GeForce RTX 3070 využije 14Gb/s paměti stejně jako RTX 2070

GeForce RTX 3070 využije 14Gb/s paměti stejně jako RTX 2070
, , aktualita
NVIDIA si připravila pro brzké vypuštění na trh dvě nové GeForce, o nichž toho víme již dost, ovšem třetí model v podobě RTX 3070, který má dorazit v říjnu, je ještě zahalen v mlze. Nyní se ale dozvídáme nové podrobnosti. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA už tento měsíc vypustí na trh grafické karty GeForce RTX 3090 a RTX 3080, která přijde na trh jako první. GeForce RTX 3070 přijde v říjnu, přičemž přesné datum ještě ani nebylo uvedeno, a tak se hlavní pozornost soustředí pochopitelně na dvě nové "vlajkové lodi". Takový titul si obvykle zaslouží pouze jedna karta, ovšem RTX 3090 a RTX 3080 tak úplně nepatří do stejného segmentu.
 
Sám Jensen Huang ve své prezentaci označil RTX 3080 za nejvyšší model, což skutečně svým způsobem je, neboť RTX 3090 může být považována za nástupkyni karty TITAN RTX. Ostatně TITANy vždy byly v podstatě jen výkonnější verzí karet GeForce a NVIDIA tím vyřešila i očividný problém s tím, jak by se nová verze měla vůbec jmenovat. Měl by to snad být TITAN RTX II? Nebo TITAN Ampere?
 
 
Ale zpět ke GeForce RTX 3070, které budou jistě velice zajímavé pro řadu zákazníků, jimž přijde cena 500 dolarů jako ještě akceptovatelná, zvláště když za ni dostanou kartu, která svým výkonem dle NVIDIE předčí i RTX 2080 Ti. My tu máme již produktové stránky modelu ZOTAC RTX 3070 Twin Edge (model: ZT-A30700E-10P) a Asus RTX 3070 DUAL, kde je jasně uvedeno, že RTX 3070 využije 8 GB pamětí GDDR6 s propustností 14 Gb/s na pin a na 256bitové sběrnici.
 
Čili nová RTX 3070 využívá naprosto stejný paměťový subsystém jako RTX 2070 a její výsledná propustnost pamětí bude 448 GB/s. Výkon těchto karet je ale naprosto rozdílný, ostatně v FP32 nám nová karta slibuje cca 20 TFLOPS, což je cca 2,6násobek modelu RTX 2070. Nabízí se tak logická otázka, zda a případně jak moc bude výkon karty omezen propustností pamětí. 
 
Vedle toho je tu ale i jiná otázka, a to o tom, zda nám NVIDIA náhodou trošku nekecá. Dá se totiž odhadovat, že AMD vypustí na trh konkurenta právě i pro tuto kartu. Respektive je to nyní pravděpodobnější, než to, že nabídne konkurenci pro RTX 3080 či dokonce RTX 3090. Však NVIDIA i výrobcům karet do poslední chvíle tajila počet FP32 jader v nových kartách a změnu specifikací na poslední chvíli, tu zase letos předvedlo samo AMD v případě Radeonu RX 5600 XT.
 
Jinými slovy, není vyloučeno, že za měsíc si budeme číst třeba o 16Gb/s pamětech a že aktuální specifikace jsou jen menší zástěrka. Na změnu v tomto případě stačí jen upravený BIOS, pokud se tedy dopředu počítalo s danou možností a na RTX 3070 se budou montovat paměťové čipy, které zvládnou i vyšší takty. 
 
Další možnost je ta, že si NVIDIA prostě tvoří prostor pro nástup RTX 3070 Ti a že 14Gb/s paměti nebudou kartu RTX 3070 nijak zvlášť brzdit. Uvidíme. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
HyperX Pulsefire Haste: lehká herní myš se symetrickým tělem HyperX Pulsefire Haste: lehká herní myš se symetrickým tělem
Od HyperX se na trh dostává nová herní myš, která představuje další odlehčený model využívající děravý plášť. HyperX Pulsefire Haste má také symetrické tělo, ovšem přesto se nebude hodit levákům stejně dobře jako pravákům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek