www.svethardware.cz
>
>
>
>

GeForce RTX 3070 s GA104, anebo co nového se říká o Ampere?

GeForce RTX 3070 s GA104, anebo co nového se říká o Ampere?
, , aktualita
Další nálož fám o chystaných GeForce RTX s čipy Ampere se objevila na webu a my si z ní můžeme vybrat to zajímavé. Jde i o informace, které přináší Kopite7Kimi, jenž dříve pravdivě informoval i velkém Ampere, čili GA100. 
K oblíbeným
reklama
Informací o sérii GeForce RTX 3000 v posledních dnech opět přibylo a vyvstává nám tu otázka, jak dlouho bude vůbec ještě trvat, než se NVIDIA odhodlá nové karty představit. Zatím ale nemáme důvod si myslet, že to bude dříve než v samotném závěru letních prázdnin či možná ještě později, ale uvidíme. Co se týče leakera zvaného Kopite7Kimi, ten se ukázal jako spolehlivý zvláště v případě generace Ampere, takže především jeho zprávy bychom měli brát v potaz. Krom specifikací čipu GA100 se víceméně už potvrdil i nepravidelný tvar PCB nových karet. 
 
 
Ovšem některé informace od Kopite7Kimi můžeme stále brát s rezervou, jako třeba to, že nové NVIDIE nabídnou i 21Gb/s paměti typu GDDR6X. O těch totiž dosud nikdo neslyšel a i když je možné, že jejich výrobce (Samsung, SK Hynix či někdo jiný?) je připravil speciálně pro NVIDII a i vzhledem k tomu o nich mlčí, posun na takovouto propustnost vypadá až příliš dobře. 
 
Nově se pak Kopite7Kimi věnuje kartám RTX 3070, ať už půjde či nepůjde i o verzi Super či Ti, které mají využít GPU GA104, a to až o verzi 400, čili plnou. Tato informace je pak plně v souladu s tím, že lepší karty počínaje RTX 3080 mají využít GPU GA102, což je třída, kterou NVIDIA naposledy takto využila na kartě GeForce GTX 780 a jinak si ji rezervuje pro karty TITAN nebo alespoň naprostý herní hi-end.
 
Co se týče specifikací 3070 Ti a 3070, dle následujících řádků půjde o GPU s 3072 a 2944 CUDA jednotkami:
  • SKU0 GA104-400 PG141/142 GDDR6X/6 8GB 3072=3070Ti
  • SKU10 GA104-300 GDDR6 2944=3070
 
Server VideoCardz spekuluje, že by NVIDIA použitím GA102 na RTX 3080 dostala možnost lépe konfigurovat paměťový systém s rozumným navýšením kapacity pamětí, jak se od nových RTX 3080 očekává. Mohlo by to tak být 10 GB na 320bitové sběrnici, anebo 11 GB na 352bitové. Lépe vybavená GPU GA102 by ale pochopitelně stále byla určena pro nový TITAN či kartu RTX 3080 Ti, nebo jakkoliv se bude jmenovat.
 
Pak tu máme další novinku o TGP karet RTX 3070 a dokonce RTX 3070S, čili Super. Ano, ještě se neukázaly ani základní herní Ampery a už se mluví o verzích Super. Má jít o celkovou spotřebu 220 W a 250 W, čímž by se tak tyto karty dostaly až na úroveň dnešní RTX 2080 Ti. 
 
A nakonec je tu fáma o RTX 3080 Founders Edition, která by měla dokonce mít svůj vlastní speciální konektor přídavného napájení. Je pravda, že při pohledu na chlazení a provedení FE verzí těchto karet nutně vyvstává otázka o tom, kam chce NVIDIA nacpat konektory pro PCIe napájení. Uvidíme tak, zda nové karty skutečně využijí nějaké speciální konektory, což by tak znamenalo nutnost využít redukci. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek
Intel by měl nyní už rychle postupovat při vývoji procesorových generací pro servery, neboť Ice Lake si chystá ještě na tento rok a Sapphire Rapids byly potvrzeny na příští rok, takže je bude od sebe dělit právě jen cca rok. A co nové paměti 3D NAND Flash?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev
Intel se včera pochlubil mnoha novinkami, mezi něž si dnes můžeme zařadit také nové paměti 3D XPoint a s nimi ještě dnes nekončíme, ale o tom až později. Architecture Day 2020 firmy Intel tak přinesl i nové Optane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou
Společnost Epic Games vytáhla do tuhého boje proti provizím na oficiálních obchodech Apple App Store a Google Play Store. Do své hry Fortnite zabudovala možnost přímého placení, což vyústilo ve stažení hry z obchodů a soudní pře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření
Intel dnes prezentoval řadu novinek, z nichž některé jsme již nakousli ráno, ale nyní se už můžeme podívat na celou prezentaci. Půjde o novou výrobní technologii, procesory, grafické čipy, roadmap i pouzdření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře