reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Obnova dat z HDD, úkol pro HW fajnšmejkry

gaspyk (2)|22.3.2007 19:21
Ahoj
Zformatoval sem novy disk Seagate 320GB SATAII pomoci programu Partition magic na souborovy system NTFS.Prenesl jej na jiny pocitac.A na jiny disk(ale na stejnem pocitaci) nainstalova system WinXP.Jake bylo moje prekvapeni,kdyz Windows nechteli vyse popsany disk nacist!Zkratka se napsala hlaska Disk nelze precist.A navic Winy tvrdili,ze disk ma pouze asi 170GB.Chvili sem to koumal a pak sem pomoci cd s WinXp nabootoval do nabidky s instalaci WinXP.Tam se mi take ukazalo ze disk ma pouze 170GB.
Mno a pak sem udelal asi tu nejvetsi blbost co sem mohl.Dal jsem smazat diskovy oddil
Pokusil sem se data z tohoto disku obnovit pomoci ZAR32 ale marne.Existuje nejaky zpusob jak tyto data dostat zpatky?Nebo se vsechna data smazala zrusenim diskoveho oddilu?

Omlouvam sem esli pletu pojmy

Diky za odpoved a pripadne rady
Ritchie83 (369)|22.3.2007 20:03
[QUOTE=gaspyk]Dal jsem smazat diskovy oddil
Pokusil sem se data z tohoto disku obnovit pomoci ZAR32 ale marne.Existuje nejaky zpusob jak tyto data dostat zpatky?Nebo se vsechna data smazala zrusenim diskoveho oddilu[/QUOTE]
Nejjednodušší řešení je obnova MBR (v případě primárního oddílu) nebo všech EBR (v případě logického oddílu) ze zálohy. O něco méně pohodlné řešení je obnova dat ze zálohy. Pokud ani jeden typ zálohy nemáte, tak máte problém.

Dobře, ten problém není neřešitelný. Co potřebujete, je najít začátek smazaného oddílu. K tomu stačí prohledat disk vhodným programem, který se pokusí podle dat na disku odhadnout, kde by smazaný oddíl mohl začínat. Může se stát, že program určí více možností. Potom je na vás, abyste správně (např. podle velikosti předchozích oddílů) určil, která možnost je správná. Konec oddílu znát nemusíte, většina souborových systému totiž nemusí zabírat celý oddíl, takže pokud nějaké místo zbývá, ničemu to nevadí. Jestli má stejné chování i NTFS, však netuším.

Pokud to je jen trochu možné, doporučuji, abyste disk v současném stavu zálohoval a pokusy o obnovení prováděl na kopii. Obecně je jednodušší obnovit primární oddíl. Pokud předchozímu odstavci nerozumíte, tak raději požádejte někoho zkušenějšího. Málem bych zapomněl, ten program se jmenuje TestDisk.
gaspyk (2)|22.3.2007 23:48
Díky moc za radu,verim ze to zvladnu.Docela jsem to pochopil.Napisu jak sem dopadl
Hightwolt (2)|8.12.2007 20:37
Ahoj.. mám takový malý problémek.. mam disk 400 gb siemens sata-2. nedávno jsem si instaloval nový OS a při instalaci došlo k nerozpoznání oddílů na HDD a při pokusu jej otevřít po mě chce OS sformátování. na disku mam zhruba 350 GB a potřebuju se k ním dostat. Disk není nijak poškozený, není naformátovaný, pouze nejde rozpoznat.. děkuji. doufam že bylo vše pochopeno;)
Intri (3490)|8.12.2007 20:43
Jaký OS, XP?
Hightwolt (2)|9.12.2007 15:45
ano.. predhozi verze OS byla XP pro, ale nyní mám XP home
teelemachos (1)|22.2.2008 15:51
Zdar, omylem jsem smazal na externím harddisku s 250 Gb dat oddíl. Při pokusu o otevření nabízí wokna zformátování. Vyzkoušel jsem spoustu programů na obnovu dat, ale žádný si s tím neporadil. Až na jeden: http://www.findandmount.com/ Je zdarma. Možná by to mohlo vyřešit pár problémů diskutérů tohoto fóra.
Petr S. (1220)|24.2.2008 13:22
Jsi machr šéfe :thumb Tenhle program je to nejlepší, co jsem kdy viděl :) Mohu jen doporučit.
beddy07 (9)|18.1.2009 14:20
Zdravím, mám takovej problém.Nedávno mi klekl HDD, vůbec nevím co s tím ..mám tam důležitá data nevím v čem to může být a jakým způsobem dostat data zpět. V BIOSu ho vidím, neklepe, není starej jen z něj nemůžu nabootovat na žádném počítači. Poradil by mi prosím někdo nejaký způsob jak zachránit v tomto případě data?
Petr S. (1220)|18.1.2009 14:46
Též zdravím. Vypíše systém při bootování nějakou chybovou hlášku? Disk toto začal dělat najednou nebo po nějaké úpravě v systému?
krtek.cz (5)|23.1.2009 14:04
Zdravím,
Muj problém je možna podobny všem co sou tady. Jedna se o tom mám disk který byl rozdělen na dva oddíly jeden byl system 30GB a druhy na data 170GB. Dal sem si do kompu druhy disk na ktery sem dal system potom pomoci partition magicu sem udělal to že ten rozdělený disk sem dal spojit no a asi po 3hodinach mi to zobrazilo pouze ten 30GB disk ale bez dat on asi udělal to že se snažil ty dat asi 160GB dát do těch 30GB což se mu nepodařilo. Když sem ty data chtěl získat zpátky pomocí programu get data back tak sice sem data stahl i jejich velikost ale bohužel např u fotky my nezobrazí obsah nebo dokumenty se otevřou prazdné. Potřeboval bych poradit jak ty data získat zase zpátky i s obsahem prosím poraďte
johny__g (6387)|23.1.2009 14:54
[QUOTE=beddy07;208122]Zdravím, mám takovej problém.Nedávno mi klekl HDD, vůbec nevím co s tím ..mám tam důležitá data nevím v čem to může být a jakým způsobem dostat data zpět. V BIOSu ho vidím, neklepe, není starej jen z něj nemůžu nabootovat na žádném počítači. Poradil by mi prosím někdo nejaký způsob jak zachránit v tomto případě data?[/QUOTE]

Že z disku nenabootuješ v jiným PC je celkem normální. Musíš ho připojit jako druhý disk, nabootovat z disku který už v PC je a pak ho třeba uvidíš. Nebo zkus nabootovat nějaký live linux.


[QUOTE=krtek.cz;210405]Zdravím,
Muj problém je možna podobny všem co sou tady. Jedna se o tom mám disk který byl rozdělen na dva oddíly jeden byl system 30GB a druhy na data 170GB. Dal sem si do kompu druhy disk na ktery sem dal system potom pomoci partition magicu sem udělal to že ten rozdělený disk sem dal spojit no a asi po 3hodinach mi to zobrazilo pouze ten 30GB disk ale bez dat on asi udělal to že se snažil ty dat asi 160GB dát do těch 30GB což se mu nepodařilo. Když sem ty data chtěl získat zpátky pomocí programu get data back tak sice sem data stahl i jejich velikost ale bohužel např u fotky my nezobrazí obsah nebo dokumenty se otevřou prazdné. Potřeboval bych poradit jak ty data získat zase zpátky i s obsahem prosím poraďte[/QUOTE]

Při podobné operaci je NUTNÉ si udělat zálohu dat, takže obnovit data je nejlepší z ní. Šachovat s oddílama a neudělat si zálohu :stupid je ideální způsob jak o data přijít. Jestli GDB nepomohl, zkus ten program co je o pár příspěvků výš. http://www.findandmount.com/
krtek.cz (5)|23.1.2009 15:01
[QUOTE=johny__g;210439]Že z disku nenabootuješ v jiným PC je celkem normální. Musíš ho připojit jako druhý disk, nabootovat z disku který už v PC je a pak ho třeba uvidíš. Nebo zkus nabootovat nějaký live linux.




Při podobné operaci je NUTNÉ si udělat zálohu dat, takže obnovit data je nejlepší z ní. Šachovat s oddílama a neudělat si zálohu :stupid je ideální způsob jak o data přijít. Jestli GDB nepomohl, zkus ten program co je o pár příspěvků výš. http://www.findandmount.com/[/QUOTE]


No ja vim ze to byla blbost si tu zalohu neudelat to sem tezce podcenil jinak ten programek found and mout ted zkousim akorat moc se v nem nevyznam nejaky navod jak na to?
krtek.cz (5)|23.1.2009 22:49
Takze sem vyzkousel ten programek find and mount a bohuzel nic nebo s nim neumim udelal sem to ze sem dal scan disku pak sem dal create image vytvoril mi image a ten se pak pomoci mout nacetl bohuzel data tam nejsou nejaky jiny programek nebo rada jak s tady timto?Za odpovedi predem diky
krtek.cz (5)|8.2.2009 23:51
Tak data uz se mi podarila zachranit pouzil sem na to programek ZAR 8.3 ten zachranil vse. Ted mam ale jiny problem disk pripojuji pres usb na pc s nim normalne pracuju kdyz sem dneska zapl pc tak uz se mi neukazal zjistil sem ze se ta partition chova jako dynamicka a otevrit to nejde cim to zmenim na normalni partition abych neprisel o data nevite?
Lieho (3)|26.12.2009 14:46
Dík krtek.cz funguje to len mám obmedzenú verziu programu "Zero Assumption Recovery" a dá sa obmovovať iba po štyroch adresároch. Čo je pre mňa dosť nevíhodné.
Romanky (1)|17.2.2010 01:58
Taky se mi povedlo smazat fotky s HDD ,mel jsem pocit ze jsem si je pretahul na Flash disk USB. Ale zjistil jsem uz pozde ze je tam nemam, ale bohuzel uz mam na HDD novej system XP.
Data jsem obnovil fotek celou databazi me to naslo i z nazvem Moje Album,, po ulozeni na jiny HDD, mam vsechny fotky ale nejde ani jedna zobrazit a nevim si rady jestly to jeste pujde ? A delal jsem to programem GetDataBack for NTFS, je jeste nejaka sance ? Dekuji za kazdou pomoc k memu problemu.
Terezka (1)|27.1.2011 14:43
Stalo se mi neco podobnyho, vas zminovany program jsem neznala (http://www.findandmount.com), skoda.. mozna bych to zvladla sama. No co, proste jsem lama, data jsem potrebovala, takze jsem je dala do Data Labs. http://www.data-labs.cz/zachrana-obnova-dat/zachrana-dat
Zachranili co se dalo. A uz si delam zalohy! Vzdycky!
skorec1 (4)|31.5.2011 17:55
Zdravim, neviem ci som tu z vasej komunikacie pochopil spravne, find and mount obnovuje aj data ktore su sformatovane pripadne pri chybnych sektorov?

Mam taky problem, chel som preinstalovat system kamosovi lebo strasne pomalicky startoval system, mozno aj 5minut...
Tak som vybral HDD vlozil do ineho PC a rozdeloval som HDD na dve polovice, nechal som 10GB k dobru(navyse prazddneho miesta k datam) na C:
rozdeloval som to cez Partition Manager 9.0 Professiona ale pri rozdelovani mi tam vyhodilo 3x chybu tak som dal ignorovat... nakoniec HDD neprerozdelilo a ani somm nezalohoval data... snazil som sa obnovit data cez Get Data back NTFS ale strasne dlho to trva a nepodarilo sa mi to ani dokoncit za 20hodin 22%... vela chyb mi tam vyskakuje aj cosi I/O chyby... tak neviem ci som tie data nahodu neposkodil prerozdelovani HDD alebo je vadny HDD... lebo prirozdelovani HDD som nemal nikdy problem cez Partition Manager 9.0 Professiona
zsdx (2098)|31.5.2011 18:00
[quote=skorec1]... vela chyb mi tam vyskakuje aj cosi I/O chyby...[/quote]

Zkontroluj disk nejprve utilitou vyrobce - at vis, na cem jsi a jestli bude obnova v domacich podminkach mozna.
HonzaSi (142)|11.6.2011 16:31
Taky se v tomhle vláknu zeptám. Co dělat, když systém disk vůbec nenajde? Večer jsem vypnul počítač a ráno ho už nenastartoval, disk vůbec není vypsán v BIOSu, zkoušel jsem ho připojit i do jiného SATA konektrou na desce i v externím boxu a nic. Jen se roztočí, při startu jakoby "chroupne", pak se už točí s normálním zvukem, ale systém ho nevidí. SMART analýzu jsem dělal asi před dvěma měsíci a neměl jsem ani jedno varování.
Jedná se o disk Seagate Barracuda 7200.11 500GB stáří tři roky, používán denně cca 10 hodin.
Vista x64
NHKG (1136)|11.6.2011 16:36
Pokud je mrtvý, tak s ním nic neuděláš. Můžeš ho poslat specializované firmě na obnovu dat, která z něj vytáhne plotny a dá je do jiného funkčního disku stejného typu, ale cenu bude pravděpodobně přes 10 000Kč a bude to fungovat pouze pokud jsou plotny nepoškozené. Je nutné důležitá data zálohovat, disky občas umřou a nejde s tím moc dělat.
StD (1963)|11.6.2011 18:21
@HonzaSi: Pokud jen "není vidět" v BIOSu, tak bych první zkusil usazení konektorů kabelů napájení a I/O, případně výměnu jako první... pokud se situace nezmění, tak dále platí to, co napsal NHKG.
r34ktor (7477)|11.6.2011 18:48
[quote=HonzaSi;456200]Co dělat, když systém disk vůbec nenajde? Večer jsem vypnul počítač a ráno ho už nenastartoval, disk vůbec není vypsán v BIOSu, zkoušel jsem ho připojit i do jiného SATA konektrou na desce i v externím boxu a nic. Jen se roztočí, při startu jakoby "chroupne", pak se už točí s normálním zvukem, ale systém ho nevidí. SMART analýzu jsem dělal asi před dvěma měsíci a neměl jsem ani jedno varování.
Jedná se o disk Seagate Barracuda 7200.11 500GB stáří tři roky, používán denně cca 10 hodin.
Vista x64[/quote]
Je dost možné, že jde o známý problém chyby firmware u některých řad Seagate 7200.11.

http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=211071&NewLang=en
http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207957&NewLang=en

Zkus, zda ho uvidí detekční utilita Seagatu.
HonzaSi (142)|12.6.2011 07:20
Tak pořád nic. Připojil jsem jiným kabelem, detekční utilita Seagate ho taktéž nenajde. A po porovnání čísla modelu v výpisem na stránkách Seagate se mě problém s firmware nejspíše netýká.
StD (1963)|12.6.2011 07:49
R.I.P. :thumbdown
Tremor (58)|19.4.2012 19:06
[quote=teelemachos;93450]Vyzkoušel jsem spoustu programů na obnovu dat, ale žádný si s tím neporadil. Až na jeden: http://www.findandmount.com/ Je zdarma. Možná by to mohlo vyřešit pár problémů diskutérů tohoto fóra.[/quote]

Super, diky za tip. :thumb
psychosalam (42)|15.6.2012 14:24
[quote=Lieho;330900]Dík krtek.cz funguje to len mám obmedzenú verziu programu "Zero Assumption Recovery" a dá sa obmovovať iba po štyroch adresároch. Čo je pre mňa dosť nevíhodné.[/quote]

Si to musíš licencovat a pak budeš mít plnou verzi bez omezení :)
psychosalam (42)|15.6.2012 14:29
[quote=skorec1;454408].. snazil som sa obnovit data cez Get Data back NTFS ale strasne dlho to trva a nepodarilo sa mi to ani dokoncit za 20hodin 22%... vela chyb mi tam vyskakuje aj cosi I/O chyby... [/quote]

buď je vadná elektronika disku nebo máš vadný řadič disku (adaptér). Pokud je řadič disku v podobě adaptéru, zkus jiný. Jestli je řadič na mainboardu, zkus připojit disk do jiného počitače a zkus z něj číst a něco na něj zapsat a uvidíš.
robky (3195)|15.6.2012 20:56
[quote=psychosalam;506748]buď je vadná elektronika disku nebo máš vadný řadič disku (adaptér). Pokud je řadič disku v podobě adaptéru, zkus jiný. Jestli je řadič na mainboardu, zkus připojit disk do jiného počitače a zkus z něj číst a něco na něj zapsat a uvidíš.[/quote]

No to je teda rada - zapisovať na disk, z ktorého sa snaží obnoviť dáta :stupid
KarelKasp (1)|20.9.2012 20:55
Ještě by snad existovala možnost na servis. Obnova dat servisem je někdy jediná možnost zbytí.