reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Generativní AI (umělá inteligence): jak funguje, k čemu a jak ji používat

, , článek
Generativní AI (umělá inteligence): jak funguje, k čemu a jak ji používat
Generativní AI je zejména s příchodem ChatGPT obrovským tématem posledních měsíců. Pojďme se podívat na to, co to vlastně je, k čemu je to určeno, co od toho čekat můžeme i nemůžeme, komu to pomůže a komu to asi uškodí.
Generativní AI (umělá inteligence): jak funguje, k čemu a jak ji používat
V dnešním článku jsme se podívali na problematiku generativní AI se zaměřením na chatboty. Je důležité si uvědomit, co vlastně ta generativní AI je, což nás možná může trochu uklidnit v tom, že asi nevezme práci každému, kdo je jen trochu nahraditelný. To ale současně neznamená, že se nic nezmění. Spíše naopak, generativní AI mění spoustu profesí, a to možná i tam, kde bychom to nečekali. Je ale lepší o ní spíše uvažovat jako o partnerovi, který nám má pomáhat, a ne někom (resp. něčem), kdo (co) nás má nahradit. Že některé profese zmizí, sníží své počty a změní strukturu svého fungování, to asi nepřekvapí nikoho. Spíše to ale bude o transformaci a člověk se bude muset naučit využívat AI ke svému prospěchu, než že by s ní musel bojovat.
 
Robot zápasící s člověkem
vygenerováno pomocí generativní AI DALL-E v Microsoft Bing
 
Jak bylo krásně napsáno v tomto článku, a dovolím si to trochu poupravit, "nenechávejte AI vytvářet nový obsah za vás, ale nechte ji, aby vám pomohla stát se lepším tvůrcem, ať už vytváříte cokoli". Byla zde ještě jedna hodně zajímavá věta, se kterou souhlasím a dovolím si ji přeložit: "AI vás nenahradí, ale nahradí vás lidé, kteří pracují s AI". A to je jeden detail, a to poměrně dost důležitý, který je v diskuzi o tom, zda nás AI nahradí, často přehlížen.
 
Pořád to ale máme jednoduchou úzkou umělou inteligenci. Velkou otázkou zůstává, co se stane, až přijde AGI, tedy obecná umělá inteligence. Tedy něco, co dokáže i "myslet" a učit se jako člověk cokoli, co bude chtít. A tady je opravdu hodně těžké předjímat, zda a případně kdy se tak stane. Co si myslíte vy?
 


reklama
reklama
reklama