GeForce RTX 3080 20GB se opět objevila, tentokrát dokonce v testech

GeForce RTX 3080 20GB se opět objevila, tentokrát dokonce v testech
, , aktualita
Nedávno jsme se dozvěděli, že NVIDIA měla kvůli situaci s výrobou karet pozastavit přípravy na vypuštění GeForce RTX 3080 Ti a nových verzí existujících karet vybavených větší kapacitou pamětí. 
K oblíbeným
reklama
Ovšem dnešní zpráva se s výše uvedeným nijak nevylučuje, neboť čínský Lao “Big hardware player” Ma uvádí, že se mu dostal do rukou inženýrský vzorek grafické karty GeForce RTX 3080 s 20 GB paměti, nebo jde snad dokonce o RTX 3080 Ti? A takové vzorky mohly pochopitelně vzniknout ještě před údajným rozhodnutím NVIDIE jejich vypuštění na trh odložit, respektive nám to k sobě navíc i sedí, neboť tyto karty měly být dle nezaručených zpráv představeny (či alespoň jedna z nich) na CES 2021. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Pokud má jít skutečně o inženýrský vzorek karty, pak ani není divu, že údaje z GPU-Z jsou trošku zmatené. Daná karta označená prostě za RTX 3080 má totiž téměř stejné takty jako referenční RTX 3090, čili 1395 až 1695 MHz, respektive zcela stejné jako RTX 3090 na obrázku. Vedle toho má ovšem i stejný počet CUDA jader, čili dle toho bychom ji mohli označit spíše za očekávanou RTX 3080 Ti, kterou ve skutečnosti od RTX 3090 dělí pouze nižší kapacita paměti a užší sběrnice. Stejná je dokonce i hodnota TBP, a to 350 W, která odpovídá RTX 3090. 
 
výcuc z údajných ovladačů testované karty
 
Leaker také zřejmě využíván nějaké inženýrské ovladače pro danou kartu, které mu umožňují ji vůbec využít a otestovat, jenomže, a to je důležité, samotnou kartu ve svém videu nikde neukáže. To pochopitelně hned neznamená, že si to vše vymyslel a výsledky a screenshoty zfalšoval. Může mít své důvody, proč kartu neukázal, ostatně je jasné, že NVIDIA by nikdy neumožnila takový hardware ukázat. 
 
graf s výsledky testů, zdroj @harukaze5719 
 
Lao Ma pak uvádí, že výkon karty je jen mírně slabší oproti tomu, co předvádí RTX 3090 a jediný handicap je tak v nižší propustnosti paměťového rozhraní a kapacitě pamětí. NVIDIA ji prý stále plánuje vypustit na trh v průběhu tohoto roku, a to s cenou mezi 8000 a 9000 juany, čili cca 27 až 30 tisíc korun. To je ale spíše cena, která by platila v případě, kdyby trh s grafickými kartami nebyl tam, kde aktuálně je (vojín Voňavka by věděl). Čili lze očekávat spíše vyšší ceny. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala