www.svethardware.cz
>
>
>

Fyzikové možná detekovali známky černých děr z předchozího vesmíru

Fyzikové možná detekovali známky černých děr z předchozího vesmíru
, , aktualita
Už jsme si mohli zvyknout na předkládání důkazů o skutečné existenci objektů, jako jsou neutronové hvězdy či supermasivní černé díry. Nyní však byly objeveny známky objektů, které už nepatří do našeho časoprostoru.
K oblíbeným
reklama
Konkrétně má jít o známky černých děr z předchozího vesmíru, jež je možné detekovat na zářivém pozadí našeho vesmíru a právě o nich mluví nová studie vědců, mezi něž patří i bývalý spolupracovník Stephena Hawkinga, Roger Penrose. Tato studie sledovala známý jev, a sice tzv. reliktní záření (neboli kosmické mikrovlnné pozadí), které se běžně označuje za pozůstatek z období nedlouho po velkém třesku. V něm měli fyzikové identifikovat místa, která mohou označovat hroby starých černých děr z "předchozí inkarnace vesmíru". 
 
 
Tento výzkum se tak týká konceptů fyziky, jež spekulují o podmínkách před existencí našeho vesmíru a také o tom, co bude následovat po ní. Penrose a jeho kolegové to souhrnně označují za konformní cyklickou kosmologii - CCC (Conformal Cyclic Cosmology). Daný cyklus by dle ní měl být určen tím, jak se ve vesmíru rodí, rostou a zanikají černé díry. 
 
Aktuální přední teorie o evoluci vesmíru říká, že ten se bude stále rozpínat, chladnout a nakonec v něm zbudou jen černé díry. Jenomže ty dle Hawkingovy teorie také nevydrží navždy. Ve formě Hawkingova záření se z nich budou postupně vytrácet fotony a gravitony, až nakonec zaniknou i ony samotné a ve vesmíru zůstanou jen zmíněné částice. Ty však nemají žádnou hmotu a cestují rychlostí světla, takže dle teorie relativity pro ně neexistuje čas a ani vzdálenost, přičemž takový vesmír by vypadal asi tak, jak si představujeme zárodek našeho vesmíru před velkým třeskem. Čili je možné, že poté zase začne vše nanovo. 
 
Zmíněná studie tak hledala v mikrovlnném pozadí známky předchozího vesmíru, ale do toho vstupovalo značné rušení našeho vesmíru. Po samotných černých děrách předchozího vesmíru nám sice nemůže zbýt nic, takže nebude možné je samotné detekovat, ovšem jiné je to s ohledem na jejich projevy právě ve formě Hawkingova záření, které na předchozí vesmír mělo působit mnoho miliard let. Právě to by mohlo zanechat své stopy. 
 
mapa reliktního záření pořízená sondou WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe)
 
Daniel An provedl na datech nasbíraných sondou WMAP statistickou analýzu, přičemž nejdříve z ní vyloučil ty oblasti, které byly příliš ovlivněny hvězdami a jejich rušivým zářením. Poté naopak zvýraznil ty oblasti, které vykazovaly dle mikrovlnných frekvencí očekávané známky "hrobu černých děr". Výsledek pak porovnal s uměle vytvořenou mapou reliktního záření, jejíž model nepočítal se žádnými černými děrami v předchozím vesmíru a toto srovnání ukázalo, že zvýrazněné oblasti skutečně mohou označovat místa, kde se nacházely poslední černé díry, než zanikl předchozí vesmír. 
 
Dle očekávání jde pouze o první studii z mnoha, které bude třeba provést, než bude tento názor vědeckou komunitou přijat, nebo naopak odmítnut. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD si připsalo meziročně dvojnásobné tržby a potvrdilo vypuštěný Aldebaran AMD si připsalo meziročně dvojnásobné tržby a potvrdilo vypuštěný Aldebaran
Bylo dopředu jasné, že tržby společnosti AMD budou velice slušné, neboť nyní nejsou aktuální starosti s odbytem, jako spíše lítost nad nedostatečnými výrobními kapacitami. A vedle toho už není třeba čekat na Aldebaran.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře