reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Obcas se nektery z pocitacu nemuze pripojit k domaci siti

honzee (187)|12.11.2010 16:19
Zdravim,
z hlavniho routeru, ktery nastavoval poskytovatel a ktery dynamicky generuje IP adresy mam vedeny kabel do APcka (nemuzu na nem najit vyrobce, pise se tam jen WLAN 11g router, pokud by to nekomu pomohlo, najdu ho podle vyrobniho cisla). AP je nastaveno pouze jako "switch" poskytujici wifi. Bezi na kanalu 1, signal je po celem dome vyborny, v admin prostredi neni nastavene zadne omezeni MAC adres a podobne. Sifrovano je klicem WAP2. Provozuji doma 2-4 notebooky, netere pouze s Win7, nektere dualboot s Ubuntu. Obcas se stane, ze se nektery pocitac nemuze pripojit (pripojuje se a pak se objevi hlaska ze se nepodarilo navazat spojeni). Ostatni pocitace funguji bez problemu. Drive se to stavalo na cerstve nainstalovanych win 7, pote byl klid, pak treba jednou do mesice... A nyni se mi to stalo i na Ubuntu. Pritom pri restartu do win7 to jde. Obcas je to naopak. Pomuze restartovat router. Vzdy a spolehlive. Bez restartu se ale nemam sanci nijak pripojit. Netusite nekdo, jak tohle eliminovat?

Jeste bych doplnil, ze se mi to nikdy nestalo na Win XP...
Zoidik (1405)|15.11.2010 07:50
Doma mam v síti 3 PC když na všech byly ještě WIN XP tak se mi někdy stalo, že došlo ke kolizi IP adres. Od té doby, co jsem je nastavil napevno, tak mam klid. Zkus to, nic nedáš.
arkij (90)|15.11.2010 12:16
Nastav si IP adresy u všech zařízení co máš napojeny napevno a dynamické přidělování nechej jen pro občasný připojení hosta (např.kamarád přijde s notebookem)
Tosuja (107)|15.11.2010 22:14
Trosku to smrdi omezenym poctem IP adres, ktere router dava. Nestava se ti to typicky pri pripojeni ctvrteho zarizeni? Zkus si zapsat, jake IP maji notasy v dobe problemu, pripadne i v dobe bezneho provozu. Pokud se ti stridaji 3 IP, je to jasne. Navic nemusi pomoct ani odpojeni jednoho z notasu, protoze DHCP servery muzou pouzitou IP docasne rezervovat - proste ji treba hodinu neprideli nikomu jinemu.

No a dalsi vec - co presne ti nefunguje? Protoze pripojeni pres wifi je prakticky slozene ze 2 fazi - napred je treba se pripojit na AP a potom si nechat pridelit IP adresu. Pokud selze kterakoliv faze, nedostanes funkcni sit. Zkus nastavit pevnou IP adresu na notebooku a pak se pripoj k AP. Pokud se pripoji, je problem v routeru, pokud ne, je problem v AP. Pripadne - kdyz se nemuzes pripojit vzduchem, zkus to dratem (at uz k AP nebo routeru), z pohledu routeru je to totez.
honzee (187)|16.11.2010 18:15
Do routeru se bohuzel nedostanu, pristup je zaheslovany od poskytovatele... Vice pocitacu uz jsem tam pripojeno mel (7 zarizeni najednou) a nebyl zadny problem. Budu asi muset kontaktovat poskytovatele, protoze bez nahlednuti do routeru to asi nevyresim... Ohledne toho, jak se nemuzu pripojit: Budto zapnu PC a to se po cca dvou minutach nepripoji k AP a vzda to, nebo najednou prestane jit net behem prace, ikdyz se PC tvari ze je vse ok (zde mam pocit ze naposledy slo ICQ, ale jiste to nevim...). No a pokud prestane jit behem prace a ja se odpojim, tak uz se nepripojim k siti vubec..:)
EditorPO (2819)|16.11.2010 19:26
Už to tu bolo napísané:
- poznač si IP adresy a všetky nastavenia (maska, brána, DNS), ktoré ti router na počítačoch pridelí cez DHCP
- nastav tieto hodnoty na počítačoch napevno
Pitomec (251)|16.11.2010 19:30
[quote=honzee;416788]Do routeru se bohuzel nedostanu, pristup je zaheslovany od poskytovatele... Vice pocitacu uz jsem tam pripojeno mel (7 zarizeni najednou) a nebyl zadny problem. Budu asi muset kontaktovat poskytovatele, protoze bez nahlednuti do routeru to asi nevyresim... Ohledne toho, jak se nemuzu pripojit: Budto zapnu PC a to se po cca dvou minutach nepripoji k AP a vzda to, nebo najednou prestane jit net behem prace, ikdyz se PC tvari ze je vse ok (zde mam pocit ze naposledy slo ICQ, ale jiste to nevim...). No a pokud prestane jit behem prace a ja se odpojim, tak uz se nepripojim k siti vubec..:)[/quote]Jestli je ten router u tebe, tak není žádný důvod, aby ho provider zahesloval a tobě do něho neumožnil přístup. Takže kontaktuj poskytovatele, ať ti údaje sdělí (přinejhorším má ten router tlačítko reset).
EditorPO (2819)|16.11.2010 19:47
[quote=Pitomec;416808]Jestli je ten router u tebe, tak není žádný důvod, aby ho provider zahesloval a tobě do něho neumožnil přístup. Takže kontaktuj poskytovatele, ať ti údaje sdělí (přinejhorším má ten router tlačítko reset).[/quote]

niektorí provideri routre len prenajímajú
ak je router jeho vlastníctvom, tak v rámci záruky správneho pripojenia provider router zahesluje, aby zákazník nemohol menit nastavenia, heslo a aby sa na neho provider vedel dostať aj na diaľku
ak ho resetne, tak príde o nastavenia, ktoré nepozná, som zvedavý, čo bude robiť potom ... zavolá servisáka a pekne zacvaká za servisný zásah a vlastnú hlúposť
Pitomec (251)|16.11.2010 19:51
To vím, ale kdo si reálně pronajme router od poskytovatele, když novej Wi-Fi stojí v kšeftě pětistovku?
EditorPO (2819)|16.11.2010 20:01
radšej si prenajmem router za 1 korunu na deň a mám pokoj, mám ho v záruke stále a pri presťahovaní, respektíve zmene providera alebo typu pripojenia mi doma nezostane zbytočné zariadenie

väčšina ľudí šetrí kde sa dá a nie každý je ochotný dať čo i len "pětistovku" za router
Pitomec (251)|16.11.2010 20:09
To mě teda fakt zajímá proč by měl být router po změně providera nebo po stěhování k ničemu? Jinak za korunu na den bych chtěl vidět někoho, kdo to pronajímá...

A zrovna toto není žádná úspora, když pak člověk musí řešit problémy viz výše...
EditorPO (2819)|16.11.2010 20:46
ak sa presťahuje do oblasti, kde je len ADSL, tak mu bude nanič

nie každý je tak technicky zdatný, aby ho vedel využiť aj inak

ale už riešime off topic, takže stačilo
Pitomec (251)|16.11.2010 21:02
Proč by měl být router k ničemu, když seš na ADSL??? Víš vůbec, k čemu ten router slouží, resp. co to router vlastně je? Asi ne, takže jsem opravdu rád, že končíš...
EditorPO (2819)|16.11.2010 21:26
k ADSL sa dodáva ADSL router (keď sa už bavíme o routroch)

ale rád sa nechám poučiť, otvor si ale nové vlákno
Pitomec (251)|16.11.2010 21:37
Nemusím otvírat nové vlákno kvůli tomu že si myslíš, že ADSL modem s routerem (což mimochodem zdaleka nemusí dodávat každý poskytovatel) bude všem userům stačit.
Každopádně ale do těchto routerů bývá běžně přístup, když už kvůli ničemu, tak aspoň pro nastavení hesla na Wi-Fi. Takže by autor dotazu mohl prozradit, co za poskytovatele vlastně má...
honzee (187)|16.11.2010 22:29
Pitomec: Ten router je pouze pristupovy bod v dome, wifi neumi. Jde do nej signal z anteny na strese. Jak jsem psal, nejsem sitar, uplne do toho nevidim, ale je mi jasne, ze v routeru jsou nastaveny nejake pristupove udaje do site providera. Dost mozna i nejaka omezeni a podobne. Nemusi mit vsechno centralizovane do jineho pristupoveho bodu, muze to mit nastavene primo u me. Pokud ho resetuju, tezko si ty udaje vycucam z prstu... Co se tyce konstruktivnich prispevku, dekuji za rady, udaje si vyctu a nastavim je napevno. Tezko se ale bude zjistovat, zda to funguje, chyba se obcas objevi treba jenom jednou do mesice...
EditorPO (2819)|16.11.2010 22:30
no vida,

OK, skus to nastavenie s pevnymi IP a daj vediet
Pitomec (251)|16.11.2010 22:38
[quote=honzee;416880]Pitomec: Ten router je pouze pristupovy bod v dome, wifi neumi. Jde do nej signal z anteny na strese. Jak jsem psal, nejsem sitar, uplne do toho nevidim, ale je mi jasne, ze v routeru jsou nastaveny nejake pristupove udaje do site providera. Dost mozna i nejaka omezeni a podobne. Nemusi mit vsechno centralizovane do jineho pristupoveho bodu, muze to mit nastavene primo u me. Pokud ho resetuju, tezko si ty udaje vycucam z prstu... Co se tyce konstruktivnich prispevku, dekuji za rady, udaje si vyctu a nastavim je napevno. Tezko se ale bude zjistovat, zda to funguje, chyba se obcas objevi treba jenom jednou do mesice...[/quote]
"z hlavniho routeru, ktery nastavoval poskytovatel a ktery dynamicky generuje IP adresy mam vedeny kabel do APcka (nemuzu na nem najit vyrobce, pise se tam jen WLAN 11g router, pokud by to nekomu pomohlo, najdu ho podle vyrobniho cisla). AP je nastaveno pouze jako "switch" poskytujici wifi."

V tom případě to APčko zaměň za router a máš po problémech. Už proto, že nikdy nevíš, jak to má poskytovatel řešený a jestli ti třeba nepřidělí jenom jednu IP a klidně i vázanou na MAC. Další variantou je i to, že ten hlavní router je nějaká home-made šajzka, která se hodí tak do bytu, ale ne jako hlavní na celej barák...
durib (1141)|16.11.2010 22:42
Pochopil jsem to tak, ze do routeru (bez wifi) se nedostanes, ale do toho wifi switche ano. Pak vsak neni nic jednodussiho nez resetovat ten wifi switch a kabel z "bez wifi" pripojit do WAN konektoru wifi switche. Melo by to fungovat.
Bezwifak da dynamickou adresu wifi routeru, ktery pak vytvori jeste vlastni sit. Tim obejdes vsechny poskytovatelove nastrahy.
EDIT: hmm, zase je nekdo rychlejsi :)
honzee (187)|16.11.2010 22:51
Pitomec: na tom Apcku ani neni vstup na konektor z anteny, a stejne jsme zase u problemu s udaji do poskytovatelovi site...
durib: Ano, takhle jsem to kdysi mel poreseno, ale bylo mi receno, ze to neni uplne elegantni pristup. Kdyz uz jednou router poskytuje urcity rozsah adres, proc je znova prekladat v AP? Nemel bych navic problem s propojenim PC napr. pres Sambu?
EditorPO (2819)|16.11.2010 22:54
už mu nemotajte hlavu, má to zapojené dobre a presne pre jeho potreby (v podstate tak, ako to popísal durib, akurát v AP je asi vypnuté NAT)
Pitomec (251)|16.11.2010 22:55
[quote=honzee;416885]Pitomec: na tom Apcku ani neni vstup na konektor z anteny, a stejne jsme zase u problemu s udaji do poskytovatelovi site...
durib: Ano, takhle jsem to kdysi mel poreseno, ale bylo mi receno, ze to neni uplne elegantni pristup. Kdyz uz jednou router poskytuje urcity rozsah adres, proc je znova prekladat v AP? Nemel bych navic problem s propojenim PC napr. pres Sambu?[/quote]Router poskytovatele může být klidně limitován počtem IP, které ti přidělí. A může tam být problémů víc, o kterých nemá smysl psát, protože je bez oprávnění stejně nevyřešíš. Takže když si dáš router svůj vlastní (a je jedno jestli Wi-Fi nebo bez), tak tím nic nepokazíš a musí to jet. O nastavení se pak bát nemusíš, protože ten tvůj router se bude navenek tvářit stejně, jakobys měl připojení od poskytovatele přímo do PC.
Pitomec (251)|16.11.2010 22:57
[quote=EditorPO;416887]už mu nemotajte hlavu, má to zapojené dobre a presne pre jeho potreby (v podstate tak, ako to popísal durib, akurát v AP je asi vypnuté NAT)[/quote]Jasně - má to zapojený dobře, přesně dle jeho potřeby, akorát s malou chybou, že to nejede. A ty do toho ještě zašmodrcháš NAT místo toho, aby měl u sebe doma router a není co řešit...
honzee (187)|16.11.2010 23:02
[quote=Pitomec;416890]Jasně - má to zapojený dobře, přesně dle jeho potřeby, akorát s malou chybou, že to nejede. A ty do toho ještě zašmodrcháš NAT místo toho, aby měl u sebe doma router a není co řešit...[/quote]
Opet zduraznuji ze nejsem sitar, ale neni nahodou router poskytujici z jedne ip adresy pripojeni vice pocitacum (tedy generujici vlastni podsit) nahodou NAT? Preklada adresy zevnitr ven na jednu spolecnou, a naopak dovnitr smeruje packety ke spravnemu zdroji. Nebo rikam neco spatne?
Pitomec (251)|16.11.2010 23:04
[quote=honzee;416892]Opet zduraznuji ze nejsem sitar, ale neni nahodou router poskytujici z jedne ip adresy pripojeni vice pocitacum (tedy generujici vlastni podsit) nahodou NAT? Preklada adresy zevnitr ven na jednu spolecnou, a naopak dovnitr smeruje packety ke spravnemu zdroji. Nebo rikam neco spatne?[/quote]Zásadní problém u tebe je v tom, že nemáš přístup do hlavního routeru a v podstatě ani nevíš co to je zač. Takže zbytečně se tady řeší něco, co lze snadno vyřešit tím, když budeš mít router svůj vlastní.
EditorPO (2819)|16.11.2010 23:11
honzee, mas uz napisane IP a dalsie udaje, ktore su pridelovane jednotlivym PC?
honzee (187)|16.11.2010 23:34
na akt. PC:
ip: 192.168.1.103
maska: 255.255.255.0
brana: to bude adresa routeru (cili 192.168.1.254)? (AP ma 192.168.1.253)

druhe PC:
ip: 192.168.1.101
...

Tak me napadlo, pokud se nektery pocitac zasekne "za behu", adresa mu zustane? Tudiz bych mohl zjistit, jakou ma, a porovnat s ostatnimi PC? Pokud nebylo pripojeno nejake, ktere je nyni pryc...
astec (1823)|17.11.2010 00:21
Pokud by se jednalo jen o W7, poradil bych vypnutí TCPIP v6 na stanici. Některé AP s tímto mají problém, který se takto projevuje. Ubuntu bohužel neznám, ale zkusil bych to také.
durib (1141)|17.11.2010 09:41
[quote=honzee;416885]uplne elegantni pristup; navic problem s propojenim PC napr. pres Sambu?[/quote]
Elegantni to rozhodne neni, ale na vykonu to moc neubere (pri beznem pouzivani nemeritelne). Sam takto musim resit UPC rozvod v byte, kde mi poskytovatel prideluje jen 3 adresy (i kdyz verejne, coz vyuzivam napr. u rapidshare :)) Samba bude fungovat mezi zarizenimi, ktere jsou pripojeny k tomu "wifi routeru".

Ale pokud chces druhou moznost, mam k ni take jeste neco: Jaka je tedy vychozi brana toho "wifi routeru"? Pod jakou adresou se na nej dostanes? Jestli treba nekoliduje s DHCP toho "bezwifaku".
Pitomec (251)|17.11.2010 09:46
Jedna věc je celkem zarážející - a sice, že ten poskytovatel nepřiděluje IP napevno a s vázaností na MAC, o veřejné IP nemluvě. Trochu to zavání garážnictvím, kde si někdo platí lajnu u normálního poskytovatele a pak to ve své režii přeprodává dál, přičemž tam šoupne domácí router a vymalováno.
EditorPO (2819)|17.11.2010 11:25
[quote=honzee;416903]na akt. PC:
ip: 192.168.1.103
maska: 255.255.255.0...

Tak me napadlo, pokud se nektery pocitac zasekne "za behu", adresa mu zustane? Tudiz bych mohl zjistit, jakou ma, a porovnat s ostatnimi PC? Pokud nebylo pripojeno nejake, ktere je nyni pryc...[/quote]

nastav tie parametre napevno

je uplne jedno, ktoru IP ktoremu PC nastavis, mozes si to nastavit napriklad podla vlastnej priority jednotlivych PC
napriklad
tvoj hlavny PC - 192.168.1.101
dalsi PC - 192.168.1.102
.
.
.
x-ty PC - 192.168.1.10x

... zvysne parametre (maska, brana, DNS) budu na vsetkych PC rovnake

pocitace uz nebudu pozadovat pridelenie IP, ale router o nich vediet bude a nebude tieto IP pridelovat inym PC, ak napriklad pride k tebe kamos s NTB
honzee (187)|17.11.2010 12:34
durib: AP s wifi 192.168.1.253, router 192.168.1.254
EditorPO: brana teda bude ta z routeru, .254?
EditorPO (2819)|17.11.2010 13:00
ano, brana by mala byt IP routeru, taku ti asi aj prideli DHCP (nenapisal si to v tvojom prispevku o IP adresach cez DHCP)
honzee (187)|17.11.2010 13:19
Tak je to nastaveno, snad bude pokoj. Jeste me napadlo, pokud budu mit napevno nastaveny napr. 4 pocitace, 2 pobezi. Prijde navsteva, pripoji se a dostane nahodou jednu z adres, ktere maji napevno vypnute pocitace (vim, ze mohou byt jistou dobu rezervovany, ale dejme tomu, ze je jedno z domacich PC vypnute hodne dlouho). Kdyz ho zapnu, nastane problem... Moc digitalizovanych navstev sem nastesti ale zatim nechodi:)
EditorPO (2819)|17.11.2010 13:28
nemal by byt problem, ak castejsie zapinas vsetky PC

pokial budes niekedy komunikovat s tvojim providerom, tak ho poziadaj aby na routeri nastavil DHCP od adresy 192.168.1.110