reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Recenze grafických karet. Co zlepšit / změnit / předělat?

P@pi (1519)|6.6.2007 22:59
Zakládám zde thread, ve kterém můžete vyjádřit své názory na recenze grafických karet. Máte nějaký nápad? Kritiku? Návrh na zlepšení? Chybí Vám nějaký významený test / benchmark / hra? Nemáte v něčem jasno? Nelíbí se Vám fotografie? Chcete jiný úhel focení?

Jakákoliv je poznámka je vítána. Bude-li to možné (především z časových důvodů), rád vaše nápady/návrhy zapracuji. Na druhou stranu si uvědomte, že i redaktor je člověk (bohužel...).

Děkuji za vše
first.indian (683)|6.6.2007 23:27
Uvital bych propracovanejsi hodnoceni hlucnosti chladice. A treba pokud ma chladic moznost prepnuti do ruznych rezimu tak aby to bylo treba v mp3 ke stazeni. Kazdy by pote mohl porovnat hlucnost i sam.(prece jen kdyz je v recenzi napsane treba jen ze chladic je hlucny tak to nic moc nerekne protoze je to hodne subjektivni... nekomu vadi huceni nekomu zase piskani...) Pripadne i nejaky jiny zvuk aby ctenar (no spis uz posluchac mohl porovnat s nejakym jinym znamym zvukem). Uz se mi totiz parkrat stalo ze jsem koupil nekomu kartu ktera v nejake recenzi vychazela vyborne ale treba regulace otacek chladice byla nedostatecna a pak to byl pro me problem... :(
P@pi (1519)|7.6.2007 08:57
Dík za tip. Mrknu na to a uvidíme co se s tím dá udělat. Snad se mi to podaří vyřešit do nějaké příští recenze.

Díky :thumb
snajprik (110)|7.6.2007 10:50
Ako presne povedať neviem, ale recenzia by mohla obsahovať tieto veci čo mňa osobne zaujimaju.
Prva vec je výkon v porovnani s konkurenciou či hig či low end nielen podobne GPU napriklad. 7300GS, 1950pro, 8600GT s 8800ULTRA, na rovnakej zostave ( najlepšie dvojjadro, jedno ake) na rovnakych hrach programoch, napriklad takto http://www.notebookcheck.com/NVIDIA-GeForce-Go-7300.939.0.html
Druhou vecou je chladenie riešenie chladenia teploty a hlučnosť, regulacia otačok dB, napriklad položiť mikrofon do vnutra skrine a zavrieť a dať dva vysletky pri použiti pasivnej GPU ( aky ma hluk zostava v tedy) a potom použiť GPU recenzovanu .
Treťou čo ma zaujima je možnosť taktovania ( ešte keby sa uviedol aj narast spotreby pri pretaktovani :) .
A nakoniec spotreba, pri zaťaži bez zaťaže v 2D,3D. ( všetko na rovnakej zostave, jedine čo by sa menilo je GPU, ešte keby jedna zostava bola od AMD a druha od Intelu tak to už by bolo COOL :D )
P@pi (1519)|7.6.2007 11:33
[QUOTE=snajprik]...[/QUOTE]

K prvnímu bodu. Zde je problém objektivita. Neustále se posouvá výkon ovladačů a tedy by takový test byl neobjektivní. Jediná možnost je takhle otestovat všechny karty najednou, z čehož bych se asi zbláznil. Pokud máš nějaký nápad jak jinak to provést tak ok, ale podle mě je to nemožné. Ber to tak, že by všechny karty musely mít stejné ovladače, jinak je to nepublikovatelné.

S tím hlukem něco zkusím udělat. Pravděpodobně to vyřeším tak, že budu měřit hluk ve 2D a ve 3D spolu s teplotami. Ještě můžu zkusit minimum (většinou 25%) a maximum (100%) otáček. No uvidíme, něco zkusím stvořit :D.

Nárůst spotřeby při taktování by nemusel být problém (samozřejmě jestli to bude mít smysl, to uvidím až s další várkou karet).

Zátěž ve 2D? No mrknu na to, ale je vůbec takový údaj relevantní? Jaký soft navrhuješ na testování?

Ok takže zatím:

  • Překopat měření hluku
  • Spořeba při OC (?)
  • Spotřeba při zátěži ve 2D (?)

Samozřejmě díky :-)

EDIT: víc sestav => ehm nejsem tak bohatý a KP asi taky ne :)
Smeli (2302)|7.6.2007 12:05
Imoho více sestav - myslím že by stačily jen třeba pro ukázku test udělat na X2 a se stejným nastavením na C2D, ne marky a podobné blbiny, ale třeba vzít dvě hry a ukázat vliv CPU.
Karel Polívka (1485)|7.6.2007 14:38
[QUOTE=P@pi]EDIT: víc sestav => ehm nejsem tak bohatý a KP asi taky ne :)[/QUOTE]
Pokud by se jednotlivých testů grafických karet provádělo více, tak by to i šlo, ale tak, jak je to s početností recenzí grafických karet teď, by se zařizování druhé referenční sestavy (respektive by stačila jen základní deska + high-endové CPU AMD + další pevný disk) nevyplatilo.
Smeli (2302)|7.6.2007 16:35
A co jinak - vzít např. X2 4000+ EE (Brisbane) a E6600, udělat testy zástupců low endu, mainstreamu a high endu na def frekvencích a na přetočených cpu, prostě čistě jen vliv výkonu CPU v různých cenových kategoriích :) (jen nápad, kameny nechte v kapsách)
hacker9 (36)|7.6.2007 19:15
No ja by som chcel vydiet ako si moderne VGA karty poradia z hrou
Neverwinter Nights 2 ?
snajprik (110)|7.6.2007 20:52
[QUOTE=P@pi]
  • Překopat měření hluku
  • Spořeba při OC (?)
  • Spotřeba při zátěži ve 2D (?)


EDIT: víc sestav => ehm nejsem tak bohatý a KP asi taky ne :)[/QUOTE]

No k tomu meraniu spotreby pri OC nejak to netreba prehanať skusiť len nejaku menšiu aplikaciu, ako napriklad tuna [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], bolo by to velmi zaujimave preto lebo ma to dosť zaujima a určite nielen mňa. A aspon mna by to velmi zaujimalo o kolko stupne zaťaž chladiča pri pretaktovani.
A k tomu 2D ta spotreba velmi neodskakuje od spotreby v kľude tak že tam ani nemusi biť. niečo podobne je tuna [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
K tej objektivite ta nebude nikdy, lebo nove ovladače niektorej karte pomôžu viacej niektorej menej takže ten test by o 3 dni zase dopadol inak, ja len hovorim že nebolo by zle použiť rovnake železo v priebehu napr. 1 rok pri testovani GPU aby sa aspon približne dalo porovnať
A k zostave na testovanie poprosil by som použiť bežnu zostavu čo si kupuju normalny ľudia, ( boly by super testy aj s novim celeronom 440 ale to by sa poriadne iskrilo v diskusii :D )
Jezevec (607)|9.6.2007 13:59
Priklanim se k napadu vyzkouset rozdil AMD / Intel (mapr. dve referencni masiny priblizne stejne cenove relace, idelane odskalovane vykonnostne treba low-main-high u obou paltforem - vim, utopie, ale sestavy by nekdo mohl zapujcit(?)) se stejnymi zajimavymi zelezy - 2600, 2900, 8800GTS (640 i 320), 1950 a jako referencni treba 7950 nebo 7600GT, kterou ma relativne dost lidi. Referencni zaklad by mel byt mezi lidmi rozsireny, aby si porovnanim dovedli udelat obrazek.

Pokud by se povedlo udelat test v kratsi dobe, shodnost ovladacu by se dala vyresit nejakym STOP stavem, kdy by se vzaly nejaktualnejsi ovladace v momentu zahajeni nejakeho srovnavaciho testu.

Co se tyce testu, synteticke benchmarky bych ponechal pouze nejaktualnejsi 3D mark pro srovnani, test samozrejme v defaultnim nastaveni, rozhodujici je, aby si z testu lide co nejvice odnesli a test jim slouzil idealne jako podklad pro jejich potencialni rozhodnuti koupit-nekoupit nejakou komponentu.

:) to jsem se rozpovidal
P@pi (1519)|10.6.2007 11:01
Neverwinter nights 2 neplánuji. Pokud bych přidával nějakou RPG hru, byl by to momentálně Gothic 3. Je mnohem novější a dospělejší.

Spotřeba při OC. Můžem to zkusit, ale nárůst 3-5W... má to vůbec smysl? No uvidíme.

Spotřeba 2D: já jí tam nevidim, kde to tam je?

Se syntetickými testy je problém: 3DMark06 příliš nahrává NVIDII a naopak 3DMark05 je spíše proATI. Nejradši bych neměřil ani jedním, bohužel potřebujeme jeden univerzální test, který funguje stejně na všech sestavách a lze si s ním snadno ověřit výkon. To u her nejde. Jednak nejsou zdarma, jednak existují různé verze (patche) a často jsou také velmi závislé na CPU (což je sice 3DMark také, ale aspoň se to snaží odstranit CPU testy).

EDIT: no a víc sestav, to jste slyšeli KP
Jezevec (607)|10.6.2007 19:02
P@pi: Nezapujcil by pripadne nejaky sponzor referencni sestavu navic? Asi ne:) jakobych to nevedel.
P@pi (1519)|5.7.2007 10:53
Zdravim všechny,
vyšel nový článek (1. část, 2. část). Rád bych slyšel Vaše názory a především kritiku (pokud jste se již nevyjádřili dole v diskuzi).

Rád bych ještě začlenil profesionální 3D grafiku, ale s tím mám menší problémy.

Máte ještě někdo nějaký nápad co přidat?

  • Hluk ke stažení - musím sehnat mikrofon a problém je, že nemám linkový vstup na zvukovce. Nevím jaká bude kvalita přes mikrofonní vstup.
  • Druhá sestava - bude (snad) ještě jedna recenze a pak tu (opět) na chvíli nebudu. Tedy momentálně se nekoná.
  • 3D grafika - sháním náročnější scény s camera trackem pro 3Ds MAX a Mayu. Máte-li je, sem s nimi :).

Rozumí-li někdo dobře měření hluku, tak se prosím ozvěte. ZM mi totálně zamotal hlavu :).
ICE_D (2754)|15.10.2007 17:42
Ahoj vsem! Hlavne tedy autorum recenzi pro ktere je muj prispevek!

K recenzim grafik nemam zadne vyhrady, vse je prehledne a vse dulezite je zmineno, jen jedna vec mi chybi!

Zajimal by me vliv CPU na vykon GPU. Je sice hezke, ze nacpete 10 ruznych GPU do masiny, kde je highed CPU, ale pro uzivatele, ktere maji doma postarsi procesor jaksi chybi info, zda je pro ne grafika vhodna nebo ne. Vim treba, ze na Athlonu 4000+ dosahuje 7300GT lepsich vysledku nez 7300GS, ale jestli priplatit par stovek za lepsi, nebo naopak koupit neco slabsiho a usetrit, protoze CPU z ni stejne vic nevymackne, to se nedozvim.

Ja treba mel dilema jestli koupit 7300GS, 7300GT, 7600GS nebo 7600GT. Nikde jsem nenasel info jaka je optimalni volba pro postarsi procik XP 2200+. Volil jsem 7300GT, ale je mozne, ze kdybych pridal 300,- a koupi 7600GS, tak bych mel lepsi vysledky.

Chtelo by to tak nejak vzit od CPU 2000 az po nej highend 6400 a zkusit otestovat ruzne karty jak od nVidie, tak od ATi a poradit uzivatelum jakou GPU s nej pomerem cena/vykon zakoupit k jejich procesoru.

Tot vse, diky za pozornost :-)
P@pi (1519)|15.10.2007 22:35
Nj, to by spíš bylo na samostatný článek spíše než do každé recenze. Opravdu by to zabralo příliš času, už takhle to mám napráskaný :).

V každém případě díky a uvidíme jestli se takový článek na SHW někdy neobjeví.
Pavel Boček (4169)|15.10.2007 23:35
Jo, s tím vlivem CPU by to nebylo od věci.

to P@pi: kdybys byl v Brně, zapůjčil bych třeba svou sestavu, s 4800+ (939) bych možná zastoupil poměrně široké vrstvy :slug

Když ale zapátráte v novinkách, psal jsem tam o zahraničním testu. Víceméně je nejlepší v případě AMD přetočit jej na +- 3 GHz, z toho se vymáčkne max. výkon, ale pokud to není 8800 GTX tak je to skoro jedno, jedině u ní to hraje roli.
ICE_D (2754)|16.10.2007 17:47
[QUOTE=P@pi;54698]Nj, to by spíš bylo na samostatný článek spíše než do každé recenze. Opravdu by to zabralo příliš času, už takhle to mám napráskaný :).

V každém případě díky a uvidíme jestli se takový článek na SHW někdy neobjeví.[/QUOTE]

Ani samostatnej clanek by nebyl od veci, pak se by pri uvedeni nove karty dalo pouzit data srovnatelne rychle karty jiz drive uvedene na trh.

Ted mozna placnu uplnej nesmysl, ale placam to jen pro priklad: 6600GT se vyplati u procesoru od 3000Mhz. Na trh se uvede karta 8300GT, ktera je srovnatelne rychla s 6600GT, takze neni treba ji testovat ve vsech sestavach a da se tedy odhadnout, ze to bude chtit procesor OKOLO 3000Mhz ;-)

Priklanel bych se k testovani ve vice katehgoriich - lowend (2000) nizsi mainstream (3000) mainstream (4000) vyssi mainstream / nizsi highend (5000) a highend (6000 a vice). Nebo tak nejak, nejsem tak presne v obraze jak presne se to dneska pohybuje, zase placam tak nejak pro pripad.

Mohlo by se to jmenovat MEGATEST CPU vs. GPU :-)))
Resurrection (114)|16.11.2007 11:12
2P@api: Ja se na tvoji recenzi tesim! Ta na 8800GT se mi libila a doufal jsem, ze stejny prostor dostane i HD 3870... jsem rad, ze to tak bude proste. Jenom bych asi ocenil jednu vec, kdyby se v testech karet objevilo srovnani pri hrani. Neco jako: "Tak jsem pul hodinky paril na 8800GT Crysis na tech a tech detailech, s rozlisem 1600x1200 se zapnutym AA, AF a byla to parada, bez jedineho skubnuti. Pak jsem vymenil kartu za HD 3870 a zopakoval to." A pripojit rozdilne dojmy. Jinak mi totiz ty recenze obecne obcas prijdou dost synteticke :D Ale chapu, ze to treba neni tak seriozni nebo se to nechce nikomu takhle testovat... a nebo se to tak dela a ja to akorat nepochopil?
P@pi (1519)|16.11.2007 11:17
[QUOTE=Resurrection;63533]...[/QUOTE]

:D :D Díky, ale já nemůžu pařit půl hodiny, jinak bych to nestíhal :D. Ale jinak chápu co tím myslíš. Nepsat to tak strojově. Hmmm uvidíme, zabírá to hrozně času, ale zkusím něco vymyslet. Díky :thumb
pas!k (3765)|16.11.2007 11:18
Pokud je to mozne chtelo by to recenzi na jineho vyrobce nez sapphire alepson ja bych to uvital.. take si myslim ze by nebyl spatnej clanek nebo spis nejaky prehled hernich grafik .. na foru se resi porad dokola dotazy typu jakou grafiku do toho a toho .. rikal sem si ze neco takoveho bych mozna i sepsal sam proste nejakej strudlik tech pouzivanejsich grafik a nejaky souhrn ruznych recenzi a nazory napsat karty vyjmenovat jeji plusy a jeji minusy a vykon ..
Karel Polívka (1485)|16.11.2007 16:07
[QUOTE=Pavel Boček;54714]Jo, s tím vlivem CPU by to nebylo od věci.

to P@pi: kdybys byl v Brně, zapůjčil bych třeba svou sestavu, s 4800+ (939) bych možná zastoupil poměrně široké vrstvy :slug[/QUOTE]
Problém je pouze čas, který by zpracování něčeho takového obnášelo a kterého se prostě nedostává, rozhodně ne nějaký HW.
Karel Polívka (1485)|16.11.2007 16:17
To Smeli -> autor se snaží vést diskuzi a popisovat vlastní zkušenosti z testování ze své vlastní iniciativy a co se mu dostane? Takovéhle pitomé přestřelky založené na slovíčkaření ho akorát odradí od dalších recenzí a jejich zlepšování.

Edit:
Flame ATI vs. NVIDIA smazán a téma opět otevřeno. Toto téma je o metodice testování grafických karet - co na ní zlepšit/změnit/předělat. Není o úspěšnosti produktů firem ATI nebo NVIDIA.
MadMaxII (5)|3.12.2007 16:45
Omluva ze jsem liny to prepisovat sem, uz jsem zacal tu diskuzi jinde, doufam ze to povede alespon k nejake motivaci/nametu.

Podle meho je na case zmenit zpusob hodnoceni, a vice se zamerit na realisticnost vykonu (zamerit se predevsim na nedostacujici a "unosne" FPS) a take vlastnich zkusenosti. Duvodu je nekolik, tech karet zas tolik neni a naroky na ne rostou exponencialne....