reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaký mi doporučíte notebook?

devil 666 (33)|3.1.2009 10:37
Dobrý den,
měla bych prosbu. Chtěla bych si koupit nový notebook, ale nevím jaký, vůbec se v tom nevyznám.
Použivala bych to na net, na úpravu fotek.
Můžete mi prosím někdo poradit? Na ceně mi nezáleží.
Děkuji.
Tommy.mann (4)|3.1.2009 10:42
Potrebujes zrovna notebook? Mozna by ti stacil klasicky desktop a usetrene penize bych dal do poradneho LCD. LCD na notebooku nebude rozhodne tak kvalitni.
Druha otazka. Jaky mas rozpocet?
devil 666 (33)|3.1.2009 11:07
Chtěla bych notebook, protože není tak prostorný a dá se přenášet. Chtěla bych do něj investovat do 30 000kč.
johny__g (6387)|3.1.2009 11:12
LCD na notebooku nejsou zdaleka tak dobré jako stolní, s tím počítej. Pokud má být ta úprava fotek na profesionální úrovni, tak se nevyhneš koupi externího LCD. Ale jestli je to jen takové to upravování fotek z dovolené, tak by to stačilo.
Máš představu jak moc budeš ten notebook přenášet? Je mobilita na prvním místě? Nebo ho potřebuješ jen občas někam vzít? On je dosti rozdíl mezi 12" a 17 " notebookem. Co výdrž na baterie, je důležitá?
pas!k (3765)|3.1.2009 11:21
Na ty fotky by byla asi lepsi 17 ale zase bude tezsi a hur se prenaset .. libi s emi treba tohle .. HP Compaq 6830s
devil 666 (33)|3.1.2009 11:26
Úpravu fotek nebudu dělat jen z dovolené, ale profesionálně.
Notebook nebudu přenášet často jen občas. A výdrž baterie není důležitá, nebudu ho používat na cestování. Chtěla bych, aby byla dobrá kvalita obrazu. Pokud to není možné do těch 30 000kč, tak můžu investovat i více, ale né o moc.
Tommy.mann (4)|3.1.2009 11:27
Pokud ti jde o prenaseni, tak vol spis mezi 13"-14" nebo max 15". 17"tky jsou na prenaseni velmi nevyhodne - vaha i pres 3 kg a ver mi ze to uz se pronese. Jak moc je pro tebe mobilita dulezita? Jsi studentka, ktera kazdy tyden dojizdi domu a bere si "praci" s sebou?
Co presne chces delat s temi fotkami? Upravovat ve fotoshopu na prof. urovni nebo si je jen max prohlizet?
Jinak mozna by se ti mohl "libit" Dell Inspiron XPS™ M1530 - koukni se do konfiguratoru http://www.dell.de (nekoukej na CZ stranky, ty jsou predrazene).
devil 666 (33)|3.1.2009 11:30
[QUOTE=pas!k;201762]Na ty fotky by byla asi lepsi 17 ale zase bude tezsi a hur se prenaset .. libi s emi treba tohle .. HP Compaq 6830s [/QUOTE]

Vzhledově vypadá dobře, ale jak už jsem psala opravdu tomu nerozumím. Na co se mám dívat, aby se daly dělat úpravy fotek kvalitně? Je důležité nějaké rozlišení obrazu? Asi jo, že? Ale jaké?
Tommy.mann (4)|3.1.2009 11:34
[QUOTE=devil 666;201763]Úpravu fotek nebudu dělat jen z dovolené, ale profesionálně.
Notebook nebudu přenášet často jen občas. A výdrž baterie není důležitá, nebudu ho používat na cestování. Chtěla bych, aby byla dobrá kvalita obrazu. Pokud to není možné do těch 30 000kč, tak můžu investovat i více, ale né o moc.[/QUOTE]

OK, takze ja bych byl spise pro 15" treba tohle Lenovo http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=58623.
K tomu dokoupit monitor - Lenovo L220x (recenze: https://www.svethardware.cz/recenze-extremni-dvaadvacitka-lenovo-l220x/22503)

Celkove jsi tesne pres tvuj limit.
devil 666 (33)|3.1.2009 11:42
Tommy.mann - nejde mi o časté přenášení, ale jen někdy se tomu nevyhnu, jezdím někdy mimo domov na delší dobu, tak bych si chtěla notebook vzít sebou. Cestuji autem, takže váha taky asi nebude důležitá, samozdřejmě kdybych měla nosít deset kilo, tak bych si to rozmyslela.
Fotky upravuji ve fotoshopu profesionálně a taky dělám prezentace v Nero vision. Je to sice jen můj koníček a ne práce, ale dost mě to baví a proto si chci koupit kvalitní notebook.
matyyy (2527)|3.1.2009 11:48
pro Tommy.mann
22" pro "profesionála" připojit přes dsub dobrý joke

pro devil 666
hledej nějaký ntb s dvi/hdmi výstupem pro připojení externího monitoru protože všechny displaye na ntb stojí za nic
devil 666 (33)|3.1.2009 11:49
Lenovo ThinkPad R500 (NP732MC)
Ten se mi libí. Děkuji. Určitě budu uvažovat nad jeho koupi.
xmarek (1676)|3.1.2009 11:58
Pokud chcete notebook na úpravu fotek tak Vás chci upozornit, že poslední notebook, který Lenovo vyrobilo s poměrně kvalitním display-em byl Thinkpad 15" T60 s IPS panelem. Dnešní notebooky od Lenova už jsou pouze display-e typu TN. Navíc ten notebook, který se Vám tak líbí neobsahuje výstup DVI. Takže pokud uvažujete, že si k notebooku pořídíte nějaký ten panel S-IPS nebo zde zmiňovaný S-PVA budete potřebovat Dock. http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-port-advanced-d61230.htm
devil 666 (33)|3.1.2009 12:08
To jsem špatně pochopila nebo spíše jsem si to špatně přečetla. Určitě neuvažuji o koupi notebooku a k tomu panel. Chci jen notebook.
xmarek (1676)|3.1.2009 12:31
[QUOTE=devil 666;201786]To jsem špatně pochopila nebo spíše jsem si to špatně přečetla. Určitě neuvažuji o koupi notebooku a k tomu panel. Chci jen notebook.[/QUOTE]Jak už jsem uvedl. Najít v dnešní době notebook, který bude mít display vhodný pro profesionální úpravu fotek nelze. Osobně jsem viděl fotografie, které byly upraveny ve Photoshopu na normálním TN display-i a výsledek byl dost špatný. :cry
devil 666 (33)|3.1.2009 12:39
xmarek - Takže mi doporučujete raději nějaký stolní počítač? Co je pro mě důležité, displej? Podle toho co čtu, tak mi nikdo notebook nedoporučuje asi na tom něco bude. Docela mě to odradilo. Asi začnu přemýšlet nad stolním počítačem a prostě se smiřím s tím že ho nebudu vozit sebou.
Logout (4018)|3.1.2009 12:48
No, bohužel dneska se opravdu nevyrábí notebook, na kterym by šlo profesionálně a dobře upravovat fotky. Viděl bych tydle řešení.
1) Koupit starší T60. Sice měli trošičku problém s podsvícením, ale kvalita displeje je nesrovnatelně větší oproti těm co se do ntb montujou teď. Výkonem přitom zas tak nezaostává, pokud by se do něj doplnil 7200 disk, tak je to furt vcelku schopnej stroj.
Nemá ale tuším DVI výstup, což limituje připojení externích monitorů (docking station
ale lze).
2) Koupit nějakej notebook a k němu nějakej kvalitní IPS displej. Za 18000 se sežene slušnej ntb a za 12000 se sežene slušnej displej (24" HP). Rozhodně by displej měl bejt nejmíň PVA, ale nejlépe SIPS, rozhodně by ntb měl mít DVI výstup
3) Koupit desktopovej PC s displejem a k tomu nějakej levnej ntb.
Výhoda je, že desktop bude výkonější, na některý úpravy (v photoshopu CS4) nesrovnatelně, protože se použije akcelerace GK a ty jsou v desktopu nesrovnatelně výkonější než v notebooku. Je ale zas pravda, že úprava fotek (pokud nejde o výrobu plakátů velikosti A2) výkon ntb naprosto stačí, takže možná 2 je nejlepší varianta.
Todle řešení se ale s kvalitním displejem o kus přehoupne přes 30000. Další jeho výhoda je v tom, že člověk má dva nezávislé stroje a tak vyřešené zálohování dat.
4) Koupit pouze desktop s dobrym displejem. :-) Ale přenáší se to blbě, i když jsem párkrát už PC na krosně nes :-)
pas!k (3765)|3.1.2009 12:49
Edit az ted sem si precetl profi praci s photoshopem .. v tom pripade bych se priklanel k desktpu a nejakemu kvalitnejsimu lcd panelu ..
xmarek (1676)|3.1.2009 12:59
[QUOTE=Logout;201808]1) Koupit starší T60. Sice měli trošičku problém s podsvícením, ale kvalita displeje je nesrovnatelně větší oproti těm co se do ntb montujou teď. Výkonem přitom zas tak nezaostává, pokud by se do něj doplnil 7200 disk, tak je to furt vcelku schopnej stroj.
Nemá ale tuším DVI výstup, což limituje připojení externích monitorů (docking station
ale lze).[/QUOTE]Tento notebook nemá DVI (jelikož ten notebook mám a zrovna na něm píši :D), ale přes Dock lze připojit monitor prostřednictvím DVI. (a zrovna je v Dock-u :D). IPS měly pouze 15" verze T60 a osazovaly se display-i od dvou výrobců a to LG (poslední kousky, které měly pěkný obraz) a od firmy Hydis (vyráběly display-e i z rozlišením 1600x1200), ale ty měly slabší podsvícení.
Tady je link na druhý zmiňovaný typ display-e: http://usanotebook.cz/notebook/2623DDU-IBM-ThinkPad-T60p---IPS-1600x1200.php
Logout (4018)|3.1.2009 13:06
pas!k: S DVI připojením maj dnešní notebooky dost výkonu na úpravu fotek, takže bych NTB tak úplně nezavrhoval - ne ty s celeronem (cache by tady hodně chyběla), ale plnotučný ntb dvoujádro výkonem stačí. Rozhodně ale kvalitní externí displej připojenej přes DVI.
Pokud by byl striktní požadavek na přenosnost (a grafickou práci na více místech), pak nic jinýho než ta T60 nezbejvá - to je ale přecejenom dost kompromyš.
xmarek (1676)|3.1.2009 13:37
Pokud uvažujete nad koupí T60. Tak jeden je teď na prodej na aukru: http://aukro.cz/item517711211_ibm_t60_s_ms_windows_xp_pro_a_ms_office_v_cene.html
devil 666 (33)|3.1.2009 13:50
Děkuji všem.
Rozhodla jsem se pro stolní počítač. O jeho sestavě se poradím přímo v prodejně počítačů. Snad mi tam dobře poradí a budu spokojená.
Intri (3490)|3.1.2009 13:52
Rozhodnutí jsi udělala správné, stolní monitor na grafiku ( a potažmo i stolní PC, protože monitor s sebou asi nikdo vozit nebude a stolní PC jsou stále levnější, než noťasy ) je prozatím stále jediné správné řešení.

Jen bych doporučil, aby sis nechala sestavu poradit od zdejších lidí, obchodníci mají tendeci ti za stejné peníze prodat 3/4 až 1/2 toho, co bys za ně mohla ve stejném obchodě mít. Naproti tomu u nás si můžeš být jistá nezaujatostí výběru ( z rad nám tady neplyne žádný profit, nejsme motivování nabízet něco horšího, než můžeme ), krom toho jsou tu lidi, kteří vývoj HW opravdu sledují a vědí, co je v dnešní době nejvýhodnější.
devil 666 (33)|3.1.2009 13:56
Intri - děkuji. Asi máte pravdu, nechám si poradit, abych měla aspoň menší přehled.
devil 666 (33)|3.1.2009 13:58
Můžu vás poprosit o nějakou sestavu stolního počítače? Chtěla bych mít aspoň nějaký menší přehled. Děkuji
pas!k (3765)|3.1.2009 16:06
[QUOTE=Logout;201821]pas!k: S DVI připojením maj dnešní notebooky dost výkonu na úpravu fotek, takže bych NTB tak úplně nezavrhoval - ne ty s celeronem (cache by tady hodně chyběla), ale plnotučný ntb dvoujádro výkonem stačí. Rozhodně ale kvalitní externí displej připojenej přes DVI.
Pokud by byl striktní požadavek na přenosnost (a grafickou práci na více místech), pak nic jinýho než ta T60 nezbejvá - to je ale přecejenom dost kompromyš.[/QUOTE]

To netvrdim ale stjne by to chtelo dalsi lcd tak to si myslim ze uz je lepsi desktop + poradne lcd + casem treba dalsi horsi lcd na nastroje
Logout (4018)|3.1.2009 17:20
Souhlasim, že desktop je tady silná alternativa na zvážení - pokud ale potřebuje zároveň notebook, tak pokud koupí LCD, klávesnici a myš, tak by NTB stačil. Pokud měl bejt ntb jen taková přidaná hodnota, když už se něco kupuje, pak je varianta desktop samozřejmě levnější a i v něčem lepší varianta.
xmarek (1676)|3.1.2009 17:57
Nechci do Vás rýt, ale možná jste v zápalu boje nezaznamenali, že dotyčná osoba je již rozhodnutá pro koupi stolního pc.
Cituji:
"Děkuji všem.
Rozhodla jsem se pro stolní počítač. O jeho sestavě se poradím přímo v prodejně počítačů. Snad mi tam dobře poradí a budu spokojená."

"Můžu vás poprosit o nějakou sestavu stolního počítače? Chtěla bych mít aspoň nějaký menší přehled. Děkuji"
Logout (4018)|3.1.2009 18:44
No jo :-) ale na začátku byla rozhodnutá pro notebook. Říká se dvakrát měř a proto myslím naše příspěvky smysl mají :-).

No, sestavu bych udělal třeba takhle:
ale je tam spousta nejasnejch věcí. Např. dal jsem tam grafiku, anžto toho novej Photoshop umí využít. Pokud nemáš a neplánuješ novej Photoshop a nebudeš nikdy hrát hry, pak by byla asi lepší volba AMD s integrovanou grafikou. Naopak pokud bys chtěla hrát víc, tak by se měl ještě tisíc přihodit na nějakou
4830 nebo 4850...

Naopka na proceoru by šlo dost přitlačit - tendle má ale nejlepší poměr cena/výkon a jde dobře přetaktovat. Na úpravu fotek je výkon víc než dostatečnej - což ale zas vede k zamyšlení, jestli je potřeba ta extra grafika a nemělo by se to postavit na AMD (o něco levnější a o něco nižší spotřeba)....

Přitlačit by šlo i na desce, ale nevidim moc důvod (leda bys chtěla firewire na připojení webkamery), naopak zdroj by moh stačit i levnější - ale tendle je ozkoušenej, tichej a jistojistě v počítači nic neodpálí, takže bych ho asi nechal. Možná by stačil i 385W, ale mít nějakou rezervu se hodí...