reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Pojmy
T&L Transformation and Lighting - technologie (zároveň i HW akcelerace), která je využívána moderními grafickými kartami. Dochází k pokročilému zpracování 3D grafiky a jejímu přizpůsobení pro výstup na 2D zobrazovací zařízení (monitor či jakékoliv jiné běžné zobrazovací zařízení).
tablet 1) Polohovací zařízení v podobě pevné podložky se snímací plochou čtvercového/obdélníkového tvaru. Uživatel pak může na tablet přímo kreslit např. (speciálním) perem nebo "pukem". Tablet dokáže rozeznat i sílu přítlaku a v kombinaci s vhodným SW například měnit tloušťku čáry. Použivá se hlavně v grafice nebo CAD.
2) Zkrácené označení pro "Tablet PC" - jedná se většinou o lehčí notebook s dotykovým displejem, který lze přiklopit na klávesnici displejem nahoru, díky čemuž lze tablet ovládat pomocí stylusu a použvat jej např. jako poznámkový blok. Nejlehčí variantou jsou tablety, které neobsahují klávesnici, ale pouze několik funkčních kláves kolem displeje, ovládají se kompletně pomocí stylusu a veškerý HW tabletu je zabudován přímo v těle dotykové LCD obrazovky.
TAO Zkratka z anglického Track At Once. Využívá se při vypalování hlavně audio disků, kdy mezi jednotlivými stopami (tracks) je cca 2 sekundová pauza - vypalovací laser se zde vypíná, každá stopa je zahájena a ukončena tzv. spouštěcím a ukončovacím blokem. Maximální počet stop je 99, použitím indexů lze tento počet překročit (má-li být na disku více skladeb). Po skončení vypalování se disk neuzavírá a je možné na něj přidávat další stopy. Lze se ještě setkat s pojmem SAO - Session At Once, používá se při vypalování CD Extra. V první části (session) média se vypálí audio stopy, poté následuje druhá část s daty a disk se uzavře, další data nelze přidávat.
TCO TCO (např. TCO'95; TCO'99; TCO'03) označuje normy pro CRT a FPD (Flat Panel Display; např. LCD) zobrazovací zařízení. Tyto normy vydává Švédská konfederace zaměstnanců a jsou v nich zahrnuty například hodnoty maximálního možného škodlivého vyzařování monitorů, také předepsané parametry týkající se úspory energie, ergonomie, ekologie atp.
TCP/IP Transmission Control Protocol/Internet Protocol. Zkratka a obecné označení pro protokoly TCP a IP (přenosového a síťového), které jsou využívány především pro připojení k síti Internet. Jejich další použití je například na platformách jako UNIX, Microsoft LAN Manager či Novell NetWare. Nejdříve byly použity jen pro spojení vládních počítačů (síť ARPANET - předchůdce dnešního Internetu), nyní se nejvíce využívají právě v síti Internet. Tento síťový protokol se začal prosazovat v době, kdy byl implementován do systému UNIX (někdy kolem 80.let minulého století). Původně byl tedy TCP/IP vyvinut pro UNIXové systémy, později se ale rozšířil i na MS-DOS, MS Windows a další operační systémy. Tato sada protokolů je stále rozšiřována a vylepšována.
TCQ Tagged Command Queueing - Předchůdce technologie NCQ, kterou můžeme najít na PATA discích. Kvůli tomu, že implementace TCQ proběhla na straně řadiče a ne disku, bylo TCQ příliš těžkopádné a neujalo se - hlavně kvůli zvýšené zátěži CPU a zanedbatelnému výkonnostnímu zlepšení.
TDP Thermal Design Power, též Thermal Design Point. Zkratka TDP označuje maximální možný příkon (spotřebu), kterého mohou čipy dosáhnout při maximálním vytížení. Hodnoty TDP se běžně uvádějí pro CPU či GPU a samozřejmě platí, že čím je hodnota TDP nižší, tím úspornější daný mikročip je. S hodnotou TDP je často nepřímo spojeno i tepelné vyzařování, které je obvykle vždy vyšší u čipů s vysokým TDP, než u obdobných čipů s nižší hodnotou TDP.
TEAC
Japonská společnost TEAC Corporation se sídlem v Tokiu byla založena 26. srpna 1953. Má základní kapitál ve výši 6 781 058 352 jenů (přes miliardu korun) a v současnosti zaměstnává 4 391 lidí. V portfoliu společnosti se nachází spotřební elektronika (CD, DVD, kazetové přehrávače a rekordéry, hi-fi věže, sluchátka, rádiové přijímače a další) mj. v rámci dceřiné firmy TEAC Esoteric Company, datová úložiště (externí pevné disky, CD, DVD, Blu-ray a HD-DVD čtecí a vypalovací mechaniky, disketové mechaniky, čtečky karet a další), zařízení pro potisk CD, profesionální hudební nahrávací zařízení (hlavně v rámci divize TASCAM) a další produkty.
Teamgroup
Teamgroup.Inc - Taiwanská společnost vyrábějící počítačové komponenty, založena byla v roce 1994. Specializuje se především na paměťové moduly, paměťové karty, USB flash disky a v neposlední řadě také na 2.5” SSD pevné disky. Produkty této společnosti se k nám bohužel nedovážejí.
Tesselator Součást některých moderních grafických karet. Jedná se o speciální jednotku, která z modelu o nízkém počtu polygonů vytvoří model s vyšším počtem polygonů. Díky tomu se ušetří kapacita sběrnice ke grafickému čipu, protože po ní nemusí "putovat" tak složitý model.
texel TEXture ELement - obecné označení pro pixel textury.
texture Textura - jedná se o obecné označení povrchu 3D modelu. Za pomoci textur se vytváří finální podoba vykreslovaného objektu/scény například v počítačových hrách. Program, který na 3D modely textury aplikuje se obecně označuje jako Shader - resp. Pixel Shader.
The Elder Scrolls
Slavná série her od Bethesda Softworks. Revolučním počinem těchto RPG her je obrovský svět, ve kterém se může hráč volně procházet a dělat si prakticky co chce - motto "Buďte kým chcete a dělejte co chcete" shrnuje hlavní prvek této série. Doba potřebná k "dohrání světa" se počítá minimálně na týdny. Menší šrámy na genialitě utrpěl zejména Daggerfall kvůli množství chyb, které dokonce znemožňovaly dohrát hlavní linii. Popularitu určitě podpořila i možnost vytvářet nové plug-iny a současný svět tak rozšiřovat. K Morrowindu a Oblivionu vyšly dokonce velmi rozsáhlé datadisky. To dokazuje i soukromý megalomanský nápad - Tamriel Rebuilt. Hry se odehrávají na kontinentu Tamriel, který je rozdělen do devíti provincií, které se značně liší. Tím se otevírají nové možnosti pokračování. Svitky samotné jsou něco jako Bible - proroctvím i historií a jejich interpretace přesná není.

Série The Elder Scrolls má následující díly:
TES 1 - Arena
TES 2 - Daggerfall
TES 3 - Morrowind (Jeremy Soule oceněn za úžasnou hudbu)
TES 3 - Morrowind datadisky: Tribunal, Bloodmoon a skvělý neoficiální Wizards Islands
TES 4 - Oblivion
TES 4 - Oblivion datadisky: Knights of the Nine, Shivering Isles
TES 5 - Skyrim
Thermalright
Thermalright Inc. - společnost zabývající se primárně výrobou high-end počítačových chladičů. Naše články o společnosti Thermalright.
Thermaltake
Firma založená v roce 1999 se zaměřením na výrobu počítačových skříní, zdrojů, chladicích systému (vzduchových i vodních), regulátorů, klávesnic, myší a mnoho dalších souvisejících produktů. Naše články o společnosti Thermaltake.
Throttling Volně přeloženo jako přiškrcení - v případě CPU se jedná o metodu vedoucí ke snížení spotřeby nebo teploty. Například Pentia IV při přehnaném overclocku nebo poddimenzovaném chlazení začala "throttlovat" - vkládat prázdné cykly. Vedlo to k razantnímu poklesu výkonu a teploty. Druhým případem jsou například (nejen) mobilní zařízení, kde se při nevytížení procesoru pomocí snižování jeho frekvence a napájení snižuje jeho spotřeba.
THX Jde o certifikát kvality zvuku, zavedený v roce 1982 společností Lucasfilm, v souvislosti s uvedením 3. dílu série Star Wars. THX nespecifikuje způsob záznamu ani jeho parametry (zvukový formát apod.), ale pouze způsob jeho reprodukce, aby byla zajištěna maximální kvalita a zážitek z poslechu. THX certifikaci tak mohou dostat například kina, která splní požadavky na kvalitní reprodukci zvuku (technické a architektonické řešení kinosálu, použité materiály, odstínění hluků zvnějšku a v neposlední řadě i náležité vybavení pro reprodukci obrazu a zvuku). V devadesátých létech se certifikát THX rozšířil i pro domácí kina (VHS, později DVD). Tento certifikát dostávají vlastní reprodukční aparatury, nikoli "kinosál" jako celek. Dnes mohou certifikát THX dostat i počítačové komponenty jako reprosoustavy nebo zvukové karty, pokud splní příslušné požadavky. Pokud najdeme značku THX na filmovém DVD, znamená to, že zvuk i obraz byly zpracovány s ohledem na THX standardy a ve spojení s kvalitní reprodukční soustavou je zárukou maximálního zážitku z filmu.
Titan
Titan Computer Co., Ltd. - společnost, která byla v roce 1989 založena v Shi Lin, Taipei, tehdy ještě pod názvem Sogic Computer Co., Ltd. V roce 1992 došlo k přejmenování na Titan Computer Co., Ltd.. V následujících letech vznikly pobočky a továrny na Taiwanu, v USA, v Německu a v Číně. Základní kapitál je 8.000.000 USD, roční prodeje 57.000.000 USD. V hlavních továrnách v Číně pracuje přes 2000 zaměstnanců. Zabývá se výrobou chladičů pro procesory, grafické karty, čipové sady, pevné disky, operační paměti, notebooky, herní konzole (Play Station 3, Xbox 360 a Wii), dále vyrábí samotné ventilátory, regulátory otáček ventilátorů, teplovodivé pasty, reproduktory a měniče napětí. V portfoliu jsou však k nalezení i bonbónky, jako například ruční dmychadlo ke grilu kombinované s otvírákem na lahve. Naše články o společnosti Titan.
TLB Translation Look-aside Buffer je součást procesoru, speciální cache HW podpory překladu virtuálních adres na fyzické. Byla to také první cache v procesorech (u Intelu poprvé u procesorů řady 80386). TLB obsahuje záznamy ze stránkovacích tabulek, které byly použity v poslední době, aby se při opakovaném přístupu na tytéž adresy nemusely vyhledávat znovu. Všechny nynější x86 desktopové i serverové procesory TLB cache obsahují.
TOC Zkratka z anglického Table Of Content. Jde o tabulku, ve které je popsána struktura média, kde začínají a končí jednotlivé stopy, jak jsou dlouhé atd. V režimu DAO je TOC zapsána hned na začátku disku, proto pokud dojde k přerušení vypalování (pád systému..) lze na disku vidět celý jeho obsah, jednotlivé soubory s daty však nelze otevřít. U multisession disku je TOC vypálena až na konci, po jeho uzavření.
torrent Torrent se používá zejména v sítích P2P jako prostředek pro stahování nebo odesílání velkých souborů (např. DVD). S použitím tzv. BitTorrent klienta dojde k rozdělení velkých souborů na malé datové části a je vytvořen malý *.torrent soubor, který v sobě nese informaci o částech DVD a jejich umístění v síti. Tento torrent soubor je poté umístěn na internet nebo na tzv. tracker server, odkud je možné jej stáhnout do svého BitTorrent klienta a začít tak tyto soubory stahovat.
Toshiba
Firma byla založena v roce 1875, v Evropě již působí více než 30 let a zaměstnává (na tomto kontinentu) kolem 4 000 zaměstnanců. Sídlo korporace společnosti Toshiba of Europe Limited je v Londýně. Společnost už po dlouhou dobu drží čelní místo mezi největšími japonskými průmyslovými podniky. Toshiba je jedním z největších výrobců polovodičů na světě a největší firmou zabývající se paměťmi NAND Flash. V roce 2003 získala přes 15 % zakázek na parní turbíny a vyrobila nejrychlejší výtahy pro nejvyšší budovu na světě v Taipeji - Dva z 63 výtahů dosahují neuvěřitelně vysoké rychlosti 1 000 metrů za minutu (60 km/h) – a to vše bez hluku a vibrací. Jedná se také o známého výrobce notebooků a 1,8"/2,5" pevných disků pro notebooky. Naše články o společnosti Toshiba.
touchpad Touchpad je vstupní zařízení počítače (obvykle notebooku). Pohybem uživatelova prstu po touchpadu se pohybuje kurzorem po obrazovce, nahrazuje tedy počítačovou myš. Jeho funkce je většinou založena na principu snímání elektrické kapacity prstu nebo kapacity mezi senzory, proto také nereaguje na hrot tužky. Některé touchpady mohou obsahovat takzvané hotspoty, které slouží k jinému účelu než kliknutí, například rolování posuvníkem oken. Firma Apple pro touchpad používá název trackpad, který v roce 1994 nahradil dříve používaný trackball.
TPM Trusted Platform Module - modul pro důvěrné informace. Jedná se o zařízení (mikročip) umístěné na základní desce, které v kombinaci s vhodným operačním systémem a specializovaným softwarem zvyšuje zabezpečení. TPM ukládá počítačem vygenerované šifrovací klíče. S pomocí TPM se daleko lépe předchází hackerským útokům, které se snaží získávat hesla a šifrovací klíče pro citlivá data (internetové bankovnictví atp.). Nalezneme jej u většiny moderních notebooků (často v kombinaci s biometrickou čtečkou otisků prstů).
Trackball Též Track ball - Jedná se o počítačové polohovací zařízení, stejně jako např. počítačová myš. Většinou se sestává z kuličky umístěné v pevné podložce, na které jsou umístěna i tlačítka pro klikání. Používá se hlavně v případech, kdy je zapotřebí přesnost a preciznost práce - CAD, DTP a obecně v profesionálním nasazením.
Tracker Specializovaný server používaný v sítích P2P pro umisťování tzv. torrent souborů, které ostatní uživatelé sítě využívají pro stahování velkých souborů (např. DVD). Tracker slouží jako koordinátor všech připojených (peers = seed + leech). Tracker komunikuje s tzv. BitTorrent klientem a poskytuje mu informace o dalších klientech, od kterých může stahovat jednotlivé části dat. Klient na oplátku periodicky informuje tracker o tom, které části již stáhl. Tím nejen pomůže trackeru aktualizovat okruh klientů, kteří mají právě ty části dat, které stahující klient ještě postrádá, ale zároveň umožní trackeru zařadit svá stažená data do seznamu klientů, od kterých je možno tyto části stahovat.
traffic Pod pojmem traffic se v počítačové terminologii obvykle rozumí objem datového přenosu za určité období. Počítá se oběma směry - tj. upload i download.
tranzistor Tranzistor je polovodičová součástka, kterou tvoří dvojice přechodů PN. Jedná se v podstatě o spojení dvou polovodičových diod v jedné součástce, většinu vlastností tranzistoru však dvojicí diod nahradit nelze. Tranzistor je základem všech dnešních integrovaných obvodů, jako např. procesorů, pamětí atd. Tranzistorový efekt byl objeven a tranzistor vynalezen 16. prosince 1947 v Bellových laboratořích týmem ve složení William Shockley, John Bardeen a Walter Brattain. Za tento objev jim byla roku 1956 udělena Nobelova cena za fyziku, jednalo se o velmi významný objev, který vedl k faktickému vědeckotechnickému převratu v oblasti aplikované elektrotechniky, v praxi se to projevuje zejména obrovskou mírou miniaturizace jednotlivých součástek a tím i neustálým zvyšováním koncentrace polovodičových součástek vztaženou na jednotku plochy. Každý tranzistor má (nejméně) tři elektrody, které se u bipolárních tranzistorů označují jako kolektor, báze a emitor, u unipolárních jako drain, gate a source. Podle uspořádání použitých polovodičů typu P nebo N se rozlišují dva typy bipolárních tranzistorů, NPN a PNP (prostřední písmeno odpovídá bázi). Unipolární tranzistory jsou označovány jako N-FET nebo P-FET.
Trilinear Filtering Pokročilejší verze filtrování, nahrazující bilineární filtrování. Obraz se počítá z dvojnásobného množtsví pixelů, což v důsledku přináší nepatrně kvalitnější obraz, než v případě bilineárního filtrování.
Trinitron Druh obrazovky, kterou vyvinula společnost Sony. Jednotlivé body obrazovky mají tvar obdelníčků, čímž je zredukován na minimum neprůhledný povrch mezi body. Trinitron obrazovka se dá velmi snadno identifikovat a to především díky dvěma tenkým proužkům, které jsou na obrazovce patrné. Tyto proužky zvyšují pevnost jinak velmi křehké masky. Trinitron obrazovky se vyznačují velmi kvalitním a přirozeným podáním barev a ostrým obrazem a standardně jsou také ploché ve svislé ose.
Trio Označení pro grafické karty společnosti S3. Jednalo se o levné karty, které byly původně určeny pouze pro 2D, teprve později disponovaly i základní podporou 3D grafiky.
TTL 1) TTL (transistor-transistor logic) je technologie výroby integrovaných obvodů, která byla populární zejména v minulosti, nyní je již nahrazena jinými technologiemi (především CMOS). Oproti CMOS mají obvody vyrobené TTL technologií vyšší spotřebu, která je však více-méně konstantní, zatímco u CMOS spotřeba dramaticky roste se zvyšováním frekvence. Základem TTL obvodu je bipolární víceemitorový tranzistor spolu s dalšími tranzistory a rezistory. Typické zpoždění hradla TTL je okolo 10 ns se spotřebou 10 mW, s použitím nízkonapěťových Schottkyho diod lze však dosáhnout i pětinásobně nižší spotřeby, aniž by vzrostlo zpoždění (toto je asi nejpoužívanější typ). Standardní TTL obvody pracují s napájecím napětím 5V, vzhledem k velké spotřebě zapříčiněné relativně vysokým napětím jsou moderní obvody konstruovány na napětí 3,3 V; 2,5 V; 1,8 V či pouze 1,2 V.
2) TTL (Time to live) je parametr obsažený v hlavičce IP datagramu a určuje maximální počet směrovačů, kterými paket může projít. Parametr nastavuje odesílatel paketu (maximální hodnota je 255) a při každém průchodu přes směrovač je hodnota snížena o 1. Pokud TTL dosáhne hodnoty 0, směrovač paket zahodí a odesílateli je vrácen chybový paket ICMP protokolu (11 - Time Exceeded). TTL tak chrání před zaplavením sítě nedoručitelnými pakety.
Tualatin Označení pro třetí a finální verzi Pentií III. Tualatiny byly vyráběny 130nm výrobním procesem, určeny byly výhradně pro socket 370 a po vzoru Pentiií III s jádrem Copermine byly obvykle vybaveny heatspreaderem. Frekvence těchto procesorů se pohybovaly mezi 1,0 a 1,4 GHz, při přetaktování bylo možné dosáhnout až hodnot kolem 1,8 GHz. Velikost L2 cache byla 256 nebo 512 KB (verze s 512 KB jsou označovány jako Pentium III-S). Napájecí napětí bylo stanoveno na 1,45 nebo 1,475 V v závislosti na konkrétním modelu, přičemž FSB činila 133 MHz.
Tualatin-256 Též Tualeron (v IT komunitě známý jako "Tuleň") - označení pro jádro procesorů Intel Celeron. Tualatin byl určen již pouze pro Socket 370 a nahradil Celerony s jádrem Coppermine. Čip byl vyráběn 130nm výrobním procesem a oproti Coppermine nabízel dvojnásobnou L2 cache - celých 256 KB (Oproti plnohodnotným Pentiím III Tualatin s 256 KB L2 cache byl rozdíl pouze v rychlosti FSB, kdy Celeron disponuje 100MHz FSB a Pentium III 133MHz FSB). Intel Celeron Tualatin se vyráběl s frekvencemi 1,0 až 1,4 GHz.
Tulsa Kódové označení řady procesorů Intel Xeon 7100 - Socket 604, výrobní proces 65 nm s 2 MB L2 cache a až 16 MB L3 cache.
Turbo memory Celým názvem Intel Tubo memory - dříve známo jako Intel Robson. Jedná se o speciální technologii, kterou společnosti Intel představila světu 17. října 2005 jako součást tehdy chystané mobilní platformy Santa Rosa. Intel Turbo memory je flash paměť, která by měla urychlovat start systému a práci s často používanými programy (v kombinaci s Windows Vista a funkcemi ReadyBoost a ReadyDrive). V praxi je to jakési rozšíření operační paměťi, či spíše swapovacího souboru. Ve výsledku by tato technologie měla šetřit energii (není potřeba číst tolik dat z pevného disku) a zároveň zrychlit systém, díky okamžitému přístupu k informacím uloženým v Turbo memory. Tuto technologii můžeme využít i u desktopových stanic, neboť ji podporují nové čipové sady Intel P35 a G33. Modul Intel Turbo Memory komunikuje s počítačem skrze rozhraní miniPCI-E nebo PCI-E x1.
TurboCache Technologie společnosti NVIDIA, která je použita výhradně u Low-Endových karet a umožňuje rozšíření kapacity grafické paměti o část operační paměti. Poprvé toto řešení NVIDIA uvedla u grafické karty GeForce 6200TC, která byla osazována pouhými 16 až 64 MB paměti. Obdobné řešení nalezneme i u konkurenční AMD/ATI s názvem HyperMemory a také DashCache u grafických karet XGI.
Turion Turion 64 a Turion 64 X2 jsou názvy pro mobilní procesory společnosti AMD. Turion 64 se vyráběl s jádrem Lancaster (90nm SOI, socket 754, 25/35W TDP) a Richmond (90nm SOI, socket S1, 31W TDP), v současné době se setkáme spíše s dvoujádrovými Turiony 64 X2 s jádry Taylor & Trinidad (90nm SOI, socket S1, 31/33/35W TDP) a Tyler (65nm SOI, socket S1, 31/35W TDP).
TV Out Též TV-out - obecné označení pro televizní výstup (tj. výstup analogového videosignálu typicky pro standardní televizory), který najdeme například na grafické kartě. Standardní TV Out využívá S-Video, Composite Video nebo Component Video.
TXT 1) Přípona obecného textového dokumentu v prostředí OS Windows. Text v souborech typu .txt nemůže být formátován.
2) Intel TXT - Trusted Execution Technology. Technologie pro větší bezpečnost vyvíjena pod názvem "LaGrande Technology". Ve skutečnosti se jedná o HW rozšíření procesoru a čipsetu. Tato technologie chrání na HW úrovni před softwarovými útoky a pomáhá chránit data na klientských systémech.
Tyan
Tyan Computer Corp. - Společnost založena roku 1989 na Taiwanu. Známá je především výrobou serverových základních desek a dalších produktů pro serverová řešení (case, barebone systémy), síťových prvků a grafických karet s názvem Tachyon (u nás nejsou příliš rozšířené). Mezi její odběratele patří zejména OEM prodejci a výrobci serverových systémů. Od října 2007 Tyan Computer spadá pod MiTAC International Corp., se kterou již od roku 2001 udržovala úzkou spolupráci. Naše články o společnosti Tyan.