www.svethardware.cz
>
>
>

Fyzici vytvořili malinké vzorky kvarkové polévky z mladého vesmíru

Fyzici vytvořili malinké vzorky kvarkové polévky z mladého vesmíru
, , aktualita
Co se stane, když téměř rychlostí světla bombardujeme částice zlata? Získáme tzv. kvarkovou polévku, respektive její malinké vzorky. Jde o materiál, z nějž se měl skládat velice mladý vesmír. A k čemu to vůbec může být? 
K oblíbeným
reklama
Správně bychom měli mluvit o kvark-gluonovém plazmatu (QGP), což je skupenství hmoty vznikající při extrémních teplotách a tlacích a předpokládá se, že celý vesmír byl tímto skupenstvím tvořen pouhých několik desítek mikrosekund po velkém třesku. O vytvoření kvarkové polévky se pokoušeli už ke konci minulého století v CERNu a poté pokusy pokračovaly. 
 
 
První vzorek QGP byl vytvořen před necelými dvaceti lety srážkou dvou těžkých atomů, ovšem nový výzkum šel ještě dále. Jde experiment PHENIX z Brookhaven National Laboratory, který ukázal, že je možné vytvořit toto skupenství i s pomocí menších částeček hmoty, jako třeba protonů, které téměř v rychlosti světla narazí do těžkého atomového jádra, například zlata. 
 
Díky tomu fyzici ke svému překvapení zjistili, že malinké "kapičky" QGP pak expandují ve třech různých podobách, a to jako kruh, elipsa nebo něco jako trojúhelník. To přitom záviselo vždy na tom, čím do atomového jádra zlata třískneme. Pokud se využil proton, šlo o první případ, čili kruh. Když se využilo deuterium (atom s párem protonu a neutronu v jádře), vytvořila se elipsa a atom helia-3 (proton-proton-neutron) vytvořil trojúhelníkový vzor. Jak se dá tušit, jde o dopad počtu částic, které se srazí. Ve skutečnosti se tak vytvoří jedna až tři kapičky QGP, které se pak vzájemně v některých místech překryjí. 
 
Pokud si vezmeme čtyři základní formy hmoty, pevnou, tekutou, plynnou a plazma, pak QGP můžeme považovat za další formu, která je nejvzácnější a také nejbizarnější. Panovala v onen krátký čas po vzniku vesmíru, kdy byla hmota tak horká, že se v ní ani nemohly tvořit atomy. Jde o teploty v řádu jednotek bilionů stupňů a vědce pochopitelně zajímá, jak se hmota v takovém stavu chová a jaký podíl měla na dalším vývoji vesmíru. 
 
 geometrické vzory tvořené (seshora) protonem, deuteriem a heliem-3 po srážce z atomovým jádrem zlata

Dennis Perepelitsa, profesor z University of Colorado, k tomu podotýká, že ještě před pěti lety by byla přímo kacířská myšlenka o tom, že v takovýchto měřítkách (femtometry a menší) platí kolektivní dynamika. Ukazuje se však, že i takovéto miniaturní částečky QGP se mohou hovat jako ideální (či dokonalé) kapaliny. Taková kapalina je nestlačitelná a nevykazuje žádné vnitřní tření. 
 
Diky výsledků pozorování kapiček QGP budou moci teoretičtí fyzici připravit modely popisující, jak původní kvarková polévka v mladém vesmíru chladla během prvních milisekund jeho existence a jak se v ní tvořily první atomy. Samotný experiment PHENIX bude brzy vylepšen a nový sPHENIX už bude moci tvořit QGP ještě v mnohem menších měřítkách. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů