Google ruší novinky pro Chrome, které by ochromily adblockery i jiná rozšíření

Google ruší novinky pro Chrome, které by ochromily adblockery i jiná rozšíření
, , aktualita
Pozdvižení vyvolaly plány firmy Google pro její prohlížeč Chrome, který měl projít změnami, jež by měly výrazný dopad na funkci mnoha rozšíření, a to včetně adblockerů nebo rozšíření pro větší bezpečnost a soukromí. Tyto změny se nyní ruší. 
K oblíbeným
reklama
Google plánoval změny pro Chrome a tudíž i všechny z něj vycházející prohlížeče ještě minulý měsíc. Šlo o to, že rozšíření už neměla mít vůbec povoleno stahovat kód ze vzdálených serverů nebo se aplikovat automaticky na všechny stránky s možností aktivace funkce na jednotlivých stránkách. Především však šlo o to, že Google chtěl přinejmenším omezit použití svého API webRequest, respektive jej nahradit novým declarativeNetRequest, což by pro blokátory reklam znamenalo, že by mohly použít výrazně nižší počet filtrů.  
 
 
Všechny dané změny byly popsány v dokumentu Manifest V3 a Google si za to vysloužil silnou kritiku právě především od autorů rozšíření, které by to postihlo nejvíc. Google argumentoval tím, že v současné době má webRequest značný dopad na výkon a on chce zajistit, aby byl prohlížeč svižnější. Na to se pak zaměřili na blogu Ghostery, kde došli k závěru, že žádné z hlavních adblockových rozšíření nemá výrazný dopad na výkon a časem se efektivita navíc zvyšuje, než aby se negativní dopad na výkon prohluboval. 
 
dopad na výkon různých adblockerů
 
Nedlouho poté, co se na Ghostery objevil tento test, Google zařadil zpátečku, ale samozřejmě nelze tvrdit, že to můžeme takto spojit. Ozval se konkrétně Devlin Cronin, který na Google Groups zveřejnil nový plán. Ten bude zahrnovat změny pro statická pravidla a maximální počet filtrů, o čemž se diskutovalo především. Google však dosud nezveřejnil, jaký bude nový limit pro počet filtrů a prý stále sbírá zpětnou vazbu, aby se mohl rozhodnout. Slíbil tak, že bude naslouchat komunitě vývojářů rozšíření prohlížeče Chrome. K testu na blogu Ghostery Cronin také nepřímo uvedl, že dopad na výkon se může značně lišit v závislosti na použitém hardwaru, čili že na výkonných počítačích nás něco takového nemusí zajímat, ale na slabém či starém hardwaru už to může být jiné. Nicméně kritici Manifest V3 dávali hlasitě najevo, že změny, které popisuje, by samy o sobě zpomalily prohlížeč více, než by se ušetřilo omezením funkčnosti rozšíření. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench
Nedávno jsme se dozvěděli, že na východě se už vesele obchoduje s prvními verzemi procesorů Intel Core generace Comet Lake-S. Jde stále o inženýrské vzorky, ale ty už se v podstatě nemusí lišit od konečných verzí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum
O potenciálu umělé inteligence (AI) slýcháme velice často, ovšem nyní se můžeme podívat i na konkrétní výsledek jejího nasazení, a to v oblasti medicíny. Jde o Halicin, nové a velice slibné antibiotikum. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Facebook začne platit za nahrávky hlasu, chce zlepšit svůj Portal Facebook začne platit za nahrávky hlasu, chce zlepšit svůj Portal
Koncem loňského listopadu jsme se dozvěděli, že chce Facebook v rámci svého projektu Viepoints platit uživatelům za nejrůznější data, která pomohou vylepšit produkty Facebooku. Jako první je tu projekt Pronunciations.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři přinutili Teslu pomocí lepící pásky porušovat rychlostní předpisy Hackeři přinutili Teslu pomocí lepící pásky porušovat rychlostní předpisy
Autonomní funkce moderních aut jsou někdy překvapivě snadno "hacknutelné". Ovlivnit se dají různými způsoby a inženýři dokázali oblbnout systémy starších vozů Tesla jen černou lepící páskou. Vůz pak zrychloval více, než měl.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Digitimes: TSMC se kvůli Američanům odklání od Huawei, uvolní se 7nm kapacity? Digitimes: TSMC se kvůli Američanům odklání od Huawei, uvolní se 7nm kapacity?
Společnost Huawei si možná bude muset najít nového dodavatele počítačových čipů, neboť společnost TSMC dle serveru Digitimes už nechce svému partneru z pevninské Číny poskytovat takové kapacity jako dřív.
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů