www.svethardware.cz
>
>
>

Google asi vybruslí z potenciálně velkého bezpečnostního skandálu jen s 13 miliony dolarů

Google asi vybruslí z potenciálně velkého bezpečnostního skandálu jen s 13 miliony dolarů
, , aktualita
Miliardové pokuty a vyrovnání nás už dnes v případě velkých společností moc nepřekvapí. Facebook jedna taková přišla na 5 miliard dolarů zaplacených na účet FTC, ovšem Google si zřejmě může gratulovat.
K oblíbeným
reklama
Jde jako obvykle o zneužití dat o lidech jako velké téma této doby, neboť data o milionech i miliardách lidí jsou pro společnosti jako Facebook či Google to nejcennější, čím disponují. Dle toho také vypadají snahy o jejich zisk a zatímco Facebook bude platit miliardy, Google se ze svého případu zřejmě vyvlékne za pouhých 13 milionů dolarů. S takovým vyrovnáním ale ještě bude muset souhlasit soud v San Francisku a nedá se ani říci, že by šlo o podobnou věc. I když o šmírování jde v zásadě také. 
 
 
Jedná se o případ, v němž celkem 20 lidí žalující strany obvinilo Google právě ze šmírování. Ti získají zbytek ze 13 milionů dolarů poté, co si čtvrtinu vezmou právníci a část také padne na administrativní výdaje. I tak to bude slušný příspěvek do dalšího života. Další potenciální poškození lidé pak dle dotčených právníků už šanci na vyrovnání mít nebudou, a to už jen proto, že po téměř deseti letech bude těžko možné prokázat, že k něčemu takovému došlo. Ostatně Google dostal nařízeno, aby veškerá data, která nepovoleně získal, bezezbytku smazal. 
 
A o co se vůbec jedná? Google v roce 2010 použil svá auta systému Street View k tomu, aby sbíral data z nezašifrovaných soukromých Wi-Fi sítí, takže tím využil neznalosti jejich majitelů. Tato data mohla zahrnovat jejich aktivity na webu, e-mailové adresy, hesla, zdravotnické záznamy, telefonní čísla a jiné citlivé informace. Zda a jak je Google skutečně získal, to už je v případu celkem podružné a také je jasné, že aby byly z provozu Wi-Fi skutečně zachycena nějaká citlivá data, to by musely vozy Street View parkovat před každým domem celkem dlouho.
 
Google dříve tvrdil, že daná data byla získána omylem, když se systémy vozů Street View snažily logovat SSID Wi-Fi sítí a MAC adresy příslušných zařízení. Americká FCC pak v roce 2012 odhalila, že Google se zřejmě opravdu snažil získávat data z nezašifrovaného provozu na domácích Wi-Fi sítích, neboť šlo dohromady o 200 GB, což je naprosto disproporční s ohledem na to, že by to měly být pouze SSID a MAC. Tento objem dat byl odeslán na servery Googlu a dle názoru soudu by si toho obsluha jistě všimla. 
 
Dále Google u odvolacího soudu argumentoval tím, že otevřené Wi-Fi sítě jsou jako rádiové vysílání, takže je může sledovat, jak se mu zlíbí. To bylo zamítnuto s tím, že sledování provozu na soukromých Wi-Fi bylo nezákonné. Google měl šanci pokračovat ve sporu, ovšem s tím, že mu hrozila pokuta 10.000 USD za každé jednotlivé narušení soukromí, což by ve výsledku znamenalo miliardy dolarů. Nakonec čelil pouze 20 lidem, kteří se odhodlali k žalobě a těm musí zaplatit daleko menší sumu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI
Společnost Adobe připravuje spoustu zajímavých funkcí pro své aplikace. Jednou z nich je i výměna oblohy (Sky Replacement) pomocí systémů umělé inteligence Adobe Sensei. Ta zajistí větší věrohodnost výsledku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním
Jako Navy Flounder byl už dříve označen čip Navi 22, ale to není tak jednoznačné. Nyní se ale dozvídáme o tom, že Navy Flounder má být v podstatě nástupce Navi 10 s rovněž 40 jednotkami CU. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
NASA Artemis Plan: kterak na Měsíci přistane první žena a další muž NASA Artemis Plan: kterak na Měsíci přistane první žena a další muž
NASA představila Artemis Plan a konkrétně pak aktualizaci svého programu Artemis zahrnující také Fázi 1, čili plány pro přistání lidí na Měsíci. Mezi nimi už bude i první žena a cílem je rok 2024.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
YouTube vrací lidské kurátory, AI se moc neosvědčila YouTube vrací lidské kurátory, AI se moc neosvědčila
Server YouTube ve zvýšené míře nasadil systémy umělé inteligence, které měly za úkol odstraňovat nenávistný a jinak závadný obsah. Nyní ale couvá a vrací lidské kurátory kvůli vysoké chybovosti AI.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
GeForce RTX 3080 má 19Gb/s paměti, proč ale nejsou ještě rychlejší? GeForce RTX 3080 má 19Gb/s paměti, proč ale nejsou ještě rychlejší?
Igor Wallossek z Igor's Lab se věnuje otázce výběru pamětí pro nové grafické karty GeForce RTX, a to nejen modelu 3080, ale také 3090. Ty se v tomto ohledu totiž moc neliší a hlavní otázka je, proč tu jsou 19Gb/s paměti, kdy v nabídce jsou i 21Gb/s. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře