Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

GlobalFoundries už vyrábí 14nm čipy pro zákazníky

16.7.2015, Jan Vítek, aktualita
GlobalFoundries už vyrábí 14nm čipy pro zákazníky
Společnost GlobalFoundries včera potvrdila, že započala s výrobou 14nm čipů pro své zákazníky a pochlubila se, že jejich výtěžnost je srovnatelná s výtěžností v továrnách společnosti Samsung, od níž má proces licencovaný.
Už dlouho víme, že společnost GlobalFoundries vzniklá odštěpením továren AMD si licencovala 14nm výrobní procesy od Samsungu. Právě na ně spoléhá AMD, které chce v příštím roce představit nové čipy s architekturou Zen, jež budou vyráběny právě nejspíše v GlobalFoundries pomocí 14nm procesu. Nicméně včera spuštěná výroba pro ně určena nebude. Sice jde o 14nm FinFET proces, ale typu 14LPE - low-power early. S jeho pomocí se vyrábí nízkospotřebové čipy a samotný Samsung tak produkuje svá mobilní SoC Exynos pro telefony Galaxy S6, s čímž začal již v předchozím roce.

Výrobní proces 14LPE je ale krokem na cestě k 14LPP (low-power plus) a jde o důležitou zprávu, že se firmě GlobalFoundries něco takového podařilo. Ta sice neprozradila, kolik 300mm waferů se 14nm čipy je schopna vyrábět (obvykle se mluví o měsíční kapacitě), ale alespoň uvedla, že podstatná část vybavení pro produkci procesem 14nm FinFET již byla nainstalována a je připravena. A vzhledem k tomu, že výtěžnost 14nm čipů je srovnatelná se Samsungem, který má své modely již na trhu, měla by být slušná.

Když si 14nm proces GlobalFoundries a Samsungu srovnáme s 20nm, pak by měl nabídnout o 35 procent nižší spotřebu při stejném výkonu, nebo o 20 procent vyšší výkon při stejné spotřebě. Otázka je, kdy chtějí v GlobalFoundries začít s výrobou pomocí 14LPP.

Zdroj: KitGuru