www.svethardware.cz
>
>
>
>

Fujifilm spolu s IBM vyvinul magnetickou pásku s kapacitou 580 TB

Fujifilm spolu s IBM vyvinul magnetickou pásku s kapacitou 580 TB
, , aktualita
Společnosti Fujifilm a IBM spolupracují už 15 let na vývoji nových typů magnetických pásků. Nyní se objevil nový typ s využitím feritu stroncia, což umožňuje dosáhnout stěží uvěřitelné kapacity 580 TB.
K oblíbeným
reklama
Mnozí si spojují společnost Fujifilm především s fotoaparáty, nicméně tato firma má mnohem větší záběr a spolu s IBM už 15 let spolupracuje na vývoji magnetických pásků. Tato technologie komerčně využívaná už 60 let má i v dnešní době stále co říci a je spolehlivým a poměrně levným způsobem pro archivaci dat. Tyto společnosti už od roku 2006 získaly pět rekordů a nyní, v roce 2020, dosahují na šestý. Za vše může použití feritu stroncia místo typického feritu barya, který se používal poslední dekádu. Tam bylo před 5 lety dosaženo hustoty 123 mld. bitů na čtvereční palec u 220TB pásek, nicméně nová technologie se dostává dokonce na 317 mld. bitů.
 
Magnetická páska IBM-Fujifilm se SrFe
 
Výsledkem je, že na 1255 metrů dlouhou pásku (s tloušťkou pouhých 4,3µm) lze uložit 580 TB dat. IBM a Fujifilm to přirovnávají ke 786977 CD postaveným na sobě, která by takto vytvořila 944 metrů vysokou věž. Ta by pak byla větší než nejvyšší budova na světě, Burj Khalifa. To mi trochu připomíná situaci z roku 1994, kdy Bill Gates prezentoval CD jako médium, které pojme tolik textu jako 330 tisíc listů A4 vysokých 34 metrů (prezentoval to na 2 sloupech vysokých 17 metrů). A dnes je paradoxně CD jako ta překonaná technologie, ačkoli byla vyvinuta mnohem později než magnetická páska.
 
 
Zajímavostí je také to, že nové technologie ovládání čtecí hlavy dokáží nastavit pozici s přesností na 3,2 nm. Poněvadž ferity stroncia umožňují dosáhnout hladšího povrchu než původní materiály, hlava může být blíže pásce a lze dosáhnout vyšších přenosových rychlostí. Pro zajímavost, páska se pod hlavou pohybuje rychlostí 15 km/h.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2 V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2
Singapurská společnost Sunseap Group chce v Indonésii na ostrově Batam postavit obrovskou solární elektrárnu, která bude plovoucí. Zemi by tak tento projekt měl pomoci v přechodu na obnovitelné zdroje energie.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů