Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Google asi vybruslí z potenciálně velkého bezpečnostního skandálu jen s 13 miliony dolarů

23.7.2019, Jan Vítek, aktualita
Google asi vybruslí z potenciálně velkého bezpečnostního skandálu jen s 13 miliony dolarů
Miliardové pokuty a vyrovnání nás už dnes v případě velkých společností moc nepřekvapí. Facebook jedna taková přišla na 5 miliard dolarů zaplacených na účet FTC, ovšem Google si zřejmě může gratulovat.
Jde jako obvykle o zneužití dat o lidech jako velké téma této doby, neboť data o milionech i miliardách lidí jsou pro společnosti jako Facebook či Google to nejcennější, čím disponují. Dle toho také vypadají snahy o jejich zisk a zatímco Facebook bude platit miliardy, Google se ze svého případu zřejmě vyvlékne za pouhých 13 milionů dolarů. S takovým vyrovnáním ale ještě bude muset souhlasit soud v San Francisku a nedá se ani říci, že by šlo o podobnou věc. I když o šmírování jde v zásadě také. 
 
 
Jedná se o případ, v němž celkem 20 lidí žalující strany obvinilo Google právě ze šmírování. Ti získají zbytek ze 13 milionů dolarů poté, co si čtvrtinu vezmou právníci a část také padne na administrativní výdaje. I tak to bude slušný příspěvek do dalšího života. Další potenciální poškození lidé pak dle dotčených právníků už šanci na vyrovnání mít nebudou, a to už jen proto, že po téměř deseti letech bude těžko možné prokázat, že k něčemu takovému došlo. Ostatně Google dostal nařízeno, aby veškerá data, která nepovoleně získal, bezezbytku smazal. 
 
A o co se vůbec jedná? Google v roce 2010 použil svá auta systému Street View k tomu, aby sbíral data z nezašifrovaných soukromých Wi-Fi sítí, takže tím využil neznalosti jejich majitelů. Tato data mohla zahrnovat jejich aktivity na webu, e-mailové adresy, hesla, zdravotnické záznamy, telefonní čísla a jiné citlivé informace. Zda a jak je Google skutečně získal, to už je v případu celkem podružné a také je jasné, že aby byly z provozu Wi-Fi skutečně zachycena nějaká citlivá data, to by musely vozy Street View parkovat před každým domem celkem dlouho.
 
Google dříve tvrdil, že daná data byla získána omylem, když se systémy vozů Street View snažily logovat SSID Wi-Fi sítí a MAC adresy příslušných zařízení. Americká FCC pak v roce 2012 odhalila, že Google se zřejmě opravdu snažil získávat data z nezašifrovaného provozu na domácích Wi-Fi sítích, neboť šlo dohromady o 200 GB, což je naprosto disproporční s ohledem na to, že by to měly být pouze SSID a MAC. Tento objem dat byl odeslán na servery Googlu a dle názoru soudu by si toho obsluha jistě všimla. 
 
Dále Google u odvolacího soudu argumentoval tím, že otevřené Wi-Fi sítě jsou jako rádiové vysílání, takže je může sledovat, jak se mu zlíbí. To bylo zamítnuto s tím, že sledování provozu na soukromých Wi-Fi bylo nezákonné. Google měl šanci pokračovat ve sporu, ovšem s tím, že mu hrozila pokuta 10.000 USD za každé jednotlivé narušení soukromí, což by ve výsledku znamenalo miliardy dolarů. Nakonec čelil pouze 20 lidem, kteří se odhodlali k žalobě a těm musí zaplatit daleko menší sumu.