Google navrhuje změny v Chrome, které mohou paralyzovat adblockery a jiná rozšíření

Google navrhuje změny v Chrome, které mohou paralyzovat adblockery a jiná rozšíření
, , aktualita
Google navrhuje v prohlížeči Chrome změny, které mohou ve výsledku vyřadit z provozu mnohá rozšíření, a to včetně blokátorů reklam. To by nepostihlo pouze samotný Chrome, ale i další prohlížeče založené na něm. 
K oblíbeným
reklama
Google se sám pasuje v případě prohlížeče Chrome do pozice bojovníka proti reklamám, ovšem spíše jen těm invazivním, jako jsou sdělení pokrývající celou stránku nebo automaticky přehrávaná videa se zvukem. Nyní však chce prosadit změny, které by ve výsledku mohly ochromit mnohá rozšíření včetně samostatných blokátorů reklam, jak ukazuje dokument Manifest V3
 
 
Změny popsané v Manifestu V3 by podstatně změnily způsob, jakým v prohlížeči Chrome a jiných založených na jeho technologii fungují rozšíření. Ta už nebudou mít vůbec povoleno stahovat kód ze vzdálených serverů nebo se aplikovat automaticky na všechny stránky s možností aktivace funkce na jednotlivých stránkách. Především jde ale o to, že Google chce přinejmenším omezit použití svého API webRequest.
 
Toto API umožňuje rozšířením to, aby mohly monitorovat každý síťový požadavek a pak určit, co se s ním stane. Na tom logicky závisí blokátory reklam, skriptů a také různá rozšíření zajišťující větší soukromí pohybu na webu. 

Google tak chce nahradit webRequest novým API, a sice declarativeNetRequest. Staré API pracovalo tak, že samotný prohlížeč prostě nechal zpracování obsahu na rozšíření, které tak určilo třeba to, který obsah stránky se načte a který ne. Nové API bude vyžadovat, aby rozšíření jasně deklarovalo, co dělá a jak to dělá, omezuje dostupné funkce a také dává tvrdý limit na počet filtrů na 30.000. To může působit jako dostatečný počet, ale třeba uBlock Origin už má ve výchozím stavu 90.000 filtrů a podporuje až půl milionu. 
 
Zkrátka a dobře, zmíněný uBlock nebo i AdBlock Plus by pod novými pravidly nemohl pracovat tak, jako dnes, a tak není divu, že lidé zapojení do projektu Chromium mají veskrze negativní postoj k Manifestu V3. Vývojářům rozšíření proti phishingu a malwaru se také nelíbí, že se po nich bude chtít, aby data svých rozšíření ukládali jako plaintext, čili nezašifrovaně a všichni unisono kritizují nemožnost snadno aktualizovat data, která rozšíření využívají. 
 
Google zase namítá, že navrhované změny přinesou větší bezpečnost a vyšší výkon. O bezpečnosti by se dalo mluvit v případě některých zákeřných rozšíření stahujících další kód ze vzdálených serverů, což může být právě vstupní brána pro malware. Uživatel by ale i tak snad měl mít možnost takovou funkci povolit u rozšíření, kde si je sám jistý, a tím převzít odpovědnost. A co se týče výkonu, pak je pravda, že adblockery představují další zátěž, ale pokud se prudce omezí jejich funkčnost, bohatě nám to "vynahradí" dalšími daty, která se budou stahovat a zobrazovat nechtěná videa, animace, apod.
 
Manifest V3 je ale zatím toliko pracovní verze, ale pokud by se měl uplatnit, pak zasáhne až na Firefox všechny známé moderní prohlížeče systému Windows, a to v dohledné době i Edge. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD
Server Phoronix se zaměřil na to, jak s výkonem procesorů Intel a AMD zamávaly veškeré záplaty proti chybám od té doby, co se objevil Spectre a Meltdown. Ukázalo se, že řeči o dopadu především na výkon CPU Intel nejsou přehnané. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek