www.svethardware.cz
>
>
>
>

Grafické karty dnes a zítra: co chystají AMD a NVIDIA?

Grafické karty dnes a zítra: co chystají AMD a NVIDIA?
, , článek
Minulý rok se měl nést ve znamení oživlého AMD, které zaútočilo na Intel v oblasti CPU a ohrozit mělo také NVIDII nástupem nového grafického hi-endu. Ten se dostavil velice rozpačitým způsobem, na což se blíže podíváme, stejně jako na výhled pro letošní rok.
K oblíbeným
reklama

Čekání na Vegu

 
Čekání na grafické karty Vega v sobě neslo prvky absurdního dramatu a tento nový herní hi-end stále nepřicházel, i když AMD už dávno před tím představilo Radeon Instinct MI25 s tímto GPU. Od jara 2017 už také nebylo moc co skrývat, neboť bylo jasné, že půjde o čip s maximálně 4096 Stream procesory, jež nabídly už 28nm GPU Fiji. Čekalo se už jen na to, jakých taktů bude AMD schopno dosáhnout a pak jsme mohli být zvědaví na spotřebu a cenu. 
 
AMD Vega Frontier jako alternativa k NVIDIA TITAN
 
AMD se přitom rozhodlo, že bude informace o kartách Vega dávkovat salámovitou metodou, k čemuž ale využívala spíše profesionální verze karet jako zmíněný Instinct nebo Vega Frontier. Potvrdilo se, že ten nabídne velice slušný výkon 13 TFLOPS v FP32, což výrazně překonávalo cokoliv, co měla NVIDIA tehdy v nabídce desktopových karet, čili právě i TITAN Xp. Jenže jak se mělo ukázat, hrubý výkon není vše. 
 
Zde si můžeme dovolit malou vsuvku, a sice představení karet NVIDIA GeForce GT 1030, nový absolutní low-end generace Pascal, který přišel jako konkurence právě pro krátce předtím představené Radeony RX 550. 
 
Pro představení herních karet RX Vega se pak jevila jako dobrá příležitost veletrh Computex na začátku léta. Jenomže představení se nerovná uvedení na trh, ale pojmenováním konkrétních produktů AMD naznačilo, že to už nebude dlouho trvat. Ale opět, ani na Computexu jsme se nedočkali jejich uvedení na trh, ovšem zmíněno už bylo datum 30. července, které pasovalo na Siggraph 2017. Mezitím se objevila první fotografie dosud neznámého TITANu a my dnes již víme, že opravdu šlo o TITAN s GPU Volta, ale ten se ještě řadu měsíců neměl dostat na trh. 
 
Měli jsme už tak konečně pevné datum, na které se dalo čekat a tuto chvíli jsme si mohli ukrátit třeba mrknutím na testy karet Vega Frontier Edition a TITAN Xp. V nich se jasně ukázala výhoda Vegy v podobě hrubého výkonu, ovšem za cenu příslušně vyšší spotřeby. Herní testy ale toto srovnání nezahrnuje, což je pochopitelné vzhledem k typu karet. 
 
 
Herní testy RX Vega se objevily až těsně před jejich oficiálním představením a ukázaly, že ačkoliv v GPGPU disciplínách dokáže Vega pokořit i to nejlepší z generace Pascal, výkon ve hrách bude mnohem slabší. Nakonec byly představeny tři hlavní verze, a to RX Vega 56, 64 a 64 Liquid s tím, že recenze byly zveřejněny až v polovině srpna, což zahrnovalo i konečnou dostupnost karet. Ty nás moc nenadchnuly především kvůli tomu, že opravdu nedokázaly překonat konkurenci a navíc dosahují TDP až 345 W v případě vodou chlazené verze. Přívětivé byly alespoň ceny, ale tato jediná výhoda se nakonec vůbec nemohla projevit. A proč? 
reklama
Nejnovější články
YouTube maže kritiku čínské komunistické strany, prý jde o chybu YouTube maže kritiku čínské komunistické strany, prý jde o chybu
YouTube údajně více než půl roku maže komentáře, které obsahují dvě konkrétní fráze kritizující komunistickou stranu v Číně. Společnost uvedla, že se nejedná o záměr, ale o chybu automatizovaného systému.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Rembrandt, van Gogh, Genesis, Floyd, anebo budoucnost společnosti AMD Rembrandt, van Gogh, Genesis, Floyd, anebo budoucnost společnosti AMD
Server Expreview nabízí přehled o budoucích, respektive možných budoucích procesorových generacích společnosti AMD včetně serverových platforem a APU. Kam si tak můžeme zařadit kódové názvy jako Rembrandt, van Gogh, Genesis či Floyd?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Samsung, Kioxia, WDC a ostatní: jaké NAND Flash si chystají? Samsung, Kioxia, WDC a ostatní: jaké NAND Flash si chystají?
V dnešní zprávě společnosti TrendForce se také dočteme o tom, jaké plány mají největší světoví výrobci elektronických pamětí typu NAND Flash. Podívejme se tak na to, jaké další generace se chystají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům
Ještě během zimy přicházely zprávy o tom, jak se můžeme chystat na prudké zvyšování cen pamětí NAND Flash a ušetřeny nebudou ani DRAM. Koronavirus však tyto predikce zdánlivě rozcupoval a nyní můžeme být zvědaví na to, jaká je realita.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HyperX nabízí nové poloprůhledné klávesy pro ještě svítivější klávesnice HyperX nabízí nové poloprůhledné klávesy pro ještě svítivější klávesnice
Mechanické klávesnice dnes již běžně nabízí podsvícení, a to rovnou RGB se světelnou diodou pod každou klávesou zvlášť. Jde přitom o výbavu, která není každému po chuti, přičemž HyperX nyní cílí především na ty, kterým vyhovuje.
Včera, aktualita, Jan Vítek