Google ruší novinky pro Chrome, které by ochromily adblockery i jiná rozšíření

Google ruší novinky pro Chrome, které by ochromily adblockery i jiná rozšíření
, , aktualita
Pozdvižení vyvolaly plány firmy Google pro její prohlížeč Chrome, který měl projít změnami, jež by měly výrazný dopad na funkci mnoha rozšíření, a to včetně adblockerů nebo rozšíření pro větší bezpečnost a soukromí. Tyto změny se nyní ruší. 
K oblíbeným
reklama
Google plánoval změny pro Chrome a tudíž i všechny z něj vycházející prohlížeče ještě minulý měsíc. Šlo o to, že rozšíření už neměla mít vůbec povoleno stahovat kód ze vzdálených serverů nebo se aplikovat automaticky na všechny stránky s možností aktivace funkce na jednotlivých stránkách. Především však šlo o to, že Google chtěl přinejmenším omezit použití svého API webRequest, respektive jej nahradit novým declarativeNetRequest, což by pro blokátory reklam znamenalo, že by mohly použít výrazně nižší počet filtrů.  
 
 
Všechny dané změny byly popsány v dokumentu Manifest V3 a Google si za to vysloužil silnou kritiku právě především od autorů rozšíření, které by to postihlo nejvíc. Google argumentoval tím, že v současné době má webRequest značný dopad na výkon a on chce zajistit, aby byl prohlížeč svižnější. Na to se pak zaměřili na blogu Ghostery, kde došli k závěru, že žádné z hlavních adblockových rozšíření nemá výrazný dopad na výkon a časem se efektivita navíc zvyšuje, než aby se negativní dopad na výkon prohluboval. 
 
dopad na výkon různých adblockerů
 
Nedlouho poté, co se na Ghostery objevil tento test, Google zařadil zpátečku, ale samozřejmě nelze tvrdit, že to můžeme takto spojit. Ozval se konkrétně Devlin Cronin, který na Google Groups zveřejnil nový plán. Ten bude zahrnovat změny pro statická pravidla a maximální počet filtrů, o čemž se diskutovalo především. Google však dosud nezveřejnil, jaký bude nový limit pro počet filtrů a prý stále sbírá zpětnou vazbu, aby se mohl rozhodnout. Slíbil tak, že bude naslouchat komunitě vývojářů rozšíření prohlížeče Chrome. K testu na blogu Ghostery Cronin také nepřímo uvedl, že dopad na výkon se může značně lišit v závislosti na použitém hardwaru, čili že na výkonných počítačích nás něco takového nemusí zajímat, ale na slabém či starém hardwaru už to může být jiné. Nicméně kritici Manifest V3 dávali hlasitě najevo, že změny, které popisuje, by samy o sobě zpomalily prohlížeč více, než by se ušetřilo omezením funkčnosti rozšíření. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková