reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Grafická karta Elsa Synergy II

, , zpráva
Pohled do světa profesionální grafiky.
Při vyslovení slova grafický akcelerátor se nejspíše většině hardware fanoušků vybaví některá počítačová hra. Grafické akcelerátory však, dříve než se začaly používat pro počítačové hry, sloužili na pracovních stanicích, kde usnadňovali práci při prostorovém modelování, vytváření animací, případně jiných činnostech které vyžadují jejich použití. Jako zobrazovací rozhraní se používalo (a dosud používá) API OpenGL od firmy SGI. To se posléze “přestěhovalo” i do počítačových her a je dnes běžnou součástí ovladačů multimediálních karet. Grafická karta Elsa Synergy II je ukázka, že profesionální grafická karta se dá postavit i na vysloveně herním čipu, neboť jejím srdcem je grafický čip Nvidia Riva TNT2.

Karta se vyrábí ze třech provedeních, první je varianta s 32 MB paměti a PCI sběrnicí, druhá varianta obsahuje stejné množství paměti, ale je určena do sběrnice AGP (2X / 4X), no a poslední varianta je opět pro AGP, avšak obsahuje “pouze” 16 MB paměti. Ve všech případech se jedná o paměť SGRAM. RAMDAC běží na frekvenci 300 MHz a umožňuje použít obnovovací frekvenci až 96 Hz při rozlišení 1920 x 1200.

Grafická karta podporuje multi-screen, zobrazení na více (až čtyřech) monitorech. Počet monitorů je omezen pouze počtem volných PCI slotů, neboť na každý monitor potřebujete další grafickou kartu. Multi-screen je možno využít v operačních systémech Windows 98 nebo Windows NT4.0.

Ovladače grafické karty podporují operační systémy Windows 95, Windows 98, Windows NT. Ovladače pro Windows 2000 se připravují (nejsou zatím dostupné na webu). Pod jednotlivými systémy můžete využívat API: OpenGL (W98, NT4.0, W2000), DirectX3 (NT4.0), DirectX 5/6 (W95/98/2000). Z hardware podporovaných 3D funkcí mohu uvést např. Single-pass multi-texturing, MIP mapping, Gouraud shading, Fogging, Stencil buffer.

SYN2_B


Z podporovaných aplikací mohu uvést například Pro/Engineer, Mechanical Desktop, AutoCAD, Solid Edge, Solid Works a mnoho dalších. Pro některé nejběžnější aplikace jsou dodávány speciální ovladače. Jsou to například:
  • ELSA MAXtreme – určený pro 3D Studio MAX případně 3D Studio VIZ
  • ELSA POWERdraft – určený pro AutoCAD R13 a R14
  • ELSA POWERdraft 2000 – určený pro AutoCAD 2000
  • ELSAview 3D – určený pro vizualizaci 3D modelů v různých aplikacích (AutoCAD, Mechanical Desktop, Architectural Desktop) v systému Windows NT.

Grafická karta Elsa Synergy II je postavena na čipu Nvidia Riva TNT2, dodávají se s ní speciální ovladače, které usnadňují práci v nejběžnějších aplikacích. Její cena je však podstatně vyšší něž cena značkové karty se stejným grafickým čipem, pořídíte ji přibližně od 8000 Kč i s DPH. Přes to se jí nedá upřít pozice “laciné” grafické karty určené k profesionální práci, neboť ceny obdobných (byť výkonnějších) grafických karet jsou i mnohonásobně vyšší.

Zdroj Elsa
reklama
reklama
reklama