Gigabyte Aorus Z490 se ukázaly: lze očekávat kvůli PCIe 4.0 cenovou blamáž?

Gigabyte Aorus Z490 se ukázaly: lze očekávat kvůli PCIe 4.0 cenovou blamáž?
, , aktualita
Po deskách společností Asus a MSI unikly na web také snímky řady Gigabyte Aorus Z490, ovšem vedle nich se v této aktualitě budeme věnovat spíše tématu sběrnice PCIe 4.0. Ta by totiž mohla výrazně ovlivnit ceny desek, aniž by ji bylo možné hned využít.
K oblíbeným
reklama
Pozadí toho všeho je takové, že nové desky přijdou s paticí LGA 1200, kterou mají využít jak nové procesory Comet Lake-S, tak i budoucí Rocket Lake-S. Ovšem Comet Lake vycházejí ještě z generace Skylake a jako takové nebudou podporovat PCIe 4.0. Rocket Lake by už ale díky nové architektuře toto rozhraní podporovat měly a pokud jsou nové desky určeny i pro ně, pak je logické, že budou připraveny i pro PCIe 4.0.
 
 
Jenomže to může dle prvotních informací z e-shopů znamenat, že nové desky se Z490 budou výrazně dražší než ekvivalentní modely se starším Z390. Například takový Gigabyte Z490 Aorus Master by mohl být dražší až o polovinu ve srovnání s modelem Master se Z390 a celkově jde o rozpětí asi 30 až 60% nárůstu ceny. To zatím nelze potvrdit, protože e-shopy dané ceny ještě nemusí přesně znát, takže může jít pouze o dočasně zvolené částky, které se obvykle nafouknou, než budou stanoveny ty konečné. Nebo také ne a na to by zase ukazovala podpora PCIe 4.0. 
 
 
I v případě desek AMD s čipsetem X570 šly ceny oproti X470 nahoru, jenomže s tím, že byly okamžitě k dispozici i příslušné procesory (plus grafiky), které jsou kompatibilní s PCIe 4.0. Kdo by ale měl být nadšen z toho, že si pořídí desku, která bude dražší kvůli něčemu, co bude využitelné až někdy příště a pouze za předpokladu, že si pro ni pořídí nový procesor, o němž dnes nevíme v podstatě vůbec nic? 
 
 
Nic z toho se v této době ještě pochopitelně nedá potvrdit, ale pokud skutečně na trhu přijdou Comet Lake-S pro PCIe 3.0 a desky se Z490 budou podporovat PCIe 4.0 (tato druhá podmínka už je v podstatě splněna), bude to jasné. Z podrobného porovnání starých a nových modelů desek se také jasně ukáže, zda v případě výrazně zvýšených cen za ně bude moci především podpora nového rozhraní a nutné re-drivery, přepínače a celkově posílené datové cesty pro zajištění integrity signálu. Otázka pak je, jak na tom s podporou PCIe 4.0 budou ostatní sady série 400 a zda pak nebude mnohem lepší pořídit si desku s některou z nich. 
 
 
A abychom se také trošku věnovali nové řadě Gigabyte (Aorus) Z490, pak ta čítá celkem 14 modelů. Zde pak máme výpis toho, co se v jejich případě týká sběrnice PCIe 4.0:
  • 2x PCIE 4.0 Slot (Reinforced PCIe 4.0 x16 or x8/x8 with lower impedance)
  • M.2 PCIe 4.0 Slot (M.2 PCIe 4.0 x4 slot with lower impedance)
  • PCIE 4.0 Turbo B-Clock (External clock generator for PCIe 4.0 overclocking)
  • PCIE 4.0 Switches (Switch PCIe 4.0 x16 into PCIe x8/x8)
  • PCIe 4.0 Re-driver (Boost & strengthen PCIe 4.0 signals to longer lengths)
  • 3.3x Slot Signal Stability
  • 4x Lower Low Signal Loss PCB
Na závěr ještě jedna myšlenka: pokud jsou výše uvedené předpoklady s podporou PCIe 4.0 správné, pak by Intel měl při představení Z490 (očekávané je na 30. dubna) zmínit i procesory Rocket Lake. Uvidíme.
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá
Microsoft letos v lednu ukončil rozšířenou podporu operačního systému Windows 7, takže se dalo očekávat, že jeho obliba půjde dolů, jak lidé začnou více přecházet na jiné systémy. Nynáí se můžeme podívat na čerstvá čísla z NetMarketShare. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací
Sociální sítě si s Donaldem Trumpem užijí mnohé. Po jeho výpadech na Twitteru a Facebooku mají s jeho příspěvky problém i na Snapchatu. Agresivní příspěvky amerického prezidenta způsobily, že zmizí z propagované sekce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu
Pokud vás zajímá, jak to asi vypadá v místnosti s instalovaným superpočítačem, pak přesně na takovou (virtuální) prohlídku vás zve společnost AMD. Jde konkrétně o moderní superpočítač Hawk instalovaný v německém Stuttgartu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe
Leaker Momomo_US zveřejnil dvě uniklé roadmap firmy Intel, které ukazují její plány ohledně nových počítačů třídy NUC - Next Unit of Computing. Zajímavé je na nich především to, že ačkoliv zahrnují i Tiger Lake, nefiguruje v nich grafika Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her
Kvalita textur je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících grafickou stránku her a jejich vylepšením můžeme ze staré hry, nad kterou by už většina lidí ohrnula nos, udělat ještě vizuálně ucházející titul. Právě zde se už často uplatní umělá inteligence.
Včera, aktualita, Jan Vítek