GeForce RTX 3090 v testech, jak moc předčí kartu 3080?

GeForce RTX 3090 v testech, jak moc předčí kartu 3080?
, , aktualita
Už ze specifikací karty GeForce RTX 3090 je jasné, že ta nemá šanci zastínit model RTX 3080 z pohledu hráče, který si dokáže spočítat, jaký výkon za své peníze dostane. Nikdo jí ale (zatím) nevezme, že jde o nejvýkonnější grafickou kartu současnosti. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA vyslala na trh kartu GeForce RTX 3090 přesně týden po modelu RTX 3080 a předem hlásila, že nebude v obchodech zastoupena v hojném množství. Ihned ale byly připraveny různé verze od AIB výrobců, jak dokazují i recenze, v nichž se to jen hemží modely od firem Gigabyte, ZOTAC, Asus, MSI či Palit. Verze od NVIDIE jsou tu ale také. 
 
 
 
Chlazení karet je vesměs stále stejné, prostě tu máme obrovské obdélníkové pasivy pro tři ventilátory, které mohou díky kratšímu PCB částečně profukovat chladič skrz. Kvalitní chlazení ostatně je zapotřebí vzhledem k tomu, že jde o karty s výchozím TBP 350 W.
 
Oproti RTX 3080 ale i tak jde jen o 30 W navíc, do čehož se navíc musí schovat i dalších 14 GB paměti GDDR6X, takže na ně a jejich širší sběrnici jistě padne významná část navýšeného TBP a testy ukazují, že spotřeba (a rozdíl oproti RTX 3080) vesměs odpovídá stanovené hodnotě, ovšem tu si výrobci karet mohou upravovat (navyšovat). A nemusí to přitom znamenat, že GPU poběží na teplotách blízkých varu. V herní zátěži se verze od AIB výrobců zpravidla nedostanou přes 80 °C a některé ani přes 70 °C, jako je třeba výše zobrazená MSI. 
 
Ale co výkon? Mohli jsme dopředu počítat s tím, že rozdíl oproti RTX 3080 nebude velký a také že bude záviset na rozlišení. Pokud tak někdo hraje ve Full HD a chtěl by použít RTX 3090, získá jen kolem 5 či 6 % výkonu navíc, a to za více než dvojnásobnou cenu. V Quad HD už je to daleko lepší a jde o 9 či 10 % a ve 4K už je to asi 12 až 14 %. NVIDIA sama slibovala ve 4K mezi 10 a 15 procenty výkonu navíc, takže výsledky testů tomu plně odpovídají. 
 
Pro hráče, který přemýšlí nad výhodností koupě a nechce prostě jen to nejlepší za každou cenu, jde však stále o nesmyslnou koupi, stejně jako tomu bylo v případě předchozích karet TITAN. RTX 3090 je ale právě nástupkyně TITANů, čili jakýsi mezistupeň mezi kartami GeForce a Quadro a ne čistě herní karta. Navíc nabízí podstatně větší kapacitu paměti a rozhraní NVLink, které už z nižších modelů zmizelo.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
InSight hlásí: krtek už je celý zavrtán do Marsu a má šanci na úspěch InSight hlásí: krtek už je celý zavrtán do Marsu a má šanci na úspěch
Trvalo to, ale nakonec se podařilo. Sonda HP3 přezdívaná krtek se už dokázala celá zavrtat pod povrch vedle sondy InSight, která už téměř dva roky sedí na povrchu Marsu. Nyní už se tak krtek bude muset o sebe postarat sám. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Papermaster o Zen 3: IPC, výrobní proces a binning Papermaster o Zen 3: IPC, výrobní proces a binning
Mark Papermaster, CTO společnosti AMD, byl zpovídán serverem Anandtech a mezi probíraná témata se dostalo i to, co bylo dosud opomíjeno. Dočkáme se tak konečně odpovědi i na to, jaký konkrétní výrobní proces AMD pro Zen 3 používá? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Watch Dogs: Legion na XBX a PS5 běží ve 4K při 30 FPS s ray tracingem Watch Dogs: Legion na XBX a PS5 běží ve 4K při 30 FPS s ray tracingem
Ubisoft nás nedávno zaujal krvavými hardwarovými nároky na svou novou hru Watch Dogs: Legion. Ty byly nově upraveny tak, že zahrnují také nové a ještě neprodávané GeForce. Nyní se ale na ně můžeme podívat v souvislosti s novými konzolemi. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Igor's Lab: Navi 21 XT bude mít 320W TGP a GDDR6 se 16 Gb/s Igor's Lab: Navi 21 XT bude mít 320W TGP a GDDR6 se 16 Gb/s
Igor Wallossek poupravuje nedávný tweet o tom, že by karty Navi 21 XT měly mít "pouze" 255W TGP či TBP. Dle jeho informací půjde spíše o hodnoty srovnatelné s řadou RTX 3080. A co paměti? 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Intel prodá společnosti SK Hynix svou NAND Flash divizi i s továrnou Intel prodá společnosti SK Hynix svou NAND Flash divizi i s továrnou
Společnost Intel se stahuje z trhu s paměťmi NAND Flash a zbavuje se své příslušné divize, kterou převezme společnost SK Hynix. Do transakce přitom spadá i továrna Intelu, která se nachází v čínském Ta-lien. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře