Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Fujitsu uvádí novou 45nm technologii pro výrobu LSI čipů

19.6.2007, Milan Šurkala, aktualita
Fujitsu uvádí novou 45nm technologii pro výrobu LSI čipů
Nová 45nm technologie výroby LSI čipů přinese úspornější a výkonnější čipy. Oproti stávající technologii výroby snižuje úniky proudu při čekacích stavech na jednu pětinu původní hodnoty a snižují časové prodlení o 14%. Detaily byly uvolněny...
Nová 45nm technologie výroby LSI čipů přinese úspornější a výkonnější čipy. Oproti stávající technologii výroby snižuje úniky proudu při čekacích stavech na jednu pětinu původní hodnoty a snižují časové prodlení o 14%. Detaily byly uvolněny na 2007 Symposium on VLSI Technology.


Krátká vzdálenost mezi source a drain elektrodami zvyšuje spotřebu elektrické energie a úniky proudu, zejména ve stavu, kdy čip nic nedělá. V případě mobilních telefonů je to pohotovostní režim, kdy se s přístrojem aktivně nepracuje a vyčkává na případný příchozí hovor. Takové plýtvání energií je samozřejmě nežádoucí.


Inženýři problém řešili snížením šířky source a drain elektrod. To sice snižuje úniky proudu jak je patrno z obrázku, nicméně naopak zvyšuje odpor a tím zhoršuje výkon. K odstranění tohoto negativního jevu je použita technologie Millisecond Annealing (MSA). Zvýšením teploty se snižuje odpor a výkon se pak zlepší.

Dále se využívá křemene NCS (Nano-Clustering Silica), který má dielektrickou konstantu 2,25, doposud nejnižší v praxi použitá hodnotu. Tato nová technologie by se měla v praxi objevit v roce 2008, kdy by se touto technologií měly začít vyrábět první LSI čipy do mobilních telefonů.

Zdroj: www.dailytech.com, www.cdrinfo.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.