reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Neroztočil se větrák u CPU (jednou)

Zeus(CZ) (318)|9.7.2008 18:00
Zdravím, tentokrát jde o staré PC.

Hodilo to hlášku (při bootování), že se neroztočil větrák u procesoru, samozřejmě mě to nepustilo dál a vydávalo to naprosto šílené kvílivé zvuky (myslel jsem, že umírá).

Stalo se to poprvé. Vypnul jsem to a vyndal ze zásuvky, šel pro šroubovák, a když jsem se vrátil, chtěl jsem to ještě jednou zkusit, a ejhle, fungovalo to. Takže to později rozeberu a mrknu do toho, jestli to není nějaká na první pohled viditelná chyba, kterou bych i já mohl rozpoznat (třeba požár).

Teď je teda v pořádku, jde spíš o to, aby se to někdy nestalo rodičům, až nebudu doma. A taky o to, aby úplně nekiksnul, nechci pouštět rodiče k sobě na svůj PC :)

Je tam toto:

MB: MSI KT4 Ultra (MS-6590), 6 PCI, 1 AGP, 3 DIMM, Audio
CPU: AMD Athlon XP 2000+ 1700MHz (12.5 × 136)
HDD: Seagate Technology ST3120022 (120GB, RPM Ultra, Ultra-ATA/100)
RAM: ??? 512 MB, (PC2700 DDR SDRAM)
GPU: ATI Radeon 9200 Atlantis
DVD 1: Samsung CD-R/RW SW-252B (52×/24×/52× CD-RW)
DVD 2: Sony DVD RW DW-Q28A
Skříň: Noname, vypadá designově jako toto
Zdroj: ???


Je to starej krám, ale potřebuju ho ro rodiče. Pomoc, prosím :)
Klingacikx (1545)|9.7.2008 18:02
Dobre urobíš ak ho vyčistíš od prachu a vyresetuješ mu BIOS
možno sa isto neroztočil, alebo mu ruplo v BIOSe ako niekedy môjmu, len mne napíše CPU FAN ERROR a pres F1 to be con...
Zeus(CZ) (318)|9.7.2008 18:03
Nu, vyčistit od prachu zvládnu, vezmu velký kýbl :-)

A resetuješ BIOS, ehm, ... jak? co to je? :)

Děkuju moc, Z.
HiLow (1000)|9.7.2008 18:04
Mozna je to je trivialni zalezitost, treba konektor od vetraku. Zkus ho vyndat a znovu zasunout.
Protoze je to starsi PC, mozna bych to udelal se vsemi konektory a pritom procistil.
Dale muze mit vetrak zanesene lozisko, to je dalsi vec co me napada.
Nevidel bych to az tak na nejaky velky problem. ;)
HiLow (1000)|9.7.2008 18:07
[quote=Zeus(CZ);140438]Nu, vyčistit od prachu zvládnu, vezmu velký kýbl :-)

A resetuješ BIOS, ehm, ... jak? co to je? :)

Děkuju moc, Z.[/quote]

Na desce mas propojku CLEAR CMOS. Takze vypni PC, odpoj od elektriky a tu propojku zkratuj jumperem. Po par sekundach vrat na puvodni pozici, pripoj PC k elektrice.
Budes muset znova nastavit BIOS. ;)
Klingacikx (1545)|9.7.2008 18:07
BIOS zresetuješ tak, že na chvíľu vytiahneš baterku a alebo prehodíš jumper na doske
//o 3s pomalší:hmm:slug
Zeus(CZ) (318)|9.7.2008 18:07
Děkuju oběma za rychlé odpovědi. Tak já si zítra najdu čas a 'opravím' to.

Čistit můžu natvrdo vysavačem (samozřejmě opatrně)? Nebo musím sehnat antistatický šteteček s vlákny z bílého jelena apod.?

A co mimochodem udělá resetování BIOSu s počítačem?

Děkuju, Z.


Edit: OK, tak asi zatím nebudu resetovat BIOS, protože nenajdu ani CMOS ani nemám JUMPER :). Ale mrknu na to, až to budu rozebírat, koneckonců od chvíle, co jsem si postavil PC (pozdrav všem ... ;)), jsem odborník :):):)
Klingacikx (1545)|9.7.2008 18:10
kľudne ten prach opatrne vysaj vysávačom alebo ho vyfúkni.
keď sa BIOS zresetuje tak sa vráti všetko na defaut:notsure
//jumper tam je;) ty len zmeníš jeho polohu
SamecP (1751)|9.7.2008 18:12
[QUOTE=Klingacikx;140446]kľudne ten prach opatrne vysaj vysávačom alebo ho vyfúkni.[/QUOTE]
Spíš bych doporučoval to vyfoukání,nejlépe fenem...
Zeus(CZ) (318)|9.7.2008 18:19
Aha, já myslel, že z fénu lítá spousta statický elektřiny apod. Zjevně jsem se spletl :). Tak já tam ten jumper najdu. Nastavení BIOSu myslím už nebude problém, dělal jsem to před týdnem.

Děkuju, Z.
HiLow (1000)|9.7.2008 18:21
[quote=Zeus(CZ);140452]Aha, já myslel, že z fénu lítá spousta statický elektřiny apod. Zjevně jsem se spletl :). Tak já tam ten jumper najdu. Nastavení BIOSu myslím už nebude problém, dělal jsem to před týdnem.

Děkuju, Z.[/quote]

Ten CLEAR CMOS, nebude mozna zatim zapotrebi. Je to jen dalsi moznost. Nejdriv vycisti pocitac a mrkni na lozisko u toho vetraku na CPU. ;)
Petr S. (1220)|9.7.2008 18:22
Ano, ke všemu co zde zaznělo, se připojuji také. Také ještě zkontroluj, zda větráčku v jeho pohybu nebránil nějaký cizí předmět. Kromě prachu také třeba nějaký kablík atd.

Jinak k tomu resetu - postup jak na to je přesně popsán v naší databázi řešení problémů, nebo také v mém první článku na SHW v kapitole "Když se něco nepovede". :)

Jak tam uvádím, než počítač po resetu zapneš, tak pls ještě zkontroluj, zda je přepínač opravdu ve správné poloze. U starších základních desek se stávalo, že je takové spuštění (tedy spíše vzniklé proudové přetížení) docela spolehlivě odpálilo :-( Jednomu čtenáři se to stalo konkrétně u jedné desky MSI. U dnešních modelů se už asi nic nestane, ale jak píšeš, je to starší počítač.

EDIT: Jo, a jak píše HiLow, reset nebude možná ani zapotřebí :-)
Zeus(CZ) (318)|9.7.2008 18:28
[quote=Petr S.;140455]U starších základních desek se stávalo, že je takové spuštění (tedy spíše vzniklé proudové přetížení) docela spolehlivě odpálilo :-( Jednomu čtenáři se to stalo konkrétně u jedné desky MSI. [/quote]

Mein Gott!

Doufám, že to skutečně nebude zapotřebí. Jinak moc děkuju za ty odkazy, větráček jsem hledal, ale podívat se tady na fóru na reset BIOSu, to mě potom už v zápalu přemýšlení nenapadlo :rolleyes:. Díky, Z.
HiLow (1000)|9.7.2008 18:37
[quote=Petr S.;140455]Jednomu čtenáři se to stalo konkrétně u jedné desky MSI.[/quote]
Me se to pred par lety stalo taky:thumbdown Taky u desky MSI.
Petr S. (1220)|9.7.2008 18:45
[quote=HiLow;140464]Me se to pred par lety stalo taky:thumbdown Taky u desky MSI.[/quote]

Můžu se zeptat, jakou konkrétně jsi měl?

EDIT: Těď jsem se koukal a u něj to byla K7N2 Delta-L.
HiLow (1000)|9.7.2008 18:52
[quote=Petr S.;140469]Můžu se zeptat, jakou konkrétně jsi měl?

EDIT: Těď jsem se koukal a u něj to byla K7N2 Delta-L.[/quote]

To kdybych si vzpomenul. Je co si vzpominam, tak tam byl CPU Athlon XP 1800+. Ale model desky si opravdu nevybavim.
Proste jen moje blbost, zapomnel jsem jumper v blbe poloze a bylo po desce. Reklamace byla nastesti vymenou hned v obchode na miste.
Deee-aN (3834)|9.7.2008 19:30
[quote=Zeus(CZ);140452]Aha, já myslel, že z fénu lítá spousta statický elektřiny apod. [/quote]
Vysavač poměrně spolehlivě nabiješ třením o koberec. I tak by byla veliká shoda náhod, kdybys jím něco odpálil. Většina náboje se zase rychle uzemní. Na druhou stranu - kdo to riskne? Určitě je lepší foukat a nedotýkat se (pro jistotu).
Petr S. (1220)|9.7.2008 21:14
[quote=HiLow;140474]Reklamace byla nastesti vymenou hned v obchode na miste.[/quote]

To jsi měl štěstí, kdyby to podrobněji zkoumali nebo to poslali výrobci, možná by přišli na to, co se s tím vlastně stalo. No ale možná taky ne :)

Na odfoukávání prachu se prodává též stlačený vzduch ve spreji. I když pro tento účel se s největší pravděpodobností nevyplatí :D
Zeus(CZ) (318)|9.7.2008 21:26
Je to hrůza uvnitř, nepřehledná změť kabelů, přidavných karet, atd.

Zatím jsem jen vyndal a zandal konektor u větráčku (uff :)), protože mě zdržel boj s tou DEBILNÍ skříní, který vůbec nejde odendat bočnice.

Zejtra to zkusim pročistit ... A neinvestuju do něj ani korunu, fén mu bude muset stačit :-D
Petr S. (1220)|9.7.2008 21:54
Neměl bych to říkat, ale - Správně :D

Jinak zkus ty kablíky trošku s pomocí stahovacích pásků svázat - budou se pak míň plést a navíc nebudou bránit lepšímu průtoku vzduchu.
HiLow (1000)|9.7.2008 23:54
[quote=Petr S.;140552]To jsi měl štěstí, kdyby to podrobněji zkoumali nebo to poslali výrobci, možná by přišli na to, co se s tím vlastně stalo. No ale možná taky ne :)[/quote]

Tenkrat jsem byl celkem velky odberatel, takze v ramci dobrych vztahu se mnou reklamace neresili jinak nezli vymenou kus za kus a to okamzite. Pravda pokud to nebylo uz hodne stare.
Pavel Boček (4169)|12.7.2008 16:04
Někde v BIOSu je určitě volba aby nezobrazoval BIOS varování a nehulákal alarm, pokud se ventilátor přestane točit. Stačí to vypnout :idea A pořádně to vyčisti, nejlépe ventilátor i namazat nebo rozebrat, vyčistit a pak namazat.

[SIZE="1"]Zeus(CZ): kroť se trochu jo ? Co takhle začít fórum pročítat nebo trochu študovat ve volném čase ? Už pomalu zamořuješ fórum víc, jak kdysi já a upřímně - tyhle dotazy jak vyresetovat BIOS :angry Tohle je základ, samozřejmě, nedělal jsi to, OK, ale na co tu je hledání ?! Tohle se zodpovídá pořád dokola, protože to nikdo nezkusí napsat do vyhledávače :angry Hned je tu samozřejmě pět odpovědí jak to udělat :mistake:stupid[/SIZE]
Zeus(CZ) (318)|12.7.2008 16:09
[quote=Pavel Boček;141330]Co tu zase je za flame nebo co sakra ?! Jak může být nové PC zaprášené tak, aby blbnul ventilátor ?[/quote]

To bylo staré PC … Psal jsem to v první větě …

Jinak OK, pravda … Ten reset BIOSu taky, ale na druhou stranu jsem to tady většinou zahltil svými DVĚMA dotazy na PC sestavu (normálním lidem stačí jen jeden dotaz), kvůli financím jsem ji musel odložit. Taky jsem tu měl zbytečný dotaz na Q9450×X3350 (to byla fakt kravina), ale třeba diskuze k Sestavit sám … byla docela plodná …. A jinak jsem tu holt poslední dobou dost vidět, protože jsem objevil krásu sekce Volná témata, plné diskuzí o češtině a spol. :) A ta Vista je tak napůl no, neřešilo se to tu, dost věcí jsem teda MOHL najít (záchvat blbosti), ale něco snad nebylo tak hrozný ... A Dynamic Energy Saver tu nebyl :)

Na 192 příspěvků to není moc, ale ZAS TAK HROZNÝ zahlcování to podle mě taky není … I když dokonalý to teda fakt není, svědomí nemám bílé jako křídové útesy někde v Anglii … Já se polepším (kromě tý češtiny) ...
Pavel Boček (4169)|12.7.2008 16:15
Viz výše, upraveno.

Vypínání těch blbostí o ventilátoru je v BIOSu v PC Health Status. CPU Fan detection dej na Disabled.