www.svethardware.cz
>
>
>
>

Fujifilm spolu s IBM vyvinul magnetickou pásku s kapacitou 580 TB

Fujifilm spolu s IBM vyvinul magnetickou pásku s kapacitou 580 TB
, , aktualita
Společnosti Fujifilm a IBM spolupracují už 15 let na vývoji nových typů magnetických pásků. Nyní se objevil nový typ s využitím feritu stroncia, což umožňuje dosáhnout stěží uvěřitelné kapacity 580 TB.
K oblíbeným
reklama
Mnozí si spojují společnost Fujifilm především s fotoaparáty, nicméně tato firma má mnohem větší záběr a spolu s IBM už 15 let spolupracuje na vývoji magnetických pásků. Tato technologie komerčně využívaná už 60 let má i v dnešní době stále co říci a je spolehlivým a poměrně levným způsobem pro archivaci dat. Tyto společnosti už od roku 2006 získaly pět rekordů a nyní, v roce 2020, dosahují na šestý. Za vše může použití feritu stroncia místo typického feritu barya, který se používal poslední dekádu. Tam bylo před 5 lety dosaženo hustoty 123 mld. bitů na čtvereční palec u 220TB pásek, nicméně nová technologie se dostává dokonce na 317 mld. bitů.
 
Magnetická páska IBM-Fujifilm se SrFe
 
Výsledkem je, že na 1255 metrů dlouhou pásku (s tloušťkou pouhých 4,3µm) lze uložit 580 TB dat. IBM a Fujifilm to přirovnávají ke 786977 CD postaveným na sobě, která by takto vytvořila 944 metrů vysokou věž. Ta by pak byla větší než nejvyšší budova na světě, Burj Khalifa. To mi trochu připomíná situaci z roku 1994, kdy Bill Gates prezentoval CD jako médium, které pojme tolik textu jako 330 tisíc listů A4 vysokých 34 metrů (prezentoval to na 2 sloupech vysokých 17 metrů). A dnes je paradoxně CD jako ta překonaná technologie, ačkoli byla vyvinuta mnohem později než magnetická páska.
 
 
Zajímavostí je také to, že nové technologie ovládání čtecí hlavy dokáží nastavit pozici s přesností na 3,2 nm. Poněvadž ferity stroncia umožňují dosáhnout hladšího povrchu než původní materiály, hlava může být blíže pásce a lze dosáhnout vyšších přenosových rychlostí. Pro zajímavost, páska se pod hlavou pohybuje rychlostí 15 km/h.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tchaj-wanská firma straší nedostatkem čipů i v příštím roce Tchaj-wanská firma straší nedostatkem čipů i v příštím roce
Bloomberg zpovídal tchaj-wanské firmy zabývající se výrobou počítačových čipů či jejich využitím ve vlastních produktech a dle nich může aktuální nedostatek přetrvat i do hloubi roku 2022. Problémů je celá řada.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Rocket Lake nabídnou taktovací funkci známou z platformy procesorů Ryzen Rocket Lake nabídnou taktovací funkci známou z platformy procesorů Ryzen
Ještě zbývá zjistit, jak přesně nová funkce v BIOSu počítačů s procesory Rocket Lake-S od Intelu funguje, ale je zřejmé, že bude víceméně odpovídat nastavení taktu sběrnice Infinity Fabric v procesorech Ryzen. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GALAX RTX 3090 HOF: karta s displejem a 1000W BIOSem GALAX RTX 3090 HOF: karta s displejem a 1000W BIOSem
Na bílém PCB je postavena nová karta GALAX GeForce RTX 3090 HOF, která představuje hi-endové provedení hi-endové grafiky. Jednak je vybavena svým vlastním displejem, který poslouží pro její monitorování, ale pak je tu i 1000W BIOS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Starship SN10 zvládl přistání, poté ovšem přesto explodoval Starship SN10 zvládl přistání, poté ovšem přesto explodoval
Prototyp Starship SN10 konečně zvládl to, co se jeho předchůdcům nepovedlo. Dokázal přistát ve vzpřímené poloze, ovšem přistání to bylo přesto poněkud tvrdé a s plameny na jedné straně lodi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD FidelityFX Super Resolution: kdy přijde odpověď na DLSS 2.0? AMD FidelityFX Super Resolution: kdy přijde odpověď na DLSS 2.0?
Společnost AMD je zřetelně pozadu oproti NVIDII, pokud jde o využití ray tracingu a AI upscalingu, což je v dnešní době v podstatě nerozlučná dvojka. Příslušný hardware je sice tu, ale čeká se na jeho využití. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek