www.svethardware.cz
>
>

Geneticky upravené bakterie barevně malují na Petriho misky

Geneticky upravené bakterie barevně malují na Petriho misky
, , aktualita
Výzkumníci z MIT se úspěšně pokusili geneticky naprogramovat bakterie, které jsou schopny detekovat světlo v různých vlnových délkách a pak vytvořit vlastní pigment, které mu odpovídá. Tvořit tak mohou celé barevné obrázky.
K oblíbeným
reklama
Jedná se tak o laboratorní obdobu propracovaných mimiker, která je však na bakteriální úrovni. Výzkumníci z MIT se jí pochlubili v publikaci Nature Chemical Biology, kde se píše o geneticky modifikovaných bakteriích Escherichia coli s novou sítí 18 genů, které jim umožní reagovat na vystavení červené, zelené a modré barvě tvorbou vlastního pigmentu odpovídající barvy. Pak jde tedy jen o to, aby se vrstva těchto bakterií vystavila nějakému obrázku, který pak dokáže reprodukovat, čímž svou Petriho misku změní v malířské plátno.

Nyní jde jen o ukázku toho, čeho všeho lze docílit genetickým programováním, ale takovéto RGB či podobné mikroby by mohly později najít i praktické využití. Právě vystavením různě barevnému světlu by se mohly biologicky tvořit rozličné vzory tkání, vzdáleně ovládat buňky nebo se takto může zajistit komunikace mezi elektronickými a biologickými systémy, jak podotkl Christopher Voigt z MIT.

Nový výzkum navazuje na starší projekt z roku 2005, kdy byl představen systém ze čtyř genů, který umožnil mikrobům tvořit monochromatické obrázky. Nyní už jde o 18 genů, díky nimž bakteriím přibyly také biologické světločivné senzory, jaké se dají najít na některých rostlinách, houbách nebo řasách. Červené světlo zde detekuje hybridní kináza (enzym) citlivý na vlnovou délku 705 nm. Na zelenou zase reaguje senzor vypůjčený z řas, který vybudí vlnová délka 535 nm a modrou zase obstará hybridní kináza citlivá na 470 nm.

Pokud některý z těchto biologických senzorů "sepne", začnou reagovat další geny tvořící příslušné barevné pigmenty, nebo případně i fluorescenční proteiny. Bakterie k tomu potřebují být rozprostřeny na miskách s agarózou, což je polysacharid získávaný z agaru, který jim poslouží jako potrava. Poté je třeba vystavit je danému barevnému obrázku po dobu 18 hodin a už jen počkat, až vytvoří jeho přesnou, i když poněkud vybledlou repliku.

Zdroj: Nature
reklama
Nejnovější články
Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů
A výsledná částka může být ještě mnohem vyšší, neboť VLSI žaluje firmu Intel ve více státech, přičemž ten se pochopitelně brání a chystá se odvolat. O co konkrétně v tomto případu ovšem jde a které patenty měly být porušeny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek