reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Pojmy
VBR Variable bitrate - proměnný datový tok. Jedná se o obecné označení datového toku, který je proměnlivě modulován v závislosti na aktuální potřebě (náročnosti audia/videa). Proměnný datový tok nahradil dříve používaný konstantní datový tok (CBR). Narozdíl od něho dokáže mnohem lépe nakládat s kompresí, což má za následek vysokou kvalitu audia/videa při snížení velikosti výsledného souboru.
VCD Video CD - Norma pro MPEG-1 videosoubory o rozlišení 352x288 pixelů pro PAL při konstantním datovém toku 1150 kbps. Video soubory splňující tuto normu by měly být spustitelné pomocí SW/HW DVD přehrávačů. Kvalita videa je však velmi nízká, na jedno CD se vejde 74 minut videa v této kvalitě. Lepší kvalitu nabízí pokročilejší SVCD.
vCore Z anglického Core Voltage - česky napětí jádra. Jde o napětí, kterým je napájeno jádro CPU, případně GPU. Velikost tohoto napětí se u moderních procesorů pohybuje mezi 1 až 2 V, u notebookových ULV procesorů i méně. Většina základních desek umí toto napětí měnit z prostředí BIOSu, ovšem to s sebou nese určité riziko - při přílišném snížení napětí se systém stane nestabilním, pokud ho naopak zvýšíme nad tzv. průrazové napětí, dojde ke zničení procesoru. Jako relativně bezpečná hodnota při přetaktování procesoru se dá označit zvýšení napětí maximálně o 10 % oproti defaultní hodnotě, ovšem při zajištění adekvátního chlazení.
Velocity Označení grafických karet společnosti STB, např. Velocity 128 (Riva 128) a 4400 (Riva TNT). Po odkoupení STB společností 3Dfx, byla jako Velocity 100 označena karta s jádrem Voodoo 3, která měla softwarově vypnutou jednu texturovací jednotku v Glide a OpenGL (v D3D jsou funkční obě). Lze ji opět zapnout editací registrů Windows. Takt čipu i pamětí 143 MHz, 8 MB SGRAM, AGP 2x. Existovala i Velocity 200, v podstatě podtaktované Voodoo 3 2000, karta se však nikdy nedostala do prodeje.
Venice Označení pro jádro procesoru AMD Athlon 64 (AMD K8) vyráběné 90nm výrobním procesem, s 512kB L2 cache paměti, taktem 1 800 až 2 400 MHz a pracující s napětím 1,35 nebo 1,40 V. Maximální TDP činí 67 W a podporovány jsou technologie 3DNow!, SSE, SSE2, SSE3, AMD64, Cool'n'Quiet a NX Bit. První procesory s tímto jádrem se na trhu objevily 4. dubna 2005 pro socket 939, později i pro socket 754.
Verbatim Mateřská společnost této firmy je Japonská Mitsubishi Chemical Corporation (MCC). Verbatim stojí od roku 1969 na předním místě v oblasti vývoje technologií pro ukládání dat. Společnost nabízí rozsáhlé množství produktů, jako jsou disky CD, DVD, média s vysokým rozlišením Blu-ray a HD DVD, dále jednotky USB, diskety, paměťové karty apod. Odkaz na společnost: http://www.verbatim.com.
Vertex Shader Soubor příkazů pro transformaci aktuálně vykreslované scény, též programovatelná část jádra grafické karty, sloužící k transformaci scény (podpora poprvé u DX8). Vertex shadery se v praxi starají o vykreslování nerovností ve 3D grafice, například v moderních počítačových hrách - pojmem Vertex Shader se také přímo označují tyto nerovnosti. Použití Vertex Shaderů vyžaduje HW podporu grafické karty (poprvé u GeForce 3), v některých případech je však možné použít i SW vykreslování za pomoci CPU.
Vestavěný (embedded) systém Jednoúčelový systém, v němž je řídicí počítač zcela zabudován do zařízení, které ovládá. Na rozdíl od univerzálních počítačů, jako jsou osobní počítače, zabudované počítače jsou většinou jednoúčelové, určené pro předem definované činnosti. Vzhledem k tomu, že systém je určen pro konkrétní účel, mohou tvůrci systému při návrhu optimalizovat pro konkrétní aplikaci, a tak snížit cenu výrobku. Vestavěné systémy jsou často vyráběny sériově ve velkém množství, takže úspora bývá znásobena velkým počtem vyrobených kusů.

Příklady vestavěných systémů: bankomaty, avionika (např. autopiloti), mobilní telefony, řídící jednotky motorů a ABS, set-top boxy, DVD přehrávače, zdravotnické přístroje, ruční počítače (PDA), herní konzole, počítačové periferie jako routery, tiskárny, modemy, scannery.
VGA 1) Video Graphics Array - Počítačový standard pro počítačovou grafiku, který byl vydaný společností IBM v roce 1987. Režim VGA je definován základním rozlišením čítající maximálně 480 řádků (např. 320x200; 320x240; 640x350 nebo 640x480) a 262 144 hodnotami barev v paletě (typicky pak 16 nebo 256 barev). Tento režim byl později nahrazen pokročilejším SVGA (Super VGA).
2) Dnes se tato zkratka často používá pro obecné označení grafického adaptéru (grafické karty).
VIA
VIA Technologies Inc. - Taiwanská společnost založena roku 1987, zabývající se vývojem, výrobou a prodejem integrovaných obvodů a mikročipů zahrnující čipové sady základních desek, mikroprocesory či paměti. Naše články o společnosti VIA Technologies Inc.
ViewSonic
ViewSonic Corporation je společnost zabývající se výrobou zobrazovacích zařízení jako CRT monitory, LCD monitory, LCD TV či dataprojektory. Jedná se o přední společnost ve svém oboru, která funguje od roku 1987. Naše články o společnosti ViewSonic.
Virge Jedná se o označení prvních 3D akcelerátorů společnost S3. Bylo vytvořeno mnoho variací této grafické karty, nesoucí označení S3 Virge VX/DX/GX/GX2/Trio3D. Výkon ve 3D nebyl nikterak ohromující, avšak díky nízké ceně a solidnímu výkonu ve 2D byly tyto karty velmi oblíbené.
virtuální adresa Používá se pro adresaci virtuálního prostoru (virtuální paměť, síťový prostor, diskový prostor) například u počítačů s menším množstvím RAM - pokud fyzická RAM dojde, operační systém může namapovat část diskového prostoru jako virtuální paměť.
Virtuální realita
Zkráceně VR. Jde o počítačem vytvořenou simulaci prostředí, v rámci které lze nějakým způsobem působit, minimálně coby pozorovatel s využitím audiovizuální helmy, která zcela potlačí vjemy z reálného prostředí, díky čemuž člověk vnímá pouze obrazové a zvukové informace vytvořené počítačem (míra interaktivity záleží na softwarovém i hardwarovém vybavení). Jde o koncept starý už několik desítek let, ale až od roku 2014 začíná jeho vývoj nabírat na obrátkách s cílem dostat brzy headsety pro virtuální realitu na trh coby spotřební zboží. Koncem roku 2016 to vypadá, že headsety jsou už na odpovídající úrovni, nicméně otázkou zůstává, zda je připraveno i dostatečné množství propracovaného softwaru (počítačové hry, lékařství, vizualizace, cestování...), aby tato technologie měla šanci na komerční úspěch a nebylo nutné několik dalších let čekat na druhou etapu přinášející i potřebný obsah.
VIVO Video In Video Out - Obecné označení pro konektor VIVO, který obsahuje video vstup a výstup. S konektorem VIVO se nejčastěji setkáme u lépe vybavených grafických karet.
VLB VESA Local Bus - sběrnice vyvinutá jako rozšíření pomalé ISA sběrnice. Používala se téměř výhradně na deskách pro procesory 486. Šířka sběrnice byla 32 bitů, umožňovala použít DMA mód, napájení bylo 5 V a taktovací frekvence se odvozovala od procesorové sběrnice - tedy 25 až 50 MHz. Většinou šlo použít pouze 2 (max 3) VLB karty, typicky diskový řadič + grafická karta. S příchodem procesorů Pentium nahrazena sběrnicí PCI.
VoIP Z anglického "Voice over Internet Protocol". Jedná se o technologii, která umožňuje přenos digitalizovaného hlasu prostřednictvím počítačové sítě. Pro přenos se používají běžné UDP/TCP/IP protokoly. Pro VoIP se dají použít IP telefony (ať už hardwarové nebo analogové přístroje vybavené VoIP adaptérem) nebo softwaroví klienti typu Skype, NetMeeting aj. V případě použití SW klienta je samozřejmě nutné mít odpovídající HW vybavení - zvuková karta, sluchátka, mikrofon - a být připojen k internetu. V drtivé většině případů není přenos šifrován, takže zde platí stejná pravidla jako při používání běžného mobilního telefonu či třeba ICQ.
Volari Označení pro grafické akcelerátory společnosti XGI. Setkat se můžeme s kartami Volari Duo, Volari V8/V5/V3 XT/V3 XE/Z7/Z9/XP5/Z11/8300 a dalšími. Poslední aktuální kartou je XGI Volari 8300 určená pro PCI-Express sběrnici, čip označený jako XG47 je vyrobený 130nm výrobním procesem a obsahuje kolem 90 milionů tranzistorů. Takt jádra je 300 MHz, karta využívá pouze 64-bitový přístup k paměti a podporuje DX9 a Shader Model 2.0. S touto kartou se zřejmě nesetkáme v běžných PC, používá se převážně v lékařství - ve specializovaných lékařských počítačích.
Von Neumannova architektura Jedná se o koncepci v níž počítač užívá společnou paměť pro instrukce i data. Největší výhodou těchto počítačů je v dnešní době jejich univerzálnost, mají jednu velkou paměť místo dvou menších. Nevýhodou je však nutnost postupného čtení z paměti namísto načítání instrukce i informace zároveň - pro urychlení této činnosti se využívají rychlé cache paměti. Tyto počítače jsou složitější na správu pamětí, ale v dnešní době velice rozšířené. Na Von Neumanově koncepci jsou založeny PC, PDA, Mobilní telefony a další.
Vorbis Zvukový formát nejčastěji využívaný v rámci kontejneru Ogg. Dnes se využívá i pro zvukovou stopu filmů v kontejneru AVI. Jeho vývoj je zastřešen organizací Xiph.Org Foundation. Pro zajímavost - portál plný hudby ve formátu Ogg Vorbis: www.jamendo.com/en
VPU Recover Jedná se o součást ovladačů grafických karet ATI Radeon. VPU recover monitoruje činnost jádra grafické karty a v případě, že jádro přestane komunkovat s ovladači (např. v důsledku přetaktování), VPU recover restartuje ovladače a obnoví činnost jádra grafické karty. Ve výsledku tedy způsobí to, že při problému s grafickou kartou uživatel nemusí (ve většině případů) resetovat počítač.
Vvikoo Společnost Vvikoo (logo naznačuje spíše Vaikoo) byla založena začátkem roku 2007 v Paříži. Firma se zabývá prodejem grafických karet založených na čipech ATI i NVIDIA, které pro ni vyrábí společnost Palit. V nabídce se díky tomu většinou nacházejí grafické karty už mírně přetaktované a s lepším chlazením. Sortiment firmy startuje u karet NV série 7 a ATI série HD2000. Stránky této společnosti naleznete na adrese www.vvikoo.com