reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Linux home server

Salamander (6177)|14.3.2009 13:46
Ahoj vsichni, mam v planu nasdilet minimalne jeden disk na domaci siti, ale protoze NAS boxy jsou docela drahe, chtel bych pouzit neco jako Windows home server, strycek google mi nejake vhodne distribuce doporucil, ale stejne se radsi zeptam, jestli s timhle nemate nekdo trosku zkusenosti, diiik :)

PC ktere chci pouzit je
P3 Celeron 1200Mhz@1400
256-512MB RAM (podle toho, kolik doma najdu)
40GB systemovy disk, 1TB na nasdileni

tak co mi poradite ? :D
Logout (4018)|14.3.2009 15:23
IMHO pokud jsi začátečník, dal bych tam xubuntu - je leightweight díky xfce, zároveň na ní najdeš všude návody, jak jít na co.
Pokud bys to chtěl mít jo rychlý, tak gentoo, ale to je trochu práce pro vraha, asi nejrespektovanější distribuce na server je debian. Pokud to budeš vystavovat i směrem na internet, zamejšlel byc se nad nějakym BSDčkem, IMHO je bezpečnější než linux.

Ale v podstatě na rozběhnutí samby stačí v podstatě libovolná distribuce.

PS: Bejt tebou ten procesor pak spíš podtaktuju než přetaktuju...
xmarek (1676)|14.3.2009 16:15
Pokud chcete použít počítač jako uložiště tak je v podstatě jedno jakou distribuci použijete. Co se týče protokolu doporučuji SAMBA-u. http://cs.wikipedia.org/wiki/Samba_(software)
Funguje podobně jako FTP a Windows ji podporují. Akorát si ohlidejte kódování češtiny pro správné zobrazování souborů a adresářu ve widlích. http://www.root.cz/diskuse/596/
Logout (4018)|14.3.2009 17:04
Nutno ale říct, že FTP je o dost výkonnější, tzn. doporučuju oba protokoly a pro velký operaces datama použít ftp.
Salamander (6177)|14.3.2009 19:04
No, zase uplna lamka nejsem, nejakou tu zkusenost s ubuntu, mandrivou apod. mam, jen jsem nikdy nevytvarel server :(
strycek google poradil http://www.amahi.org/ , tak uvidim ...
odb (505)|14.3.2009 22:31
Ak máš aké také skúsenosti, tak by som ti navrhoval dať tam linux bez graf. rozhrania, len konzola. Ak tak, tak by som tam urcite nedaval Gnome alebo KDE. Sambu rozbehat nieje problem, ak ti ide o jednoduche zdielanie bez nastavovania obmedzeni a inych veci, tak to je otazka 15 minút. Na tom tvojom HW to bude behat bez najmensich problemov. Osobne používam Debian ale da sa pouzit akakolvek distribucia a základná inštalácia so Sambou sa vmestí tak do 512MB. Ftp by som urcite neriesil, je to zbytocne( iba ak by si mal 1Gbit siet ale to by aj tak ta tvoja masina neutiahla na plny vykon). Ten 40GB disk by som tam nedával, vsetko by som dal na ten 1TB. Ked tak pozeram neviem ci nejaka doska pre PIII podporuje 1TB disk.To moze byt problem.
Salamander (6177)|14.3.2009 22:40
[QUOTE=odb;229549]Ak máš aké také skúsenosti, tak by som ti navrhoval dať tam linux bez graf. rozhrania, len konzola. Ak tak, tak by som tam urcite nedaval Gnome alebo KDE. Sambu rozbehat nieje problem, ak ti ide o jednoduche zdielanie bez nastavovania obmedzeni a inych veci, tak to je otazka 15 minút. Na tom tvojom HW to bude behat bez najmensich problemov. Osobne používam Debian ale da sa pouzit akakolvek distribucia a základná inštalácia so Sambou sa vmestí tak do 512MB. Ftp by som urcite neriesil, je to zbytocne( iba ak by si mal 1Gbit siet ale to by aj tak ta tvoja masina neutiahla na plny vykon). Ten 40GB disk by som tam nedával, vsetko by som dal na ten 1TB. Ked tak pozeram neviem ci nejaka doska pre PIII podporuje 1TB disk.To moze byt problem.[/QUOTE]

je tam normalni SATA pci radic, ale pravda, ze jsem to jeste nezkousel ...

asi vyzkousim Fedoru, docela se mi zamlouva ...
Logout (4018)|14.3.2009 22:57
No, zas já bych nějaký leightweight grafický rozhraní doporučil (proto jsem říkal např. to xubuntu) - některý věci tam jdou přecijenom snáž a třeba takový vzdálený spouštění programů pomocí X protokolu je lahůdka a lepší než VNC :-).
MartyMcFly (222)|15.3.2009 12:16
Pokud hledáš Linux na domácí server tak ti v tomto doporučuji využít distribuci Debian 5.0 nebo Ubuntu Server v nejnovější verzi. Základní nastavení Samba serveru myslím pomocí Webminu zvládne opravdu každý pokročilejší uživatel počítačů. V příapdě, že nebudete vědět kudy kam tak na internetu je na toto téma mnoho velmi užitečných a zajímavých návodů. Vřele doporučuji použít strejdu Googla nebo ochotné diskutéry na serveru Abclinux.cz :-)

Howk.
Salamander (6177)|15.3.2009 12:57
BTW: jeste maly dotaz, jaka muze byt spotreba toho PC (zdroj je tam Seasonic (diky fanynku)), grafika integrovana na desce.
+ premyslim, jestli by se dal ten procesor chladit pasivne, ale na socket 370 se uz shaneji chladice dost obtizne :cry
Salamander (6177)|15.3.2009 16:43
Takze dnes jsem si zkousel servery konfigurovat ve vmware workstation, ruzne distribuce, abych zjistil vyhody a nevyhody ....
OpenSuse - zda se mi docela vhodny, pomerne snadna konfigurace, male naroky na vykon
Debian - supermale naroky na vykon, o neco slozitejsi konfigurace
Ubuntu - easy konfigurace, ale zase vyssi naroky na vykon

Windows Server 2003 - hodne jednoducha konfigurace, pomerne male naroky na vykon, ale moc se mi to nelibilo :(
optim (391)|15.3.2009 17:39
To Ubuntu jsi zkousel Desktop verzi?
Salamander (6177)|15.3.2009 18:07
[QUOTE=optim;229797]To Ubuntu jsi zkousel Desktop verzi?[/QUOTE]

Jo, koukal jsem sice na tohle http://www.ubuntu.com/products/whatisubuntu/serveredition , ale nezkousel jsem to ....
odb (505)|15.3.2009 22:04
[QUOTE=Salamander;229693]BTW: jeste maly dotaz, jaka muze byt spotreba toho PC (zdroj je tam Seasonic (diky fanynku)), grafika integrovana na desce.
+ premyslim, jestli by se dal ten procesor chladit pasivne, ale na socket 370 se uz shaneji chladice dost obtizne :cry[/QUOTE]

Ak ta zaujima spotreba pozri sa sem
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=167682#post167682
Salamander (6177)|15.3.2009 22:06
[QUOTE=odb;229858]Ak ta zaujima spotreba pozri sa sem
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=167682#post167682[/QUOTE]

Dik za link, to je paradni spotreba, cekal jsem vic ....
no, ted jenom vyresit ten chladic :(
Logout (4018)|16.3.2009 01:34
Když hodíš do googlu chladič socket 370, tak Ti jich pár vypadne, dokonce i někde přímo píšou že je maj skladem (1 kus).
Ale šlo by i vzít chaldič, přetáhnout vlascem za ty úchyty a pak kroucenim dotáhnout :-) tenhle procesor imho extra přítlak nepotřebuje.... Anebo prohrabat někde starý harraburdí, určitě se jich spousta někde válí...
Tosuja (107)|16.3.2009 22:33
Za kazdych 10W spotreby zaplatis pri trvalem provozu za rok skoro 400Kc, to jen tak na okraj.

K disku - pokud ti BIOS aspon nejak nadetekuje ten 1TB disk, mas vyhrano. Staci, kdyz ho uvidi treba jako 32GB, hlavne, ze ho uvidi. Potom musis udelat systemovou partition mensi, nez je velikost, kterou BIOS vidi a normalne nainstalovat Linux. BIOS sice cely disk neuvidi, ale Linux jo, ten se o nastaveni v BIOSu moc nezajima.
Salamander (6177)|16.3.2009 22:38
Update :)

Tak dneska jsem v alfe koupil AC Copper Silent 2, ten to uchladi i pasivne, ale se zdesenim jsem zjistil, ze na te desce proste nejde podtaktovat cpu :D
pretaktovani ok, ale podtaktovani ani rana :notsure

jinak jsem tam zatim na zkousku mrsknul 320GB HDD a diky PCI SATA radici ho vlastne bios nevidi vubec, chyti se az pak, pri spusteni radice ....
takze je vse ok, zitra se snad dostanu k dalsimu sprovozneni, zkusim ten procak podtaktvat pres spravu napajeni v linuxu ... no uvidime :D
MartyMcFly (222)|16.3.2009 22:48
[QUOTE=Salamander;229776]Takze dnes jsem si zkousel servery konfigurovat ve vmware workstation, ruzne distribuce, abych zjistil vyhody a nevyhody ....
OpenSuse - zda se mi docela vhodny, pomerne snadna konfigurace, male naroky na vykon
Debian - supermale naroky na vykon, o neco slozitejsi konfigurace
Ubuntu - easy konfigurace, ale zase vyssi naroky na vykon
[/QUOTE]

Promiň, ale dle mě OpenSuSe má docela vélké nároky na výkon počítače. Jen by mě docela zajímalo jak jsi k tomu přišel? Btw. omlouvám se za offtopic

Howk.
EditorPO (2819)|16.3.2009 22:59
Neviem, ci si sa uz rozhodol pre konkretnu distribuciu. Osobne by som ti doporucil Debian. Mam s nim dobre skusenosti pri pouzivani FTP, www, SQL ...
Bola tu spominana bezpecnost, ktora ovsem nezavisi od distribucie, ale od nastaveni pristupov, prav ... vacsinu bezpecnostnych zasad nastavis vo firewalle a v konfiguracii ssh.

Debian pouzivam aj na dedikovane herne servery (CS, COD,...). Jedine na WoW som pouzil FreeBSD a to kvoli stabilite.

Zabudni na X-ka, vsetko sa da nastavit cez konzolu. V nutnom pripade mozes pouzit zatracovany Webmin.

Pri instalacii Debianu mozes pouzit sietovu instalaciu. Nemusis teda stahovat cele instalacne CD, vsetko si stiahnes z netu pri instalacii.
Salamander (6177)|16.3.2009 23:11
[QUOTE=MartyMcFly;230142]Promiň, ale dle mě OpenSuSe má docela vélké nároky na výkon počítače. Jen by mě docela zajímalo jak jsi k tomu přišel? Btw. omlouvám se za offtopic

Howk.[/QUOTE]

Jasne, Debian je oproti nemu uplne luxusni. Ale imho mensi narocnost nez treba Ubuntu ....

Tak, s tim merenim ... mel jsem to neinstalovane na identicke virtualni masine, prirazene jedno jadro, sledovane vytizeni pri bezne praci se systemem .... neni to nic exaktniho, ale tekhle mi to proste vyslo. Co jsem potreboval vedet, vim :p


//@EditorPO, ta deska nepodporuje Boot z USB, takze to celkem ztraci smysl :(
EditorPO (2819)|16.3.2009 23:16
[quote=Salamander;230151]ta deska nepodporuje Boot z USB, takze to celkem ztraci smysl :([/quote]
ee, v tom linku je sietova instalacia az uplne dole, pod USB instalaciou. Stiahnes mini image, napalis na CD, nabootujes a instalujes. Nastavis siet a ani nevies, ze instalujes z netu :-). Vyhoda je v tom, ze mas vsetko najaktualnejsie.
Salamander (6177)|16.3.2009 23:19
[QUOTE=EditorPO;230153]ee, v tom linku je sietova instalacia az uplne dole, pod USB instalaciou. Stiahnes mini image, napalis na CD, nabootujes a instalujes. Nastavis siet a ani nevies, ze instalujes z netu :-). Vyhoda je v tom, ze mas vsetko najaktualnejsie.[/QUOTE]

Jeje, to jsem prehlid, diky za radu :)

// kdyz uz jsme u toho, nejake zkusenosti s BSD ?
EditorPO (2819)|16.3.2009 23:27
FreeBSD ide trochu inym smerom ako Debian. Ma trochu odlisnu adresarovu strukturu, sposob instalacie balickov a niektore prikazy, ktore v Debiane nie su. Ale ma tiez slusnu podporu na nete, v cestine aj slovencine. A je nehorazne stabilny. Za dva roky pouzivania mi este nezblbol.
Logout (4018)|17.3.2009 00:25
Na serveru kamarada (kterej pomerne masivne vyuzivam) je FreeBSD a zatím sem neměl snad jedinej vážnej problém. Teda kromě občasnýho případu, kdy kamarád odjede a na serveru dojde totálně místo, takže veškerý maily a mysql přestane fungovat.
Nu když správce serveru chytim, místo promaže, a vše opět jede dál bez sebemenšího problému jako by se nic nestalo. Což trochu vypovídá o krásný stabilnosti BSDčka :-)

Jinak bych neřek, že BSD de jiným směrem, ona je to spíš jiná vývojová větev unixu (ještě přesnějc: on to JE, narozdíl od linuxu, unix :-) - linux defakto neni unix, jen se k němu limitně blíží, ale spíš k druhý větvi linuxu - tzv. systému 5) a naopak jsou v poslední době tendence přibližovat ho k linuxu (neboť je linux populární). Naopak je taky snaha přibližovat linux k unixu, takže rozdíly jsou spíš čim dál tím menší. Ale linuxový binárky na něm většinou nepoběžej, je třeba kompilovat nebo stahovat nativní BSD balíčky tzv. porty - ale správa portů je považovaná za o dost lepší než linuxovací balíčkovací nástroje, takže to neni problém, spíš naopak.

Z vymakaností FreeBSD jde třeba jmenovat takzvané jaily - v podstatě skorovirtuální stroje - sandboxy, kdy procesy v jailu nemají možnost ovlivňovat dění mimo jail. Perfektní bezpečnostní featura.
MartyMcFly (222)|17.3.2009 10:10
[QUOTE=Salamander;230151]Jasne, Debian je oproti nemu uplne luxusni. Ale imho mensi narocnost nez treba Ubuntu ....

Tak, s tim merenim ... mel jsem to neinstalovane na identicke virtualni masine, prirazene jedno jadro, sledovane vytizeni pri bezne praci se systemem .... neni to nic exaktniho, ale tekhle mi to proste vyslo. Co jsem potreboval vedet, vim :p[/QUOTE]

Aha, jasný. No heleď neber to nějak špatně, ale v praxi jsem narazil na servery založené převážně na Debian, Fedora, CentOS a dokonce pár Gentoo serverů, ale na serveru jsem nikdy neviděl openSuSe. Ovšem toto se týká nějakého firemního nasazení.

Ostatně nejsem velký zastánce openSuSe tj. SuSe obecně, ale věřím že snad někde nasazené bude na serveru, ale spíš ho vidím víc na desktopech u pár uživatelů.

To Logout: FreeBSD si šlo a jde vlastní cestou. V životě jsem ho nikde nenasazoval jen jsem ho měl párkrát spuštěné ve virtuálním stroji. O tom jaké má featurky z pohledu bezpečnosti je opravdu nepopiratelné, že některé jsou naprosto originální a domakané k téměř dokonalosti. Nejvíc se mi tam líbí možnost sahání po starších verzí souborů tj. něco jako shadow file nebo samostatná kopie systému pro případ, že by systém nechtěl naběhnout a další takové. V tomto ohledu si myslím, že FreeBSD by si mohlo zasloužit větší pozornost.

Howk.
Tosuja (107)|17.3.2009 12:15
Je prakticky jedno, kterou distribuci nainstalujes, protoze v textove konzoli se lisi docela malo, snad az na OpenSUSE, ktere ma i pro konzoli vynikajici nastroj Yast, ktery ti usetri hodne prace.

Systemove naroky jednotlivych distribuci jsou prakticky shodne za predpokladu, ze nebudes provozovat X (coz na serveru nebudes) a budes mit nainstalovane a spustene tytez sluzby.

Doma mam sice Debian (nekolik let nepreinstalovavany, pouze upgradovany unstable), ale v praci je vsude firemni politikou vynucene OpenSuse, prip. SLES. Mam OpenSuse na jednom serveru, ktery dela server pro Sambu (PDC, roaming profiles), HTTP, IMAP, MAIL, LDAP, MySQL... a uptime je omezeny nutnosti vypnout jistice v serverovne :-)

Takze pouzij cokoliv, co znas. Bez X dostanes obyvkle totez...
Limoto (162)|24.3.2009 19:57
[QUOTE=Tosuja;230134]K disku - pokud ti BIOS aspon nejak nadetekuje ten 1TB disk, mas vyhrano. Staci, kdyz ho uvidi treba jako 32GB, hlavne, ze ho uvidi. Potom musis udelat systemovou partition mensi, nez je velikost, kterou BIOS vidi a normalne nainstalovat Linux. BIOS sice cely disk neuvidi, ale Linux jo, ten se o nastaveni v BIOSu moc nezajima.[/QUOTE]
Kromě toho, že jsi mimo už v tom, že na systém má 40GB disk, pro BIOS potřebuje mít dostupnou jenom partition s jádrem/initrd - na což si inteligentní člověk vytvoří /boot na začátku disku... A ten zbytek je BIOSu úplně jedno...

S tím jsem se setkal i u dnešního HP notebooku, že BIOS dokáže přístupovat jenom k prvním sektorům disku (no - prvním - pár GB to asi bylo), ale z partition 250GB od začátku disku už bootloader nic nenatáhl..