GeForce RTX 3060 Ultra: 12 GB paměti a vyšší výkon než 3060 Ti?

GeForce RTX 3060 Ultra: 12 GB paměti a vyšší výkon než 3060 Ti?
, , aktualita
Velice nás zajímalo, jak chce NVIDIA do své nabídky zakomponovat GeForce RTX 3060 vybavenou 12 GB paměti. Nyní se ukazuje, že odpověď je prostá, má jít o výkonnější kartu než RTX 3060 Ti. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA si připravuje dvě nové karty s označením GeForce RTX 3060 a 6 GB i 12 GB paměti, což dobře víme, a právě proto bylo podivné, že by se měla objevit i verze vybavená více paměti než RTX 3060 Ti, RTX 3070 i RTX 3080. 
 
 
Server wccftech má možné vysvětlení. Jak ukazuje zveřejněný obrázek, nastoupit by měla GeForce RTX 3060 Ultra, která se svým výkonem může zařadit právě nad model RTX 3060 Ti. A bylo by to logické řazení, neboť verze Ultra byly vždy v nabídce GeForce ty výkonnější než Ti, nebo dokonce nejvýkonnější z celé rodiny. Vzpomenout můžeme na GeForce 8800 Ultra či GeForce2 Ultra.
 
Nyní NVIDIA toto už dlouho nepoužité označení zřejmě vytahuje znovu, jenomže zatím nelze říci, zda bude verze Ultra opravdu výkonnější než Ti. Zdroj v tomto ohledu poskytuje protichůdné informace, když v titulku uvádí, že Ultra bude výkonnější než Ti, ale v tabulce je zmíněno, že nabídne jen 3840 CUDA jader (Ti má 4864 CUDA jader). Kapacita 12 GB paměti navíc ukazuje jen na 192bitové rozhraní, což by se dalo trošku vylepšit použitím pamětí se 16 GT/s na pin, ale ani pak by Ultra nedosáhla na 448 GB/s karty Ti. 
 
Zatím se objevil model TUF Gaming GeForce RTX 3060 Ultra (ASUS TUF-RTX3060U-O12G-Gaming), o němž nemáme žádné zaručené podrobnosti. Zmíněna byla ale doporučená cena RTX 3060 Ultra, která začíná na 449 USD, čili je přesně mezi kartami RTX 3060 Ti a RTX 3070. 
 
Jenomže ani to nám neřekne, jak na tom se svým výkonem může RTX 3060 s 12 GB paměti být, ovšem takovou cenu by NVIDIA asi těžko nasadila v případě karty, jejíž čip by se svým výkonem blížil spíše chystané RTX 3050 Ti. Stále je tu příliš neznámých na to, abychom si mohli udělat celkový obrázek, ale indicie jsou takové, že RTX 3060 Ultra opravdu bude alespoň o chlup rychlejší než RTX 3060 Ti a navíc bude mít výhodu ve 12 GB paměti. Co nám zde zatím nesedí, to je právě propustnost paměti.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD
Zpráva polského serveru PurePC o údajné dohodě mezi Intelem a NVIDIÍ, která by odřízla AMD od možnosti využívat jeho APU v noteboocích s výkonnými kartami GeForce, se pochopitelně ihned rozšířila. A přiměla také Intel k reakci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu
Dle společnosti TrendForce aktuálně Intel jedná s firmou TSMC o možnostech svého outsourcingu výroby, zatímco Charlie Demerjian ze SemiAccurate zase mluví o využití kapacit firmy Samsung. To se ovšem nevylučuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi
Na trh se dostal již malý a levný jednočipový počítač Raspberry Pi Pico, který u nás přijde jen na něco málo přes 100 Kč. Tento model připomíná svými možnostmi i provedením právě známé a oblíbené Arduino Nano. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400? Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400?
Po světě už kolují nové procesory Intel Rocket Lake-S a také se testují a my se můžeme dívat na výsledky těchto testů. Mnohé potenciální zákazníky bude jistě zajímat model Core i5-11400 coby levnější šestijádro. A co dostanou? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek