www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

Golem.de: Windows 10 dokáží správně využít hybridní architekturu Lakefield

Golem.de: Windows 10 dokáží správně využít hybridní architekturu Lakefield
, , aktualita
Intel letos začal nabízet procesory Lakefield, které v jeho případě jako první nabízí mix výkonného jádra a slabších jader. To znamená, že taková výbava musí být dobře rozpoznatelná i využitelná operačním systémem. 
K oblíbeným
reklama
Procesory Intel Lakefield přináší dvě hlavní novinky. Jednak je to využití technologie Foveros, která představuje vertikální spojení několika čipů a tu můžeme prostě akceptovat jako dopad vývoje technologií pro pouzdření procesorů a čekat na to, co dalšího se z ní vyvine. Ovšem jde také o spojení jednoho silného jádra Sunny Cove (SNC) a čtyř slabších Tremont (TNT) v jeden pětijádrový procesor. A zde je jasné, že už dnes by operační systém měl s takovou výbavou počítat, aby uživatel nesplakal nad výkonem. 
 
 
OS a v tomto případě Windows 10 s procesorem Core i5-L16G7 tak musí vědět, kdy a pro co využít silné jádro SNC a na co budou stačit TNT, přičemž test provedený serverem Golem.de ukazuje na to, že plánovač procesů systému Windows 10 je na Lakefield skutečně připraven. 
 
Dozvídáme se, že jádro SNC je povoláno třeba v případě spouštění aplikací či otevírání nových tabů webového prohlížeče, či pochopitelně v zátěži, a to takové, která není či nemůže být paralelizována. Jádra TNT se zase uplatní pro běžný provoz nenáročných úloh, ale také v případě těch náročnějších, které dokáží využít i všechna tato jádra najednou (rendering, kódování videa), neboť pak budou dohromady výrazně lepší než jedno SNC. 
 
Za zmínku stojí také to, že procesor Core i5-L16G7 má SDP (Scenario Driven Power) 7 W, přičemž hodnota PL1 při zátěži je také 7 W a PL2 při maximální zátěži pak 9,5 W, což platí až pro 28 sekund. Nicméně toto nastavení nakonec závisí i na konkrétní implementaci procesoru v konkrétním notebooku, kde může být PL2 třeba jen 7 W. V testech na Golem.de pak daný Lakefield a jeho SNC pracoval v zátěži většinou na 2,5 GHz a jen občas si sáhl na 2,9 GHz a TNT pak měly 1,9 GHz s možností turba až 2,7 GHz. 
 
Z výsledků testů vyplývá, že plánovač procesů ve Windows 10 si je vědom speciální architektury Lakefieldu a nevyužívá všech pět jader rovnocenně. To znamená i to, že na nich bezmyšlenkovitě nepřehazoval procesy v rámci jejich obvyklé rotace mezi jádry, jako to dělal dříve na procesorech Ryzen mezi jejich CCX, což přinášelo zbytečné propady výkonu. Firmě AMD ostatně celkem dlouho trvalo, než se s Microsoftem dohodla, aby ten vzal topologii Ryzenů a Threadripperů v potaz a upravil jí svůj plánovač. Dalo by se očekávat, že v případě Intelu to může být spíše větší problém na delší dobu, protože tam je třeba počítat i s náročností daného procesu, ale Microsoft je už evidentně připraven. 
 
Dle testů na Golem.de máme počítat s tím, že Sunny Cove v Lakefield má o 25 až 65 procent vyšší výkon než Tremont, ovšem celý blok čtyř Tremont má asi dvojnásobný výkon než jeden Sunny Cove. Aplikace jej ale musí být schopny využít právě díky paralelizaci. Více najdete v samotném testu.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum
Na začátku letošního školního roku byly představeny nové GeForce, které obrátily trh s herními grafikami naruby. Kdo si myslel, že si hned bude moci koupit zbrusu nový model, a proto se ihned zbavil toho starého, udělal nejlépe, když si to zatím rozmyslel.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot
MSI přidalo do nabídky další herní monitor z řady Optix, který se příští měsíc dostane i na česý trh. Monitor nabídne rozlišení WQHD na úhlopříčce 27 palců a využívá technologii Quantum Dot, kterou můžeme znát z televizorů. 
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik10 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala