www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Grafické karty v roce 2019: Navi vs. Turing

Grafické karty v roce 2019: Navi vs. Turing
, , článek
Rok 2018 z hlediska grafických karet a čipů byl pro AMD a NVIDII diametrálně odlišný. Zatímco AMD si své zásadní novinky teprve chystá, NVIDIA na nic nečekala a rozhoupala se rovnou k revoluci. Jak to bude pokračovat?
K oblíbeným
reklama
květnu bylo potvrzeno, že první 7nm grafické čipy od AMD přijdou v podobě Vega 20, která skutečně nebude určena pro herní sestavy, ale pro servery či pracovní stanice. A je to ostatně logické vzhledem ke dvěma věcem. Zaprvé půjde o velký 7nm čip a dá se tušit, že jeho výroba nebude zrovna levná, což bude záviset i na tom, jaká je aktuálně výtěžnost 7nm procesu firmy TSMC. A potom Vega 20 využije už čtyři pouzdra s paměťmi HBM2, což znamená dvojnásobnou propustnost oproti Vega 10 se dvěma i bez očekávaného zvýšení taktu těchto pamětí, ovšem také to znamená složitější a dražší výrobu a pouzdření na křemíkový interposer. Celkově to prostě vypadá, že by karty s čipy Vega 20 byly výrazně dražší, a přitom by ve hrách těžko nabídly odpovídající výkon. 
 
 
V průběhu května se jinak ceny grafických karet dále snižovaly, ale kdo by čekal na to, že kvůli jejich náhlému přebytku díky nezájmu těžařů budou klesat pod původní částky z roku 2016 a 2017, ten se mýlil. To se povedlo až na podzim, a to především s ohledem na ceny Radeonů spíše než GeForce. Společně s příznivějšími cenami se také vrátily doprovodné akce čítající hry zdarma k novým kartám či počítačům, které už zase mělo a má smysl pořádat.
 
Už tehdy jsme se také dozvěděli, že NVIDIA se chystá využít v GTX 1060 grafické čipy GP104 z karet 1070 a 1080, ale že to nemá mít za následek vyšší výkon. NVIDIA pouze využila ty nejméně povedené, ale stále nasaditelné čipy GP104 a výsledné karty opravdu přišly. 
 
Intel mezitím začal potvrzovat, že to s hrami a vývojem nových samostatných grafických čipů myslí vážně a začal se i více starat o své grafické ovladače. Za tím tak bezesporu stojí nová divize pod Koduriho vedením. 
 
Pomalu nastoupilo léto a uprostřed června už jsme mohli mluvit spíše o GeForce GTX 2000 spíše než o sérii 1100, ale to jsme ještě nevěděli, že GTX bude nahrazeno novým RTX. Samotný Jensen Huang tehdy uváděl, že nové karty budou uvedeny na trh "až za dlouho". Nakonec to tak dlouho nebylo, i když jak se to vezme. Představeny byly o dva měsíce později, ale pořádně začaly být dostupné až na podzim. 
 
 
Raja Koduri si opět jednou utweetnul a slíbil grafické karty od Intelu na rok 2020 a také zmínil herní verze. Čili neřekl nic nového, ale bylo dobré to mít opět ověřeno. Později jsme se dozvěděli, že se na tom bude podílet i Tom Forsyth, který stál i za ambiciózním, ale neúspěšným projektem Larrabee. Ten měl k architektuře grafických čipů velice blízko. 
 
Zprávy o rostoucích cenách karet a jejich nedostatku se v této době přehouply v informace, které naopak mluvily o nastávajících hubených časech. Výrobci karet hlásili, že očekávají výrazný pokles tržeb (Gigabyte asi o 20 procent) a ten se poté i dostavil a dnes má své následky, které budou ještě nějakou dobu trvat. NVIDIA to sice nepotvrdila, ale dozvěděli jsme se i o tom, že se jí prý ve velkém vrací GPU a karty, o které nikdo nemá zájem. 
 
 
Nedlouho poté NVIDIA poblahopřála již zesnulému Alanu Turingovi k narozeninám a bylo zřejmé, že nová generace čipů opravdu ponese jeho jméno. My jsme pak na konci měsíce nakousli téma aktivních interposerů, které dost možná značně ovlivní směr, jímž se budou ubírat příští výkonné procesory i grafické čipy. To ostatně nedávno potvrdil Intel, který chce aktivní interposery kombinovat s technologií EMIB a tvořit nejen čipy z více kusů vedle sebe, ale i z více pater. 
 
Červenec přinesl fámy o nových Radeonech se 12nm čipy Polaris 30 a jak víme, nebyly to pouze fámy, ale připravované reálné karty Radeon RX 590. Za fámy či přímo podvod ale můžeme označit nabídku karty GeForce GTX 1180 Ti v jistém vietnamském obchodě. 
 
Problémy s odbytem grafických karet nemizely, spíše se prohlubovaly a informace o chystaných GeForce přicházely často, ale byly zmatené a občas protichůdné. Postačí titulky:  
Zkrátka a dobře NVIDIA odvedla opravdu velice dobrou práci, pokud jde o mlžení do poslední chvíle. Tím jsme se dostali až do srpna, kdy se konečně začalo více mluvit o značce RTX a sérii 2000
 
 
Netrvalo dlouho a samotná NVIDIA nám potvrdila, že to je pravda a že můžeme očekávat podporu ray tracingu v reálném čase a také AI, což znamenalo podstatně odlišnou architekturu využívající jádra Tensor a pak také zbrusu nová jádra RT. Dozvěděli jsme se i o obrovských čipech Turing s 18,6 miliardami tranzistorů a že se uplatní na kartách RTX 2080 Ti, jejichž třída obvykle nastupovala až mnohem později po prvních modelech nové generace. NVIDIA to letos otočila a nabídla hi-end hned na začátku, k čemuž měla pádný důvod, a sice snahu zajistit co nejvyšší výkon ve hrách s podporou ray tracingu. Ten je totiž extrémně náročný a pokud by přišly jako nejlepší karty jen RTX 2080, vyzněla by celá snaha o grafickou revoluci o to hůř. 
 
 
Dne 20. srpna už bylo konečně dospekulováno a NVIDIA oficiálně představila novou generaci Turing a pojala to především z hlediska podpory ray tracingu. Prezentace to byla poněkud jednostranná a především měla i hořkou příchuť, to když jsme se na konci dozvěděli o cenách nových karet a uvědomili si, že výkon RT a Tensor jader nebude využitelný zpočátku téměř v žádné hře. Vedle toho se NVIDIA rozhodla nedat rozhraní NVLink na karty RTX 2070, což znemožnilo spojení jejich výkonu a také jsme se dozvěděli o tom, že karty Founders Edition budou nejen dražší, ale i výše taktované a ve skutečnosti tu budou dvě verze čipů Turing, a sice klasické a s označením A, které se budou lišit maximálními takty a potenciálem pro přetaktování. 
 
NVIDIA také sama potvrdila, že příjmy z prodejů karet pro těžbu se vytratily, což mělo později svou velkou dohru při ohlášení finančních výsledků.  
reklama
Nejnovější články
Společnosti Apple i Microsoft zaznamenaly výpadky svých služeb Společnosti Apple i Microsoft zaznamenaly výpadky svých služeb
Online služby mohou občas přestat fungovat a počátkem tohoto týdne se to stalo rovnou dvěma velkým gigantům. Problémy zaznamenaly služby společnosti Apple, kde se to týkalo takřka všech, i Microsoftu, kde šlo především o Office.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čina by mohla dle bývalého šéfinženýra Lenova zablokovat koupi firmy Arm Čina by mohla dle bývalého šéfinženýra Lenova zablokovat koupi firmy Arm
NVIDIA se již se společností SoftBank dohodla na akvizici firmy Arm, která by se měla za cenu 40 miliard dolarů stát výraznou posilou portfolia NVIDIE a cestou k dalšímu rozvoji. To ale ještě nemusí dopadnout. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asus si chystá nové vylepšené desky se starým čipsetem AMD B450 Asus si chystá nové vylepšené desky se starým čipsetem AMD B450
Můžeme počítat s tím, že výrobci desek přijdou na trh s novými modely při příležitosti vypuštění procesorů Ryzen "Vermeer", ačkoliv se na trhu neobjeví žádná nová čipová sada. Asus však dokonce chystá i nové desky se starým B450.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Der8auer zkusil vyměnit kondenzátory na RTX 3090, změnilo se něco? Der8auer zkusil vyměnit kondenzátory na RTX 3090, změnilo se něco?
Der8auer se může pustit do testování hardwaru způsobem, na který by si jen málokdo troufl. Nyní se zaměřil na kartu GeForce RTX 3090, které se pokusil vyměnit kondenzátory, jejichž vliv na stabilitu je těchto dnech tak moc diskutovaný. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Další Crew Dragon bude startovat za měsíc, ISS bude mít poprvé 7 obyvatel Další Crew Dragon bude startovat za měsíc, ISS bude mít poprvé 7 obyvatel
NASA a SpaceX se už pomalu chystají na další start posádky směřující na Mezinárodní vesmírnou stanici. Naplánován je konec října a tentokrát už nepoletí jen dva astronauti, ale rovnou čtyři. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek