www.svethardware.cz
>
>
>

Google Project Sunroof: kolik energie dá vaše střecha?

Google Project Sunroof: kolik energie dá vaše střecha?
, , aktualita
Střechy našich obydlí v sobě mohou mít slušný potenciál k tomu, aby nám pomohly využít sluneční energii, ať už pomocí solárních panelů nebo kolektorů. Projekt Sunroof firmy Google nám umožní zjistit, jak velký tento potenciál je.
K oblíbeným
reklama
V rámci Google Project Sunroof tedy můžeme zjistit, zda je naše střecha vhodná k instalaci nějakého zařízení, které umožní využít energii ze slunečních paprsků. Firma k tomu využívá jako základ obrazové materiály nasbírané pro Google Earth, čili satelitní fotografie měst a s pomocí nich i dalších údajů nám dokáže napovědět, zda bude výhodné střechu našeho domu takto využít.

Project Sunroof byl v době psaní tohoto článku bohužel nedostupný (a u nás asi ještě nějakou dobu bude), a tak musíme vzít zavděk dostupnými informacemi. Z obrázku lze vyčíst, že systém prostě detekuje střechy domů a nějakým způsobem je snad schopen určit i jejich sklon. Pak dokáže na základě orientace ploch, polohy domu a údajů o počasí určit, kolik hodin slunečního světla za rok na ně dopadne a dle tvaru střechy i pozice blízkých stromů zjistí, jak velká plocha je využitelná pro instalaci panelů. Na základě toho už může zhruba vypočítat úspory, jichž můžeme za několik let dosáhnout.

Tento systém nám tak může posloužit jako první krok k tomu, abychom se rozhoupali k instalaci nějakého solárního systému a je zřejmé, že je třeba jej brát jen orientačně. Však návratnost bude záviset i na veličinách, které nelze předpovídat a ani ovlivnit, čili na budoucím počasí a cenách energií.

Sunroof mohou využít zatím jen obyvatelé vybraných míst ve Spojených státech, a to v Bostonu a San Francisku (Bay Area a Fresno). Uvidíme tedy, zda se rozšíří i do dalších částí světa a pokud ano, pak bude jistojistě spojen s možností zařídit si instalaci potřebného vybavení u lokálních firem.

Zdroj: Google
reklama
Nejnovější články
Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů
A výsledná částka může být ještě mnohem vyšší, neboť VLSI žaluje firmu Intel ve více státech, přičemž ten se pochopitelně brání a chystá se odvolat. O co konkrétně v tomto případu ovšem jde a které patenty měly být porušeny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek