Google ruší novinky pro Chrome, které by ochromily adblockery i jiná rozšíření

Google ruší novinky pro Chrome, které by ochromily adblockery i jiná rozšíření
, , aktualita
Pozdvižení vyvolaly plány firmy Google pro její prohlížeč Chrome, který měl projít změnami, jež by měly výrazný dopad na funkci mnoha rozšíření, a to včetně adblockerů nebo rozšíření pro větší bezpečnost a soukromí. Tyto změny se nyní ruší. 
K oblíbeným
reklama
Google plánoval změny pro Chrome a tudíž i všechny z něj vycházející prohlížeče ještě minulý měsíc. Šlo o to, že rozšíření už neměla mít vůbec povoleno stahovat kód ze vzdálených serverů nebo se aplikovat automaticky na všechny stránky s možností aktivace funkce na jednotlivých stránkách. Především však šlo o to, že Google chtěl přinejmenším omezit použití svého API webRequest, respektive jej nahradit novým declarativeNetRequest, což by pro blokátory reklam znamenalo, že by mohly použít výrazně nižší počet filtrů.  
 
 
Všechny dané změny byly popsány v dokumentu Manifest V3 a Google si za to vysloužil silnou kritiku právě především od autorů rozšíření, které by to postihlo nejvíc. Google argumentoval tím, že v současné době má webRequest značný dopad na výkon a on chce zajistit, aby byl prohlížeč svižnější. Na to se pak zaměřili na blogu Ghostery, kde došli k závěru, že žádné z hlavních adblockových rozšíření nemá výrazný dopad na výkon a časem se efektivita navíc zvyšuje, než aby se negativní dopad na výkon prohluboval. 
 
dopad na výkon různých adblockerů
 
Nedlouho poté, co se na Ghostery objevil tento test, Google zařadil zpátečku, ale samozřejmě nelze tvrdit, že to můžeme takto spojit. Ozval se konkrétně Devlin Cronin, který na Google Groups zveřejnil nový plán. Ten bude zahrnovat změny pro statická pravidla a maximální počet filtrů, o čemž se diskutovalo především. Google však dosud nezveřejnil, jaký bude nový limit pro počet filtrů a prý stále sbírá zpětnou vazbu, aby se mohl rozhodnout. Slíbil tak, že bude naslouchat komunitě vývojářů rozšíření prohlížeče Chrome. K testu na blogu Ghostery Cronin také nepřímo uvedl, že dopad na výkon se může značně lišit v závislosti na použitém hardwaru, čili že na výkonných počítačích nás něco takového nemusí zajímat, ale na slabém či starém hardwaru už to může být jiné. Nicméně kritici Manifest V3 dávali hlasitě najevo, že změny, které popisuje, by samy o sobě zpomalily prohlížeč více, než by se ušetřilo omezením funkčnosti rozšíření. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů