www.svethardware.cz
>
>
>

Google chce podpořit žurnalistiku, zaplatí i za přístup k placeným článkům

Google chce podpořit žurnalistiku, zaplatí i za přístup k placeným článkům
, , aktualita
Google chce podpořit kvalitní žurnalistiku a začne platit některým vydavatelstvím za jejich obsah. V rámci nového programu, který by měl proměnit internetové zpravodajství, se čtenáři dostanou i ke článkům ukrytým za paywallem.
K oblíbeným
reklama
Internet změnil žurnalistiku ve spoustě ohledů, které zahrnují i negativní důsledky. Podle některých názorů třeba kvůli internetu ubývá prostor pro obsáhlé články, které se tématy zabývají do hloubky. Nebo pro kvalitně zpracovaná alternativní témata, která by možná nepřilákala tolik čtenářů. Ukazuje se totiž, že peníze z reklamy nedokážou pokrýt všechny náklady. Google proto přichází s novým licenčním programem, který podle jeho slov měl přinést výraznou změnu do světa internetového zpravodajství. Vzhledem k událostem v posledních měsících přitom význam žurnalistiky roste. Proto chce Google na jedné straně zajistit přístup ke spolehlivým informacím, ale zároveň podpořit vydavatele.
 
 
Licenční program, který by měl přinést „nový zážitek ze zpravodajství“, bude spuštěn v průběhu letošního roku. Zapojení vydavatelé získají možnost monetizace svého obsahu –⁠ kvalitních článků, které se hlouběji zabývají složitějšími problémy. Program bude implementován prostřednictvím stávajících služeb Google News a Google Discover. Na podobě programu měla společnost několik měsíců diskutovat s partnery po celém světě. V první fázi se zapojí lokální i celonárodní vydavatelé z Německa, Austrálie a Brazílie. Mezi partnery patří také známý německý deník Der Spiegel. „Vždy se snažíme objevovat inovativní způsoby, jak přilákat čtenáře k našemu vysoce kvalitnímu obsahu,“ uvedl Stefan Ottlitz, generální ředitel skupiny Spiegel.
 
Google slíbil, že pokud to bude možné, zpřístupní tento licenční program také některé placené články. Řada vydavatelství se totiž v reakci na klesající příjmy z reklam rozhodla zpoplatnit svůj obsah, a to na bázi jednorázového poplatku za článek nebo častěji pravidelného předplatného. Tímto způsobem sice vydavatelství mohou získat finance na tvorbu kvalitního obsahu, ale zároveň tím zamezují přístupu široké veřejnosti. Prostřednictvím licenčního programu by tedy mělo být možné některé takové články otevřít i bez předplatného, neboť poplatek by za čtenáře zaplatil Google. A výhra by to mohla být pro obě strany. Vydavatelství totiž tímto krokem rozšíří počet čtenářů, zatímco uživatelé se dostanou i k obsahu, který by si jinak nepřečetli.
 
Google v posledních letech bojoval se snahou především evropských médií, která po společnosti požadují platit za úryvky a další obsah ve vyhledávání nebo přehledu zpráv. Částečně úspěšná byla tato snaha ve Francii, kde úřad pro hospodářskou soutěž nařídil Googlu, aby o těchto poplatcích jednal s vydavateli a zpravodajskými agenturami. Podle úřadu se jedná Google svým jednáním „zneužívá dominantního postavení a způsobuje vážnou a okamžitou škodu sektoru tisku“. Požadavky se opírají o článku 13 evropské směrnice o autorském právu, který v době svého přijetí v roce 2019 vzbudila značné kontroverze.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490 Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy
European Southern Observatory a konkrétně její Very Large Telescope zachytil náhlé zmizení jinak velice jasné proměnné hvězdy v cizí galaxii. Ta nyní už prostě není vidět a jsou tu dvě hlavní teorie, proč tomu tak je.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů
Po společnosti Huawei se nyní Američané zaměřili na Inspur, kterážto další čínská společnost je bezpečně největším výrobcem serverů včetně AI systémů ve své domovině a celosvětově je pak třetí největší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv
V letech 2017 a 2018 se NVIDIA, a nejen ona, těšila z velkého zájmu těžařů kryptoměn o grafické karty. Investoři ji poté obvinili z toho, že záměrně podhodnocovala výdělky z tohoto segmentu, což se projevilo na pozdějších výdělcích.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux
Xiaomi dnes oficiálně představilo svou první OLED TV, která zároveň otevírá novou řadu špičkových televizorů Mi TV Master Series. Zákazníky se snaží přesvědčit 65palcovým panelem se 120 Hz nebo HDMI 2.1. A jaká bude cena?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik