www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Grafické karty v roce 2019: Navi vs. Turing

Grafické karty v roce 2019: Navi vs. Turing
, , článek
Rok 2018 z hlediska grafických karet a čipů byl pro AMD a NVIDII diametrálně odlišný. Zatímco AMD si své zásadní novinky teprve chystá, NVIDIA na nic nečekala a rozhoupala se rovnou k revoluci. Jak to bude pokračovat?
K oblíbeným
reklama
květnu bylo potvrzeno, že první 7nm grafické čipy od AMD přijdou v podobě Vega 20, která skutečně nebude určena pro herní sestavy, ale pro servery či pracovní stanice. A je to ostatně logické vzhledem ke dvěma věcem. Zaprvé půjde o velký 7nm čip a dá se tušit, že jeho výroba nebude zrovna levná, což bude záviset i na tom, jaká je aktuálně výtěžnost 7nm procesu firmy TSMC. A potom Vega 20 využije už čtyři pouzdra s paměťmi HBM2, což znamená dvojnásobnou propustnost oproti Vega 10 se dvěma i bez očekávaného zvýšení taktu těchto pamětí, ovšem také to znamená složitější a dražší výrobu a pouzdření na křemíkový interposer. Celkově to prostě vypadá, že by karty s čipy Vega 20 byly výrazně dražší, a přitom by ve hrách těžko nabídly odpovídající výkon. 
 
 
V průběhu května se jinak ceny grafických karet dále snižovaly, ale kdo by čekal na to, že kvůli jejich náhlému přebytku díky nezájmu těžařů budou klesat pod původní částky z roku 2016 a 2017, ten se mýlil. To se povedlo až na podzim, a to především s ohledem na ceny Radeonů spíše než GeForce. Společně s příznivějšími cenami se také vrátily doprovodné akce čítající hry zdarma k novým kartám či počítačům, které už zase mělo a má smysl pořádat.
 
Už tehdy jsme se také dozvěděli, že NVIDIA se chystá využít v GTX 1060 grafické čipy GP104 z karet 1070 a 1080, ale že to nemá mít za následek vyšší výkon. NVIDIA pouze využila ty nejméně povedené, ale stále nasaditelné čipy GP104 a výsledné karty opravdu přišly. 
 
Intel mezitím začal potvrzovat, že to s hrami a vývojem nových samostatných grafických čipů myslí vážně a začal se i více starat o své grafické ovladače. Za tím tak bezesporu stojí nová divize pod Koduriho vedením. 
 
Pomalu nastoupilo léto a uprostřed června už jsme mohli mluvit spíše o GeForce GTX 2000 spíše než o sérii 1100, ale to jsme ještě nevěděli, že GTX bude nahrazeno novým RTX. Samotný Jensen Huang tehdy uváděl, že nové karty budou uvedeny na trh "až za dlouho". Nakonec to tak dlouho nebylo, i když jak se to vezme. Představeny byly o dva měsíce později, ale pořádně začaly být dostupné až na podzim. 
 
 
Raja Koduri si opět jednou utweetnul a slíbil grafické karty od Intelu na rok 2020 a také zmínil herní verze. Čili neřekl nic nového, ale bylo dobré to mít opět ověřeno. Později jsme se dozvěděli, že se na tom bude podílet i Tom Forsyth, který stál i za ambiciózním, ale neúspěšným projektem Larrabee. Ten měl k architektuře grafických čipů velice blízko. 
 
Zprávy o rostoucích cenách karet a jejich nedostatku se v této době přehouply v informace, které naopak mluvily o nastávajících hubených časech. Výrobci karet hlásili, že očekávají výrazný pokles tržeb (Gigabyte asi o 20 procent) a ten se poté i dostavil a dnes má své následky, které budou ještě nějakou dobu trvat. NVIDIA to sice nepotvrdila, ale dozvěděli jsme se i o tom, že se jí prý ve velkém vrací GPU a karty, o které nikdo nemá zájem. 
 
 
Nedlouho poté NVIDIA poblahopřála již zesnulému Alanu Turingovi k narozeninám a bylo zřejmé, že nová generace čipů opravdu ponese jeho jméno. My jsme pak na konci měsíce nakousli téma aktivních interposerů, které dost možná značně ovlivní směr, jímž se budou ubírat příští výkonné procesory i grafické čipy. To ostatně nedávno potvrdil Intel, který chce aktivní interposery kombinovat s technologií EMIB a tvořit nejen čipy z více kusů vedle sebe, ale i z více pater. 
 
Červenec přinesl fámy o nových Radeonech se 12nm čipy Polaris 30 a jak víme, nebyly to pouze fámy, ale připravované reálné karty Radeon RX 590. Za fámy či přímo podvod ale můžeme označit nabídku karty GeForce GTX 1180 Ti v jistém vietnamském obchodě. 
 
Problémy s odbytem grafických karet nemizely, spíše se prohlubovaly a informace o chystaných GeForce přicházely často, ale byly zmatené a občas protichůdné. Postačí titulky:  
Zkrátka a dobře NVIDIA odvedla opravdu velice dobrou práci, pokud jde o mlžení do poslední chvíle. Tím jsme se dostali až do srpna, kdy se konečně začalo více mluvit o značce RTX a sérii 2000
 
 
Netrvalo dlouho a samotná NVIDIA nám potvrdila, že to je pravda a že můžeme očekávat podporu ray tracingu v reálném čase a také AI, což znamenalo podstatně odlišnou architekturu využívající jádra Tensor a pak také zbrusu nová jádra RT. Dozvěděli jsme se i o obrovských čipech Turing s 18,6 miliardami tranzistorů a že se uplatní na kartách RTX 2080 Ti, jejichž třída obvykle nastupovala až mnohem později po prvních modelech nové generace. NVIDIA to letos otočila a nabídla hi-end hned na začátku, k čemuž měla pádný důvod, a sice snahu zajistit co nejvyšší výkon ve hrách s podporou ray tracingu. Ten je totiž extrémně náročný a pokud by přišly jako nejlepší karty jen RTX 2080, vyzněla by celá snaha o grafickou revoluci o to hůř. 
 
 
Dne 20. srpna už bylo konečně dospekulováno a NVIDIA oficiálně představila novou generaci Turing a pojala to především z hlediska podpory ray tracingu. Prezentace to byla poněkud jednostranná a především měla i hořkou příchuť, to když jsme se na konci dozvěděli o cenách nových karet a uvědomili si, že výkon RT a Tensor jader nebude využitelný zpočátku téměř v žádné hře. Vedle toho se NVIDIA rozhodla nedat rozhraní NVLink na karty RTX 2070, což znemožnilo spojení jejich výkonu a také jsme se dozvěděli o tom, že karty Founders Edition budou nejen dražší, ale i výše taktované a ve skutečnosti tu budou dvě verze čipů Turing, a sice klasické a s označením A, které se budou lišit maximálními takty a potenciálem pro přetaktování. 
 
NVIDIA také sama potvrdila, že příjmy z prodejů karet pro těžbu se vytratily, což mělo později svou velkou dohru při ohlášení finančních výsledků.  
reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5500 XT se objevily v obchodě, jaké jsou a kolik stojí? Radeony RX 5500 XT se objevily v obchodě, jaké jsou a kolik stojí?
AMD Radeon RX 5500 XT by se měly už brzy dostat do prodeje či alespoň oficiálního předprodeje, přičemž ten neoficiální už v podstatě začal. Můžeme se tak podívat na úvodní nabídku i ceny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
HIS přichází s Radeony RX 5700 XT Pink a Blue Army HIS přichází s Radeony RX 5700 XT Pink a Blue Army
Společnost HIS v posledních letech u nás v podstatě zmizela z trhu. Přesto produkuje grafické karty i nadále a přichází s novými modely AMD Radeon RX 5700 XT Pink a Blue Army. Netradiční zbarvení plně odpovídá názvu karet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021 AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021
AMD dle nejnovějších zpráv rozhodně nechce na nic čekat a hodlá v roce 2021 vypustit na trh procesory s architekturou Zen 4, které už budou založeny na 5nm procesu. O takovém záměru jsme nicméně už věděli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Sonda Parker objevila zdroj slunečního větru Sonda Parker objevila zdroj slunečního větru
NASA konečně zveřejnila data z prvních dvou průletů sondy Parker Solar Probe kolem Slunce, respektive skrz jeho korónu. Tyto výsledky se už dostaly do několika studií a ukazují na místo vzniku slunečního větru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Z Firefoxu zmizela rozšíření Avast a AVG, sbírají příliš mnoho dat o uživatelích Z Firefoxu zmizela rozšíření Avast a AVG, sbírají příliš mnoho dat o uživatelích
Mozilla se rozhodla stáhnout z nabídky pro webový prohlížeč Firefox rozšíření Avast a AVG. Důvodem je to, že množství a rozmanitost dat, které tato rozšíření sbírala, šlo daleko za hranice tolerance. Doplněno o vyjádření Avastu.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů