GeForce RTX 3080 Ti by mohla dorazit v dubnu s 12 GB paměti

GeForce RTX 3080 Ti by mohla dorazit v dubnu s 12 GB paměti
, , aktualita
Slibovat v dnešní době nástup nového modelu grafické karty, který nebyl ani oficiálně potvrzen, je velice ošemetné. Nicméně máme tu další díl seriálu "Možná přijde i GeForce RTX 3080 Ti" a tentokrát s 12 GB paměti. 
K oblíbeným
reklama
GeForce RTX 3080 Ti zmínil známý leaker Kopite7kimi, dle nějž se ale specifikace změnily. Karta má totiž nabídnout 10.240 CUDA jader (FP32) a k tomu 12 GB paměti GDDR6X. 
 
 
Pokud je to pravda, pak NVIDIA v případě paměťové výbavy nové GeForce značně slevila, neboť dříve se mluvilo o 20GB modelu RTX 3080 Ti, přičemž nešlo o žádné bohapusté výmysly. Informací o těchto kartách bylo dost a mimo jiné model RTX 3080 Ti s 20 GB paměti zmínil také Asus na svých stránkách. 
 
 
Nyní ale na obzoru povstala trošku jiná karta, která má mít "jen" 12 GB paměti GDDR6X a vedle toho 10.240 CUDA jader namísto 10.496 jádrům v modelu RTX 3090. Můžeme ji tak vidět jako kompromis mezi původně snad plánovaným modelem a ničím, ostatně NVIDII v podstatě aktuálně nic nenutí k tomu, aby na trh vypustila novou výkonnou kartu, když aktuálně může bez problémů prodat v podstatě cokoliv. To dobře ukazuje stav trhu, na němž si můžeme ze skladových zásob koupit leda ten největší low-end. Na druhou stranu, třetí vlna těžby na grafikách může velice rychle zase opadnout a zkušenosti ukazují, že by na jaře už opravdu mohlo být po ní a pak přijdou na řadu opět hráči. 
 
Údajná GeForce RTX 3080 Ti se 12 GB GDDR6X by tak představovala kartu s plnou 384bitovou sběrnicí, jakou má i RTX 3090, ovšem s polovinou paměťových čipů. NVIDIA pak může nechat paměti na nastavení s 19 GT/s jako na RTX 3080, což pak poskytne propustnost 912 GB/s oproti 760 GB/s na RTX 3080 a 936 GB/s na RTX 3090. Toto řešení vypadá skutečně rozumně a výsledná karta by ani nemusela být příliš nákladná. Uvažovat můžeme ale i tak o ceně kolem tisícovky dolarů, takže asi opravdu nelze předpokládat, že poměr výkonu a ceny bude lepší než u slabších karet, ale o tom hi-end opravdu není. 
 
Pokud tedy má karta RTX 3080 Ti s 12 GB paměti skutečně nastoupit, znamenalo by to nejspíš konec pro očekávané 20GB a 16GB modely karet RTX 3080 a RTX 3070. Stačí nám tu jedna černá ovce v podobě 12GB RTX 3060 a je možné, že nové verze již existujících karet si NVIDIA nechá až na případný refresh, čili karty s označením SUPER. To vše jsou ale pochopitelně jen a jen spekulace. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala