Fúzní reaktory se zlepšují, francouzský tokamak WEST udržel plazmu po dobu 22 minut
20.2.2025, Milan Šurkala, aktualita

Fúzní reaktory jsou technologií, ve které sice dosahujeme postupných průlomů, ale stále nic, co by naznačovalo brzkou možnost jejich praktického nasazení v blízké budoucnosti. Nyní alespoň ve Francii dosáhli rekordně dlouhé doby reakce, 22 minut.
Vývoj fúzních reaktorů stále pokračuje a v poslední době se povedlo dosáhnout několika zajímavých milníků. V roce 2022 se povedlo poprvé vyrobit více energie, než bylo na vstupu, to mělo ale háček. Tento vstup se začal počítat až "od prostředka" a v celkovém součtu to byla sotva setina (počítalo se s výkonem laserů, ale nepočítalo se to, jaký příkon vlastně potřebovaly). V lednu 2025 Čína dosáhla délky reakce a udržení plazmatu s hodnotou 1066 sekund (téměř 18 minut) v reaktoru EAST, nicméně i toto bylo nyní překonáno. 12. února se ve francouzském tokamaku WEST (W Environment in Steady-state Tokamak) v Cadarache povedlo dosáhnout dokonce 1337 sekund, což je přes 22 minut.

Předchozí rekord tak byl překonán o čtvrtinu a bylo zde dosaženo teploty 50 milionů °C. Úspěch zvedl naděje v to, že se povede překonat i mnohem delší časové intervaly a že se získají další poznatky, které bude možné zúročit i v připravovaném reaktoru ITER. Už během následujících měsíců by ve WESTu chtěli dosáhnout až několik hodin, což by mělo umožnit dosáhnout ještě vyšších teplot. V tomto případě byla vodíková plazma zahřáta na výše zmíněnou teplotu díky dodání 2 MW.