reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

nafouklý kondík

adolfik (236)|2.12.2007 21:37
dostal jsem nějakého poměrně velice těžkého (s porovnáním EC zdroji co mám) Fortrona 300 W a po kuchnutí jsem uviděl nafouklý kondík (2200mF 16V). Myslíte, že je risk nebo stojí to za to ten kondík vyměnit?
johny__g (6387)|2.12.2007 22:22
Mě se také ve Fortronu 300 W nafoukl jeden kondík, vyměnil jsem ho a zdroj jede už pár let bez problémů, pravda tahá nenáročnou sestavu - Athlon XP 2000+, Radeon 8500, 768 MB RAM, jeden disk, 2 x DVD.
boboco (1987)|2.12.2007 22:32
Kup novej a vyměň ho (pokud budou odpovídat rozměry, vezmi s vyšší voltáží - 25 V namísto 16 V, tím na 99% předejdeš opětovnému nafouknutí). Při pájení dej pouze pozor na polaritu, jinak na tom nic není.
Pavel Boček (4169)|2.12.2007 22:49
Podle HoNyho s pomlčkama kondíky z kšeftu jsou obyč, na PC věci mají být jen spešl kondíky zase z jinejch PC věcí. Prej mají jiný parametry (impedance etc.). IMHO je to jedno, ale HoNy s pomlčkama je známej páječ :rolleyes:
pavel_p (993)|2.12.2007 23:13
[QUOTE=Pavel Boček;68003]Prej mají jiný parametry (impedance etc.).[/QUOTE]:runaway raději bych snad mluvil o vnitřním odporu a to ještě s velkou opatrností, protože bývá zpravidla zanedbatelý.
[QUOTE=Pavel Boček;68003]HoNy s pomlčkama je známej páječ :rolleyes:[/QUOTE]To je dvojsmyslný :)
Jak píše Boboco raději 25V,105°C, stejná kapacita nepropojit cínem nic kolem.
Pavel Boček (4169)|2.12.2007 23:22
[QUOTE=pavel_p]:runaway raději bych snad mluvil o vnitřním odporu a to ještě s velkou opatrností, protože bývá zpravidla zanedbatelý.[/QUOTE]

To říkal on...

[QUOTE=pavel_p]To je dvojsmyslný :)[/QUOTE]

...
[SIZE="1"]každopádně od KP už prej nikdy žádnej HW nedostane a na SHW s psaním končí :p[/SIZE]
Trippax (154)|3.12.2007 15:10
zaujímalo by ma akú značku má ten "nafuknuty" kondík z toho Fortrona a vôbec o ktorý tip Fortronu 300W sa jedná...?
adolfik (236)|3.12.2007 16:37
Jedná se o Fortron FSP300 60PN(PF). Jinak je nafouklý kondík, přesně pod tím malým plošnáčkem přivrtaný na chladiči (myslím, že ti co tento zdroj měli/mají ví o čem mluvím, viz obr.).
Mám v plánu tam napájet kondík zn. Hitano (doporučení). Jestli máte lepší nápad pište.
aopenfsp300.jpg
adolfik (236)|4.12.2007 11:42
taky by mě zajímalo, co je to to "rozteklé", no takové to...vypadá to jak lepidlo. Není to elektrolyt z nafuklýho kondíku, ale jako by to mělo oddělovat ten kondenzátor od ostatních součástek. Mohl by mi někdo říct "co to je" a jestli nevadí, když ten gumovej blivajz odstraním? Mám takovej pocit, že ta blitka zabránila odtoku tepla z kondenzátoru a způsobila jeho nafouknutí
Pavel Boček (4169)|4.12.2007 14:24
[QUOTE=adolfik;68510]taky by mě zajímalo, co je to to "rozteklé", no takové to...vypadá to jak lepidlo. Není to elektrolyt z nafuklýho kondíku, ale jako by to mělo oddělovat ten kondenzátor od ostatních součástek. Mohl by mi někdo říct "co to je" a jestli nevadí, když ten gumovej blivajz odstraním? Mám takovej pocit, že ta blitka zabránila odtoku tepla z kondenzátoru a způsobila jeho nafouknutí[/QUOTE]

Taková šedá srajda jako je např. tu ? To by mělo být k uchycení...snad to taky i trochu vede teplo, ale jiste si nejsem :notsure

Btw, když jsme u kondíků, já a pájení zatím nejsme kamarádi, teprve se poznáváme. Může něčemu vadit, když nebudu na desce kondíky pájet přímo k PCB, ale vytáhnu současný nafouknutý a ty nový napájím na elektrody, který zůstanou zapájený v desce...? :notsure
adolfik (236)|4.12.2007 16:06
no tohle jak popisuješ(jestli jsem to pochopil) jsem udělal u jedné noname desky pro slotový Pentia III. Měla nafouklý zelený kondíky, s kterými jsem se setkal u spousty jiných desek pro socket 370 (jako je Soltek 815EP a Abit BX133 RAID-můj aktualní mazlíček :). Nevím co to bylo za firmu těch kondíku, ale opravdu blbě se drželi kleštěma (prstama to nešlo, jelikož během chvíle se prohřáli a popálili mi prsty). Tak jsem vzal minipilku a odřízl jsem ho od nožiček, no a na ty nožičky co zůstali na desce jsem připájel nový kondenzátory. A ouha, ono to fungovalo a funguje to dodnes:D
Podle mě je to pohodlnější a není to rizikové, protože pokud se kondíci nafouknou znova a zase je budeš pájet tak můžeš tak propálit prokov desky, že už to nerozjedeš. Tenhle způsob můžeš opakovat pořád dokud to neodpálíš něčím jiným, (třeba OV nebo zdrojem od Eurocasu) :)
Pavel Boček (4169)|5.12.2007 22:39
[QUOTE=adolfik;68572]...[/QUOTE]

Ani to není potřeba vytahovat...při transportu sbírky sem zjistil, že stačí zatáhnout a zůstanou ti tam nožičky (resp. elektrody, uvnitř se totiž rozšiřují) opravdu velké délky :)
ICEBOSS (3435)|6.12.2007 10:08
hitana taky nejsou zadnej zazrak. napis -HoNY- mu o rubycony nebo samxony.
adolfik (236)|6.12.2007 18:10
Pavel Boček: setkal jsem se i s deskama (většinou od Jetway), že jsem kondíky v pohodě vytrh ručně(i s drátama), takže jsem si ulehčil práci.:D
ICEBOSS: no nevím s hitanama. Všechny věci, co byly jimi opraveny fungujou dodnes;-)