www.svethardware.cz
>
>
>

Google snižuje velikost souborů JPEG a zvyšuje zdánlivou kvalitu

Google snižuje velikost souborů JPEG a zvyšuje zdánlivou kvalitu
, , aktualita
Společnost Google přichází s novým algoritmem Guetzli, který slibuje především podstatné snížení velikosti souborů JPEG, ovšem vedle toho má současně i zvýšit námi vnímanou kvalitu výsledných obrázků.
reklama
Nový algoritmus Google Guetzli (název pro sušenku ve švýcarské němčině) je otevřený, a tedy volně k dispozici pro využití a za úkol má především snížit velikost obrázků uložených ve formátu JPEG, a to o 35 procent. Google Research ale také uvádí, že dokáže zvýšit vnímanou kvalitu, a to prostě tím, že šetří na těch správných místech, která tolik nevnímáme, což se dá označit za obrazovou alternativu formátu MP3. Google již provedl srovnání algoritmu Guetzli s populárním otevřeným libjpeg a výsledky srovnání kvality mluví ze 75 % ve prospěch Guetzli.
originál vlevo, libjpeg uprostřed, Guetzli vpravo


Důležité také je, že Guetzli je zcela kompatibilní s již existujícími internetovými prohlížeči, zařízeními, aplikacemi pro editaci fotografií a s celým standardem JPEG. Zaměřuje se na kvantizační fázi celé ztrátové komprese, která se snaží vytvořit z těžko komprimovatelných neuspořádaných dat uspořádaná, což v případě formátu JPEG obvykle tvoří artefakty a při těžké kompresi i celkově ničí drobné detaily.
originál vlevo, libjpeg uprostřed, Guetzli vpravo


Guetzli dle Google Research využívá nový psychovizuální model Butteraugli se stovkami konstant, dle nějž se rozhoduje o tom, které barvy a detaily zachovat a které zahodit. Toto rozhodování tak probíhá na základě toho, co víme o celém lidském zrakovém vjemu a zpracování vizuální informace. Je také možné že i zde Google využil své nejnovější znalosti a schopnosti v oblastech strojového učení a neuronových sítí. To ale není jisté, nicméně právě proto mají výsledné komprimované obrázky více lahodit našemu oku.

Google Guetzli je volně k dispozici pro stažení z Githubu a pro využití webmastery, grafiky, designery, atd. Ti se ale také musí připravit na to, že kódování obrazových dat s Guetzli probíhá aktuálně pomaleji než v případě libjpeg a jiných.

Zdroj: ArsTechnica
reklama
Nejnovější články
Ataribox Joystick je oslava retra Ataribox Joystick je oslava retra
Vše nasvědčuje tomu, že chystaná Ataribox nebude jen další obyčejná znovuzrozená konzole. Naposledy jsme se dozvěděli, že AMD pro ni přichystala speciální SoC a nyní se můžeme pokochat připravovaným joystickem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro
Společnost Gigabyte představila desku X299 AORUS Gaming 7 Pro, která je určena pro nejnovější procesory Intel Core X Series pro patici LGA 2066. Budeme si tak do ní moci umístit i 18jádrový model Core i9 7980XE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch
Na Kickstarteru se objevila kampaň týkající se herní konzole s prostým názvem Pip. Jde o variaci na úspěšné Nintendo Switch, která je založena na hardwaru Raspberry Pi, přičemž zdaleka nepůjde pouze o samotné hraní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions
V zahraničním obchodě Newegg zlevnil procesor Ryzen 7 1800X v akci Black Friday na pouhých 319 dolarů, což je slušné procento dolů ze základní ceny 500 dolarů, ovšem zrovna tento procesor aktuálně výrazně zlevňuje i u nás. Kde a o kolik?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Video: robot Atlas předvedl salto vzad Video: robot Atlas předvedl salto vzad
Boston Dynamics se nebojí schopnosti a dovednosti svých robotů ukázat velmi efektivně. Dočkali jsme se tak videa, ve kterém se předvádí již dlouhou dobu známý humanoidní robot Atlas. Tentokrát ale zvládne udělat i salto vzad. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář