reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

#GOP chce po Sony Pictures zrušit promítání filmu The Interview

9.12.2014, Jan Vítek, aktualita
#GOP chce po Sony Pictures zrušit promítání filmu The Interview
Společnost Sony Pictures v této době bojuje proti masivním únikům různorodých dat a informací, zatímco skupina #GOP vydala nové vyjádření, na jehož základu požaduje zastavení promítání filmu útočícího na Severní Koreu, respektive jejího vůdce.
Severní Korea se přitom ohradila proti nařčení, že stojí za hackerským útokem na Sony Pictures, ačkoliv jeho původce, skupina #GOP (Guardians of Peace) ve svém novém vyjádření požaduje, aby bylo zastaveno promítání "teroristického" filmu The Interview. V jeho scénáři se dva reportéři zamotají do akce CIA, která po nich chce zavraždit vůdce Severní Koreje, Kim Čong-una. Skupina #GOP konkrétně na stránkách Github uvedla: "Ihned zastavte promítání teroristického filmu, který může přerušit lokální mír a způsobit válku. Vy, Sony a FBI, nás nemůžete najít." Nebylo tedy přímo uvedeno, o jaký film se jedná, ovšem z vyjádření je to více než jasné.

V těchto dnech se Sony Pictures potýká s dalším únikem informací. Již v minulém týdnu jsme uvedli, že se to týká citlivých osobních údajů zaměstnanců Sony Pictures a nejen jich. Na webu se objevila i osobní telefonní čísla hollywoodských hvězd, jejich cestovní falešná jména, informace o právních sporech, rozpočtech filmů a celé filmové scénáře. Především se věc ale týká 40 tisíc současných a bývalých zaměstnanců firmy, jimž Sony Pictures nabídlo možnost ochrany jejich identit včetně monitorování finančních účtů.

Je zřejmé, že filmu The Interview tento problém do jisté míry prospěl značnou pozorností médií, ale za cenu, ze které firma Sony Pictures jistě není nadšena. Poškozena je její reputace, a to nejen jako následek samotného útoku. Na povrch totiž vyplynuly i některé její obchodní praktiky, které mohou ovlivnit budoucí jednání s herci a jinými firmami. Samotné Sony Pictures si nechalo bezpečnostní firmou Mandiant potvrdit, že tomuto "bezprecedentnímu útoku bylo těžké předejít", ovšem tomu řada zaměstnanců nevěří a objevují se názory, že Sony Pictures potřebuje, aby šlo o nepředvídatelný a neuvěřitelně důmyslný útok, proti němuž nebylo obrany.

S tím totiž nejde dohromady fakt, že někteří zaměstnanci Sony Pictures si uchovávali hesla uložená prostě ve wordovských dokumentech. V jednom starším interview také pracovník Sony, který má či měl na starost zabezpečení, prohlásil, že "je z hlediska financí správné rozhodnutí akceptovat riziko prolomení zabezpečení". Dle něj totiž nemělo smysl investovat 10 milionů dolarů do lepšího zabezpečení, když upozornění zákazníků na únik dat přijde jen na jeden milion. To je ale velmi krátkozraké uvažování, jež se nyní firmě Sony Pictures nevyplatilo.

Bezpečnostní experti tak nyní kritizují firmu Sony Pictures pro její nedostatečný systém zabezpečení, který měl upozornit přinejmenším na to, že někdo z její sítě systematicky kopíruje desítky gigabajtů dat.

Zdroj: Engadget
reklama