www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Gigabyte potvrzuje podporu první generace Ryzen AF na deskách s X570

Gigabyte potvrzuje podporu první generace Ryzen AF na deskách s X570
, , aktualita
Společnost AMD nedávno vydala jasný přehled o tom, které desky rozdělené dle čipových sad a vybavené paticí AM4 budou podporovat jisté procesorové generace Ryzen. To ovšem není vždy černobílé, jak by se mohlo zdát.
K oblíbeným
reklama
Na jednu stranu je hezké, že AMD se snaží dlouhodobě podporovat a využívat patici AM4, jenomže z pohledu uživatele v tom stejně nemusí vězet vůbec žádná výhoda. Pokud si někdo pořídil třeba desku s X470 či B450 s procesorem Ryzen druhé generace a očekával, že třetí přeskočí a upgraduje na některý z modelů čtvrté generace, bude mít s největší pravděpodobností smůlu a stejně bude potřebovat novou desku. 
 
 
V některých případech ale toto jasné omezení není tak pevně dané, jak by se mohlo zdát a v případě firmy Gigabyte jde o kompatibilitu některých Ryzen první generace s deskami s čipsetem X570. Jak ukazuje obrázek, tato kombinace by fungovat neměla, ovšem je třeba upřesnit, že jde konkrétně o procesory Ryzen 5 1600 AF a Ryzen 3 1300 AF. 
 
Když pomineme otázku, kdo by pro rány boží cpal do desky s X570 takovéto procesory, můžeme hned upozornit na to, že konkrétní dva jmenované modely jsou ve skutečnosti 12nm čipy z druhé generace (Zen+), čili jakési podtaktované Ryzen 5 2600 a Ryzen 3 2300X. Využity jsou se specifikacemi modelů z první generace, ale jejich vlastní čipy patří do druhé, což evidentně umožnilo firmě Gigabyte je podporovat i na X570. 
 
Věc se má ale tak, že i když Gigabyte Japan tuto kompatibilitu zmínil, v rámci oficiálních specifikací desek s X570 ji neuvádí. A to jednoduše proto, že nemůže opravdu zaručit bezproblémovou funkčnost těchto procesorů na daných deskách. Je ostatně možné, že AMD se jednoho dne probudí a výrobcům desek tuto věc v rámci dalších verzí BIOSů znemožní. 
 
Vzhledem k pinové kompatibilitě procesorů s paticemi na všech deskách s výše uvedenými čipsety je ale stále možné, že i starší desky s X470 a B450 by mohly podporovat budoucí Ryzen 4000, respektive existuje jistá naděje. Postoj firmy AMD je jasný, ale jsou tu ještě samotní výrobci základních desek a zde už závisí spíše na tom, jaké a jak pevné jim AMD nastaví mantinely. Dle všeho by totiž mělo jít pouze o to, aby se do paměti BIOSu vešly všechny potřebné mikrokódy pro podporu různých procesorů a pokud se s tím některý z výrobců desek dokáže poprat, jiný problém by tu snad být neměl. Ale to ukáže až čas. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K
Dlouho očekávaný nový model Nintendo Switch by měl být představen v letošním roce a na trh se dostat nejpozději před Vánoci. Hlavní, ale nikoliv jedinou novinkou se stane 7palcový OLED panel od Samsungu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty
Microsoft právě vydal aktualizaci svého prohlížeče Edge, která přináší několik zásadních novinek. Verze 89 zrychluje start o desítky procent a snižuje nároky na výkon. Došlo i na dlouho očekávané vertikální seskupení karet.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken
Velká Británie má bohatou historii kamer sledující obyvatele. Doprovodný software slouží k identifikaci lidí a nyní bude využíván ke hledání dalších hříšníků. Cílem budou řidiči, kteří vyhazují odpadky z oken aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
GeForce RTX 3080 Ti bude mí také omezený výkon pro těžbu Etherea GeForce RTX 3080 Ti bude mí také omezený výkon pro těžbu Etherea
Jako první s omezením výkonu při těžbě Etherea přišla karta GeForce RTX 3060 a NVIDIA jasně naznačila, že nebude poslední. Nyní už můžeme pomalu mluvit o nástupu RTX 3080 Ti, která má dostat stejné opatření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Tchaj-wanská firma straší nedostatkem čipů i v příštím roce Tchaj-wanská firma straší nedostatkem čipů i v příštím roce
Bloomberg zpovídal tchaj-wanské firmy zabývající se výrobou počítačových čipů či jejich využitím ve vlastních produktech a dle nich může aktuální nedostatek přetrvat i do hloubi roku 2022. Problémů je celá řada.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře