www.svethardware.cz
>
>
>
>

Google v Austrálii platí za novinářský obsah, Facebook nechce a nelze ho sdílet

Google v Austrálii platí za novinářský obsah, Facebook nechce a nelze ho sdílet
, , aktualita
Austrálie zavedla zákon, který po technologických gigantech vyžaduje platby za sdílení novinářského obsahu. Zatímco Google se podvolil, Facebook jednoduše zrušil možnost sdílení takového obsahu.
K oblíbeným
reklama
Tradiční média si stěžují, že se sociální sítě obohacují na jejich úkor a v mnoha zemích po celém světě lobují za zákony, které vyžadují platby za sdílení obsahu. Je to svým způsobem paradoxní, protože jim Google nebo Facebook dělá vlastně zadarmo reklamu, takže měl-li by někdo platit, tak spíše média Googlu a Facebooku než naopak (proto se to obvykle strhává na porušování autorských práv). Už historie ukázala, že takové zákony v praxi obvykle nefungují tak dobře, jak by si některá média přála, přesto podobná legislativa nyní vstoupila v platnost v Austrálii, ačkoli obě výše zmíněné platformy varovaly, že to může ohrozit přístupnost ke zprávám.
 
Facebook Google logo
 
Výsledek je ale odlišný. Google se nakonec podvolil, neboť jeho služby jsou se zprávami více spojené než u Facebooku. Ve středu tak uzavřel dohodu s News Corp Ruperta Murdocha, dohoda se Seven West Media je už hotova, k uzavření dohody se schyluje také s Nine Entertainment a v jednání je i s Australian Broadcasting Corp. Naopak Facebook zvolil jiný postup. Podle jeho slov tvoří sdílené zprávy jen 4 % obsahu na zdech uživatelů a za poslední rok Facebook pomohl v Austrálii k 5,1 miliardě kliků na články, čímž australským médiím pomohl ke 407 mil. AUD. Sám Facebook z toho ale přímo nic nemá (to spíše nepřímo, že zde lidé tráví více času).
 
Rozhodl se tedy zrušit možnost sdílení novinářského obsahu, takže australská média nemohou sdílet obsah na platformě a jak to vypadá, systém ještě není plně vyladěn a blokuje dokonce i některé vládní organizace. Ty si nyní stěžují, že nemohou pomocí platformy např. varovat své obyvatelstvo. Obsah mezinárodních médií se ale nebude zobrazovat australským občanům, kteří ho tedy ani nemohou sdílet (nemají tedy přístup nejen k australským, ale ani mezinárodním zprávám). Vypadá to, že po Austrálii chce podobnou legislativu zavést i Kanada.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny
Google se rozhodl zrychlit aktualizace svého prohlížeče. Novou verzi chce vydávat každé čtyři týdny místo stávajících šesti. Uživatelé se tak mohou těšit na častější novinky. Tato změna začne platit od Chromu 94.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K
Dlouho očekávaný nový model Nintendo Switch by měl být představen v letošním roce a na trh se dostat nejpozději před Vánoci. Hlavní, ale nikoliv jedinou novinkou se stane 7palcový OLED panel od Samsungu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty
Microsoft právě vydal aktualizaci svého prohlížeče Edge, která přináší několik zásadních novinek. Verze 89 zrychluje start o desítky procent a snižuje nároky na výkon. Došlo i na dlouho očekávané vertikální seskupení karet.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken
Velká Británie má bohatou historii kamer sledující obyvatele. Doprovodný software slouží k identifikaci lidí a nyní bude využíván ke hledání dalších hříšníků. Cílem budou řidiči, kteří vyhazují odpadky z oken aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea
Jako první s omezením výkonu při těžbě Etherea přišla karta GeForce RTX 3060 a NVIDIA jasně naznačila, že nebude poslední. Nyní už můžeme pomalu mluvit o nástupu RTX 3080 Ti, která má dostat stejné opatření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů