Google ruší novinky pro Chrome, které by ochromily adblockery i jiná rozšíření

Google ruší novinky pro Chrome, které by ochromily adblockery i jiná rozšíření
, , aktualita
Pozdvižení vyvolaly plány firmy Google pro její prohlížeč Chrome, který měl projít změnami, jež by měly výrazný dopad na funkci mnoha rozšíření, a to včetně adblockerů nebo rozšíření pro větší bezpečnost a soukromí. Tyto změny se nyní ruší. 
K oblíbeným
reklama
Google plánoval změny pro Chrome a tudíž i všechny z něj vycházející prohlížeče ještě minulý měsíc. Šlo o to, že rozšíření už neměla mít vůbec povoleno stahovat kód ze vzdálených serverů nebo se aplikovat automaticky na všechny stránky s možností aktivace funkce na jednotlivých stránkách. Především však šlo o to, že Google chtěl přinejmenším omezit použití svého API webRequest, respektive jej nahradit novým declarativeNetRequest, což by pro blokátory reklam znamenalo, že by mohly použít výrazně nižší počet filtrů.  
 
 
Všechny dané změny byly popsány v dokumentu Manifest V3 a Google si za to vysloužil silnou kritiku právě především od autorů rozšíření, které by to postihlo nejvíc. Google argumentoval tím, že v současné době má webRequest značný dopad na výkon a on chce zajistit, aby byl prohlížeč svižnější. Na to se pak zaměřili na blogu Ghostery, kde došli k závěru, že žádné z hlavních adblockových rozšíření nemá výrazný dopad na výkon a časem se efektivita navíc zvyšuje, než aby se negativní dopad na výkon prohluboval. 
 
dopad na výkon různých adblockerů
 
Nedlouho poté, co se na Ghostery objevil tento test, Google zařadil zpátečku, ale samozřejmě nelze tvrdit, že to můžeme takto spojit. Ozval se konkrétně Devlin Cronin, který na Google Groups zveřejnil nový plán. Ten bude zahrnovat změny pro statická pravidla a maximální počet filtrů, o čemž se diskutovalo především. Google však dosud nezveřejnil, jaký bude nový limit pro počet filtrů a prý stále sbírá zpětnou vazbu, aby se mohl rozhodnout. Slíbil tak, že bude naslouchat komunitě vývojářů rozšíření prohlížeče Chrome. K testu na blogu Ghostery Cronin také nepřímo uvedl, že dopad na výkon se může značně lišit v závislosti na použitém hardwaru, čili že na výkonných počítačích nás něco takového nemusí zajímat, ale na slabém či starém hardwaru už to může být jiné. Nicméně kritici Manifest V3 dávali hlasitě najevo, že změny, které popisuje, by samy o sobě zpomalily prohlížeč více, než by se ušetřilo omezením funkčnosti rozšíření. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vědci nasimulovali marsotřesení dle dat z InSight Vědci nasimulovali marsotřesení dle dat z InSight
InSight na Marsu už nějaký ten pátek pomocí přístroje SEIS naslouchá, zda nezaznamená projevy seismické aktivity. To se mu ostatně už povedlo a na základě toho mohli vědci na Zemi simulovat toto "marsotřesení".
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat
Zatímco z neshod pramenící průtahy v obchodování mezi Jižní Koreou a Japonskem tlačí ceny pamětí nahoru, Gartner i tak tvrdí, že ceny DRAM v tomto roce celkově poklesnou o 42 procent. Kvůli čemu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy
Apple to měl poslední dobou ohledně 5G modemů hodně těžké. Soudní tahanice se společností Qualcomm nakonec dopadly dobře, nyní to však vypadá, že si 5G modemy zajistí sám. Chce prý převzít část Intelu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede? GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede?
NVIDIA včera odpoledne konečně vyslala na trh GeForce RTX 2080 Super, poslední z ohlášených vylepšených Turingů. Stejně jako ostatní dostala více CUDA jader i jiných jednotek a jako jediná pak výše taktované paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala