reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Domácí síť(wifi) + ADSL

XKrik (26)|30.6.2007 13:51
Zdravím
Chtěl bych si postavit domácí síť s wifi.
Potřeboval bych zařízení, které má v sobě ADSL2 modem(O2). Toto připojení do sítě internet musí sdílet s připojenými přes Wifi i přes LAN.
Zároveň toto zařízení musí fungovat jako switch, tj. aby mohli počítače v domácí síti mezi sebou komunikovat(hraní her, sdílení..) a nerozlišovalo to wifi a lan(aby byly "spojené").
Je toto reálné? Co bych k tomu potřeboval (nepočitam Wifi karty do PC).
Díky moc, snad sem to popsal srozumitelně.
pas!k (3765)|30.6.2007 14:10
Predpokladam ze stolni pocitace mohou byt propojeny kabelem a ne pres wifi tak bys usetril za wifi karty a mohl pouzit obyc sitovku ktera pravdepodobne bude soucasti desky:) Napriklad ja to mam doma udelane takto .. i kdyz nemam adsl ale kabelovy modem pointa je stejna jen vyberes jine zarizeni .. Mam wifi router . do nej mohu kabelem pripojit 4 zarizeni a jelikoz mam dve stolni pc a dva notebooky v domacnosti .. tak stolni pc mam pripojene kabelem notebooky pres wifi a vse obstarava jedno zarizeni .. samozrejme vsehcny pc jsou v jedne skupine takze muzu hrat na vsech jednu hru v siti .. predpokladam z eti slo o tohle .. takze zbyva pouze vybrat nejaky adsl wifi router :) Budes zrejme potrebovat neco takoveho .. Linksys WAG200G Wireless-G ADSL Home Gateway ale urcite budou i levnejsi varianty .. Znacku linksys ti muzu s klidnym srdcem doporucit ..
Lamak (96)|30.6.2007 14:12
pas!k (3765)|30.6.2007 14:19
BTW hlavne az budes zprovoznovat tu wifi sit nezapomen si nastavit nejakou ochranu .. spousta lidi si totiz neuvedomuje ze pokud tu sit nezabezpeci nabori se jim do ni kdokoliv kdo projde s notebookem kolem baraku ;)
XKrik (26)|30.6.2007 14:29
Díky za rychlé odpovědi.
Všechny stolní počítače nemůžou být spojeny přes lan, protože máme rozlehlejší dům.
Na minimálně 1 PC bude běžet linux, takže musí být linux-ready :)
O tomto http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=45876 zařízení jsem přemýšlel. Zajímalo by mi, jesli s ním máte zkušenosti a jesli splňuje to, co požaduji?
A ještě doplním, že signál musí projít alespoň přes jednu 40cm tlustou kamennou zeď.
XKrik (26)|30.6.2007 14:30
[QUOTE=pas!k;40169]nabori se jim do ni kdokoliv kdo projde s notebookem kolem baraku ;)[/QUOTE]
Bydlíme na vesnici, tady nikdo neví co je to WiFi :)
pas!k (3765)|30.6.2007 14:41
Mel jsem podobny model dokonce i vypadal skoro stejne od smc a byl to neskutecny vergl .. nerikam ze tohle musi fungovat stejne spatne ale minimalne varuji! Btw to s tou vesnici neni argument :))
XKrik (26)|30.6.2007 15:14
Takže SMC vypustím. Mohli by ste mi něco doporučit?
pas!k (3765)|30.6.2007 16:11
ja bych sel do linksysu
Jezevec (607)|30.6.2007 16:36
SMC nekupovat to je hrozná zloba:)).... Linksys, Edimax, D-Link, US Robotics - ty jsou fajn.
XKrik (26)|30.6.2007 19:04
Koukam na ten linksys http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=4046
V diskusi jsem našel problémy s vypadáváním spojení. Nějak se mi nechce testovat zda je to pravda.
(Možná jsem trošku náročnej, ale fajn by byl kvalitní stroj za dobrou cenu.)
Lamak (96)|2.7.2007 12:01
Ja bych sel jednoznacne do ASUSu a nebo do toho linksysu....nic jineho bych osobne asi nebral. Sam preferuju asus....existuje pro nej par alternativnich firmwaru a zvlast ten od olega je povedeny. A celkove jsem s tou znackou nemel nikdy probelmy.
P@pi (1519)|2.7.2007 12:39
V čem jsou ty alternativní firmware ASUSu lepší?

Pak mám dotaz: Je možné použít QoS na určitý port u nějakého toho ASUSe? Podle xbitlabs jo, ale moc to neprobírali. Jak to funguje apod.?

Moje představa, že stahuju něco z ftp přes 21. Což vyplní celé pásmo. Někdo přijde a chce mrknout na net přes 80. QoS by tedy mělo zajistit, aby nějakou část pásma dostala přednostně ta 80. Chápu to dobře?
Lamak (96)|2.7.2007 13:33
[quote=P@pi;40297]V čem jsou ty alternativní firmware ASUSu lepší?
[/quote]

treba v tom, ze jsem potreboval vyuzit ten routr jako klient a ne jako AP, coz se standartnim firmwarem jaksi neslo......;) :slug
eraser (0)|3.7.2007 01:12
[quote=XKrik;40165]Zdravím
Chtěl bych si postavit domácí síť s wifi...[/quote]
Predpokladám, že topológia by mohla vyzerať takto s tým, že môžeš využiť aj UTP pripojenie klientov, čím získaš výhody stabilnejšieho a rýchlejšieho prenosu.



Presne tento model budem v najbližšej dobe realizovať pre svoju domácu sieť, avšak borci ti tu poradili zariadenia, ktoré v sebe integruje jednotlivé aktívne sieťové prvky, čo je veľmi vhodné riešenie v prípade, že nevlastníš žiadny potrebný HW. U mňa je to iné, mám zvlášť AP i router a budem mať i samostatný ethernetový DSL modem.
qaq (49)|3.7.2007 13:03
//
Pak mám dotaz: Je možné použít QoS na určitý port u nějakého toho ASUSe? Podle xbitlabs jo, ale moc to neprobírali. Jak to funguje apod.?

Moje představa, že stahuju něco z ftp přes 21. Což vyplní celé pásmo. Někdo přijde a chce mrknout na net přes 80. QoS by tedy mělo zajistit, aby nějakou část pásma dostala přednostně ta 80. Chápu to dobře?

//
Hmmm, dynamicky rizena QoS mozna je, ale asi to bude chtit sofistikovanejsi zarizeni nez jsou bezne SOHO routeriky... Vetsinou existuje moznost staticky pridelit pasmo, to znamena, ze vymezis uz dopredu, kolik si muze maximalne sebrat ftp traffic, zalezi na mnoha okolnost, ale abys vytizil CELE pasmo, to by k tobe uz musela vest poradna roura, tohle uz neni QoS, ale tohle uz neni QoS jako takova, ale traffic shaping a ty tyhle male krabicky snad zvladaji...
Jinac se tohle samozrejme aplikuje na WAN port, na ethernetech nebo wi-fi to celkem postrada smysl, zabrat 100mbit, respektive 54, to uz da celkem praci :)
XKrik (26)|9.7.2007 14:22
Tak jsem tu zase, mam fatální problém s linksys WAG200G.
Nemůžu ho připojit k naší pevný lince(rj-11)! http://img125.imageshack.us/my.php?image=p1010780hq5.jpg
K modemu ale přidali 2x rj-45 :( http://img125.imageshack.us/my.php?image=p1010779oy2.jpg
Dost mi to naštvalo, nevíte co s tim? Musim pro jinej modem nebo volat na helplinku O2 ?
Johnny007 (40)|9.7.2007 20:04
Sucastou tohto ADSL routra je jeden patch kabel s konektormi RJ45.
S tym LAN kablom co si dostal, spojis PC s ADSL routrom.

Od Operatora pevnej linky by si mal dostat ADSL Spliter:
http://www.lan-shop.cz/redukce-pc/ostatni/17958
(ked nie, treba kupit)

Telefonnu linku pripojis na jeden koniec Splitra a modem s telefonom na druhu stranu Splitra.
Vsetko je pekne na nom vyznacene.
K tomu budes potrebovat 2ks klasicky telefonny kabel s konektormi RJ11.
XKrik (26)|9.7.2007 20:06
Dík, dokoupím.
Už jsem se lek, že jsem vyhodil 2167Kč :D
XKrik (26)|10.7.2007 19:02
Dneska jsem se bavil s jedním technikem od O2.
Ukazoval jsem mu ten modem. Údajně bych měl modem vrátit, protože NEJDE připojit k pevný lince!
Na modemu totiž žádné RJ-11 nejsou.
Je tam : 4x ethernet (RJ-45) a 1x dsl (také RJ-45!!! né RJ-11).
Co s tim mam dělat???!!
_________
tak už mi to jede, ono jde totiž zapojit RJ-11 do RJ-45. Uff
eraser (0)|11.7.2007 12:23
Tak nech ti spravia od telekomunikácií napojenie drátu na RJ-45 koncovku, v podstate ide o dva drátky a to je celé, len musia vedieť, kam ich umiestniť. Ja mám napr. na svojom záložaku prepäťovú ochranu pre telefón, ktorá vyžaduje tiež RJ-45.