reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vadná základní deska nebo procesor?

mariaki (116)|11.8.2014 19:04
Zdravím, jak se projevuje špatná základní deska? Pc se mi normálně se vším všudy zapíná (pípnutí, nabíhání) a po naběhnutí Windows XP Jak se má objevit modrá obrazovka s nápisem vítejte se mi místo toho restartuje pc. A takhle pořád dokola. Může to být deskou? nebo procesorem? Snad vše ostatní jsem už vyměnil (zdroj, ram, grafiku,). Mám procesor amd athlon XP 2500+ a deska asus a7v8x-x
bastlir (328)|11.8.2014 23:50
Já bych to tipoval na vir. Nabootuj PC z CD s antivirákem (bývá to téměř na každém DVD CHIPu) a zkontroluj PC. Mimochodem, to dělá i v safe-módu?
johny__g (6387)|12.8.2014 08:46
Jestli jsi měnil grafiku a nepřeinstaloval ovladače, může to být tím. Taky můžou být nekompatibilní/špatně nastavené paměti. I disk může být příčinou.

Zkontroluj desku jestli vypadá vizuálně v pořádku (kondenzátory), reset BIOSu a jestli to nepomůže tak čistou zkus nějaký live linux nebo UBCD a test disku. Taky zkus memtest na RAM.
mariaki (116)|12.8.2014 21:39
Tohle mi dělalo hned po instalaci windows. Ale blbnout mi to začalo až potom co jsem si začal hrát s taktem procesoru přetaktoval jsem ho na nejvyžší možný takt a potom se pc začal sekat a pak restartovat ještě párkrát šel ale pak už blbl pořád. Zítra mi příjde nový disk a procesor tak to vyzkouším a napíšu to sem. Vir by to neměl být ani nebyl připojen k internetu a tento pc jsem už přeinstalovával a vše bylo ok. Spíš to vydím opravdu na špatný HW.
Kondíky jsou OK.
bastlir (328)|12.8.2014 21:56
Pokud jsi s takty nepřidal i lepší chlazení, troufám si tvrdit, že sis ten svůj procesor usmažil či přismažil.
john (877)|12.8.2014 23:02
zkusil bych HDDregenerator / nebo SpinRite, level 2 / z Hirensboot na opravu chybnych sektoru na HDD, pokud je disk IDE, tak je docela mozne poskozeni ve spojitosti s max. OC...
BTW: projevuje se to i u nouzoveho rezimu? / netahaj se ruzne ovladace, sluzby apod... /, pripadne muzes v boot.ini pridat parametr bootlog / :notsure
mariaki (116)|13.8.2014 00:03
Ano spíš je to tak že jsem si ho přismažil jak tu píšete jen mi nebylo jasné jestli je to možné, že se takhle "načne" Ten IDE kabel jsem musel už vyměnit protože mi jednou nešel už vůbec nakonec to bylo tím myslím že na to došel nakonec tady john. Ovladačema to asi nebude už jednou jsem tento pc měl funkční zaběhnutý i s těma pořád stejnýma ovladačema. Pc normálně šel ale když jsem taktoval ale nepřidal chlazení tak jsem ho asi načal a to jsem nevěděl že ta pasta pod chladičem je stará a zhrudkovatělá. Ale jen bych potřeboval vědět jestli to nemůže být deska.
bastlir (328)|13.8.2014 02:21
Deska by to mohla teoreticky být, ale je to velmi nepravděpodobné. Na ní se nejčastěji nafukují elektrolitické kondenzátory kolem procesoru a má to i přímý vliv na řadič. Jenže tady nenastane okamžitý stav, nýbrž zde bývá nějaký postupný chybový průběh.
Samozřejmě že procesor usmažíš či jej načneš. Dokonce jsme se o to řízeně pokoušeli. PC nastartoval, ale už při mírnějším zatížení jádra to všechno zhaslo. Mimochodem, při instalaci oken vypínám automatický restart, který je defaultně nastavený.
Max. takt + bez přidaného chlazení ... navíc bez pasty = jistý konec procesoru.

Jsem nepřítelem přetaktovávání, protože mně stejně nepřineslo výkon, který bych reálně využil. Navíc zde existuje celkem vysoká poruchovost ventilátorů. Stačí aby za pár korun jeden větrák na žebrech zdechnul a odejde ti komponenta za pár tisíc korun. Vyplatí se to?
john (877)|13.8.2014 11:20
[QUOTE=bastlir;560774]Jsem nepřítelem přetaktovávání.....[/QUOTE]
ono zalezi na uzivateli, konkretnim kusu HW, financich a pro nektere je to i sport...
k veci: zkusil jsi uz tu opravu vadnych sektoru? z mych zkusenosti se prave velice casto projevuji takto pri nabehu OS / vetsinou chyba nacteni nektereho driveru /
mariaki (116)|13.8.2014 11:52
To HDDregenerator stačí vypálit na dvd a pak normálně nabootovat?

---------- Doplněno v 11:52 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 11:51 ----------

Dnes mi příjde nový harddisk bez vadných sektorů a pasta tak to zkusím ještě takto a uvidíme.
Ještě k těm chybám něž To začalo tak mi nešla spustit žádná hra vždycky to vyhodilo nějakou chybu. Ještě mám k dispozici jeden procesor nikdy jsem ho neměnil stačí ho jen vyměnit nebo musím něco ještě nastavit?
johny__g (6387)|13.8.2014 14:23
Určitě by to chtělo reset BIOSu, než procesor vyměníš. Jsi si jistý že ten nový procesor deska podporuje?
john (877)|13.8.2014 15:07
[QUOTE=mariaki;560787]To HDDregenerator stačí vypálit na dvd a pak normálně nabootovat?
[/QUOTE]
je soucasti Hirensboot, osobne bych jej nahodil na USB Flash..., postup najdes na webu
rozdil cd/dvd je jen ve velikosti flash
BTW: navic si takto muzes proskenovat OS na veskerou moznou havet...
HDDRegenerator byl soucasti starsich edieci, tusim, ze do 9.x, ve vyssich verzich je k dispozici SpinRite a HDDregenerator nahrazuje HDDTest :notsure , ci tak nejak..., znalejsi urcite upresni...
EDITED: navic. pokud spustis Hirensboot, dostanes k dispozici ruzne moznost diagnostiky, ci spusteni alternativniho OS / pro tebe asi miniXP /, tj. pokud pojede alternativni OS, tak CPU to asi nebude....
mariaki (116)|13.8.2014 16:29
Prozatím jsem vyměnil HDD a procesor a ted instaluju system tak se uvidí.
Jinak neznáte někdo nějakej dobrej program na měření teploty cpu?
john (877)|13.8.2014 16:34
[QUOTE=mariaki;560809]Prozatím jsem vyměnil HDD a procesor a ted instaluju system tak se uvidí.[/QUOTE]
tak at se zadari
na stary HDD bude asi rovnou format, takze dodatecny sken na chyby asi nebude..., jen tak pro zajimavost, zda byl OK
bastlir (328)|13.8.2014 16:43
Pokud to tam máš, raději v BIOSu nastav teplotní výstrahu.
bastlir (328)|13.8.2014 17:09
Tady je ten prográmek na měření teploty.
mariaki (116)|13.8.2014 19:35
Díky za pomoc ale už fakt nevím asi to bude ta deska dal jsem ten novej hdd a procesor vše šlo hladce ale při instalaci ovladačů k GK mi to vyhodilo modrou smrt page fault in nonpaged area a pak občas zamrznul obraz jednou se resetoval ale šel spustit v nouzovém režimu odinstalace ovladače nepomohla tak jsem obnovil system uplně na začátek ale pak nastalo to co na začátku nabíhá win XP a pak když to má skočit na tu modrou obrazovku Vítejte tak se restartuje a takhle pořád dokola.
Ten starej hdd měl jeden sektor vadný to jsem věděl už předtím proto jsem koupil nový.
robky (3195)|13.8.2014 20:07
Zrovna dnes som mal na servise podobnú starinku s rovnakým prejavom - reštart pri nabiehaní win xp aj pri núdzovom. Mohol za to zle osadený chladič so starou pastou.

Aké máš teploty cpu v biose? Resetoval si bios?
mariaki (116)|13.8.2014 21:02
je zvlastni ze obcas se mi zapne pri startu bios a mam vynulovany cas a datum resetoval jsem ho tak, že jsem vyndal baterku dal jsem ji na bok a promačkal power tlačítko teplotu sem hned dopíšu jdu se podívat.
Telota je 36 stupnu. po studenem startu ale pastu jsem dával dnes novou.
A jednou se mi pc zapínalo samo ale nebyl vidět obraz pouze hučel pc a to jsem ani nezapínal tlačítkem stačilo přecvaknout tlačítko na zrdroji a zapnul se sám.
bastlir (328)|13.8.2014 21:52
Teď to tedy zase vidím na GK.
john (877)|13.8.2014 22:06
[QUOTE=mariaki;560827]page fault in nonpaged area[/QUOTE]
RAM mas poradne otestovanou, v BIOSu na default?
muzes ji zkusit zvysit mirne napeti o 0.1-0.2V, co to udela...?
mariaki (116)|13.8.2014 22:54
Ano bastlir to je pravda když to ještě šlo tak jsem chtěl v zobrazení změnit rozlišení a jak jsem dal ok tak se pc restartoval a pak to okno s "Vítejte" se zaseko nebo se jinak zbarvilo. Ale při nouzovém režimu to už nedělalo ale ted uz pc nejde ani v nouzovem rezimu.

---------- Doplněno v 22:54 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 22:54 ----------

Napětí jsem ještě nezvyšoval no zkusím to.
mariaki (116)|15.8.2014 14:03
Takže to dělá buť GK nebo driver GK ale asi driver nVIDIA GeForce4 MX 440 nevíte někdo kde sehnat?
johny__g (6387)|15.8.2014 14:31
Podobná karta má cenu pár piv nebo lepší čokolády. Jedině bazar.
bastlir (328)|16.8.2014 02:16
[QUOTE=mariaki;560838]Ano bastlir to je pravda když to ještě šlo tak jsem chtěl v zobrazení změnit rozlišení a jak jsem dal ok tak se pc restartoval a pak to okno s "Vítejte" se zaseko nebo se jinak zbarvilo. Ale při nouzovém režimu to už nedělalo ale ted uz pc nejde ani v nouzovem rezimu........[/QUOTE]
No ano, samozřejmě! V nouzovém řežimu a v normální režimu do plného startu oken, neboli do načtění všech ovladačů, GK jede v základním rozlišení. Při startu oken stiskni F8 (už si přesně nepamatuji, jak to tam v Xpéčkách bylo) a zadej start s VGA, problémy s gr. kartou, nebo tak nějak. Pokud se ti podaří start, odinstaluj (fyzicky!) ovladače karty a uvidíš.
Jen připomínám, pokud jako odinstaluješ ovladače v Systému, oni tam ale fyzicky zůstanou dál a při restartu se znova načtou. Proto existuje soft pro odinstalování gr. ovladačů.
mariaki (116)|16.8.2014 10:43
Aha a jak ty ovladače odinstaluji fyzicky? dal jsem normálně nouzový režim tento pc spravovat správce zařízení a pak jsem dal u GK odinstalovat.
bastlir (328)|16.8.2014 15:31
[QUOTE=mariaki;561017]Aha a jak ty ovladače odinstaluji fyzicky? dal jsem normálně nouzový režim tento pc spravovat správce zařízení a pak jsem dal u GK odinstalovat.[/QUOTE]

Hledal jsem pro tebe v archivu tento soft, ale mám jen licencovaný. A jiného jsem se už asi zbavil. Zkus z jiného PC pohledat třeba na slunecnice.cz a hledej odinstalování ovladačů GK.