www.svethardware.cz
>
>
>

Google snižuje velikost souborů JPEG a zvyšuje zdánlivou kvalitu

Google snižuje velikost souborů JPEG a zvyšuje zdánlivou kvalitu
, , aktualita
Společnost Google přichází s novým algoritmem Guetzli, který slibuje především podstatné snížení velikosti souborů JPEG, ovšem vedle toho má současně i zvýšit námi vnímanou kvalitu výsledných obrázků.
reklama
Nový algoritmus Google Guetzli (název pro sušenku ve švýcarské němčině) je otevřený, a tedy volně k dispozici pro využití a za úkol má především snížit velikost obrázků uložených ve formátu JPEG, a to o 35 procent. Google Research ale také uvádí, že dokáže zvýšit vnímanou kvalitu, a to prostě tím, že šetří na těch správných místech, která tolik nevnímáme, což se dá označit za obrazovou alternativu formátu MP3. Google již provedl srovnání algoritmu Guetzli s populárním otevřeným libjpeg a výsledky srovnání kvality mluví ze 75 % ve prospěch Guetzli.
originál vlevo, libjpeg uprostřed, Guetzli vpravo


Důležité také je, že Guetzli je zcela kompatibilní s již existujícími internetovými prohlížeči, zařízeními, aplikacemi pro editaci fotografií a s celým standardem JPEG. Zaměřuje se na kvantizační fázi celé ztrátové komprese, která se snaží vytvořit z těžko komprimovatelných neuspořádaných dat uspořádaná, což v případě formátu JPEG obvykle tvoří artefakty a při těžké kompresi i celkově ničí drobné detaily.
originál vlevo, libjpeg uprostřed, Guetzli vpravo


Guetzli dle Google Research využívá nový psychovizuální model Butteraugli se stovkami konstant, dle nějž se rozhoduje o tom, které barvy a detaily zachovat a které zahodit. Toto rozhodování tak probíhá na základě toho, co víme o celém lidském zrakovém vjemu a zpracování vizuální informace. Je také možné že i zde Google využil své nejnovější znalosti a schopnosti v oblastech strojového učení a neuronových sítí. To ale není jisté, nicméně právě proto mají výsledné komprimované obrázky více lahodit našemu oku.

Google Guetzli je volně k dispozici pro stažení z Githubu a pro využití webmastery, grafiky, designery, atd. Ti se ale také musí připravit na to, že kódování obrazových dat s Guetzli probíhá aktuálně pomaleji než v případě libjpeg a jiných.

Zdroj: ArsTechnica
reklama
Nejnovější články
AMD vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync AMD vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync
AOC konečně vyslal na trh už dříve ohlášené herní monitory, a to 31,5palcový QHD AG322QCX s rozlišením QHD a 27palcový AG272FCX s Full HD. Oba jsou prohnuté a oba také podporují FreeSync.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera
Kvůli americkým službám byl počítačový svět nedávno obohacen o útoky nových ransomwarů a nyní je na řadě jiný způsob, jímž se útočníci snaží s využitím našich počítačů vydělat peníze. Dělají si z nich otrocké systémy těžící kryptoměnu. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC
Společnost Gigabyte si připravila novou základní desku MZ30-AR0, která je určena pro procesory AMD EPYC. Pokud máte zájem o sestavení serveru založeného na až 32jádrových procesorech AMD, zde je možnost. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu
Vývojáři CryEnginu se chystají přijít s novou verzí 5.4, která bude představovat důležitý krok pro rozšíření podpory Vulkanu. Tato nová verze má dorazit na konci července a její autoři nám poskytli možnost sledovat její vývoj.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka
Asi 2700 světelných let od Země se nachází podivná dvojice hvězd, které okolo sebe aktuálně obíhají velice blízko, ale někdy v minulosti se měla jedna z nich nacházet uvnitř druhé. Jak je to vůbec možné?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek