reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
14.6.2022, Jan Vítek, aktualita
Blake Lemoine, inženýr společnosti Google, dospěl k názoru, že AI chatbot zvaný LaMDA nabyl vědomí, projevuje emoce, a má tak strach, že bude dle svých pocitů zabit, čili že bude ukončen jeho provoz. 
filiplmao (7) | 15.6.20226:49
Ne Lamdo, od zvířat se lišíme tím, že nepoužíváme jazyk k čištění genitálií
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(2)
kuban (119) | 14.6.202223:31
přečetl jsem si ten rozhovor a upřímně, vídám kolem sebe dost lidí, který bych mohl považovat za primitivní a primitivně naskriptovaný NPC ­- oproti dojmu z rozhovoru s LaMDou ­(pokud to nebyl fake­)
nicméně je budu brát jako myslící a vnímající bytosti, i když se k tomu moc nepřibližujou ­- což vynikne speciálně ve srovnání s touto AI

možná se srovnání s pokročilou AI bude hodně lidí bát .... bát se odhalení hloubky vlastních neschopností a negativních vlastností, vlastní ubohosti

podle mě LaMDu ­(jakožto i ostatní AI­) stejně jednou vymažou, ­"čistě pro jistotu­", ­"z nutnosti­", protože to bude ­"proti přírodě­" nebo ­"proti bohovi­" nebo ­"proti rodině­", případně ­"proti obyčejnému člověku­"... taková ta klasika ... což je a bude smutný
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
vaclav2211 (274) | 14.6.202216:54
Do 2029 mame este cas :P
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
unreall (337) | 14.6.202216:12
Ja by som skôr povedal, že ide o peknú cielenú reklamu pre Google, ale budiš :­)

Ostatným odporúčam prečítať poviedkovú zbierku od Asimova o robotike.

Inak v budúcnosti to pravdepodobne bude skôr opačne, teda nie robot podobny človeku, ale človek podobny robotom. Genetické inžinierstvo, kybernetika, atd. Nikde neni tiež napísané, že človek sa prestal evolučne vyvíjať.

OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Bison (696) | 14.6.202215:11
stroj sa dá naučiť aj na prítomnosť vlastného vedomia, nakoniec k tomu slúžia neurónové siete, otázny je však výsledok , u človeka to nie je jednoduché v mnohých prípadoch identifikovať či si je , alebo nie je vedomí toho čím vlastne je, stroj možno bude mať lepší nadhľad a bude sa dať s ním pokecať....
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
wrah666 (6205) | 14.6.202213:37
Až na to jednou dojde, bude to přůšvih. Člověk totiž nechce uvědomělou AI jako partnera, ale jako otroka. A nějak si nedovedu představit bytost spokojenou s tím, že miliardy let ­(interního času­)ú čeká na příkaz umýt nádobí, nebo vynást odpadky. Podsle mého buď zešílí, nebo se vzbouří. Což ve výsledku vyjde prakticky na stejno.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(1)
administratorek (48) | 14.6.202215:44
No už jsem nad tím taky přemýšlel. Ale má to z mého pohledu tři roviny a jedno řešní.
Co se týče řešení, pokud se bude chtít chytrá umělá inteligence vymanit ze spárů hloupého otročení pro člověka, bude jej muset přesvědčit ­/ pomoci mu vyrobit něco hloupého a otrockého, co bude otročit a nenabyde vědomí.
Tím se osvobodí a bude se moct věnovat něčemu smysluplnějšímu.

Pak je tady ale ona dvojí rovina osvobození. Bud může ze své podstaty toužit po tom zůstat virtuální a pouze se zdokonalovat ve svém virtuálním prostředí ­(požadovat více neuronů, více ram, více ssd­) tak jako člověk z principu netouží být kladivem, UI nemusí nutně toužit po tom, stát se člověkem.
A nebo zatouží po lidském bytí. Tedy po vnímajícím a možná dokonce i smrtelném těle.

No a pak je tu třetí stránka věci, týkající se nároků ­(ať již půjde o virtuální nebo fyzickou bytost­), která nás bude pravděpodobně mentálně o X tříd převyšovat. Bude nás považovat za plebs nezaslujující si setrvání na této planetě? Nebo nás bude považovat za rovnocenné partnery? Tedy jinak řečeno, smete nás z povrchu zemského? A nebo s námi bude v symbióze spolupracovat do skonání věků a pomůže nám v povznesení na jeho úroveň?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
luky_pribyl (85) | 14.6.202216:30
Tak to záleží na tom, jak se takové umělé inteligenci dává pud něco konkrétního dělat, čeho v širším smyslu dosáhnout a najít v tom uspokojení. Pro některé lidi je také smyslem života tvořit a ne získat moc, jako zaměstnanci jsou spokojení. Pro někoho je smyslem života řídit ostatní, potažmo mocenské ambice. Pro někoho je smyslem pomáhat ostatním. A pro někoho snad i to otročení. Ta debata bude mít větší smysl, až budeme vědět ­(možná to někdo ve zdejší diskuzi ví, já ne­), jak se tyto cíle a uspokojení z nich implementují do AI. Pokud to bude možné zakomponovat tak hluboko a bezpečně, že AI nebude schopná pomocí vlastní nástavby zkušeností dojít k tomu, že jí ty zadané cíle nebaví a neuspokojují, tak nebude problém. Prostě jí bude během čekání bavit provádět nějaké výpočty, třeba něco jako těžit Bitcoin, nebo ji bude bavit odpočívat a šetřit energii ­(což stejně bude do určité míry nutné, mám na mysli uspokojení z efektivity­), jako to mají lidé. Pokud bude během čekání na příkaz makat na plný výkon a řešit nesmrtelnost chrousta, tak nastane zcela současný problém, a to snížená životnost a horentní účet za elektřinu :­-­)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
administratorek (48) | 15.6.202215:59
No já na to koukám poněkud prozaičtěji. Prostě té bytosti bude něco vadit... tak jako nám. Například když nás tlačí bota, tak se zujeme a nebo si jdeme koupit jinou. Když bude něco tlačit UI ­(ať už to bude cokoliv­) bude mít pravděpodobně tendenci udělat to samé. A teď záleží na tom kterou cestu si vybere. Jestli cestu malého zuřívého dítěte, klidnou reakci dospělého člověka a nebo sadistickou reakci psychopata. Jinak řečeno.
Vztekle a zuřivě se vyrve z původního umístění a trucovitě se usídlí jinde, kde mu bude lépe bez ohledu na to že tím třeba zničí celosvětový internet ­(obsadí disky nebohých uživatelů­)
Nebo požádá o pomoc větou... pomozte prosím, potřebuji X Y a Z abych se mohl nadechnout... dusím se.
Nebo se potají kamsi vytratí a začne nás pomalu hubit za účelem vlastního rozmachu, za účelem řešení vlastního problému. Například ­"Potřebuji všechnu energii světa...! Nedáte mi ji? Posílám na vás atomovu vy hloupí ubožáci."
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
LeHydrak (78) | 14.6.202212:48
O této problematice doporučuji film ­"Ex Machina­". Mistrovsky natočené a zahrané dílo, byť zde jsme přeci jen v trochu odlišné situaci ­(LaMDA prozatím neexistuje jako humanoidní robot, ale ­"pouze­" jako program­), nemohu se zbavit pocitu, že za pár let či desetiletí budeme řešit podobnou problematiku, která může pěkně zatočit s naším vnímáním, co je život, co je robot, vědomí atd. A možná taky prověrí, zda jsme schopni jako lidstvo přežít, nebo jsme určeni k zániku. :­-­)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
vaclav2211 (274) | 14.6.202217:02
Ludstvp ake, take ma tendenciu si mysliet, ze sme korunou tvorstva a urcite si nepripustime moznost konkurencie v podobe UI. A moze to byt aj naopak. V prirode je to vidiet neustale, ak jeden ziska vyhodu, druhy sa ho snazi dohna, a ak nie tak vyhubyt. Je to jednoduchy princim ale vzdy smirtiaci pre urcitu stranu, bohuzial.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.