reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte chystá levnější desky se Socketem AM5 a chipsetem A620

21.1.2023, Milan Šurkala, aktualita
Gigabyte chystá levnější desky se Socketem AM5 a chipsetem A620
Na internetu se objevily záznamy nových základních desek společnosti Gigabyte, které prozrazují brzký příchod levnějších motherboardů s čipovou sadou AMD A620. To by mohlo znamenat levnější základ pro platformu Socket AM5.
Platforma Socket AM5 má stále problém s vysokou cenou. AMD sice už uvedlo levnější verze nových Ryzenů 7000 se sníženou TDP na 65W, i tak ale stále chybí vyloženě low-endový model. Paměti DDR5 jsou stále ještě o dost dražší než DDR4 a základní desky končí na mainstreamových sadách AMD B650. To by se ale brzy mohlo změnit. Na internetu se totiž objevily záznamy, které naznačují, že by brzy mohly přijít základní desky s ještě levnější sadou AMD A620. Jde o pět základních desek od společnosti Gigabyte.
 
Základní deska Gigabyte
 
Mezi nimi najdeme micro ATX varianty A620M-D3H, A620M-DS3H, A620M-S2H, A620M-H a A620M-K. Vedle toho jsou v seznamu i novinky s chipsetem B650 i starším A520. Jak moc se budou desky s A620 lišit od B650, zatím není jasné, ale dá se očekávat např. absence možnosti přetaktování procesorů, nepřítomnost podpory sběrnice PCIe Gen5 (jak pro grafiky, tak pro sloty M.2). Také nevíme, kdy dojde k oficiálnímu představení novinek, ale spekuluje se alespoň o tom, že by se tak cena základních desek s AM5 mohla dostat k hranici 125 USD.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama