Gigabyte Aorus Z490 se ukázaly: lze očekávat kvůli PCIe 4.0 cenovou blamáž?

Gigabyte Aorus Z490 se ukázaly: lze očekávat kvůli PCIe 4.0 cenovou blamáž?
, , aktualita
Po deskách společností Asus a MSI unikly na web také snímky řady Gigabyte Aorus Z490, ovšem vedle nich se v této aktualitě budeme věnovat spíše tématu sběrnice PCIe 4.0. Ta by totiž mohla výrazně ovlivnit ceny desek, aniž by ji bylo možné hned využít.
K oblíbeným
reklama
Pozadí toho všeho je takové, že nové desky přijdou s paticí LGA 1200, kterou mají využít jak nové procesory Comet Lake-S, tak i budoucí Rocket Lake-S. Ovšem Comet Lake vycházejí ještě z generace Skylake a jako takové nebudou podporovat PCIe 4.0. Rocket Lake by už ale díky nové architektuře toto rozhraní podporovat měly a pokud jsou nové desky určeny i pro ně, pak je logické, že budou připraveny i pro PCIe 4.0.
 
 
Jenomže to může dle prvotních informací z e-shopů znamenat, že nové desky se Z490 budou výrazně dražší než ekvivalentní modely se starším Z390. Například takový Gigabyte Z490 Aorus Master by mohl být dražší až o polovinu ve srovnání s modelem Master se Z390 a celkově jde o rozpětí asi 30 až 60% nárůstu ceny. To zatím nelze potvrdit, protože e-shopy dané ceny ještě nemusí přesně znát, takže může jít pouze o dočasně zvolené částky, které se obvykle nafouknou, než budou stanoveny ty konečné. Nebo také ne a na to by zase ukazovala podpora PCIe 4.0. 
 
 
I v případě desek AMD s čipsetem X570 šly ceny oproti X470 nahoru, jenomže s tím, že byly okamžitě k dispozici i příslušné procesory (plus grafiky), které jsou kompatibilní s PCIe 4.0. Kdo by ale měl být nadšen z toho, že si pořídí desku, která bude dražší kvůli něčemu, co bude využitelné až někdy příště a pouze za předpokladu, že si pro ni pořídí nový procesor, o němž dnes nevíme v podstatě vůbec nic? 
 
 
Nic z toho se v této době ještě pochopitelně nedá potvrdit, ale pokud skutečně na trhu přijdou Comet Lake-S pro PCIe 3.0 a desky se Z490 budou podporovat PCIe 4.0 (tato druhá podmínka už je v podstatě splněna), bude to jasné. Z podrobného porovnání starých a nových modelů desek se také jasně ukáže, zda v případě výrazně zvýšených cen za ně bude moci především podpora nového rozhraní a nutné re-drivery, přepínače a celkově posílené datové cesty pro zajištění integrity signálu. Otázka pak je, jak na tom s podporou PCIe 4.0 budou ostatní sady série 400 a zda pak nebude mnohem lepší pořídit si desku s některou z nich. 
 
 
A abychom se také trošku věnovali nové řadě Gigabyte (Aorus) Z490, pak ta čítá celkem 14 modelů. Zde pak máme výpis toho, co se v jejich případě týká sběrnice PCIe 4.0:
  • 2x PCIE 4.0 Slot (Reinforced PCIe 4.0 x16 or x8/x8 with lower impedance)
  • M.2 PCIe 4.0 Slot (M.2 PCIe 4.0 x4 slot with lower impedance)
  • PCIE 4.0 Turbo B-Clock (External clock generator for PCIe 4.0 overclocking)
  • PCIE 4.0 Switches (Switch PCIe 4.0 x16 into PCIe x8/x8)
  • PCIe 4.0 Re-driver (Boost & strengthen PCIe 4.0 signals to longer lengths)
  • 3.3x Slot Signal Stability
  • 4x Lower Low Signal Loss PCB
Na závěr ještě jedna myšlenka: pokud jsou výše uvedené předpoklady s podporou PCIe 4.0 správné, pak by Intel měl při představení Z490 (očekávané je na 30. dubna) zmínit i procesory Rocket Lake. Uvidíme.
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance? Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance?
Mnozí zaměstnanci se letos přesunuli domů, aby svým dílem pomohli "zploštit křivku", ovšem zaměstnavatelé leckdy zjistili, že mají jen omezené možnosti, jak kontrolovat jejich produktivitu. Do toho přišel Microsoft. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář