www.svethardware.cz
>
>
>

Google asi vybruslí z potenciálně velkého bezpečnostního skandálu jen s 13 miliony dolarů

Google asi vybruslí z potenciálně velkého bezpečnostního skandálu jen s 13 miliony dolarů
, , aktualita
Miliardové pokuty a vyrovnání nás už dnes v případě velkých společností moc nepřekvapí. Facebook jedna taková přišla na 5 miliard dolarů zaplacených na účet FTC, ovšem Google si zřejmě může gratulovat.
K oblíbeným
reklama
Jde jako obvykle o zneužití dat o lidech jako velké téma této doby, neboť data o milionech i miliardách lidí jsou pro společnosti jako Facebook či Google to nejcennější, čím disponují. Dle toho také vypadají snahy o jejich zisk a zatímco Facebook bude platit miliardy, Google se ze svého případu zřejmě vyvlékne za pouhých 13 milionů dolarů. S takovým vyrovnáním ale ještě bude muset souhlasit soud v San Francisku a nedá se ani říci, že by šlo o podobnou věc. I když o šmírování jde v zásadě také. 
 
 
Jedná se o případ, v němž celkem 20 lidí žalující strany obvinilo Google právě ze šmírování. Ti získají zbytek ze 13 milionů dolarů poté, co si čtvrtinu vezmou právníci a část také padne na administrativní výdaje. I tak to bude slušný příspěvek do dalšího života. Další potenciální poškození lidé pak dle dotčených právníků už šanci na vyrovnání mít nebudou, a to už jen proto, že po téměř deseti letech bude těžko možné prokázat, že k něčemu takovému došlo. Ostatně Google dostal nařízeno, aby veškerá data, která nepovoleně získal, bezezbytku smazal. 
 
A o co se vůbec jedná? Google v roce 2010 použil svá auta systému Street View k tomu, aby sbíral data z nezašifrovaných soukromých Wi-Fi sítí, takže tím využil neznalosti jejich majitelů. Tato data mohla zahrnovat jejich aktivity na webu, e-mailové adresy, hesla, zdravotnické záznamy, telefonní čísla a jiné citlivé informace. Zda a jak je Google skutečně získal, to už je v případu celkem podružné a také je jasné, že aby byly z provozu Wi-Fi skutečně zachycena nějaká citlivá data, to by musely vozy Street View parkovat před každým domem celkem dlouho.
 
Google dříve tvrdil, že daná data byla získána omylem, když se systémy vozů Street View snažily logovat SSID Wi-Fi sítí a MAC adresy příslušných zařízení. Americká FCC pak v roce 2012 odhalila, že Google se zřejmě opravdu snažil získávat data z nezašifrovaného provozu na domácích Wi-Fi sítích, neboť šlo dohromady o 200 GB, což je naprosto disproporční s ohledem na to, že by to měly být pouze SSID a MAC. Tento objem dat byl odeslán na servery Googlu a dle názoru soudu by si toho obsluha jistě všimla. 
 
Dále Google u odvolacího soudu argumentoval tím, že otevřené Wi-Fi sítě jsou jako rádiové vysílání, takže je může sledovat, jak se mu zlíbí. To bylo zamítnuto s tím, že sledování provozu na soukromých Wi-Fi bylo nezákonné. Google měl šanci pokračovat ve sporu, ovšem s tím, že mu hrozila pokuta 10.000 USD za každé jednotlivé narušení soukromí, což by ve výsledku znamenalo miliardy dolarů. Nakonec čelil pouze 20 lidem, kteří se odhodlali k žalobě a těm musí zaplatit daleko menší sumu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo
Před třemi lety Francouzi postavili kilometrovou solární silnici. Jenže už za rok vyšlo najevo, že nedává zdaleka takové množství energie, kolik bylo plánováno. Další rok ukázal, že jde o naprostou tragédii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře