reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ako zvýšiť teplotu HDD?

robky (3195)|20.1.2008 20:27
Niekde (sa mi zdá že google to testoval)sa objavila správa, že viac odchádzajú disky podchladené. Mám SamsungHD321KJ a teplota sa nikdy nevyšplhá nad 27°C, ani pri defragmentácii,zápise ani inom zaťažení HDD. Bežne sa teploty pohybujú okolo 25°C. Skúšal som všetky možné pozície v case a nič. V case mám 1x120mm IN a 1x120mm OUT, oba Glacialtech na cca. 800ot. Ako ho zohriať? Respektíve mám to vôbec riešiť?
speedsnail (4876)|20.1.2008 20:30
No vypnout ten IN by mělo pomoct, stejně většinou na nic jinýho než na disky nemá vliv. Pro komponenty na desce je důležitější funkční OUT.
mech13 (5526)|20.1.2008 20:30
docela by me taky zajimaly pripadne odpovedi:D

mam stejny problem, raptor nema ani 30 a samsung cca 27...
jeste jsem moc nezakryval diry. predni FAN jsem uz vyhodil, asi pred/pres disky hodim nejaky papir nebo je nejak ucpu aby se trosku roztopily...
robky (3195)|20.1.2008 20:47
[QUOTE=speedsnail;82843]No vypnout ten IN by mělo pomoct[/QUOTE]

Potrebujem trošku čerstvého luftu aj pre VGA. Ten glacialtech na 800ot zas taký fukot nespraví, naviac plánujem S1 na grafiku - tá ho tiež využije.

Predtým som v starej zostave používal tiež Samsung HDD pata, tam tie teploty boli trošku vyššie, ale len o 2-3°C (samozrejme v tej istej case)

Existuje nejaký box na HDD, ktorý by len tlmil hluk a nechladil?
johny__g (6387)|20.1.2008 20:49
No já bych řekl když už disky něčím obalovat, tak zvolit nějaký zvukově izolační materiál, a zabít tak dvě mouchy jednou ranou. Ještě bychn ale tu teplotu zkontroloval nějakým externím čidlem, jestli to vnitřní třeba jen nekecá.
robky (3195)|20.1.2008 21:00
Čidlo nekecá, merané digitálnym multimetrom s teplotným čidlom na rôznych miestach disku, rozdiel cca 0,5 - 1°C. No a keď ho obalím (neviem však do čoho) ako ho namontujem do case?
mech13 (5526)|23.1.2008 11:47
tak po ucpani skoro cele celni steny PC se uz raptor dostal na 37 a samsung na 31

ucpal jsem 4 z 6 zaslepek a pres zbvajici dve je docela solidni pruvan:D

uvazuju ze vypnu 200mm fan a dam dozadu jen 120... uz nevim co s tim, v bedne jen dva vetraky (z toho jeden v seasonicu a druhy 400rpm) a porad kosa jak v rusku. tim ucpanim totiz spadl procesor o dalsi 4 stupne na 28 (idle, burn byva minimalne a stejne mu orthos pres 50 nezatopil)
robky (3195)|23.1.2008 19:45
To je celkom dobrý výsledok, čím si to zapchal? Neviem si predstaviť, čo dám ako upchávku do predku mojej skrine https://www.czechcomputer.cz/product_doc-DB96E5D2FF64326DC125712D005387F9.html
mech13 (5526)|23.1.2008 20:00
zatim jsem to resil provizorne:D omluvte mizernou kvalitu fotky, nokia SUX:angry

ta moje bedna je totiz jedna velka dira, ma perforovany celni zaslepky, PCI zaslepky, nahore 200mm fan, v boku dira...
robky (3195)|23.1.2008 20:05
Aha, ja som si myslel, že si použil niečo sofistikovanejšie. Ale jasne - najprv skúšať. A tie káble si mohol pred fotením trošku upraviť:D
robky (3195)|23.1.2008 22:20
Tak po vzore mecha som : "upchal" vstupný otvor na skrini,vypol fan IN a výsledok?

teplota CPU +5°C
teplota NB +4°C
teplota VGA +10°C
teplota HDD +1°C:thumbdown všetko v idle

Takže ten fan je dosť prospešný pre všetky komponenty, len tomu HDD je zjavne všetko jedno.
Klingacikx (1545)|23.1.2008 22:31
Ten HDD musíš zavesiť niekde kde nieje ani vánok, ja som to poriešil, že som ho dal úplne na spodok skrinky a funguje to:D
robky (3195)|23.1.2008 22:54
No ako som už na začiatku písal, ten disk som mal už všade v bedni. Bol položený aj v 5,25 pozícii a tam žiadny vánok nehrozí, teplota bola taká istá ako pri poslednom pokuse, teda cca.26°C. Lenže tam len tak položený byť nemôže - to drnčanie by ma priviedlo o rozum.
speedsnail (4876)|23.1.2008 23:06
Třeba to čidlo neměří uplně přesně.. 26 se mi zdá hrozně málo. Vždyť v mistnosti máš tak 22 ne?

//Ja sem po dokoupení WD3200 dal disky hned nad sebe do HDD koše a teplůtka se jim zvedla asi o 5 stupňů (33->38).. asi se navzájem zahřívaj jako tučňáci :D
pavel_p (993)|23.1.2008 23:20
No já před pár lety dal ještě 1.6+8GB na sebe (asi 1mm mezera) a při nějakých 33C venku začal počítač padat. Zkoušel jsem podtaktovat procesor a desku (tlačítko turbo rulez) a nic. Nakonec jsem zjistil, že disky neudržím v ruce déle než dvě vteřiny a příčina byla skutečně v nich.

A 26C je opravdu málo, této teploty nedosahoval ani Maxtor D540X a to měl po startu počítače 16C při pokojové teplotě.
Klingacikx (1545)|23.1.2008 23:25
A to je ako možné, že mal 16°C tak ten disk musel mať čidlo na ho..no
speedsnail (4876)|23.1.2008 23:29
Tak je to asi myšleno. Přestože měl vadné čidlo které při pokojové teplotě ukazovalo 16°C tak se v zátěži dostal přes 26.
TomasOxx (230)|2.2.2008 00:47
mam jen takovy nechapavy dotaz, proc chcete aby vam disky hraly ? :)
mech13 (5526)|2.2.2008 01:59
studie google: podle jejich statistik odchazely studene disky stejne tak jako prehrate. idealni je kdyz maji "provozni" teplotu cca 35-45 stupnu
TomasOxx (230)|2.2.2008 02:21
a sakra, ja tu chladim hdd jak jen muzu, vnoci se teplota pohybuje od 25 - 30 a ve dne od 30 - 35 °, je nejaky odkaz na blizsi info ?
mech13 (5526)|2.2.2008 07:33
https://www.svethardware.cz/google-se-rozpovidal-o-pricinach-poruch-pevnych-disku/16139

po trose googleni se ti urcite podari najit docela velky .pdf kde jsou i vselijake grafy a kdo vi co vsechno

EDIT: tak nekdo hodil link do diskuze

"The figure shows that failures do not increase when the average temperature increases. In fact, there is a clear trend showing that lower temperatures are associated with higher failure rates. Only at very high temperatures is there a slight reversal of this trend."

http://209.85.163.132/papers/disk_failures.pdf strana 5-6

pokud spravne chapu, tak v tom grafu 4 ty sloupecky znaci kolik disku melo tu a tu teplotu a ty tecky s carkou nahoru a dolu je sance selhani s odchylkou

nejbezpecnejsi jsou teploty cca 37-46 stupnu
robky (3195)|2.2.2008 14:14
jj , mechu díky za pekný materiál na štúdium
BlackFrog (563)|2.2.2008 16:30
hele, když tu tak řešíte ty teplý disky, znáte někdo "teplouše" ? Taková ta věcička na sušení bot? Norm bych to tak udělal, jeden konec do elektriky, hřející konec mezi dva HDD a eště tam rádi ten IN fan necháte :D ;)

Woyta (284)|3.2.2008 11:48
mam doma Samsun Spinpoint P80 PATA. A musim rict ze jeho cidlo strasne keca. Po 3h provozu mival teplotu nizsi nez teplota okoli. :) Ted mam disky v boxech od Xilen a pres ne proudi vzduch nasavany zdrojem. Oba disky jsou lehce vlazne coz odpovida teplote 37st +/-. Hitachi to potvrzuje a Samsung tvrdi ze je mu zima 31st.
Ohledne te statistiky. Tyka se hlavne disku ktere toci vic nez 10K RPM a bezi nonstop. Takze nez se to u tebe doma projevi tak ti bude disk malej. :)
mech13 (5526)|3.2.2008 11:59
Woyta: 10k disky? google je znamy tim ze jako servery pouziva bezne stolni PC (v tisicovych poctech)
robky (3195)|20.2.2008 00:03
Tak som trochu porobil úpravy : DVD-RW z najvyššej pozície sa presťahovala o poschodie nižšie a na jej miesto putoval spomínaný HD321KJ. Namontoval som naň Revoltec HDD Silencer, takže aj hluk seeku išiel dole, ale čo je najdôležitejšie - teplota disku konečne stúpla a to na krásnych 35°C, pri defragmentácii maximálne na 38°C. Najprv som sa obával, že sa v tejto pozícii bude prehrievať, ale s výsledkom som spokojný.
mech13 (5526)|20.2.2008 08:07
pro jistotu zkontroluj teplotu rukou, 38 by mel byt zhruba vlazny
robky (3195)|20.2.2008 09:09
Na dotyk má "ľudskú" teplotu, aj meranie digitálnym multimetrom s teplotnou sondou potvrdilo túto teplotu s rozdielom cca. +-1°C.
kikloop (140)|29.4.2008 11:41
hm.. zaujimava tema ako zahriat disky :) Riesenim by mohla byt taka ta USB podlozka aby ti na stole nevychladla kava. Das to medzi disky :D

Ja by som to vobec neriesil. Radsej budem mat disky 25°C ako 50°C :)
Logout (4018)|29.4.2008 12:23
Ahoj,
obávám se, že s největší příčinou zaměňujete příčiny a následky - teda že nikoli studený disky často odcházej, ale osobně si myslím, že disky, co odcházej, tak sou studený. Čili že jejich abnormální chlad je způsoben něčím, co zároveň způsobuje selhání disku. Např. můžou mít podvoltovanou elektroniku, která pak nezvládá tak dobře rušení, blbě zkalibrovanej motor, kterej se točí pomalejc, nepřesnou hlavu, která musí častějc číst jedno místo vícekrát apod.... Nebo nevímco....

Ty uvedený důvody jsou možná blbosti, ale určitě to není tak, že by max pět stupňů celsia tak ovlivnilo magnetickej materiál disků? Jako že "ideální rozmezí je 5° a cokoli kolem je špatně?
Kromě toho, když se podíváte na rozložení pravděpodobnosti chyb na fig.5, tak tak uvidíte, že při nízkejch teplotách odcházej disky hlavně ze začátku, pozdějc už jsou tydle teploty spolehlivější. To sice může znamenat to, že se závady projevěj dřív, osobně bych to ale spíš připisoval tomu, že některý chladnější disky prostě maj něco špatně a to se projeví - proto vyšší nehodovost v prvních letech - ale ty, který jsou dobrý, tak jsou spolehlivější než ty více hřející.

Další neznámá je teplota - nejsou třeba ty nehřející disky ty, který jsou málo používaný a je větší pravděpodobnost zatuhnutí motorku? Už jsem se setkal s diskem, kterej když půl roku neběžel, tak už se nerozběh...

Je to všechno ne moc podložená teorie - ale na úplně stejný rovině jako vyvození závěru, že když zahřeju disk, vydrží dýl. Statistika je hodně nebezpečná věc...
Matyáš

PS: Pokud chceš opravdu zahřát disk, tak doporučuju autogen....
mech13 (5526)|29.4.2008 12:58
Logout: no jo, jenze zase z druhe strany, kdyby to nahodou bylo kousek jinak, tak udrzovani "idealni teploty" disku neublizi. kdyby to pravda byla, tak mu to pomuze:)

navic z tech duvodu co jis jmenoval, by snad jen ty nizsi otacky mohly zbusobovat nizsi teplotu ale ty by imho nezpusobovali selhani, spis by mohly zivotnosti prospet - mensi opotrbeni. podvoltovana elektronika? zeby google jel na zdrojich co neudrzi aspon trochu slusny napeti na bezne sestave s IGP? no nwm, me se to moc nezda...

EDIT: nechces si dat sve jmeno do podpisu? usetril by sis psani "Matyáš" za kazdym postem:)
Logout (4018)|29.4.2008 13:32
Ahoj,
Podvoltovaná elektronika nemusí být díky strojům, ale díky vadný regulaci napětí na čipu, nemyslím si, že by elektronika na disku jela na 3,3V - určitě je tam někde konverze. Nižší otáčky, pokud elektronika počítá s vysokejma, by problém bejt moh - hlavička se netrefuje tak jak má.
Celý je to teorie, a ty důvody jsem vymejšlel za pět minut z hlavy, klidně kdybych se zamyslel, tak vymyslím pět dalších (a ještě větších blbostí :-)) - hlavně sem chtěl upozornit na to, že ty statistika není tak jednoduchá a pokud nejsou známý příčiny selhání disků, korelace mezi teplotou disku a zatížením (neznamená to prostě, že disk má radši, když častějc zapisuje, protože se obnovují zapsaná data - když je na plotně vada, tak se pak spíš projeví u disků, kde se data neobnoví? Tomu by i odpovídala fig.3).

Prostě je tam tolik neznámejch, že relevance těch údajů je dosti malá. Taky kdyby to bylo tak jednoduchý, tak už na to firmy produkující hitech datová centra přišli a pro NAS by dělali spešl klimatizovaný boxy s topením (a za příplatek s využitím tepla produkovanýho CPU :-)) - rozdíl ve spolehlivosti dle tý studie je takovej že by se to vyplatilo...Kdybych to vzal do extrémů, tak by tam měl bejt stavitelnej termostat, do půl roku 37°, pak do dvou let 43° a následně 32°?? Už to, že to není vždy stejně indikuje, že to není jedna závislost, ale součet několika faktorů. Navíc sama teplota závisí mj. na zatížení - prostě nevím, jeslti se z toho dá cokoli rozumnýho odvodit kromě toho, že když mám extrémně studenej nebo horkej disk, tak mám častějc zálohovat.

To že se zahřátím disku nic nepokazí nemusí být tak úplně pravda - pokud bych např. dal teorii, že čím chladnější disk (při stejnym zatížení), tím víc vydrží (k selhání teplotou dochází spíše později), a čím nepoužívanější disk, tím vydrží míň (chyba spíše v prvních letech), tak při vhodnejch (a ne nereálnejch) křivkách tědle závislostí dostanu ty čísla od google a přitom zahřátím disku uškodím...

Matyáš Matyáš :-)

PS: Psaní bych ušetřil, ale mě je nějak přirozenější se pod to co napíšu podepsat :-). Pokud to vadí (že je fórum nepřehledný, anžto příspěvek moc dlouhej), tak řekněte, nějak se přemůřu a nepodepíšu :-D
mech13 (5526)|29.4.2008 13:49
jasny, muze to byt kousek jinak, ale taky nemusi... chtelo by to vic informaci, ale pred tim co to google zverejnil nebylo vubec nic takovyho, takze muzeme byt radi za to co je. statistiky z takovyho mnozstvi disku asi nikdo jiny jen tak neudela...

nerikam ze topit disku pres 40, ale drzet ho pod 30 nemusi byt to pravy orechovy... ja disky pod 30 budu ucpavat aby lezly trochu nahoru a disky nad 45 chladit at se neupecou...

//o nic nejde, jen je to na forech nezvykly:) stejne vzdycky vlevo od postu je jmeno autora:)
james008 (47)|29.4.2008 14:02
Obavam se jakozto hardware technik ze google trosku ustrelil..
je to fake jak ehm slusne receno "prasatko"....
Aby takovy disk odesel tak by musle byt podchlazen znacne....

Bezne provozuji nektere serverovny a servery pri teploke okolo 20 stupnu...
a neni nic divneho kdyz v zimne pri prilis ucinnem odsavani namerim
na disku i onech 20 ... na discich mam pasivy od primecooleru
takze to je kus zeleza :-)

Jinak kdyz uz sme u podchlazeni....
mam pocitac v pokoji kde se minimalne topi
a v zime to roztapim prave kompem...tak
zde kouknete co se mi povedlo vyrobit ....
upozornuju ze nejde o chybu cidla
a ze ty funguji normalne ..jde o to ze jsem netopil
jeden a pul dne a byl leden tusim...
takze dle googlu bych mel asi pc odvezt
k recyklaci do sberneho dvora :-))

http://www.james008.net/teploty_nezatopil.gif

Zdar a silu..a info ze sveta brat trosku s nadhledem...
neb je fura instituci co treba napr. tvrdi ze ten antivir
je lepsi nez druhy a jina zase ze to je naopak....
a v realu je tento antivir napriklad k nicemu...
tak asi i testy google....
O takovych vecech jako je selhani disku totiz rozhoduje
asi milion dalsich polozek a teplota, pokud neni prilis vysoka
nebo prilis nizka je jen zlomkem ktery nema a tak velky dopad
jak onapriklad hodnota napajeni nebo elektromagneticke pole
( samozrejme ze zmrazeny disk asi nedopadne dobre....
a pri 50ti stupnich mi minule leto hitachi ufrezovaly spicky hlavicky :-) )
Logout (4018)|29.4.2008 14:33
No já si nemyslím, že je to fake - ta data jsou vcelku věrohodný. Spíš jde o to, jak jsi říkal, že těch faktorů je opravdu mraky. Je to prostě něco podobnýho, jako kdybych si nechal narůst dlouhý vlasy, protože sem viděl statistiku, že průměrný věk člověka s dlouhejma vlasama je o pět let delší než s krátkejma. No ale proč vlastně ne, to kažoddenní mytí tolik nestojí a třeba na tom něco je :-D
On taky ten technik googlo netvrdil, že se maj disky chladit nebo zahřívat nebo... On jen zkonstatoval, jaký měli vlastnosti disky, který nejčastějc odcházely. A to užitečný je - pokud mám takovej disk, tak asi větší pravděpodobnost poruchy je. Neznamená to však, že umělým zásahem tu pravděpodobnost vylepším - stejně jako si život neprodloužím dlouhejma vlasama.

PS: Aby taky lidi s dlouhejma vlasama nežili dýl, když dlouhý vlasy nosej hlavně holky.... obávám se však, že jsem si tim svym hárem život nijak neprodloužil (naopak bych si v určitejch situacích spíš uškodil, třeba u soustruhu :-)).

Jé, já sem se zapoměl podepsat... :runaway
robky (3195)|29.4.2008 19:40
Tiež si nemyslím, že je to fake. Google predsa prevádzkuje také množstvo HDD, že ich štatistika bude mať oveľa väčšiu výpovednú hodnotu ako keď maťko z hornej-dolnej varil disk a keď to ten disk vydržal bez ujmy na zdraví povedal, že disky netreba chladiť. Je jasné, že na životnosť disku má vplyv milión faktorov, ale teplota je hádam jediný, ktorý môžeme ovplyvniť - tak prečo nechladiť alebo neohrievať?

robky :-) [SIZE="1"]kurňa s tým podpisom si ma nakazil:D[/SIZE]
Schmako (74)|30.4.2008 10:54
Myslím, že každý normální běloch, který si už postaví PC sám, dá před košík s HDD pomalutočící větráček - to mu zajistí, že se disky neupečou (už sem viděl u BFU disk na 65oC) a zároveň, pokud tedy nebydlí za 66. stupněm severní šířky, při běžném provozu neprochladnou tak aby jim hrozilo poškození. Toť asi k tématu.

Btw. mám 3 HDD v košíku za IN fanem 800rpm. (zpomaleného na velmi malé otáčky) a ty se drží právě v rozmezí od 30oC do 40oC - čímžto jsou 2. nejetplejší částí počítače (po grafice v zátěži)...

P.S.: Nevíte někdo o vlivu nízké teploty na CPU? (pardon, jestli to je OT ale připadá mě to podobné)

a do trendu podpisu se nezapojím :-X
mech13 (5526)|30.4.2008 12:00
[QUOTE=Schmako;117919]P.S.: Nevíte někdo o vlivu nízké teploty na CPU? (pardon, jestli to je OT ale připadá mě to podobné)[/QUOTE]

u CPU to je jednoduchy - neni to zadna mechanicka soucastka, je to jen kus kremiku cim nizsi, tim lepsi

nizka teplota zvysuje hranici prurazneho napeti, takze navic jako bonus muzes do CPU poustet vic stavy
HiLow (1000)|18.6.2008 20:46
[quote=mech13;117944]u CPU to je jednoduchy - neni to zadna mechanicka soucastka, je to jen kus kremiku cim nizsi, tim lepsi

nizka teplota zvysuje hranici prurazneho napeti, takze navic jako bonus muzes do CPU poustet vic stavy[/quote]

Jenom doplnim, ze tranzistory pri nizsi teplote dosahuji daleko mensiho opotrebeni. A samozrejme, com vetsi napeti, tim vetsi vykon ;)
KEOSAN (958)|18.6.2008 21:43
Dle Google spolehlivost disků není ani tak ovlivněna mírou zátěže a okolní teplotou, jako spíše modelovou řadou.

Uplne suhlasim s citatom z toho clanku a tak isto s tym, co pisal James008. ;)

Je vela moznosti preco disky odchadzaju a ta "statistika" hovori o pouzivani roznych HDD od roznych vyrobcov.

Cize:

a/ miesaju sa 5400RPM a 7200RPM HDD /cize menej otackove maju mensiu teplotu, vacsinou/,
b/ cim to meraju ? Cidlami na doskach ? Ved tie su cast nespolahlive a aktiez senzory v HDD casto klamu,
d/ Nikto nevie, kde a v akom sklade praskol s prepravkou skladnik, ci dopravca. Takto skor serie diskov, alebo z urcitych dodavok mozu mat viac problemov.
e/ kde su zohladnene dalsie parametre ? Napr. prasnost prostredia, vlhkost vzduchu, otrasy, atd...?
f/ vyrobcovia diskov menia priebezne rozne nove technologie, firmware a aj subdodavatelia ich komponentov mavaju premenlivu kvalitu. To je dost vela faktorov na ovplyvnenie takejto "statistiky"...

Tieto uvahy mi pripadaju "oteplovanie disku" - ako vtip... :)

K porucham moze dochadzat casto kvoli napajaniu /stare el. rozvody/, zle zdroje, ale aj caste zapinanie a vypinanie diskov. Jedine, kde by teploty mohli robit problem pri podchladeni je VELKY, ozaj velky rozdiel - vykyvy maximalnej a minimalnej teploty, ktore by boli v kratkej dobe. Napr. startovanie disku, ktory je v zime pod oknom a bol podchladeny a opakovalo by sa to casto a podobne. Ale uplne ina vec je to, ako to testoval google. Tie HDD chodia NONSTOP. Co byva casto aj menej narocne, nez caste zapinanie, vypinanie.

Takze zaverom: chladit, chladit a este raz chladit. Postupne znizovnie teploty neni problem /po urcitu hranicu/. Kopec serverovni sa odporuca chladit casto napt. na 18-20 stupnov. Hlavne, nech tam nie su nahle teplotne vykyvy.
bags (232)|10.7.2008 09:24
ja si myslim ze pri dnesni cene HDD nema smysl resit zda disk je podchlazeny.

Jakou provozni teplotu vubec uvadi vyrobce? Zjistovali jste to?


Pokud se nekdo stara o bezpecnost dat tak pouziva zrcadleni HDD (to delam ja) Moje disky vzdy meli teplotu 25-45°C a odchazeli po cca 2-3 letech. Jeden odesel jen diky tomu, ze 2x zasebou byl necekany vypadek elektriny - tak se proste picnul.

To ze ted Mam Hitachi HDD na 26-33°C mi vubec nevadi a neresim jeho zahrivani.
Celofan (135)|4.2.2009 00:15
Nazdar hoši...
Jsem ted v rozpacích..

Mam 2 HDD a na každém mam chladič... http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007N000000K0U
Nevim jak změřit teplotu.....Mam jen čidlo, které měří vnitřek teploty PC skříne..
Mam program EVEREST Home Edition a tam mi ukazuje jen 1 HDD a to je ten hlavní 500GB a ukazuje to teplotu 32°C a ten druhej ma 1TB a mam tam veškeré zálohy a mou práci...a nerad bych o to přišel....

Ttak mi teda poradte..Nechci tomu ublížít...

Jaka ma být teda správna teplota HDD

Předem děkuji za odpověd...
Intri (3490)|4.2.2009 00:49
32° je tak akorát. Když se podíváš na štítek disku, možná tam uvidíš rozsah teplot, za kterých je disk schopný pracovat. Dodrž ten rozsah a jsi v pohodě.
Celofan (135)|4.2.2009 02:09
Už jsem našel program...

Tak ted mi řeknete jestli je vše v pořádku..

Vlastnosti senzorů:
Typ senzoru ITE IT8718F (ISA 228h)
Typ senzoru GPU Driver (NV-DRV)
Detekováno vniknutí do šasí Ano

Teploty:
Základní deska 44 °C (111 °F)
CPU 87 °C (189 °F)
Aux 41 °C (106 °F)
Grafický procesor (GPU) 54 °C (129 °F)
GPU prostředí 49 °C (120 °F)
SAMSUNG HD103UJ 27 °C (81 °F)
Seagate ST3500320AS 33 °C (91 °F)

Ventilátory:
CPU 2616 RPM
Ventilátor 5 1442 RPM

Napájecí napětí:
Jádro CPU 1.31 V
+2.5 V 2.22 V
+3.3 V 3.25 V
+5 V 5.00 V
+12 V 12.48 V
VBAT Baterie 3.12 V
Debug Info F 0102 FFFF FFFF 0000 01D4
Debug Info T 41 44 87
Debug Info V 52 8B CB BA C3 C4 FF (7F)

Předem děkuji za rady..
Intri (3490)|4.2.2009 02:16
Máš celkem vysokou teplotu CPU, ale o tomto ten thread není. Teploty disků jsou v pohodě.
Celofan (135)|4.2.2009 02:27
hmmmmm........ A jak ji srazim dolu?? A kolik je taká optimální teplota CUP?
mech13 (5526)|4.2.2009 05:05
disky maji cca idealni teplotu, mozna by snesly o stupen-dva teplej. tech 27 na samsungu je OK, ty meri vzdycky min

to CPU je brutalni, neni to spatny cidlo? vyzkousej core temp

aniz bysme tusily jak vypaad tvoje bedna (rozmisteni a typ chladicu/vetraku, idealne foto) moc navrhu dat nemuzeme... ale to smeruj do jineho temtu, tady to je OT
Celofan (135)|4.2.2009 12:26
Tak ten program mi ukazuije 51°C....
johny__g (6387)|4.2.2009 12:46
V klidu nebo při zátěži? Chladič na CPU máš jaký?
Celofan (135)|4.2.2009 21:50
Naměřeno v klidu,ale ted jsem dohrál a teplota je ta sama 51°C Tak nevim......a typ chladiče je zakladní co byl na procáku mam tenhle http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140083000000HD3