www.svethardware.cz
>
>
>
>

Grafické karty dnes a zítra: co chystají AMD a NVIDIA?

Grafické karty dnes a zítra: co chystají AMD a NVIDIA?
, , článek
Minulý rok se měl nést ve znamení oživlého AMD, které zaútočilo na Intel v oblasti CPU a ohrozit mělo také NVIDII nástupem nového grafického hi-endu. Ten se dostavil velice rozpačitým způsobem, na což se blíže podíváme, stejně jako na výhled pro letošní rok.
K oblíbeným
reklama

Čekání na Vegu

 
Čekání na grafické karty Vega v sobě neslo prvky absurdního dramatu a tento nový herní hi-end stále nepřicházel, i když AMD už dávno před tím představilo Radeon Instinct MI25 s tímto GPU. Od jara 2017 už také nebylo moc co skrývat, neboť bylo jasné, že půjde o čip s maximálně 4096 Stream procesory, jež nabídly už 28nm GPU Fiji. Čekalo se už jen na to, jakých taktů bude AMD schopno dosáhnout a pak jsme mohli být zvědaví na spotřebu a cenu. 
 
AMD Vega Frontier jako alternativa k NVIDIA TITAN
 
AMD se přitom rozhodlo, že bude informace o kartách Vega dávkovat salámovitou metodou, k čemuž ale využívala spíše profesionální verze karet jako zmíněný Instinct nebo Vega Frontier. Potvrdilo se, že ten nabídne velice slušný výkon 13 TFLOPS v FP32, což výrazně překonávalo cokoliv, co měla NVIDIA tehdy v nabídce desktopových karet, čili právě i TITAN Xp. Jenže jak se mělo ukázat, hrubý výkon není vše. 
 
Zde si můžeme dovolit malou vsuvku, a sice představení karet NVIDIA GeForce GT 1030, nový absolutní low-end generace Pascal, který přišel jako konkurence právě pro krátce předtím představené Radeony RX 550. 
 
Pro představení herních karet RX Vega se pak jevila jako dobrá příležitost veletrh Computex na začátku léta. Jenomže představení se nerovná uvedení na trh, ale pojmenováním konkrétních produktů AMD naznačilo, že to už nebude dlouho trvat. Ale opět, ani na Computexu jsme se nedočkali jejich uvedení na trh, ovšem zmíněno už bylo datum 30. července, které pasovalo na Siggraph 2017. Mezitím se objevila první fotografie dosud neznámého TITANu a my dnes již víme, že opravdu šlo o TITAN s GPU Volta, ale ten se ještě řadu měsíců neměl dostat na trh. 
 
Měli jsme už tak konečně pevné datum, na které se dalo čekat a tuto chvíli jsme si mohli ukrátit třeba mrknutím na testy karet Vega Frontier Edition a TITAN Xp. V nich se jasně ukázala výhoda Vegy v podobě hrubého výkonu, ovšem za cenu příslušně vyšší spotřeby. Herní testy ale toto srovnání nezahrnuje, což je pochopitelné vzhledem k typu karet. 
 
 
Herní testy RX Vega se objevily až těsně před jejich oficiálním představením a ukázaly, že ačkoliv v GPGPU disciplínách dokáže Vega pokořit i to nejlepší z generace Pascal, výkon ve hrách bude mnohem slabší. Nakonec byly představeny tři hlavní verze, a to RX Vega 56, 64 a 64 Liquid s tím, že recenze byly zveřejněny až v polovině srpna, což zahrnovalo i konečnou dostupnost karet. Ty nás moc nenadchnuly především kvůli tomu, že opravdu nedokázaly překonat konkurenci a navíc dosahují TDP až 345 W v případě vodou chlazené verze. Přívětivé byly alespoň ceny, ale tato jediná výhoda se nakonec vůbec nemohla projevit. A proč? 
reklama
Nejnovější články
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor
V případě velkých společností zabývajících se letectvím a kosmonautikou není zrovna obvyklé, že se o jejich novinkách dozvídáme z pilných tweetů jejich šéfa. Ale když tak dnes už komunikují i státníci, tak proč ne Elon Musk? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě
Uživatelé herních konzolí Nintendo Switch si stěžují na to, že po čase začne driftovat, čili ujíždět ukazatel spojený s ovladačem Joy-Con. A nyní si už jen nestěžují, dali se dohromady a podali hromadnou žalobu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde? AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde?
V databázi výsledků testů UserBenchmark byl spatřen jistý inženýrský vzorek produktu AMD s kódovým označením Flute. Je jasné, že půjde o SoC, a to velice moderní a založené na architektuře Zen 2. 
Včera, aktualita, Jan Vítek