------------------
zsdx (2098)|16.3.2011 13:22
Tak se toho chop sam, dej to do Tvorby ctenaru a kdyz to bude dobre, tak to admini radi zaradi :)

A linux sice pouzivaji 'tvrdaci' ale dystrybuce se to fakt nepise :D
johny__g (6387)|16.3.2011 13:37
Když to sepíšeš, jsem ochotný ti opravit pravopisné chyby. ;)
kevin00 (10238)|16.3.2011 14:23
Základy Linuxu -při sestavení FAQ by se mohlo hodit :)
mech13 (5526)|16.3.2011 14:33
a neni to mlaceni prazdne slamy?

kdejaky web o linuxu nebo kdejake distro takovy clanek ma, imho je zbytecne neco vymyslet...
durib (1141)|16.3.2011 16:30
Vsechny ty informace jsou mi na prd. I neznaly clovek si dokaze tohle vyhledat, pokud ho to vubec zajima. Nejake GNU/GPL? EULA taky nikdo necte. Staci vedet, ze je to zadarmo.
Jedine, co je dobre- prehled distribuci, na co slouzi atd.
Dale bych ale spise doplnil:
1. Jak nainstalovat, co je Live atd.
2. Nove souborove systemy
3. Ucty a opravneni
4. Instalace neni vzdy next-next-next-finish
5. Zakladni prace v terminal?
Salamander (6177)|16.3.2011 16:51
Jestli budu mit nekdy chvilku cas, tak muzu neco sepsat, ale momentalne toho mam trosku moc :turtle
jinak navody na Linux najdes odjakziva na root.cz a abclinuxu ... je tam toho mraky
sokorotor (110)|17.3.2011 10:58
Za svou "dystrybuci" se už stydím.

Mě šlo pouze o eliminaci těch nejzákladnějších prvotních otázek, jako např.

- jaké distro na moje pc/notebook , co je Live CD atd. ...

Mohl by to být také pouze prvotní orientační bod nebo návěstník s odkazy.

Je opravdu zbytečné psát znova co už bylo napsáno.

Něco tedy dám do hromady.

A vy se k tomu pak vyjádříte.

PS: A ted' jdu odpovídat na otázky
sokorotor (110)|17.3.2011 11:05
[quote=mech13;441550]a neni to mlaceni prazdne slamy?

kdejaky web o linuxu nebo kdejake distro takovy clanek ma, imho je zbytecne neco vymyslet...[/quote]

Ano, pokud se to spatně pojme tak je to mlácení prázdné slámy.

Na internetu jsou tisíce stránek věnované "Linuxu" a přesto se vám sem přijdou zeptat nato, jakou distribuci a co je Live cd. Takže to věřím tomu že to bude alespoň trochu užitečné.
sokorotor (110)|17.3.2011 11:26
[quote=durib;441567]Vsechny ty informace jsou mi na prd. I neznaly clovek si dokaze tohle vyhledat, pokud ho to vubec zajima. Nejake GNU/GPL? EULA taky nikdo necte. Staci vedet, ze je to zadarmo.
Jedine, co je dobre- prehled distribuci, na co slouzi atd.
Dale bych ale spise doplnil:
1. Jak nainstalovat, co je Live atd.
2. Nove souborove systemy
3. Ucty a opravneni
4. Instalace neni vzdy next-next-next-finish
5. Zakladni prace v terminal?[/quote]

Promiň, ale pro mě už nikdy nebude "Linux zadarmo" protože :

1. Protože vývoj Linuxu a Linuxových distribucí stojí nějaké prostředky(peníze), atˇ už vlastní nebo firemní.

2. Si vždycky představím klasického českého chytráka který si řekne "a mám to zadarmo..."

--------
- jak instalovat, může být , -nové souborové systémy pokud vím nejsou (ext4 je asi nejnovější) , - účty a oprávnění to spadá do instalace , - instalace v ubuntu je naštěsti >*>*> . Terminál tam moc teorie neni to už by nemuselo být.
Salamander (6177)|17.3.2011 14:05
[quote=sokorotor;441675]
Něco tedy dám do hromady.

A vy se k tomu pak vyjádříte.
[/quote]

No, myslel jsem, ze bych neco sepsal, ale jestli se ti do toho chce, urcite to vadit nebude :D
EditorPO (2819)|17.3.2011 14:14
[quote=sokorotor;441681]Promiň, ale pro mě už nikdy nebude "Linux zadarmo" protože :

1. Protože vývoj Linuxu a Linuxových distribucí stojí nějaké prostředky(peníze), atˇ už vlastní nebo firemní.

2. Si vždycky představím klasického českého chytráka který si řekne "a mám to zadarmo..." [/quote]

Asi si nepochopil definíciu slobodného software. Slobodný software je vecou slobody a nie ceny.

sokorotor (110)|18.3.2011 21:19
[quote=Salamander;441705]No, myslel jsem, ze bych neco sepsal, ale jestli se ti do toho chce, urcite to vadit nebude :D[/quote]

Bude nejspíše lepší, když to napíše někdo od vás. Tak to tedy napiš.
sokorotor (110)|18.3.2011 23:07
Asi takhle nějak jsem si to zhruba představoval.:o

I když trochu stručnější.

>>>Unix - Linux sekce na Overclock.net<<<