www.svethardware.cz
>
>
>
>

GeForce GTX 1080 Ti v roce 2021: jak si vede čtyři roky starý hi-end?

GeForce GTX 1080 Ti v roce 2021: jak si vede čtyři roky starý hi-end?
, , aktualita
Server TechSpot provedl další z testů postaršího hardwaru, který ale má jistě co nabídnout i dnes. Ostatně tu máme samotný hi-end generace Pascal, grafickou kartu GeForce GTX 1080 Ti v podání MSI. 
K oblíbeným
reklama
GeForce GTX 1080 Ti je už více než čtyři roky starý hi-end z éry, kdy téměř nikdo ještě neřešil ray tracing ve hrách a svět grafických karet byl díky tomu i jednodušší. Ray tracing se ovšem zatím neukázal jako nepostradatelná záležitost a v poslední době byl možná spíše odsunut na vedlejší kolej tím prostým faktem, že koupě nové grafiky se stala až příliš nákladným výdajem, na který řada lidí nemá, anebo nechce akceptovat takové ceny.
 
Pokud ale někdo v předchozích letech pořídil kartu jako GTX 1080 Ti, může se podívat na nový test serveru TechSpot, kde je srovnána s ne už tak moderními GPU řad Turing a RDNA. Co může v jejich světle nabídnout? 
 
 
Samozřejmě není pochyb o tom, že GTX 1080 Ti postačí na hraní náročných her v 1080p i 1440p, přičemž ve 4K už může být dýchavičná. Svou roli také hrají ovladače, které už dávno nejsou laděny pro optimální výkon Pascalu, naopak 11 GB paměti bude stále bohatě stačit, zatímco s energetickou efektivitou už to bude oproti moderním kartám horší. 
 
Testy byly provedeny na PC s Ryzenem 9 5950X, 32 GB DDR4-3200 CL14 a ve 31 hrách v 1080p, 1440p a 4K. Na jednotlivé výsledky se můžete podívat v původním testu a my si uvedeme jen jeden graf s celkovým zprůměrovaným přehledem. 
 
 
GeForce GTX 1080 Ti se tu tak nepostavila dnešní smetánce, to by nemělo smysl. Máme ji tu vedle karet RTX 2060 Super, Radeon RX 5700 XT a RX 5600 XT, oproti nimž dle očekávání poskytne vyšší výkon napříč rozlišeními, a to právě i díky svým 11 GB paměti. 
 
Bude ovšem lepší se podívat na všechny grafy, neboť toto shrnutí je značně zavádějící. Mohli bychom si myslet, že nám taková karta v podstatě umožní pohodlně hrát ve 4K, ale tak to není, neboť tu jsou velké rozdíly. Ano, v Rainbow Six Siege může mít cca 100 FPS, ale pokud jde o opravdu náročné tituly jako Flight Simulator 2020, AC: Valhalla nebo snad Cyberpunk 2077, může to dopadnout i takto: 
 
 
V Cyberpunku 2077 tak GTX 1080 Ti už není za hvězdu a propadá se i za RTX 2060 Super a RX 5700 XT, čili zde je znát i rozdíl jediné generace, který smaže několik výkonnostních tříd. Není tak divu, že při porovnání s aktuální generací Ampere už kartě GTX 1080 Ti šlape na paty i RTX 3060, alespoň dle testů TechSpotu. To ovšem nic nemění na faktu, že GTX 1080 Ti dokáže stále dobře posloužit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů