Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Fujitsu dosáhla hustoty záznamu 100 Gb na čtvereční palec

24.8.2001, Štěpán Mrázek, článek
Fujitsu dosáhla hustoty záznamu 100 Gb na čtvereční palec
Někdo musí být vždy první, tentokráte pokoření hranice hustoty záznamu 100 Gb/čtvereční palec dosáhli vývojáři firmy Fujitsu...
Společnost Fujitsu oznámila, že dosáhla nejvyšší hustoty záznamu na světě - 100 Gb na čtvereční palec. Tuto technologii plánuje realizovat ve druhém čtvrtletí roku 2001. Tím by se mohla kapacita nabízených pevných disků zvětšit až trojnásobně (kde jsou ty doby, kdy 120 MB něco znamenalo :o).

S použitím této technologie mohou například 2.5 palcové pevné disky do notebooků dosáhnout kapacity 110 gigabajtů. Další detaily této technologie má společnost Fujitsu oznámit na mezinárodní konferenci TMRC (The Magnetic Recording Conference).

Podívejme se prozatím na některé z vlastností:
  1. Nový systém záznamového média je vylepšen z hlediska možného kolísání teploty (větší tolerance) a také posílením "vázací" síly se stabilizační vrstvou.
  2. Zlepšení schopnosti výběru dat
    Princip spočívá v citlivějších GMR hlavičkách, pro tento účel zvláště vyvinutých (dvě tenké vrstvičky tvořené oxidy). Tím bylo docíleno snížení nechtěného rozptylu při čtení dat. Pro dostačující signál (z hlaviček) se pak mohlo "zúžit" jádro (stopa) na 0.12 mikrometrů.
  3. Zlepšení schopnosti datového záznamu
    Zde asi nejvíce pomohlo využití vyšších magnetických schopností nově vyvinutého magnetického materiálu.
  4. V budoucnosti ve spojení s hlavičkami o vyšším výkonu by tato technologie umožnila dosáhnout hustoty až 300 Gb na čtvereční palec.


Zdroj: Virtual Zone