reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Wi-Fi router + Modem

Domingster (139)|8.8.2014 15:13
Ahoj, mám takový dotaz, a potřebuji poradit. Koupil jsem noťas s Win 8.1, paráda, avšak nefunguje Ad Hoc síť, ani vestavěná přes commander, ani před různé prográmky (mHotspot apod.). Prostě síť která se vytvoří se na jiných zařízeních nezobrazí, četl jsem, že to je prostě problém těhle winů. Rozhodl jsem se tedy, že by to nějak mohlo jít s Wifi routerem, avšak můj dotaz zní: Dá se připojit zároveň modem, který mám pronajatý od poskytovatele internetu, a zároveň wifi router a to vše na jeden síťový kabel? Bylo by to pro mě strašně užitečné, ale nevím jak by to bylo s IP adresami a podobně, taky mě zajímá, jestli to půjde, jestli poskytovatel nemá nějakým způsobem uzavřenou síť jen pro ten jejich modem.

Doufám, že se zde najde někdo, kdo mi poradí. Mějte se.
bastlir (328)|8.8.2014 16:44
Tak zaprvé, zbav se pasystému Win8 a dej tam Win 7U a uvidíš, že je to vše o něčem jiném. Mám na druhém HDD také nainstalované Win 8.1 a nechápu, proč na stejném compu a při stejném nastavení nechodí to co ve Win 7. Je to prostě systém tak akorát pro telefony či tablety.
Popisovaný modem o router pochopitelně zapojit společně lze. Akorát mezi modemem a routerem by měla být IP např. 192.168.0.x a za routerem např. 192.168.1.x.
Domingster (139)|8.8.2014 19:00
Supr, díky za radu. :) A mohl bys mi nějak poradit se schématem zapojení? Mám koupit nějaký rozbočovač na kroucenou dvojlinku nebo rovnou na síťák, nebo zkrátka jak to zapojit? Nevím si s tím nějak rady.
bastlir (328)|8.8.2014 20:26
Z modemu (předpokládám ADSL či VDSL) vyveď síťový kabel do vstupního síťového konektoru routeru. Ale koukám, že s tím nemáš zkušenosti, a tedy hrozí ti bezpečnostní díra do systému. Pokud jsi z města, měl by ses s tím vážně zabývat. V opačném případě se teoreticky mohu s notebookem v autě usadit u tebe před barákem a monitorovat tvůj pohyb na PC a v extrému ti vybrat beníze z účtu, pokud používáš homebanking. Toto reálné nebezpečí u wifi mnoho lidí velmi podceňuje.
Domingster (139)|10.8.2014 18:27
Jo takhle, tak teď jsi mi docela vytvořil dilema, jestli do toho jít, nebo ne.. :D Z města jsem, to je pravda, a jak myslíš tu bezpečnostní díru? Nebo spíš jak udělat, aby bylo připojení dostatečně šifrované? :)
bastlir (328)|10.8.2014 18:33
Je především dobré koupit router, který umožňuje filtr mac-adres. Protože nebezpečí ti hrozí pře wifi. Tedy v případě, že ji neumíš zajistit. Je až neuvěřitelné, kolik lidí do éteru "svítí" nezabezpečenou wifinou. Nemá smysl tu dělat kurz nastavování wifi. Spíš se na někoho obrať, kdo tomu rozumí.
j.albi (476)|11.8.2014 09:59
[QUOTE=bastlir;560574]Akorát mezi modemem a routerem by měla být IP např. 192.168.0.x a za routerem např. 192.168.1.x.[/QUOTE]
Tak se to nedělá!

Doporučované řešení.
- modem do módu Bridge
- router nastavit na vytáčení modemu
A potom se to tváří jako jedno zařízení. Je to zbytečné a někdy je to zdrojem chyb dělat dvojí překlad adres. V okamžiku, když budeš chtít se dostat na svou síť zvenku a budeš mít dva IP rozsahy, musíš udělat dvojí forwarding a podobně.
bastlir (328)|11.8.2014 15:16
Ne ne. Nechal bych to takto. Navíc nemyslím si, že by tento tazatel chtěl do své sítě přistupovat zvenčí. :-) Nicméně pojem modem už asi nebude pro vytáčenou linku, ale jednoduché a levné zařízení od zprostředkovatele.
j.albi (476)|11.8.2014 17:15
Pod pojmem modem rozumím ADSL nebo VDSL zařízení, které pracuje v režimu Bridge, nebo v režimu modem. Pokud se bude konfigurovat modem v režimu Bridge, znamená to nastavit:
Modem:
- nastavit statickou IP LAN pro případné pozdější změny - musí být mimo IP rozsah routeru
- přepnout do režimu Bridge

Router:
- nastavit PPPoE
- nastavit jméno a heslo providera
- dále podle požadavků nakonfigurovat zbytek (DHCP, WiFi, hesla a podobně)
bastlir (328)|11.8.2014 23:42
Podíval jsem se do VDSL HUAWEI modemu od O2, kde sice ta možnost je (v angličtině), ale běžný uživatel PC nemá šanci to nastavit. Tyto modemy se k O2 připojí prakticky okamžitě po zapojení, což neznalý uživatel může změnit. S výjimkou změny hesla těmto lidem nedoporučuji v modemu cokoliv měnit v nastavení. Ona návštěva technika pak není zdarma.
Takže trvám na svém doporučení s tím, že nepolemizuji nad tím, co jde udělat, ale jaké řešení je pro tazatele nejschůdnější.
j.albi (476)|12.8.2014 12:21
Pár návodů nastavení Bridge modu. První návod. Druhý návod.
Jsou to samozřejmě pouze informativní návody. Na stránkách výrobce konkrétního zařízení bude podrobný návod.