reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Možná poškozený zdroj

Commanderwar (577)|4.7.2008 12:30
Chtel bych se s vami poradit....včera byl pro muj pc sklutečně černy den..behem 3 hodin se mi 3x sam od sebe restartoval . Normalne jsem byl jen ve voknech..a proste restart.
V prohlížeči událostí me to napsalo chybu 6008...vubec nemužu najit o co jde..ani na googlu.
Jen neco že by melo jit o chybu v registrech........po třetim restartu jsem pc na hodinu vypnul....a šel do mesta..pak jsem ho zapnul..a avast mi našel Vir....a doporušil restartovat a delal test mimo okna.
Takže....me bud napada že to delal ten vir, nebo že to dela zdroj, Fortron 500W....což se mi neche veřit. Zdroj je 4 mesice strary a cela sestava...a yvelmi stabilni.


A zase pokud je nejaka chyba ve voknech....nechce se mi kvuli tomu formatovat a vše znova....
Ale chtel bych 100% vyloučit že je porouchany zdroj...a to je muj dotaz...jak to co nejlepe zjistim zda je dzroj v haji nebo ne.......když zapnu nejaky zatežovy test třeba orthos...a pojede mi hodiny bez chyby.....bude to znamenat že i zdroj je ok..??....poradte nekdo prosim...dekuji všem za rady
fa.Destruct (44)|4.7.2008 13:49
Viry jsou neskutečně rozmanité, je možné, že je to právě jím. Osobně bych to přeinstaloval a v budoucnu si dávej většího majzla na ochranu. Jinak Fortrony nejsou zase tak kvalitní.... to jen tak na okraj.
pcmaker (354)|6.7.2008 20:29
[quote=fa.Destruct;138861]...Jinak Fortrony nejsou zase tak kvalitní.... to jen tak na okraj.[/quote]

To jsou veci, ale clovek se porad uci. :eek:
SamecP (1751)|6.7.2008 20:37
Jen pro jistotu,bych otevřel zdroj a zkouknul jestli nejsou vyteklé kondíky..Njn Fortrony už nejsou to co bývaly,špatné určitě nejsou,ale určitě to je spíš průměr...
r34ktor (7477)|6.7.2008 21:14
[QUOTE=Commanderwar;138835]V prohlížeči událostí me to napsalo chybu 6008...[/QUOTE]
Chyba 6008 znamená, že předchozí vypnutí systému neproběhlo korektně (aby ne, když se PC restartoval).

Stabilitu HW ověříš nejlépe těmito nástroji: paměť (GoldMemory), CPU (Prime95, OCCT), HDD (HD Tune, chkdsk, utilita od výrobce), zdroj (S&M, 3DMark).
pinc (85)|8.7.2008 23:21
Pokud se ti chce zkoumat zdroj, tak je vhodné si říct:

1/ že pokud je v záruce tak pozor na pečeť !!
2/ pokud jej budeš zkoumat a různě zatěžovat a pokud je skutečně "načnutý" a "odejde" tak zdroje jsou takové potvůrky, že často sebou vemou nějakou další komponentu, nebo i více...
3/ pokud nemáš znalosti/praxi z měření a testování elektrických zdrojů, a schéma zapojení s označenými kontrolními body a s udanými hodnotami a kolik tam má být naměřeno, tak většinou stejně nic nepoznáš.

Doporučuji předat problém odborníkům (dodavateli :-))).
-------------------------------------

Pokud přece jenom ti jde o to si zkusit zátěžový test zdroje, se sw pomůckami po domácku, udělej to na starším MBD kterého ti nebude líto:-)).

Pověs na něho tolik zátěže na kolik je stavěný, starší disky určitě s kamarádama vyštracháte.

Doporučuji použít externí měřáky napětí, ideální by byl se zapisovačem případně s pamětí max. výchylky, ale to ti asi nikdo jen tak na hraní nepůjčí.
Zjisti si s jakou odchylkou měřák pracuje, bývá to uvedeno dole na stupnici. U digitálů v manuálu.

Pro hračičky:
měřák se záznamem lze udělat ze staršího PC dopněného o převodníky a vhodný sw.
Pro hloubavé:
proč nevěřit jen údajům z biosu mbd, kam je dotyčný zdroj zapojen ?

Stanovte si postup pokusu a jeho záznam.
Určitě sami přijdete na spoustu zajímavých testů

Celé měření několikrát zopakujte.

Pro srovnání použijte i jiný zdroj podobných parametrů.

Pokud dostáváte pokaždé jiné výsledky tak
1/ zdroj není v pořádku
nebo 2/ nedodržujete pokaždé stejný postup
nebo 3/ zvolený postup/pomůcky nezaručuje stejné výsledky u zdravého HW.

Pokud nemáte el tech vzdělání (což asi nemáte, jinak by tu ten dotaz nebyl...:-)
měřte jen mimo zdroj, na konektorech s 5 V (červený proti černému) a 12 V (žlutý proti černému) ! ! !

Zajímavá hodnota je také žlutý proti červenému okolo 7,5V (s oblibou používám na velké ventilátory)

Vadné zdroje pokud nejde o nějakou specialitu se v běžných městských servisech typu "Pepa s Vaškem od vedle mají firmu" z výše i níže uvedených důvodů neopravují.

Pokud zdroje stály 2.000kč a často i více, opravovaly se poměrně často. Taky každá větší firma měla jiné velikosti a i vlastní zapojení do desky, Compaq, Siemes, Dell, AST, DEC, ap.
A záruka bývala jen 6 měsíců. :-((

Zdroj do PC jsme přestali opravoval cca před 5-6 lety s masivním snížením ceny a zavedením ATX standardu.

"Podezřelé zdroje", co jsou po záruce, je lepší raději přesunout na jinou práci. Napájení pro méně citlivá zařízení autodráhu, vláčky, router, AP ap...
noegoncz (319)|9.7.2008 06:43
Jinak předevčírem se stalo kamarádovi, se kterým pravidelně hraju BF2142 to samé. Z ničeho nic se mu začal pravidelně restartovat pc, tak to vyřešil formátem disku a instalací nového OS... tak že by něaký nový zábavný vir ? :)
Tj. možná je to jen náhoda, ale projel bych pc něakým tím antivirem, pokud to ještě jde :)
Pavel Boček (4169)|12.7.2008 03:27
Zkontroluj teploty procesoru a grafické karty.

Systém otestuj online scannerem NOD32, zdarma si můžeš nainstalovat AVG 8 či Avast! Home, stejně jako Spybot Search&Destroy a Ad-Aware 2008; zkus i udělat log z HijackThis. Pokud tohle nepomůže, reinstal bude nejrychlejší.

Možno ještě systém nainstalovat na nějaký starší disk, aby se vyloučil případný SW problém a nereinstaloval se celý systém zbytečně.