www.svethardware.cz
>
>
>
>

Grafické karty dnes a zítra: co chystají AMD a NVIDIA?

Grafické karty dnes a zítra: co chystají AMD a NVIDIA?
, , článek
Minulý rok se měl nést ve znamení oživlého AMD, které zaútočilo na Intel v oblasti CPU a ohrozit mělo také NVIDII nástupem nového grafického hi-endu. Ten se dostavil velice rozpačitým způsobem, na což se blíže podíváme, stejně jako na výhled pro letošní rok.
K oblíbeným
reklama

Čekání na Vegu

 
Čekání na grafické karty Vega v sobě neslo prvky absurdního dramatu a tento nový herní hi-end stále nepřicházel, i když AMD už dávno před tím představilo Radeon Instinct MI25 s tímto GPU. Od jara 2017 už také nebylo moc co skrývat, neboť bylo jasné, že půjde o čip s maximálně 4096 Stream procesory, jež nabídly už 28nm GPU Fiji. Čekalo se už jen na to, jakých taktů bude AMD schopno dosáhnout a pak jsme mohli být zvědaví na spotřebu a cenu. 
 
AMD Vega Frontier jako alternativa k NVIDIA TITAN
 
AMD se přitom rozhodlo, že bude informace o kartách Vega dávkovat salámovitou metodou, k čemuž ale využívala spíše profesionální verze karet jako zmíněný Instinct nebo Vega Frontier. Potvrdilo se, že ten nabídne velice slušný výkon 13 TFLOPS v FP32, což výrazně překonávalo cokoliv, co měla NVIDIA tehdy v nabídce desktopových karet, čili právě i TITAN Xp. Jenže jak se mělo ukázat, hrubý výkon není vše. 
 
Zde si můžeme dovolit malou vsuvku, a sice představení karet NVIDIA GeForce GT 1030, nový absolutní low-end generace Pascal, který přišel jako konkurence právě pro krátce předtím představené Radeony RX 550. 
 
Pro představení herních karet RX Vega se pak jevila jako dobrá příležitost veletrh Computex na začátku léta. Jenomže představení se nerovná uvedení na trh, ale pojmenováním konkrétních produktů AMD naznačilo, že to už nebude dlouho trvat. Ale opět, ani na Computexu jsme se nedočkali jejich uvedení na trh, ovšem zmíněno už bylo datum 30. července, které pasovalo na Siggraph 2017. Mezitím se objevila první fotografie dosud neznámého TITANu a my dnes již víme, že opravdu šlo o TITAN s GPU Volta, ale ten se ještě řadu měsíců neměl dostat na trh. 
 
Měli jsme už tak konečně pevné datum, na které se dalo čekat a tuto chvíli jsme si mohli ukrátit třeba mrknutím na testy karet Vega Frontier Edition a TITAN Xp. V nich se jasně ukázala výhoda Vegy v podobě hrubého výkonu, ovšem za cenu příslušně vyšší spotřeby. Herní testy ale toto srovnání nezahrnuje, což je pochopitelné vzhledem k typu karet. 
 
 
Herní testy RX Vega se objevily až těsně před jejich oficiálním představením a ukázaly, že ačkoliv v GPGPU disciplínách dokáže Vega pokořit i to nejlepší z generace Pascal, výkon ve hrách bude mnohem slabší. Nakonec byly představeny tři hlavní verze, a to RX Vega 56, 64 a 64 Liquid s tím, že recenze byly zveřejněny až v polovině srpna, což zahrnovalo i konečnou dostupnost karet. Ty nás moc nenadchnuly především kvůli tomu, že opravdu nedokázaly překonat konkurenci a navíc dosahují TDP až 345 W v případě vodou chlazené verze. Přívětivé byly alespoň ceny, ale tato jediná výhoda se nakonec vůbec nemohla projevit. A proč? 
reklama
Nejnovější články
Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD
Server Phoronix se zaměřil na to, jak s výkonem procesorů Intel a AMD zamávaly veškeré záplaty proti chybám od té doby, co se objevil Spectre a Meltdown. Ukázalo se, že řeči o dopadu především na výkon CPU Intel nejsou přehnané. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek