reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Pojmy
S-Video Separate video (též Y/C) - standard pro přenos videosignálu, často nesprávně označován jako S-VHS. S-Video využívá analogový přenos video signálu a to pro standardní rozlišení (tj. 480i nebo 576i). Kabely standardu S-Video využívají Mini-DIN konektor a mají čtyři nebo sedm pinů (vodičů).
S/N 1) Též SN - Serial number. Obecné označení pro sériové číslo. Sériové číslo je jedinečné identifikační číslo konkrétního jednoho kusu určitého produktu - S/N je v drtivé většině případů uvedeno například i na nákupních dokladech, neboť se k němu obvykle váže i záruka na daný produkt.
2) Označení pro SNR (poměr signálu vůči šumu).
S3
S3 Graphics, Ltd. Jedná se o společnost založenou roku 1989, zabývající se primárně výrobou grafických čipů i celých grafických karet. největší úspěchy slavila tato společnost spíše v dobách minulých se svými kartami Trio, Virge či Savage. Společnost S3 navázala spolupráci s firmou VIA a proto některé její produkty, jako například grafické čipy GammaChrome, DeltaChrome či UniChrome, najdeme jako součást základních desek VIA. Naše články o společnosti S3.
Samsung
Samsung Electronics Co., Ltd. Tato společnost byla založena v roce 1969. Svou produkci rozděluje do 4 hlavních segmentů: digitální média, polovodiče, informační a komunikační přístroje a domácí elektrospotřebiče. Po celém světě zaměstnává cca 64 000 lidí. Samsung je průkopníkem na trhu paměťových modulů a LCD obrazovek, či specializovaných čipů. Za zmínku také stojí pokus Samsungu vyrábět automobily. Naše články o společnosti Samsung.
SAN Storage Area Network - architektura pro připojení vzdálených úložných zařízení tak, aby se operačnímu systému jevily jako připojené přímo k jeho počítači. Jedná se například o protokoly ATA over Ethernet, iSCSI, HyperSCSI a další.
San Diego Kódové označení pro Athlony 64 FX-55 (2 600 MHz) a FX-57 (2 800 MHz). Tyto procesory jsou vyrobeny 90nm technologií, přinášejí SSE3 instrukce, Cool'n'Quiet a také NX Bit. K uvedení na trh došlo 15. dubna 2005 a jedná se o nástupce procesorů s jádrem Clawhammer. Napájecí napětí je 1,35 nebo 1,40 V a maximální TDP činí 104W.
Santa Rosa Santa Rosa je čtvrtou generací mobilní platformy Centrino od firmy Intel. První informace byly uvolňovány během roku 2006 a od začátku roku 2007 jsou produkovány notebooky na této platformě. Podporuje procesory Intel s kodovym oznacenim Merom (socket P) a obsahuje chipset Intel 965 Express (kódové označení "Crestline") - "G" verze s integrovaným grafickým čipem Intel X3100 a "P" bez integrovaného grafického jádra. Mezi další vlastnosti patří :
1) možnost snižování nejenom násobiče CPU ale i taktu FSB pro snížení spotřeby
2) lepší podpora Vista Aero
3) Intel Robson - možnost použít dodatečnou flash paměti jako cache (zatím nepřesvědčivé výsledky testů).
4) Intel mini-PCIe Wi-Fi adaptér a/b/g/draft-n (kódové označení Kedron).
5) Enhanced Sleep State - úsporný mód.
6) IDA - v případě běhu jednovláknového programu možnost "přetaktovat" jedno jádro na úkor druhého, aby spuštěná aplikace běžela rychleji.
Sanyo
Společnost SANYO Electric Works byla založena roku 1947 v japonské Osace, SANYO Electric Co., Ltd. o tři roky později. SANYO má mnoho dceřinných firem a vyrábí opravdu velmi širokou škálu produktů. Kupříkladu to jsou televizory, dálkové ovladače, kamery a fotoaparáty, audio systémy, chladničky a mrazničky, mikrovlnné trouby, vysavače, mobilní telefony, projektory, baterie a akumulátory, solární panely, kondenzátory, reproduktory, NAND Flash čipy, klimatizace, motory, biomedicínské přístroje a dlouhá řada dalších zařízení a součástek.
Sapphire
Společnost známá ve světě počítačů jako výrobce grafických karet a základních desek, úzce spolupracující s firmou AMD/ATI. Naše články o společnosti Sapphire.
SAS Serial Attached SCSI - technologie určená pro výkonné počítače (převážně servery) pro přenos dat mezi disky (typicky 10000 a 15000 otáček/minutu), mechanikami atd. Nahrazuje dřívější paralelně zapojené SCSI [skazi] novým sériovým zapojením, nicméně stále používá SCSI příkazy. Každé SAS zařízení má svůj kabel, u SCSI je možno připojit více zařízení na jeden kabel. SAS podporuje rychlosti 1.5, 3.0 a 6.0 Gbit/s. Každé připojené zařízení na SAS řadiči operuje na vlastní nastavené rychlosti, u SCSI je rychlost zařízeními sdílena. SAS také nevyžaduje narozdíl od staršího SCSI žádnou terminaci. SAS řadiče obvykle podporují i SATA zařízení, SAS je tedy pro SATA zpětně kompatibilní. Pozor - SAS disk na SATA nepřipojíte! SAS používá signální voltáž (800-1600mv TX, 275-1600mv RX), která je mnohem silnější než u SATA. Tím pádem umožňuje stejně jako SCSI použití až 8 metrů dlouhých kabelů. Malé rozměry konektoru také umožnily vznik 2,5" zařízení pro SAS rozhraní, což u 68-pin SCSI nebo 80-pin SCA konektorů nebylo možné.
SATA Serial ATA - Nástupce rozhraní PATA. Díky Advanced Host Controller Interface (AHCI) disponuje vlastnostmi jako hotplug (hot swap) a NCQ (Native Command Queuing). Používá i užší konektory a kabely, což usnadňuje cable management a proudění vzduchu v počítačové skříni. V současnosti se používají dvě verze SATA a třetí je ve vývoji:
1) SATA/150 - též SATA 1,5 Gbit/s nebo neoficiální (a nesprávné) SATA I. Její rychlost v praxi však byla srovnatelná s původní PATA/133.
2) SATA/300 - též SATA 3,0 Gbit/s nebo neoficiální (a nesprávné) SATA II. Rychlejší rozhraní než PATA/133. Zachování zpětné kompatibility se SATA/150 je zpravidla řešeno jumperem umístěným příma na disku, občas se ale i přesto mohou objevit problémy s kompatibilitou.
3) SATA/600 - SATA 6,0 Gbit/s. Budoucí nástupce SATA/300. Nabídne ještě vyšší rychlosti, které využijí například SSD disky, nebo disková pole.
saturation Změna intenzity barvy - sytosti barvy. Jedná se úroveň šedi v poměru k danému odstínu barvy. Uvádí se v hodnotách 0 až 100% (černobílý obraz až maximálně barevně sytý obraz).
ScanDisk Zakladní nástroj kontroly disku, dodávaný společně s operačními systémy společnosti Microsoft, počínaje MS-DOSem až po současné Windows XP a Windows Vista. Využíván je ke kontrole a opravě dat a souborového systému paměťového zařízení (typicky pevného disku). Nedokáže opravit poškozená/ztracená data, neslouží jako náhrada za systémy pro obnovu souborů. Scandisk dokáže zjistit/opravit:
*Vadné sektory - Vytvoří záznam o vadných sektorech, které se nebudou používat
*Ztracené clustery - Ukládá nalezené položky do kořenového adresáře jako soubory s připonou ".chk"
*Opravuje nesprávně uvedená data (vytvoření/změny)
*Počítá volné místo a zapisuje jej do tabulky pro budoucí použití (výpočet volného místa je poměrně zdlouhavý, proto se provádí pouze někdy)
Pod OS Windows 95 a novějším se nachází odkaz pro jeho spuštění ve vlastnostech každého disku - karta nástroje. Spustit ho z příkazového řádku je možné příkazem "chkdsk" (/parametr) Seznam parametrů "chkdsk /?":
*/F - automatická oprava souborů
*/R - Vyhledá vadné sektory a obnoví čitelné informace
*/X - V případě potřeby odpojí svazek, který brání v přístupu
scanner Slangově skener - obecně elektronický snímač obrazových dat. Scannery jsou schopny převést 2D nebo i 3D předlohy do digitální podoby. Scannery mohou být ruční (hand-held), stolní (flatbed), bubnové (drum), filmové (pro snímání jednotlivých políček filmu) a také 3D (smínání prostorového objěktu pomocí laserových parsků - prozatím nákladná technologie, která se dále vyvíjí). Běžný člověk se nejčastěji setká s ručními scannery, které mohou mít podobu i čtečky čárových kódů, a se stolními scannery. Kvalita scannerů je udávána rozlišovací schopností (rozlišením udávaným v DPI) a barevnou hloubkou (např. 24 či 48 bitů).
SCART Z francouzského "Syndicat des Constructeurs d'Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs" - jedná se o 21 pinový konektor sloužící k propojení audio a video zařízení (typicky televize, videorekordér, DVD přehrávač). Umožňuje přenášet více druhů signálu, jako RGB, S-video, audio signál aj. Pro připojení TV či videorekordéru k PC se většinou používá redukce (kabel) S-video - SCART. Je používán především na evropském trhu, postupně s příchodem HDTV se od něj upouští.
SCSI Small Computer System Interface - standardizované rozhraní pro počítače a především servery. Toto rozhraní se nejčastěji používá k připojený výkonných pevných disků nebo magnetopáskových jednotek. Především v dřívějších dobách se toto rozhraní využívalo také k připojení scannerů či CD-ROM mechanik. SCSI má několik základních standardů, jako SCSI-1, SCSI-2, Ultra SCSI, Ultra-320 SCSI a další. Liší se datovou propustností, šířkou pásma, maximální možnou délkou kabelu, maximálním možným počtem zařízení na jednom kabelu a také typem konektorů. Moderní Ultra-320 SCSI disponuje rychlostí až 320 MB/s a na jednom kabelu může být současně připojeno až 16 zařízení. Ze standardního paralelního SCSI se postupem času vyvinulo i rozhraní SAS, které je v současnosti velmi často používáno v kvalitních serverech.
Scythe
Společnost Scythe Co., Ltd. byla založena v roce 2002 Tokyu v Japonsku, kde má také hlavní sídlo. Jejich podnikání začalo ve slavném Akihabara Electric Town. Scythe nejprve vyráběla a distribuovala tiché počítačové komponenty a herní zařízení. První chladič byl Scythe Kamakaze, který byl velmi úspěšný a brzy začal Scythe distribuovat své produkty po celém světě. V roce 2004 byla založena americká pobočka v Kalifornii, a také evropské zastoupení v Německém Hamburku. Naše články o společnosti Scythe.
SDNS SDNS neboli Sudden Death Norhwood Syndrome - v češtině Syndrom náhlého úmrtí procesorů Intel Pentium 4 s jádrem Norhwood. Nastával v případě velkého přetaktování v kombinaci s navýšeným napájecím napětí.
SDR SDRAM Single Data Rate SDRAM - typ paměti počítače, předchůdce DDR. Typické frekvence těchto pamětí se odvíjely od FSB a pohybovaly se v rozmezí 66 a 133 MHz. Tyto paměti mají 168 pinů a napájecí napětí typicky 3.3 V. Kapacita těchto pamětí se pohybovala v rozmezí 16 až 512 MB.
SDSL SDSL znamená Symmetric Digital Subscriber Line. Je to tedy DSL technologie která je symetrická, tedy nabízí stejnou rychlost pro upload i download.Je funkční pouze do 3 km a dosahuje rychlostí do 2,5 Mbit. Frekvenční rozsahy jsou podobné jako u ADSL až na to že je pásmo pro upstream zesíleno právě na úkor hlasu. Nevýhodou je nemožnost používání analogové služby (telefonu) na lince s SDSL.
Seagate
Seagate Technology - Společnost zabývající se výrobou pevných disků. Tato společnost vznikla již v roce 1979 a v současnosti patří vedle společností Western Digital, Hitachi, Samsung, Fujitsu a Toshiba k největším světovým výrobcům pevných disků. Naše články o společnosti Seagate.
Seasonic
Výrobce napájecích zdrojů pro PC. Tato tajwanská společnost zahájila činnost roku 1975 jako výrobce měřící elektroniky. Od roku 1980 vyráběla napájecí zdroje pro platformu IBM PC a Apple II. V současnosti její sortiment zahrnuje kromě zdrojů pro PC a IPC také napájecí adaptéry a zdroje pro další elektrická zařízení (např. LCD TV). Naše články o společnosti Seasonic.
Segmentace Adresovací technika operační paměti, která umožňuje zobrazit virtuální paměťový prostor (tzv. virtuální paměť) do fyzického adresového prostoru operační paměti. Mapování adresového prostoru se provádí po segmentech, které mohou mít různou velikost (často zarovnanou na alespoň 4 byte a menší, než je velikost virtuální paměti). Segment obvykle není náhodně vybranou částí paměti, ale má nějaký význam - například segment obsahující kód programu, segment obsahující kód knihovny, segment obsahující zásobník procesu.
Sempron Jedná se o označení pro levnější procesory společnosti AMD, nástupce předchozích procesorů Duron. Stejně jako konkurenční Celerony, tak i Semprony se od plnohodnotných a dražších Athlonů odlišují zpravidla poloviční velikostí L2 cache. První Semprony byly určeny pro socket A a jednalo se o modely s jádry Thoroughbred B (Thorton) a Barton, vyráběné 130nm technologií. V případě socketu 754 se jednalo o jádra Paris (130nm SOI) a Palermo (90nm SOI). Jádro Palermo bylo použito i u všech modelů procesorů Sempron pro socket 939. V případě socketu AM2 můžeme narazit na Semprony s jádrem Manila (90nm SOI). V současné době jsou ceny plnohodnotných Athlonů 64 a Athlonů 64 X2 natolik nízké, že se s procesory Sempron setkámáme stále v menší míře.
Service pack Česky opravný balíček - zkráceně SP. Jedná se o komplexní balík updatů a oprav, který je vydáván výrobci softwaru ke svým produktům. Někdy může být SP vytvořen i třetí stranou - jedná se pak o SP neoficiální, což však nutně neznamená, že je méně kvalitní. SP většinou opravují různé chyby nebo přidávají do programu nové funkce. Pro jeden program může existovat více SP, při jejich instalaci je třeba vědět zda se jedná o SP kumulativní - každá následující verze obsahuje všechny updaty z již vydaných verzí (běžné např. u operačních systémů), nebo je třeba předešlé SP instalovat zvlášť. Obdobou SP je tzv. patch, který je většinou menší, opravuje jen několik chyb, zato bývá vydáván častěji. S tzv. patchy se setkáme například u počítačových her a programů.
Shanghai Kódové označení pro nástupce čtyřjádrové Barcelony, který bude vyrobený již 45nm výrobní technologií. Nepůjde pouze o die-shrink, ale mírných úprav se zřejmě dočká i jádro a cache L3, která má být navýšena na 6 MB. Plánované uvedení je polovina roku 2008.
shareware Shareware je označení softwarové licence. Takový program je volně šiřitelný a lze ho zdarma vyzkoušet, při delším používání je požadována registrace, nebo zaplacení ceny programu.
Side Bar Obecné označení pro přídavný postranní panel. Jde o panel, který slouží jako základna pro tzv. gadgety. Je obvykle umístěn na jedné ze stran pracovní plochy operačního systému. Jeho položky (gadgety) poskytují uživateli nejrůznější informace, což je jejich hlavní a také jediný účel. Side Barů lze na internetu najít velkou spoustu, drtivá většina z nich je distribuována zdarma. Jsou dostupné pro všechny běžně používané operační systémy. Defaultně side bary obsahují některé distribuce operačního systému Linux či systém Windows Vista v kterékoli edici.
SILLIAC
SILLIAC (Sydney ILLIAC) byl sálový počítač, z velké části založený na ORDVACu a ILLIACu. Za jeho vznikem stojí hlavně Harry Messel, vedoucí katedry fyziky na Univerzitě v Sydney a John Blatt, nově příchozí výzkumník. Uvědomovali si, že pro teoretickou fyziku je potřebný počítač, avšak CSIR Mk 1, který již na Sydneyské univerzitě běžel, byl pomalý a jeho obsluhující personál nebyl příliš ochotný, proto bylo rozhodnuto než vyvíjet vlastní systém okopírovat ILLIAC. Postavila jej společnost STC (Standard Telephones and Cables) s použitím elektronek s delší životností (až pětinásobnou), což podstatně vylepšilo jeho spolehlivost na průměrně 11 hodin bez poruchy. Do provozu byl SILLIAC uveden v červenci 1956 a sloužil až do 17. května 1968.

Jednalo se o asynchronní systém (neměl centrální časovač, ale další instrukce se spouštěla až po vykonání předchozí), který zvládal až 13 000 součtů, 1 400 násobení či 1 200 dělení za sekundu. K dispozici měl paměť s kapacitou 1024 bloků o délce 40 bitů (40 Williamsových trubic), na jedno slovo vykonal dvě 20bitové instrukce a na dvou registrech pojal 150 operací. Zpočátku měl vstup i výstup přes děrné štítky, později byly dodány magnetické páskové mechaniky. Počet elektronek bylo roku 1958 zvýšen z 2 768 na 2 911. Spotřeba činila 35 kW.
SilverStone
SilverStone Technology Co., Ltd - společnost byla založena v květnu roku 1993, specializuje se na výrobu počítačových skříní nejvyšší třídy, zdrojů, HDD boxů, NAS zařízení, ventilátorů, chladičů a dokonce i vodního chlazení. Naše články o společnosti SilverStone.
SIMM Single In-line Memory Module - jedná se o označení typu paměťových modulů - konkrétně typu kontaktů těchto modulů. Obě strany těchto modulů jsou stejné, přičemž oproti předchozím modulům SIPP se vyznačovaly snadnější instalací i větší mechanickou odolností. Standardně můžeme na SIMMy narazit u starších PC a to v "krátkém" (30-pinovém) nebo "dlouhém" (72-pinovém) provedení. Jedná se o předchodce dnes používaných modulů typu DIMM.
SIP SIP (Session Initiation Protocol) je internetový protokol určený pro přenos signalizace v internetové telefonii. Normálně používá UDP port 5060, ale může fungovat i nad TCP/5060. Verzi protokolu popisuje RFC 3261. Softwarový telefon SIP je program, který umožňuje volat a příjímat volání prostřednictvím mikrofonu, reproduktorů nebo sluchátek připojených k počítači. Hardwarový telefon SIP vypadá a chová se jako normální ‘telefon'. Nicméně je připojen přímo k datové síti.
Sir Timothy John Berners-Lee Celým jménem Sir Timothy „Tim“ John Berners-Lee (narozen 8. června 1955 v Londýně) je vynálezcem World Wide Webu a ředitel konsorcia W3C, které dohlíží na pokračující vývoj webu. Berners-Lee se narodil v Londýně a jeho rodiče, oba matematici, byli společně zaměstnáni v týmu, který postavil Manchester Mark I, jeden z prvních počítačů. Rodiče ho učili matematiku kde mohli, klidně i u večeře. Prošel Queen's College a Oxford University. V roce 1976 pracoval v Plessey Telecommunications Limited jako programátor. Tam se seznámil se svojí první ženou Jane. V roce 1978 pracoval v D.G. Nash Limited, kde napsal sázecí software a také operační systém. V roce 1989 přišel Tim Berners-Lee s projektem vytvoření distribuovaného hypertextového systému a tím byl zahájen projekt WWW. V roce 2007 dostal od královny Alžběty II. Řád za zásluhy (Order of Merit).
SiS
Silicon Integrated Systems - Taiwanská společnost založená v roce 1987, zabývající se výrobou čipsetů pro základní desky. Naše články o společnosti SiS.
SLC flash paměť Z anglického Single Level Cell, tato zkratka označuje technologii výroby paměťových buněk pro flash zařízení (USB flash disky, SSD disky, paměťové karty), jež dokáží do jedné paměťové buňky zapsat pouze jeden bit informace - hodnotu 1 nebo 0, které jsou prezentovány odlišnými úrovněmi napětí. Výhodou této technologie oproti MLC je vyšší rychlost čtení i zápisu, jednodušší řadič, menší spotřeba a vyšší počet zápisů. Nevýhodou jsou vyšší výrobní náklady a tím pádem i několikanásobně vyšší cena za 1 GB kapacity těchto zařízení, což je poslední dobou hlavně u SSD příčinou přechodu na MLC technologii.
SLI 1) Scan Line Interleave - technologie společnosti 3Dfx pro multi GPU řešení (spolupráce několika grafických karet). Jednotlivé karty se střídají ve vykreslování sudých a lichéch řádků. První použití na Quantum3D (spadalo pod 3Dfx) Obsidian (Voodoo1 chipset), první komerčně rozšířené použití na Voodoo2 12+12/8+8/8+12@2x8MB. Později na Avenger = Voodoo3 (pouze profi verze), Napalm/VSA-100 = Voodoo5.

2) Scalable Link Interface - technologie společnosti NVIDIA pro multi GPU řešení (vycházelo z původního návrhu společnosti 3Dfx, kterou NVIDIA odkoupila). Podmínkou pro fungování jsou dvě identické karty (v ideálních případech se stejným BIOSem, ale není to podmínka) jsou propojeny speciálním kabelem (či malým PCB). NVIDIA SLI využívá režimy vykreslování: střídání snímků AFR (Alternate Frame Rendering), kompaktibilnější pomalejší SFR (Split-frame rendering), odpověď na "ATI AA14x" SLI AA (SLI Anti-aliasing). Konkurenční řešení společnosti ATI se nazývá CrossFire (CF).
slideshow Spojení slov "Slide Show" - jedná se o obecné označení skupiny fotografií, které se zobrazují postupně po sobě v určitém časovém intervalu bud´to zcela automaticky anebo po kliknutím myši či po stisknutí určité klávesy. Takto se tvoří různé produktové prezentace (vhodné například pro reklamní účely), prezentace fotografií z jednotlivých alb a další. Asi nejčastěji se používá program PowerPoint od Microsoftu, dále také například programy VSO PhotoDVD, Photo DVD Maker a další. Existují i neplacené, volně šířitelné (a samozřejmě i méně schopné) alternativy jako např. Flash Slide Show Maker a další.
slot Slot je obecné označení rozhraní pro připojení rozšiřujících karet. V počítači se dělí na:
a) sloty procesorové (Slot 1, Slot 2, Slot A)
b) sloty pro grafické karty (AGP, PEG, PCI Express, PCI, ISA)
c) sloty pro rozšiřující karty (ISA, PCI, PCI-X, PCI Express)
d) ostatní (speciální sloty pro speciální moduly, např. VRM - Voltage Regulation Modul).
Slot je podlouhlý, uspořádání vodičů je vedle sebe, formou mírně vyklopených drátků (vyklopeny jsou kvůli konaktu s vodivými ploškami na kartách).
Slot 1 Slot 1 sloužil k připojení procesorových karet (tzv. procesorových cartridge) Intel Pentium II, Pentium III a Celeronů odvozených od těchto Pentií. Vytvořen byl jako náhrada za Socket 7. V průběhu let podporoval FSB 66 až 133 MHz (tedy frekvence 266 - 1000 MHz), balení SECC (Single Edge Contact Cartridge pro Pentium II), SECC 2 a SEPP (Single Edge Processor Package pro Celeron) a odpovídající napětí (1,65 - 2,8 V). Slot 1 vypadá podobně jako AGP, má ale 242 kontaktů a používá přenosový protokol GTL+.
Slot 2 Slot 2 sloužil k připojení procesorových karet (tzv. procesorových cartridge) Intel Xeon generace Pentium II a III. Tento slot byl pouze serverovou variantou Slotu 1 a sloužil jako náhrada Socketu 8 (procesory poskytovaly vyšší FSB, zlepšený výkon 16-bitových výpočtů apod.). Tento slot má 330 kontaktů.
Slot A Slot A sloužil k připojení procesorových karet (tzv. procesorových cartridge) AMD Athlon. Stejně jako u Slotu 1 sloužil jako náhrada za (Super) Socket 7. Byl fyzicky identický se Slotem 1, ale elektricky ne! Ačkoliv AMD poznalo dříve jejich nevýhody a na řadu let přešlo k Socketu A (díky čemuž jsou desky se Slotem A vzácné), pozor na to, že tyto desky nejsou kompatibilní se Slotem 1.
SMART Z anglického Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology - tato technologie slouží ke sledování a analýze stavu pevného disku. Díky ní lze odhalit odcházející disk ještě předtím, než dojde k jeho poruše a následné ztrátě dat. SMART podporují všechny dnes používané pevné disky a základní desky (je třeba jej aktivovat v BIOSu). K interpretaci výsledků se používá celá řada diagnostických programů, za všechny lze jmenovat oblíbené Speedfan či HD Tune. Kromě mnoha dalších hodnot lze ze SMARTu zjistit i aktuální teplotu pevného disku, odhalit vadný datový kabel nebo množící se vadné sektory, které většinou předznamenávají brzkou chybu a následnou smrt disku.
SmoothVision Jedná se o technologii AA u grafických karet AMD/ATI Radeon. Poprvé se SmoothVision objevil u Radeonu 8500. U současných karet AMD/ATI Radeon se používá vylepšená verze této technologie s označením SmoothVision HD.
SMTP Simple Mail Transfer Protocol - internetový protokol, který slouží pro přenos e-mailů mezi stanicemi. Zajišťuje doručení e-mailů pomocí přímého spojení mezi odesílatelem a příjemcem zprávy. Zpráva je doručena do e-mailové schránky příjemce, kde si ji uživatel může kdykoli vyzvednout. SMTP pracuje přes TCP, port TCP/25 a je platný od roku 1982 (upraven 2001).
SNR Signal-to-noise ratio (též S/N) - Poměr signálu vůči šumu. V praxi se obvykle jedná o obecné označení pro odstup signálu od šumu, udávané v dB (samotný poměr je ale číslo bezrozměrné - bez jednotky). Často se s tímto údajem setkáme u zvukových karet, ozvučovacíh aparatur, hudebních přehrávačů/přístrojů apod. Obecně samozřejmě platí, že čím vyšší hodnota SNR je, tím kvalitnější je výsledný zvukový výstup (tím nižší je hladina šumu).
SoC (System-on-a-chip) Odkazuje na integraci všech součástí počítače nebo jiného elektronického systému do jednoho integrovaného obvodu (čipu). To může obsahovat digitální, analogové, kombinované a často radio-frekvenční funkce - vše v jednom. Typickou aplikací je v oblasti vestavěných systémů. Výrobci SoC jsou například Altera, Atmel, Broadcom, Intel(EP80579), Freescale Semiconductor, Marvell, nVidia, Texas Instruments, Transmeta, Xilinx(Spartan, Virtex) a AMD (Geode).
socket Socket nebo též patice je varianta slotu, do kterého se na základní desce zapojuje především procesor. Na rozdíl od slotu, který je podlouhlý a má vodiče uspořádané v řadě, je socket plošný, s obdélníkovým tvarem i uspořádáním vodičů. Často počet vodičů udává i název socketu, například socket 939 pro procesory AMD má právě 939 vodičů/pinů.
Socket 1 To, čím se dnes myslí Socket 1, byl původně socket "OverDrive" pro tyto procesory se 169 piny. Původní socket 1 sloužil jako náhrada za PLLC68 a pinů měl jen 168. Osazoval se keramickými PGA procesory 486 SX/DX/DX2/DX4 s frekvencí 16 - 33 MHz. Socket pro OverDrive procesory podporoval všechny procesory, skutečný Socket 1 ovšem všechny až na OverDrive.
Socket 1366 Socket 1366 a také 715 (také nazývané B a H dle kódového označení procesorů - Bloomfield pro B), jsou sockety pro nové procesory Intel, které budou představeny v roce 2008. Podporovat mají technologii Intel QuickPath, socket 1366 také integrovaný paměťový řadič přímo v procesoru; socket 715 se bude osazovat levnějšími verzemi procesorů bez tohoto řadiče.
Socket 2 Socket 2 sloužil jako náhrada Socketu 1, měl již 238 jamek, poskytoval napětí 5 V a osazoval se keramickými PGA procesory 486 SX/DX/DX2/DX4/DX4 OverDrive s frekvencí 25 - 50 MHz a Pentium OverDrive s frekvencí 63/83 MHz.
Socket 3 Socket 3 sloužil jako náhrada Socketu 2, měl 237 jamek a revoluční byl tím, že poskytoval napětí 5 V i 3,3 V, díky čemuž mohl podporovat i konkurenční procesory AMD a VIA. Osazoval se keramickými PGA procesory 486 SX/DX/DX2/DX4 s frekvencí až 100 MHz, Pentium OverDrive a Cyrix 5x86.
Socket 370 Socket 370 (PGA370) původně sloužil speciálně pro levnější procesory Intel Celeron (s jádrem Mendocino), ale později kompletně nahradil nepraktický Slot 1, ačkoli po mnoho let existovaly souběžně a vyráběly se redukce Slot 1 --> Socket 370. Socket se osazoval procesory Intel Pentium III s jádrem Mendocino, později i Coppermine, Coppermine-T a Tualatin, či procesory VIA Cyrix III (C3), postupně bylo podporováno FSB s frekvencí 66 – 133 MHz. Číslo v názvu specifikuje počet jamek, patice procesorům poskytovala napětí 1,05 - 2,1 V dle balení (PPGA, FC-PGA a FC-PGA2), používal se přenosový protokol GTL+.
Socket 4 Socket 4 sloužil jako náhrada za Socket 3 (pro procesory 486). Byl představen roku 1993 a osazován procesory Intel Pentium 60-66 MHz a speciálními Pentium OveDrive 120-133 MHz. Na svých 273 jamkách poskytoval stále ještě napětí 5 V.
Socket 423 Socket 423 (PGA423) ukončil dlouhý život Socketu 370, když nastoupily první procesory Intel Pentium 4 (s jádrem Willamette), pracující při frekvenci jádra 1,3 - 2 GHz a s frekvenci FSB 100 MHz (400 MHz QDR, Quad Data Rate). Číslo v názvu opět udává počet jamek, patice poskytovala napětí 1,00 - 1,85 V. Používáno bylo balení OOI a protokol přenosu AGTL+. Socket 423 byl brzy (za necelý rok) nahrazen Socketem 478, který dokázal napájet procesory s velkým příkonem (ten se zvětšoval spolu s rychle rostoucí frekvencí), ale především využíval levné paměťové moduly SDRAM/DDRAM a nikoliv RDRAM, které vyžadoval Socket 423.
Socket 478 Socket 478 (mPGA478B) velmi brzy nahradil Socket 423, který již nebyl schopen vysoko taktované procesory Intel Pentium 4 napájet a který také umoňoval použití levných pamětí SDRAM/DDRAM namísto drahých RDRAM v příapdě Socketu 423. Pro tuto patici byly určeny procesory Celeron (1,7 - 2,8 GHz), Celeron D (2,13 - 3,2 GHz), Pentium 4 (1,4 - 3,4 GHz), Pentium 4 Extreme Edition (3,2 a 3,46 GHz), Mobile Pentium 4 (2,4 - 3,46 GHz) a Mobile Pentium 4-M (1,4 - 2,46 GHz), což jsou jádra Willamette, Northwood a Prescott. Opět je použit přenosový protokol AGTL+, číslo v názvu znovu specifikuje počet jamek a jelikož je stejný jako u Socketu 479, společnost ASUS vytvořila speciální redukci, díky které bylo možné použít mobilní procesory Pentium M a Celeron M pro Socket 479 v Socketu 478. Frekvence FSB již v poslední fázi dosahuje 266 MHz (1066 MHz QDR), používá se balení FC-PGA2 a nově FC-PGA4 (existuje i FC-PGA bez IHS, v praxi se ale neobjevuje).
Socket 479 Socket 479 je v podstatě mobilní verzí Socketu 478. Má také 478 jamek, používá stále přenosový protokol AGTL+ a zvládá frekvenci FSB 100 - 133 MHz (400 - 533 MHz QDR, Quad Data Rate), balení je použito FC-PGA2. Osazoval se procesory Intel Pentium M (900 MHz - 2,267 GHz), Celeron M (800 MHz - 1,733 GHz) a VIA C7-M (1,5 a 1,8 GHz). Nepodporuje samozřejmě procesory pro Socket 478, jelikož jsou oba sockety elektricky rozdílné, ale přes redukci, kterou vyráběla společnost ASUS, bylo možné mobilní procesory použít v Socketu 478.
Socket 5 Socket 5 sloužil jako náhrada za Socket 4. Měl již 320 jamek a poskytoval i nižší napětí 3,3 V. Osazoval se procesory Intel Pentium 75 - 133 MHz a Pentium OverDrive 125 - 166 MHz. Nepodporoval ještě Pentium s MMX.
Socket 563 Socket 563 má již z názvu 563 jamek, podporované frekvence FSB činí 100 a 133 MHz (200 a 266 MHz DDR, Dual Data Rate). Určen je pro procesory Mobile AMD Athlon XP-M v balení µPGA, k nalezení je tedy v laptopech, ale vyráběny byly i desktopové základní desky s touto paticí. Konkrétně se jedná o modely Athlon XP-M 2100+ (1,6 GHz), 2200+ (1,67 GHz) a 2400+ (1,8 GHz) s jádry Appaloosa, Thoroughbred a Barton.
Socket 603 Socket 603 byl vytvořen speciálně pro procesory určené do serverů či pracovních stanic. Z názvu má 603 pinů a podporuje frekvenci FSB 400 MHz. Osazoval se pouze procesory Xeon s frekvencí 1,4 - 3 GHz. Procesory byly dopředně kompatibilní se socketem 604, ale ne zpětně kvůli jednomu pinu navíc.
Socket 604 Socket 604 má již dle názvu 604 jamek, zvládal frekvenci FSB 400 - 800 MHz a určen byl pro server/workstation procesory Intel Xeon architektury NetBurst s frekvencí 2,0 - 3,8 GHz. Osadit ho bylo možné i procesory pro Socket 603, ale ne naopak (díky jednomu pinu navíc).
Socket 7 Jedná se o rozšířený Socket 5. Celkem má 321 jamek/kontaktů a podporuje "Intel Pentium w/ Multi Media eXtension". Procesor se liší oddělením napájecího napětí jádra (VCORE cca 2.6-3.2V) a komunikačního napětí se sběrnicí (VIO 3.3/3.45V) - standart P55C. Nutno podotknout, že v některých deskách s tímto socketem iP MMX funguje, ale vyžaduje lepší chlazení. AMD několik let po Intelu vydalo K6, jeho výhoda spočívala ve větší L1 cache.
Podporované násobiče: 1.5-3.5x
Podporované FSB: 50-83 MHz*
Podporované procesory: Intel P54/55C; AMD K5/6; IBM/Cyrix 6x86/6x86MX; IDT Winchip; Rise MP6
*některé desky měli "PCI lock"
Socket 715 Socket 715 je obdoba Socketu 1366 pro nové procesory Intel, které budou představeny v roce 2008. Podporuje technologii Intel QuickPath, narozdíl od Socketu 1366 nedisponuje integrovaným paměťovým řadičem a bude se osazovat levnějšími verzemi procesorů.
Socket 754 Socket 754 má již z názvu 754 jamek a představen byl jako náhrada Socketu A. Dodává napětí 0,8 až 1,55 V a podporuje frekvenci FSB 200 MHz (400 MHz DDR). Osazován je procesory AMD Sempron 2500+ - 3400+ (1,8 GHz/3100+ - jádro Paris a 1,4 GHz/2500+ - 2 GHz/3400+ - jádro Palermo) a Athlon 64 2800+ - 3700+ (1,8 GHz/2800+ - 2,6 GHz/3700+ - jádro ClawHammer, 1,8 GHz/2800+ - 2,4 GHz/3400+ - jádro Newcastle a Venice). Velkou novinkou je HyperTransport, který plně nahrazuje sběrnici FSB (Front Side Bus), nicméně jako FSB se nadále označuje základní frekvence, od které se odvíjí frekvence zbývající (procesoru, pamětí apod.). Procesory v této patici používají jednokanálový řadič pamětí.
Socket 754 měl také mobilní verzi, která se osazovala procesory AMD Mobile Sempron 2600+/1,6 GHz, 2800+/1,6 GHz, 3000+/1,8 GHz, 3100+/1,8 GHz, 3300+/2 GHz, 3400+/2 GHz a 3600+/2,2 GHz (130nm jádra Dublin, 90 nm jádra Georgetown, Sonora, Albany a Roma se 128 a 256 KB L2 cache - vyšší modely se stejnou frekvencí) a Turion 64 MT-28/1,6 GHz, MT-30/1,6 GHz, MT-32/1,8 GHz, MT-34/1,8 GHz, MT-37/2 GHz, MT-40/2,2 GHz, ML-28/1,6 GHz, ML-30/1,6 GHz, ML-32/1,8 GHz, ML-34/1,8 GHz, ML-37/2 GHz, ML-40/2,2 GHz, ML-42/2,4 GHz a ML-44/2,4 GHz (90nm jádra Lancaster, v případě stejné frekvence má nižší model 512 KB L2 cache, vyšší mají 1 MB).
Socket 771 Socket 771 (také označovaný jako Socket J podle původního kódového označení procesorů - Jayhawk) je první paticí používající balení LGA (Land Grid Array). Dle názvu má 771 pinů, podporuje frekvenci FSB 667 - 1600 MHz. Osazuje se současnými serverovými/workstationovými procesory Intel Xeon/Xeon Dual-core/Xeon Quad-core řad 3xxx, 5xxx a budoucí řadou 7xxx.
Socket 775 Socket 775, též Socket T nebo přesněji a častěji užívané LGA 775 je podobně jako Socket J v balení LGA (Land Grid Array) - označení Socket je tedy do určité míry zavádějící. Tato patice podporuje frekvence FSB 533 - 1600 MHz a osazuje se všemi dnešními novými procesory Intel Core 2 a některými starými Pentii 4 (nové základní desky často nepodporují stará Pentia 4 (D a Celerony D) a staré desky naopak nová Core 2 Duo, Extreme a Quad), konkrétně je tedy určená pro: Celeron D (2,53 - 3,6 GHz), Pentium 4 (2,66 - 3,8 GHz), Pentium D (2,66 - 3,6 GHz), Pentium Extreme Edition (3,2 - 3,73 GHz), Core 2 Duo (1,6 - 3 GHz), Core 2 Extreme (2,66 - 3 GHz), Core 2 Quad (2,4 - 3 GHz) a Xeon (1,86 - 2,66 GHz).
Socket 8 Jednalo se platformu určenou primárně pro profesionální použití - pracovní a grafické stanice, servery. Patice má 387 pinů. Jedinými procesory pro tuto platformu byly Pentium Pro 150-200MHz. Hlavní výhoda tohoto socketu (resp. procesorů pro tento socket) spočívala v integraci L2 cache přímo do jádra procesoru, modely měly 256/512/1024KB. Hlavní nevýhodou byla velmi vysoká cena, dále nebyly podporovány MMX instrukce a propad výkonu v 16-bitových aplikacích. Kolem roku 2000 došlo k odstranění těchto problemů vydáním Pentium® II OverDrive® - přepracovaný Xeon pro socket 8.
Socket 939 Socket 939 má již dle názvu 939 jamek. Je náhradou Socketu 754 a jako první socket od AMD zabírá celou plochu čtverce (uprostřed není plocha bez jamek). Tolik kontaktů je třeba díky zásadní změně oproti Socketu 939 - paměťový řadič v procesoru je totiž dvoukanálový. Patice je schopna procesoru poskytnout napětí 0,8 - 1,55 V, základní frekvence FSB je stanovena na 200 MHz (400 MHz DDR, Double Data Rate), sběrnice HyperTransport tedy pracuje na 1 GHz (2 GHz DDR). Socket 939 se osazuje procesory AMD Sempron 3000+/1,8 GHz, 3400+/2 GHz, 3200+/1,8 GHz a 3500+/2 GHz (jádra Palermo; modely 3000+ a 3400+ mají 128 KB L2cache, zbývající dva 256 KB), Athlon 64 3000+/2 GHz, 3200+/2,2 GHz, 3500+/2,4 GHz, 3700+/2,2 GHz 3800+/2,4 GHz a 4000+/2,4 GHz (jádra Clawhammer - 1 MB L2, Newcastle - 512 KB L2, Winchester - 512 KB, Venice - 512 KB a San Diego - 1 MB; PR ratingy a příslušné frekvence se liší dle jádra a velikosti L2 cache), Athlon 64 FX-53/2,4 GHz, FX-55/2,6 GHz, FX-57/2,8 GHz a FX-60 /2,8 GHz (s jádry Clawhammer - 1 MB L2, San Diego - 1 MB L2 a Toledo - 2 x 1 MB L2, model FX-60), Athlon 64 X2 3800+/2 GHz, 4200+/2,2 GHz, 4400+/2,2 GHz 4600+/2,4 GHz a 4800+/2,4 GHz (jádra Manchester - 512 KB L2 a Toledo - 1 MB L2, modely 4400+ a 4800+) a Opteron 144/1,8 GHz, 148/2 GHz, 150/2,4 GHz, 152/2,6 GHz, 154/2,8 GHz, 156/3 GHz, 165/1,8 GHz, 170/2 GHz, 175/2,2 GHz, 180/2,4 GHz a 185/2,6 GHz (modely 144 - 156 mají jedno z jader Venux, Troy, Athens, modely 160 - 185 dvě z jader Denmark, Italy a Egypt). Při takovém počtu modelů lze dobu existence Socketu 939 označit za zlatý věk rodiny procesorů architektury K8.
Socket 940 Socket 940 má již z názvu 940 jamek, rozložení je až na jednu rohovou jamku stejné jako u Socketu 939. Patice ovšem vzájemně nejsou kompatibilní - procesory do Socketu 939 mají jiný paměťový řadič a nepodporují tak registrované DDR paměti (DDR Registered), procesory pro Socket 940 se díky pinu navíc do Socketu 939 ani dát nedají. Patice dodává stejně jako Sockety 754 a 939 napětí 0,8 - 1,55 V a pracuje s frekvencí FSB 200 MHz (400 MHz DDR, Double Data Rate) a HyperTransportu 800/1000 MHz (1,6/2 GHz DDR). Pro Socket 940 jsou určeny procesory AMD Athlon 64 FX-51 (2,2 GHz) a FX-53 (2,4 GHz) a Opteron 140/240/840 (1,4 GHz), 142/242/842 (1,6 GHz), 144/244/844 (1,8 GHz), 146/246/846 (2 GHz), 148/248/848 (2,2 GHz), 150/250/850 (2,4 GHz), 252/858 (2,6 GHz), 254/854 (2,8 GHz), 256/856 (3 GHz), 265/865 (1,8 GHz), 270/870 (2 GHz), 275/875 (2,2 GHz), 280/880 (2,4 GHz), 285/885 (2,6 GHz) a 290/890 (2,8 GHz). Jednalo se o jádra SledgeHammer, Venus, Troy, Athens, Denmark, Italy a Egypt. Modely 265/865, 270/870, 275/875, 280/880, 285/885 a 290/890 jsou dvoujádrové.
Socket A Socket A (také nazývaný Socket 462 dle počtu jamek; fyzicky je jich však jen 453) je dříve velmi rozšířeným a oblíbeným socketem pro procesory architektury K7 společnosti AMD. Představen byl v roce 2000, další socket (754) byl uveden sice již 23. září 2003, nicméně ještě v roce 2004 byly vyráběny nové modely procesorů pro Socket A. Dnes se již procesory pro tento socket neprodávají, počítače využívající tento socket jsou však i dnes stále ještě velmi rozšířené. Socket A podporuje frekvenci FSB 100 až 200 MHz (200 - 400 MHz DDR, Double Data Rate), zvládá dodávat napětí až 2,05 V a používán je přenosový protkol EV6. Určen je pro rodinu procesorů AMD K7, která zahrnuje modely Duron (600 MHz - 1,8 GHz, jádra Spitfire, Morgan a Applebred), Athlon (600 MHz - 1,4 GHz, jádro Thunderbird), Athlon XP a XP-M (1500+ - 3200+, frekvence postupně klesaly dle modelů jader, používá se již totiž tzv. PR rating; konkrétně se jedná o jádra Palomino, Thoroughbred A/B, Barton a Thorton; mobilní verze mají odemčený násobič), Athlon MP (podpora multiprocessingu, modely 1200+ (1 GHz) - 2100+ (1,733 GHz) s jádrem Palomino), Sempron (1700+ - 3300+, frekvence se opět lišily dle jader - Thoroughbred B/Thorton a Barton) a nízkonapěťové Geode NX (NX 1250 - 667 MHz, NX 1500 - 1 GHz a NX 1750 - 1,4 GHz).
Socket AM2 Socket AM2 má 940 jamek, podobně jako Socket 940, se kterým je pinově, ale ne elektricky kompatibilní. Patice AM2 se totiž osazuje procesory s řadičem pro paměti DDR2, Socket 940 však podporuje pouze procesory s řadičem pro registrované DDR. Nicméně, Socket AM2 je kompatibilní se socketem AM2+. Základní frekvence FSB je stále stejná pro celou generaci K8, tedy 200 MHz (400 MHz DDR, Double Data Rate), HyperTransport tiká také na 0,8/1 GHz (1,6/2 GHz DDR). Osazuje se procesory AMD Sempron 2800+/1,6 GHz, 3000+/1,6 GHz, 3200+/1,8 GHz, 3400+/1,8 GHz, 3500+/2 GHz, 3600+/2 GHz, 3800+/2,2 GHz, LE-1100/1,9 GHz, LE-1150/2 GHz, LE-1200/2,1 GHz, LE-1250/2,2 GHz a LE-1300/2,3 GHz (jádra Sparta - 128 či 256 KB L2 cache a 65nm Manila - 256 či 512 KB L2; vyšší frekvence v případě stejného PR ratingu značí menší L2 cache), Athlon 64 3000+/1,8 GHz), 3200+/2 GHz, 3500+/2,2 GHz, 3800+/2,4 GHz, 4000+/2,6 GHz, LE-1600/2,2 GHz a LE-1620/2,4 GHz (jádra Orleans - 512 KB L2, 1 MB L2 v případě modelů LE-1600 a LE-1620 a Lima - 512 KB L2), Athlon 64 FX-62/2,8 GHz (dvě jádra Winsdor, každé s 1 MB L2), Athlon 64 X2 3600+ (EE)/1,9 GHz, 3800+ (EE, EE SFF)/2 GHz, 4000+ (EE)/2 GHz/2,1 GHz, 4200+ (EE)/2,2 GHz, 4400+ (EE)/2,2/2,3 GHz GHz, 4600 (EE)/2,4 GHz, 4800+ (EE)/2,4/2,5 GHz, 5000+ (EE)/2,6 GHz, 5200+ (EE)/2,6/2,7 GHz GHz, 5400+/2,8 GHz, 5600+/2,8 GHz, 6000+/3 GHz, 6400+/3,2 GHz (jádra Winsdor - 256, 512 a 1024 KB L2 a 65nm Brisbane - 512 KB L2; verze EE mají nižší spotřebu, vyšší frekvence v případě stejného PR ratingu opět značí menší L2 cache), Opteron 1210 (HE)/1,8 GHz, 1212 (HE)/2 GHz, 1214 (HE)/2,2 GHz, 1216 (HE)/2,4 GHz, 1218 (HE)/2,6 GHz, 1220 (SE)/2,8 GHz a 1222 (SE)/3 GHz (všechny modely mají dvě jádra Santa Ana či Santa Rosa s 1 MB L2/jádro), Phenom 64 X2 6050 a 6250 (jádro Kuma), Phenom 64 X3 8400/2,3 GHz, 8450/2,3 GHz, 8600/2,5 GHz a 8650/2,5 GHz (jádro Toliman) a Phenom 64 X4 9100e/1,8 GHz, 9500/2,2 Ghz, 9550 /2,2 GHz, 9600 (Black Edition)/2,3 GHz, 9650/2,3 GHz, 9700/2,4 GHz, 9750/2,4 GHz a 9850/2,5 GHz (také jako Black Edition s odemčeným násobičem). Socket bude možné osadit pravděpodobně naprosto všemi budoucími modely K10 procesorů pro Socket AM2+.
Socket AM2+ Socket AM2+ vychází ze Socketu AM2. Podobně jako on má 940 jamek a také je pinově, ale ne elektricky kompatibilní se Socketem 940 (procesory pro tento socket totiž mají paměťový řadič podporující pouze DDR SDRAM paměti, procesory pro AM2 a AM2+ však používají DDR2 SDRAM paměti). Základní frekvence FSB je stále stejná jako pro celou generaci K8, tedy 200 MHz (400 MHz DDR, Double Data Rate), HyperTransport tiká také na 0,8/1 GHz (1,6/2 GHz DDR), ale Socket AM2+ nově podporuje i procesory AMD generace K10 a tedy i HyperTransport 3.0 s frekvencí 1,3 GHz (2,6 GHz DDR). Dále je nově zavedeno oddělené napájení jader, kdy se nepoužívaná jádra procesoru mohou individuálně podtaktovat (je tedy možné i oddělené přetaktování) pro úsporu proudu. Je možné jej osadit všemi procesory generace K8 (viz Socket AM2) a nové generace K10, což jsou procesory AMD Phenom 64 X2 6050 a 6250 (jádro Kuma), Phenom 64 X3 8400/2,3 GHz, 8450/2,3 GHz, 8600/2,5 GHz a 8650/2,5 GHz (jádro Toliman) a Phenom 64 X4 9100e/1,8 GHz, 9500/2,2 Ghz, 9550 /2,2 GHz, 9600 (také jako Black Edition s odemčeným násobičem)/2,3 GHz, 9650/2,3 GHz, 9700/2,4 GHz, 9750/2,4 GHz a 9850/2,5 GHz (Black Edition) (jádro Agena FX).
Socket AM3 Socket AM3 vychází ze Socketu AM2+ a jeho hlavním rozdílem bude možnost osazení procesory AMD Phenom, Athlon a Sempron s podporou pamětí DDR3. Frekvence FSB zůstane stále na 200 MHz, stejně jako 940 jamek; podporována bude sběrnice HyperTransport 3.0 s frekvencí až 2,6 GHz, nicméně tato nemusí být konečná, platí pro současné procesory do Socketu AM2/AM2+.
Socket F Socket F, označovaný také jako Socket 1207 dle počtu kontaktů, byl světu představen 15. 8. 2006. Socket je v balení LGA (Land Grid Array), obsahuje tedy vodivé plíšky namísto jamek. Jako u dalších socketů pro rodinu K8 a K10 je zde používána frekvence FSB 200 MHz, podporována je sběrnice HyperTransport 2.0 s frekvencí 2 GHz (1 GHz DDR, Dual Data Rate). Osazuje se dvoujádrovými procesory AMD Athlon FX-70/2,6 GHz, FX-72/2,8 GHz a FX-74/3 GHz (90nm jádra Winsdor s 1 MB L2 cache/jádro) a serverovými Opterony 2210 (HE)/1,8 GHz, 2212 (HE)/2 GHz, 2214 (HE)/2,2 GHz, 2216 (HE)/2,4 GHz, 2218 (HE)/2,6 GHz, 2220 (SE)/2,8 GHz, 2222 (SE)/3 GHz, 2224 SE/3,2 GHz, 8212 (HE)/2 GHz, 8214 (HE)/2,2 GHz, 8216 (HE)/2,4 GHz, 8218 (HE)/2,6 GHz, 8220 (SE)/2,8 GHz, 8222 (SE)/3 GHz, 8224 SE/3,2 GHz (90nm jádra Santa Anna či Santa Rosa s 1 MB L2 cache/jádro), s novými BIOSy i čtyřjádrovými procesory Opteron 2344 HE/1,7 GHz, 2346 HE/1,8 GHz, 2347 (HE)/1,9 GHz, 2350/2 GHz, 8346 HE/1,8 GHz, 8347 (HE)/1,9 GHz a 8350/2 GHz (65nm jádra Barcelona s 512 KB L2 cache/jádro a 2 MB sdílené L3 cache).
Socket F+ Socket F+, označovaný také jako Socket 1207+ dle počtu kontaktů, vychází ze staršího Socketu F (1207). Frekvence FSB je stále stejná, nově však podporuje i sběrnici HyperTransport 3.0 s frekvencí až 2,6 GHz (1,3 GHz DDR, Dual Data Rate). Osazuje se staršími dvoujádrovými procesory AMD Athlon FX-70/2,6 GHz, FX-72/2,8 GHz a FX-74/3 GHz (90nm jádra Winsdor s 1 MB L2 cache/jádro) a serverovými Opterony 2210 (HE)/1,8 GHz, 2212 (HE)/2 GHz, 2214 (HE)/2,2 GHz, 2216 (HE)/2,4 GHz, 2218 (HE)/2,6 GHz, 2220 (SE)/2,8 GHz, 2222 (SE)/3 GHz, 2224 SE/3,2 GHz, 8212 (HE)/2 GHz, 8214 (HE)/2,2 GHz, 8216 (HE)/2,4 GHz, 8218 (HE)/2,6 GHz, 8220 (SE)/2,8 GHz, 8222 (SE)/3 GHz, 8224 SE/3,2 GHz (90nm jádra Santa Anna či Santa Rosa s 1 MB L2 cache/jádro), a novými čtyřjádrovými procesory Opteron 2344 HE/1,7 GHz, 2346 HE/1,8 GHz, 2347 (HE)/1,9 GHz, 2350/2 GHz, 8346 HE/1,8 GHz, 8347 (HE)/1,9 GHz a 8350/2 GHz (65nm jádra Barcelona s 512 KB L2 cache/jádro a 2 MB sdílené L3 cache).
Socket FS1 Socket FS1 je patice pro budoucí čipy AMD Fusion, integrující kromě jádra mikroprocesoru i jádro grafické karty, obojí vyráběno 45nm technologií. Patice má mít o 10 % více pinů, než stávající čipy. Další informace nejsou známy, ačkoli je pravděpodobné, že frekvence FSB bude stejně jako u zbytku čipů z rodin K8 a K10 dosahovat 200 MHz.
Socket J Totéž co socket 771 - používaly jej dvoujádrové Xeony "Dempsey" a "Woodcrest" a čtyřjádrové Xeony "Clovertown".
Socket M Socket M vystřídal Socket 479 a má již opravdu oněch 479 jamek. Používá balení FC-PGA6 a zvládá FSB o frekvenci 133 - 200 MHz (533 - 800 MHz QDR, Quad Data Rate). Je určen pro procesory Intel Celeron M (900 MHz - 2 GHz), Core Solo (1,06 - 1,83 GHz) a Core Duo (1,66 - 2,33 GHz) a pro první Core 2 Duo (T5x00 - 1,6 - 1,83 GHz, T7x00 - 1,8 - 2,4 GHz).
Socket P Socket P se vrací zpět k 478 jamkám (je pinově, ale ne elektricky kompatibilní se Socketem 478), podporuje také nižší frekvenci FSB - od 100 MHz po 200 MHz (400 - 800 MHz QDR, Quad Data Rate). Socket P je určen pro všechny současné mobilní procesory Intel Celeron M, Core 2 Duo a Core 2 Duo Extreme.
Socket S1 Socket S1 byl vytvořen jako náhrada Socketu 754 v mobilních zařízeních a svým rozvržením je předchůdcem Socketu 939. Má 638 jamek v balení µPGA ZIF, frekvence FSB je 200 MHz a sběrnice HyperTransport 1.0 1,6 GHz (800 MHz DDR, Dual Data Rate). Osazuje se procesory AMD Mobile Sempron 2100+/1 GHz, 3200+/1,6 GHz, 3400+/1,8 GHz, 3500+/1,8 GHz (90nm jádra Keene, modely 3200+ a 3500+ mají 512 KB L2 cache, ostatní 256 KB), 3600+/2 GHz, 3700+/2 GHz, 3800+/2,2 GHz, 4000+/2,2 GHz (65nm jádra Sherman s 256 a 512 KB L2 cache; větší cache mají vyšší modely se stejnou frekvencí), Turion 64 MK-32/1,6 GHz, MK-34/1,8 GHz, MK-36/2 GHz a MK-38/2,2 GHz (90nm jádra Richmond s 512 KB L2 cache), Turion 64 X2 TL-50/1,6 GHz, TL-52/1,6 GHz, TL-54/1,8 GHz, TL-56/1,8 GHz, TL-60/2 GHz a TL-64/2 GHz (jádra Taylor s 256 KB L2 cache a Trinidad s 512 KB L2 cache - vyšší modely se stejnou frekvencí), TL-56/1,8 GHz, TL-58/1,9 GHz, TL-60/2 GHz, TL-62/2,1 GHz, TL-64/2,2 GHz, TL-66/2,3 GHz, TL-68/2,4 GHz, TK-53/1,7 GHz, TK-55/1,8 GHz a TK-57/1,9 GHz (označován také jako Athlon 64 X2 TK-57) (65nm jádra Tyler s 256 KB - modely TK - či 512 KB L2 cache).
Soft Shadows Volně přeloženo jako měkké stíny. Jedná se o technologie zpracování stínů u moderních grafických karet/počítačových her. Běžně se stíny vykreslovaly s ostrým okrajem, což bylo sice jednodušší, ale nepůsobilo to příliš reálně. Technologie Soft Shadows se stará o vytváření přirozeně neostrých stínů, které navozují daleko reálnější dojem.
SoHo Small office Home Office - V IT oblasti označuje produkt určený do malé/domácí kanceláře nebo se s ním můžeme setkat (zatím převážně) u zahraničních IT společností, které nabízejí SoHo pracovní pozice - tedy s mozností pracovat z domova. Lze v tomto případě použít i termín "virtuální kancelář".
SOI Silicon on insulator - jedná se o obecné označení pro technologii výroby mikročipů, která využívá "křemík na izolantu". O první komereční nasazení této technologie se zasloužila společnost AMD, využívá jej ale i společnost VIA nebo IBM. V současné době dochází často ke kombinování technologie SOI a SS (Strained Silicon - napnutý křemík), čímž vznikne technologie SSOI (Strained Silicon On Insulator - napnutý křemík na izolantu).
Solaris Solaris, označovaný také jako SunOS je Unixový operační systém vyvíjený spoločností SUN pro počítače, které používají procesory architektury SPARC. Operační systém Solaris se používá prevážně s počítači SUN, které jsou používány jako výkonné pracovní stanice pro grafické aplikace (CAD/CAM) a také u serverů. Původní SunOS byl založený na BSD větvi Unixu. Solaris se vyznačuje robustností a stabilitou, dobře zvládá SMP konfigurace s velkým množstvím procesorů (desítky až stovky). K dispozici jsou najnovější technologie pro monitoring a debug aplikací jako jsou DTrance, různé možnosti virtualizace systému nebo nový typ souborového systému ZFS. Prvním grafickým prostředím pro Solaris byl OpenWindows později CDE (Common Desktop Environment) a prostředí Java Desktop System (založené na GNOME).
Solid Capacitor Pevný kondenzátor - přesněji kondenzátor s pevným dielektrikem (konkrétně elektrolytem) - náhrada za běžný elektrolytický kondenzátor s tekutým elektrolytem, který má horší parametry a kratší životnost. Tento novější typ kondenzátoru zajišťuje delší životnost (často se uvádí 20 let) a vyšší stabilitu. Pevný elektrolytický kondenzátor obsahuje organický polymer, což je pevný elektrolyt, zatímco běžný elektrolytický kondenzátor obsahuje tekutý elektrolyt.
Sonoma Intel Sonoma je druhou generací mobilní procesorové platformy Centrino. Intel ji oficiálně uvedl na trh v lednu 2005. Je postavena na čipsetu Intel 915 Express (Alviso), který podporuje FSB 533 MHz, paměti DDR2 v duálním zapojení, PCI-Express sběrnici, S-ATA disky a ExpressCards. Obsahuje dále nový procesor Pentium M s kódovým názvem "Dothan" s 2 MB L2 cache a funkcí XD bit. O bezdrátovou komunikaci se stará čipset s názvem Intel PRO/Wireless 2915ABG s podporou standardů 802.11a/b/g. Integrované grafické jádro podporuje DX9 a OpenGL 1.4. HD zvuková karta zvládne 7.1 zvuk. Oproti svému předchůdci přinesla nová platforma o něco vyšší výkon, podporu nových technologií ale bohužel i mírně vyšší spotřebu.
Sony
Sony Corporation - Japonská společnost fungující již od roku 1946, která v současné době představuje špičku mezi mediálními korporacemi. Jedná se o předního výrobce elektroniky, videa, komunikačních přístrojů, video her, produktů spadajících do IT atd. Působnost této korporace je opravdu rozsáhlá. Naše články o společnosti Sony.
spam Spam, též spamming je obecné označení pro hromadné posílání nevyžádaných zpráv (většinou reklamních), přes různé komunikační kanály. Nejčastěji se setkáváme se spamem v e-mailových zprávách, stále častěji se ale projevují i jiné formy spamu. Mezi ně patří:
a) Spam na diskuzních fórech - robot (nebo v primitivnější podobě nějaky človek) provede registraci na fóru a začne zakládat témata s reklamou, případně s příspěvky absolutně mimo téma.
b) Instant messaging SPAM (označovaný i jako SPIM) - stále populárnějším terčem spamerů se stávají i komunikační kanály jako ICQ, AIM, MSN.
c) Chat spam - jak název napovídá, jedna se o šíření spamu na chatu.
d) Herní spam - jako spamer je oznacovan hřáč, který opakovaně a rychle po sobě používá jednu jedinou zbraň / předmět / techniku boje.
SPARC Scalable Procesor ARChitecture je architektura mikroprocesorů typu RISC. Tato architektura byla navržena spoločností SUN Microsystems v roce 1985. Mezi licencované výrobce patří Texas Instruments, Fujitsu a Cypress Semiconductor. SPARC architektura byla původně navržena pro pracovní stanice a až později i pro větší víceprocesorové servery vyrobené společnostmi SUN a Fujitsu.
SPARC obvykle beží na operačním systému Solaris, který byl navržen speciálně pro něj, ale je možno použít i NEXTSTEP, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD a také Linux. Postupem času vzniklo několik revizí architektury SPARC V8 (Version 8), která se považuje za standardní definici 32bitového SPARCu, zverejněna byla přibližně v roce 1989. 64bitová architektura SPARC V9 byla zveřejněna organizací SPARC International v roce 1994 a počátkem roku 2006 SUN uvolnil rozšířenou specifikaci architektury UltraSPARC Architecture 2005.
Sparkle
SPARKLE Computer Co., Ltd.- společnost byla založena v roce 1981 na Taiwanu, kde se nachází sídlo společnosti i továrna. Společnost se zabývá výrobou grafických karet založených výhradně na grafických čipech NVIDIA. Pro své top modely grafických karet používá souhrnný název CALIBRE. Naše články o společnosti Sparkle.
SPD Serial Presence Detect - čip na paměťovém modulu, který obsahuje výrobcem přednastavené časování pamětí a informace o modulu. Tyto informace přebírá při startu počítače BIOS základní desky (pokud je v něm nastavena automatická detekce pamětí), aby zajistil maximální stabilitu pamětí/počítače. Existujíi programy, které dokáží SPD pamětí modifikovat (např. program SPD-Z pro paměťové moduly OCZ).
Speedstep Technologie přítomná u procesorů Intel, která jim umožňuje měnit za běhu násobič a napájecí napětí. Původně byla vyhrazena pouze pro mobilní CPU, s příchodem Pentií 4 do patice LGA775 (jádro Prescott) se však objevila i ve stolních počítačích. Pro její fungování je nutná podpora jak ze strany CPU, tak základní desky (napěťový regulátor). V podstatě se jedná o ekvivalent technologií PowerNow! a Cool'n'Quiet společnosti AMD, kdy při malé zátěži CPU sníží svoji frekvenci a napájecí napětí, takže produkuje méně tepla a spotřebovává méně energie. Lze se setkat i s názvem Thermal Monitor 2, což je v podstatě totéž.
Spider
Označení nové platformy společnosti AMD, která byla oficiálně představena 19.11.2007. Jedná se o kombinaci základní desky s čipovou sadou AMD 7-Series, procesoru AMD Phenom (architektura K10) a grafické karty ATI Radeon HD38x0 kompatibilní s DX10.1. Článek o platformě AMD Spider.
splitter Splitter - obecně rozdělovač či rozbočovač. Jeho funkcí je rozdělit/oddělit od sebe dva nebo více nesouvisejících signálů vedených po společném vedení tak, aby nedocházelo k jejich vzájemnému ovlivňování nebo zkreslování připojenými zařízeními. Použitím vhodného splitteru na obou koncích vedení je možné sloučit několik nesouvisejících signálů tak, aby je bylo možné na druhém konci vedení opět splitterem od sebe oddělit na opět nesouvisející signály, přičemž nedojde k jejich vzájemnému ovlivnění nebo smísení. Nemusí se ale jednat jen o frekvenční splitter, lze používat i časový multiplex nebo běžné (AM, FM) i velmi sofistikované modulace.

V kontextu ADSL technologie se jedná o sloučení původního hlasového přenosu, a to ať už analogového (HTS linka) nebo digitálního (ISDN linka), a vysokorychlostního připojení k internetu technologií ADSL do jednoho páru vodičů. Hlasový přenos je pak na nízkých kmitočtech a ADSL na vyšších. Prakticky je tedy frekvenční splitter na jednom konci drátů "v ústředně" slučující/rozdělující hlasový signál z ústředny a datový signál z DSLAMu a na druhém konci drátů je opět splitter, rozdělující/slučující tuto vedenou směs na signál pro klasický telefon, fax, pobočkovou ústřednu nebo ISDN NT adapter a signál pro ADSL modem (ADSL modem má v sobě navíc vždy další poměrně složitý frekvenční splitter, kterým se od sebe odděluje Upload a Download pásmo, a proto mu původní hlasový signál nevadí, takže může na přípojce fungovat i přímo bez splitteru).
Spyware Druh škodlivého software, který bez vědomí uživatele, za pomoci internetového připojení, odesílá různé informace o uživateli a obsahu jeho počítače.
SRAM Static RAM (Random Access Memory) je typ polovodičové paměti, která narozdíl od DRAM nepotřebuje být obnovována (tzv. refresh). SRAM používá k uchování jednoho bitu minimálně šest tranzistorů - čtyři tranzistory tvoří bistabilní klopný obvod a dva slouží ke kontrole přístupu do paměťové buňky při čtení a zápisu. Díky této konstrukci je SRAM velmi nenáročná na spotřebu, stabilní dokud jí protéká proud a také se vyznačuje velmi nízkými latencemi, proto se takřka od počátku počítačů čtvrté generace používají jako vyrovnávací paměť (cache) v procesorech.
SSD Solid State Disk, též Solid State Drive - pevné disky bez mechanických částí. Zkratkou SSD označujeme hlavně disky založené na flash pamětech. Mezi jejich výhody patří rychlý start, nízké latence a krátký vyhledávací čas, žádný hluk, nízká spotřeba a produkce tepla, lepší bezpečnost (vymazání dat je trvalé a lze provést rychle), vysoká odolnost vůči otřesům, výškám, teplotám a ve výsledku také vyšší spolehlivost. To vše je na vykoupeno prozatím velmi špatným poměrem cena / 1GB dat, omezeným počtem přepisovacích cyklů, nízkou rychlostí zápisu dat a sníženou pravděpodobností obnovy dat při mechanickém poškození.
SSE Streaming SIMD Extensions - původně ISSE (Internet Streaming SIMD Extensions). Jedná se o speciální instrukční sadu, kterou navrhla společnost Intel pro procesor Pentium III. Jednalo se o odpověď na konkurenční řešení společnosti AMD s názvem 3DNow!. Ve své době se jednalo o velký krok kupředu a SSE instrukce byly i jedním z hlavních rozdílů mezi Pentiem II a Pentiem III. Implementace SSE do procesoru zapříčinila přidání 8 nových 128-bitových registrů označovaných jako XMM0 až XMM7. Postupem času se objevila i instrukční sada SSE2 (Pentium 4 Northwood), SSE3 (Pentium 4 Prescott) a také SSE4 (Core 2 Duo Penryn). V současné době podporují instrukce SSE až SSE3 prakticky všechny procesory společností Intel i AMD pro běžná PC a již se pracuje na SSE5.
SSF Small Form Factor - označení některých výrobců pro provedení skříně / počítače ve velikosti microtower nebo microdesktop. Setkat se také můžeme s označením Convertible SFF = Small Form Factor s možností postavení na výšku jako Microtower nebo na ležato jako Microdesktop.
SSH SSH (Secure Shell) je klient/server protokol v síti TCP/IP pracující na portu 22, který umožňuje bezpečnou komunikaci mezi dvěma počítači pomocí transparentního šifrování přenášených dat (znemožňující odposlechnutí hesla a další následnou komunikaci).
Statický web Statické internetové stránky podávají informace uživateli přesně tak, jak je tvůrce webu napsal. Uživatel tak může pouze přebírat informace a přecházet mezi jednotlivými stránkami. Statický web je obvykle napsán v jazyce HTML ( který je pro tento účel určen a je poměrně jednoduchý ). Zdrojový kód stránek se pak odešle do prohlížeče, který kód zná a podle něj vytvoří vzhled stránky a zobrazí požadované informace. Výhodou statických webů je jejich jednoduchost, kdy si funkční statický web může udělat prakticky kdokoliv. Nevýhodou pak je nemožnost, aby uživatel jakkoli zasahoval do zobrazovaného obsahu.
Stop Grant / Halt Úsporný režim procesorů, který účinně zlepšuje spotřebu v nevytíženém stavu tak, že snižuje vnitřní frekvenci bez redukce napětí (o snižování napětí se starají jiné technologie).
Store and forward Metoda store and forward byla původně použita jen pro bridge, ale s vývojem LAN a zvětšování její rozlehlosti bylo nutné zabránit šíření poškozených paketů a tak byla převzata i dalšími síťovými prvky, především switchem. Tato technologie umožňuje příjmout paket z jednoho rozhraní, uložit jej do bufferu (vyrovnávací paměti), kde je následně zkontrolován a v případě bezchybnosti odeslán do příslušného rozhraní.
Stránkování paměti Technika adresace operační paměti, která umožňuje zobrazit virtuální paměťový prostor (tzv. virtuální paměť) do fyzického adresového prostoru operační paměti. Mapování paměťového prostoru se provádí po stránkách, stránky mají zpravidla stejnou velikost. Alternativou ke stránkování je segmentace.
Stream processor Též Stream procesor - obecné označení výpočetní jednotek/procesorů pro paralelní zpracování dat - zpracovávají data souběžně (paralelně) s hlavním procesorem. V současnosti se setkáváme se Stream procesory jak u CPU, tak u GPU.
streaming Streamování - proces, kdy datový tok není ukládán na disk, ale je rovnou zpracováván. Streamování se nejčastěji používá pro video a audio, zpracovává se tedy přehrávačem či přímo internetovým prohlížečem (k čemuž se může použít i např. Flash). Streamované soubory jsou buď umístěny na serveru jako tzv. streamy, při přehrávání se pouze stahují k uživateli a přehrávají (OnDemand), nebo jsou generovány a v reálném čase přenášeny (OnLine, např. živé televizní a rádiové vysílání). Výhodou je možnost okamžitého přehrávaní, nevýhodou v případě pomalého připojení trhání či výpadky přehrávání. Některé programy dokážou streamovaný obsah znovu překódovat a přímo uložit.
subpixel O subpixelech hovoříme nejčastěji v souvislosti se zobrazovacími zařízeními (např. LCD panely). Každý jednotlivý pixel daného zobrazovacího zařízení se skládá ze třech subpixelů, kdy každý z nich zobrazuje jednu základní barvu: červenou, zelenou a modrou (RGB model). Svítivost každého subpixelu lze nastavovat a tím vzniká výsledná barva pixelu. U LCD a CRT monitorů se může tvar a uspořádání subpixelů lišit.
Sun
Sun Microsystems, Inc. je americká spoločnost zabývající se výrobou a prodejem počítačů, softwaru, počítačových komponentů, a služeb z oblasti informačních technologií. Název společnosti je odvozen z prvních písmen Stanford University Network. Tato spoločnost byla založena 24.2.1982 a sídlí v Santa Clara (Kalifornie - Silicon Valley). Výrobní haly společnosti Sun se nalézají v městech Hillsboro v Oregonu a Linlithgow. Spoločnost Sun je známa vývojem inovativních technologií jakou je kupříkladu platforma Java a NFS. SUN je průkopníkem otevřených systémů, především Unixu, a v poslední době je také jedním z hlavních podpůrců Open Source softwaru. K výrobkům společnosti SUN patří počítačové servery a pracovní stanice, které jsou založeny na vlastních procesorech SPARC a procesorech Opteron společnosti AMD (v poslední době jsou používány už i procesory Intel), úložiště dat a množství softwarových produktů jako např. operační systém Solaris, vývojové nástroje nebo software pro webovou infrasktrukturu.
Super Memspeed Technologie přítomná na základních deskách firmy Asus - série P5K (čipset Intel P35). Umožňuje v BIOSu nastavit rychlejší časování pamětí, konkrétně Command Rate, na hodnotu 1T. Zvyšuje se tak propustnost paměťového systému a celkový výkon systému, případně možnost přetaktování.
Super Socket 7 Jedná se o modernizovaný Socket 7 - přidání podpory 2,2 V pro jádro, chipsety s AGP slotem. Na základní desce může být integrována L2 cache o velikosti 16 KB až 2 MB. Její frekvence je odvozena od systémové. Pokud se do patice vloží procesor s integrovanou L2, cache na desce se chová jako L3. Socket je primárně určen pro K6-II/3, ale funguje v něm i Cyrix MII.
Podporované násobiče: 1.5-6x
Podporované FSB: 50-133 MHz*
Podporované procesory: stejné jako u Socketu 7 + AMD K6-II/II+/3; IBM/Cyrix MII
*většina 50-124 MHz, desky nemají "PCI lock", oficiální FSB pouze 66/100MHz - platí vždy.
SuperSampling Též SS - Jedná se o jeden z typů AA. Způsob je to principielně jednoduchý, avšak poměrně pomalý , neboť přepočítává celou scénu do vyššího rozlišení z něhož poté vytváří výsledný obraz. Poprvé se tento algoritmus objevil u NVIDIA GeForce256 a GeForce2, ATI Radeon 7x00, PowerVR Kyro II a 3Dfx Voodo 5. Existuje několik základních principů SuperSamplingu a to Grid, Random (Stochastic Sampling), Poisson disc a Jittered.
SVGA Super Video Graphics Array - počítačový standard pro grafiku, schválený v roce 1989. Rozšířil možnosti již nedostačujícího standardu VGA. Grafický režim SVGA je definován rozlišením 800x600 s paletou barev čítající 16 milionů odstínů. Tento standard byl později opět překonán novým, s označením XGA/XGA-2 (eXtended Graphics Array) a s maximálním rozlišením 1024x768 pixelů.
SW Software - obecné označení programového vybavení počítače - v praxi opak hardwaru.
Switch Switch (česky přepínač) je zařízení, které spojuje jednotlivá zařízení v síťi.Výhodou je komunikace pouze s těmi prvky, kterých se to týká a tedy nižší zatížení sítě oproti jeho předchůdci - hubu, který posílá všem prvkům připojených do hubu všechny požadavky. Zjednodušeně řečeno, switch ví, že na portu 1 je server a na portu 5 váš PC a komunikaci požadovanou jednou nebo druhou stranou přepíná bez ovlivnění/účasti dalších prvků do něho zapojených.