Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Google testuje lékařského chatbota na proslulé Mayo Clinic

13.7.2023, Milan Šurkala, aktualita
Google testuje lékařského chatbota na proslulé Mayo Clinic
Společnost Google vyvíjí nového lékařského chatbota s modelem Med-PaLM2, který je nyní testován na Mayo Clinic. Zde má pomáhat nejen s diagnózami, ale také několika nasazeními generativní umělé inteligence.
Chatboti začali svou pouť před mnoha desítkami let zejména v psychiatrickém nasazení. Předpokládá se stále vzrůstající počet nasazení i v mnoha dalších oblastech medicíny zejména poté, co udělal velkou díru do světa systém ChatGPT (tomu už ale návštěvnost začíná klesat). Společnost Google připravuje několik různých chatbotů a jedním z nich je lékařská verze založena na modelu s krkolomným názvem Med-PaLM-2. Ten se od dubna testuje na proslulé Mayo Clinic. Chatbot má být schopen odpovídat na otázky lékařského charakteru, má také umět sumarizovat lékařské dokumenty nebo organizovat data pacientů.
 
Doktoři
ilustrační foto, autor: National Institutes of Health, public domain, přes Wikimedia Commons
 
Google rovněž doufá, že bude později schopen asistovat při analýze rentgenů. Už dnes je ale využíván k pomoci se stanovováním diagnóz. To je možné i díky tomu, že tato verze byla speciálně natrénována nejen na demonstracích lékařské práce, ale také na otázkách a odpovědích z lékařských zkoušek. Proto by měl být schopen lépe konverzovat ohledně medicínských témat.
 
Prozatímní výsledky testů jsou slibné. Chatbot vykázal korektní pochopení situací a v podstatě poskytoval srovnatelný výkon s člověkem. Google dokonce říká, že některé odpovědi lidé hodnotili jako lepší než od skutečného lékaře. Přesto není vše dokonalé a i tento systém občas poskytoval zvláštní odpovědi a nepřesnosti. Většina z těchto problémů byla ve formě irelevantních odpovědí. Je nutné ale znovu zdůraznit, že jde jen o test, a sám Google tvrdí, že Med-PaLM-2 je jen v raném stádiu vývoje. Data z chatbota jsou šifrována a využita pouze v rámci systému Med-PaLM-2, a to pouze lokálně, přístup k nim tedy nemá ani Google.
 
Zdroj: zdnet.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.