GeForce RTX 3070 s GA104, anebo co nového se říká o Ampere?

GeForce RTX 3070 s GA104, anebo co nového se říká o Ampere?
, , aktualita
Další nálož fám o chystaných GeForce RTX s čipy Ampere se objevila na webu a my si z ní můžeme vybrat to zajímavé. Jde i o informace, které přináší Kopite7Kimi, jenž dříve pravdivě informoval i velkém Ampere, čili GA100. 
K oblíbeným
reklama
Informací o sérii GeForce RTX 3000 v posledních dnech opět přibylo a vyvstává nám tu otázka, jak dlouho bude vůbec ještě trvat, než se NVIDIA odhodlá nové karty představit. Zatím ale nemáme důvod si myslet, že to bude dříve než v samotném závěru letních prázdnin či možná ještě později, ale uvidíme. Co se týče leakera zvaného Kopite7Kimi, ten se ukázal jako spolehlivý zvláště v případě generace Ampere, takže především jeho zprávy bychom měli brát v potaz. Krom specifikací čipu GA100 se víceméně už potvrdil i nepravidelný tvar PCB nových karet. 
 
 
Ovšem některé informace od Kopite7Kimi můžeme stále brát s rezervou, jako třeba to, že nové NVIDIE nabídnou i 21Gb/s paměti typu GDDR6X. O těch totiž dosud nikdo neslyšel a i když je možné, že jejich výrobce (Samsung, SK Hynix či někdo jiný?) je připravil speciálně pro NVIDII a i vzhledem k tomu o nich mlčí, posun na takovouto propustnost vypadá až příliš dobře. 
 
Nově se pak Kopite7Kimi věnuje kartám RTX 3070, ať už půjde či nepůjde i o verzi Super či Ti, které mají využít GPU GA104, a to až o verzi 400, čili plnou. Tato informace je pak plně v souladu s tím, že lepší karty počínaje RTX 3080 mají využít GPU GA102, což je třída, kterou NVIDIA naposledy takto využila na kartě GeForce GTX 780 a jinak si ji rezervuje pro karty TITAN nebo alespoň naprostý herní hi-end.
 
Co se týče specifikací 3070 Ti a 3070, dle následujících řádků půjde o GPU s 3072 a 2944 CUDA jednotkami:
  • SKU0 GA104-400 PG141/142 GDDR6X/6 8GB 3072=3070Ti
  • SKU10 GA104-300 GDDR6 2944=3070
 
Server VideoCardz spekuluje, že by NVIDIA použitím GA102 na RTX 3080 dostala možnost lépe konfigurovat paměťový systém s rozumným navýšením kapacity pamětí, jak se od nových RTX 3080 očekává. Mohlo by to tak být 10 GB na 320bitové sběrnici, anebo 11 GB na 352bitové. Lépe vybavená GPU GA102 by ale pochopitelně stále byla určena pro nový TITAN či kartu RTX 3080 Ti, nebo jakkoliv se bude jmenovat.
 
Pak tu máme další novinku o TGP karet RTX 3070 a dokonce RTX 3070S, čili Super. Ano, ještě se neukázaly ani základní herní Ampery a už se mluví o verzích Super. Má jít o celkovou spotřebu 220 W a 250 W, čímž by se tak tyto karty dostaly až na úroveň dnešní RTX 2080 Ti. 
 
A nakonec je tu fáma o RTX 3080 Founders Edition, která by měla dokonce mít svůj vlastní speciální konektor přídavného napájení. Je pravda, že při pohledu na chlazení a provedení FE verzí těchto karet nutně vyvstává otázka o tom, kam chce NVIDIA nacpat konektory pro PCIe napájení. Uvidíme tak, zda nové karty skutečně využijí nějaké speciální konektory, což by tak znamenalo nutnost využít redukci. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel potvrzuje jádra Cypress Cove na RKL-S a slibuje alespoň 10% růst IPC Intel potvrzuje jádra Cypress Cove na RKL-S a slibuje alespoň 10% růst IPC
Intel si pochopitelně všímá toho, jaké ohlasy vyvolává nástup nových procesorů Ryzen 5000 připravených konkurenčním AMD. Zatím ale může vytáhnout do pole pouze s novými informacemi o chystaných Rocket Lake-S. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum
Na začátku letošního školního roku byly představeny nové GeForce, které obrátily trh s herními grafikami naruby. Kdo si myslel, že si hned bude moci koupit zbrusu nový model, a proto se ihned zbavil toho starého, udělal nejlépe, když si to zatím rozmyslel.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot
MSI přidalo do nabídky další herní monitor z řady Optix, který se příští měsíc dostane i na česý trh. Monitor nabídne rozlišení WQHD na úhlopříčce 27 palců a využívá technologii Quantum Dot, kterou můžeme znát z televizorů. 
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik10 komentářů