www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Grafické karty v roce 2019: Navi vs. Turing

Grafické karty v roce 2019: Navi vs. Turing
, , článek
Rok 2018 z hlediska grafických karet a čipů byl pro AMD a NVIDII diametrálně odlišný. Zatímco AMD si své zásadní novinky teprve chystá, NVIDIA na nic nečekala a rozhoupala se rovnou k revoluci. Jak to bude pokračovat?
K oblíbeným
reklama

NVIDIA a zbylé Turingy

 
V případě společnosti AMD se tak můžeme těšit na zbrusu novou generaci, která může v řadě věcí překvapit. Co se však týče NVIDIE, v jejím případě v podstatě už víme, na čem jsme a těžko se dočkáme něčeho neočekávaného. 
 
NVIDIA má na trhu zbrusu nové karty GeForce RTX 2070, 2080 a 2080 Ti stejně jako nejnovější TITAN RTX, to už jsme pokryli v předchozích kapitolách. Zbývají tak jednak mobilní verze karet s čipy Turing a z našeho pohledu především nový mainstream až low-end. Doposud jsme neřešili ani tak to, kdy přijde, ale to, zda vůbec bude podporovat ray tracing a zda to bude mít smysl. 
 
 
Mainstream už je dle své definice mezi uživateli neoblíbenější a dalo by se pokládat za obrovskou chybu NVIDIE, kdyby přišla na trh s příslušnou kartou, která by nabídla ray tracing, ale v nepoužitelné podobě, nebo by ani nebyla vybavena jeho podporou. Tím by se z ray tracingu ve hrách stala o to okrajovější záležitost, však GeForce RTX 2070 jsou karty v ceně GeForce GTX 1080, a to už se pohybujeme v podstatě v hi-endu. 
 
Dle toho, co víme o kartě GeForce RTX 2060, to však vypadá, že NVIDIA si to uvědomuje. Stačí se podívat na očekávané specifikace, o nichž se už ani nijak nespekuluje, takže by měly odpovídat skutečnosti. GeForce GTX 1060 je v podstatě poloviční GPU v porovnání s GTX 1080 z hlediska toho hlavního, a sice počtu CUDA jednotek. To však pro RTX 2060 vs. RTX 2080 vůbec neplatí, to by nový mainstream musel mít 1472 CUDA jednotek a ne očekávaných 1920 a především pak ne 30 RT jader, ale 23. NVIDIA tak z tohoto pohledu posunula nový mainstream v hierarchii o trochu výše a dá se uvažovat o tom, že tak učinila právě kvůli tomu, aby zvládal ray tracing při slušné kvalitě a snímkovacích frekvencích na Full HD. 
 
plný Turing TU102
 
Především lze očekávat, že díky stejnému počtu CUDA jader jako v případě GTX 1070 a jejich celkově vyššímu výkonu i trošku vyššímu taktu bude nová RTX 2060 podstatně rychlejší než starší karta vyšší kategorie. Mohla by se tak vyrovnat i modelu 1070 Ti? Pak se také můžeme podívat na testy nové verze Battlefieldu V právě s ray tracingem. Dá se říci, že když zapneme ray tracing v rozlišení Full HD na kartě kalibru RTX 2070 a dle očekávání i RTX 2060, CUDA jádra si budou spíše jen válet šunky, takže ty ani nelze brát v potaz. Je třeba vzít v potaz hlavně takt GPU a počet RT jader a dle toho by RTX 2060 měla být zhruba na 80 % výkonu RTX 2070, z čehož kouká na nastavení kvality RTX Ultra průměrných 54 FPS. A to rozhodně lze akceptovat i s tím, že DICE slibují další optimalizace. 
 
GeForce RTX 2060 by tak ray tracing ve Full HD měly zvládnout, nicméně stále to budou karty s čipem TU106 o velikosti 445 mm2 složeném z 10,8 mld. tranzistorů. Ten bude sice z více než 20 procent osekaný, ale i tak, GTX 1060 využívá jen 200mm2 čip ze 4,4 mld. tranzistorů a to je obrovský rozdíl, který se musí projevit na ceně. Skutečně nelze čekat, že RTX 2060 přijde za 250 dolarů nebo 300 dolarů v případě verze Founders Edition. Můžeme očekávat spíše cenu kolem 400 až 500 dolarů, k čemuž nás vede i ten prostý fakt, že i v tuto dobu se na trh dostávají nová SKU karet GeForce GTX 1060. Kdyby měla RTX 2060 starou generaci nahradit, těžko by se výrobci v předvečer jejího představení obtěžovali s tvorbou nových verzí GTX 1060. Nicméně vedle toho všeho se objevily i informace o jistých GeForce GTX 1160 pro ty, kteří o RTX nemají zájem. 
 
A co GeForce RTX 2050 (Ti)? Ta už má své zastoupení mezi ohlášenými mobilními čipy, takže lze očekávat i desktopovou verzi a GPU databáze techPowerUp má jasno. Má jít o kartu s čipem TU107 a 1024 CUDA jádry na výkonnostní úrovni Radeonu R9 390 či GeForce GTX 970. Spíše se nemůžeme těšit na to, že se vyrovná modelu GTX 1060 6 GB z předchozí generace, jak by se slušelo a patřilo, ovšem osobně bych to tak špatně neviděl a určitě ne tak, že bude mít reálný výkon ve hrách o pětinu nižší. Ovšem především s výkonem v ray tracingu na tom asi bude na štíru, protože 16 jader RT bude těžko stačit na uspokojivou snímkovací frekvenci. Otázka je, k čemu tu tedy vůbec budou a tu nám mohou zodpovědět leda budoucí hry, které ray tracing využijí a i právě proto se vedle informací o GTX 1160 objevila zpráva, že RTX 2050 nakonec na trh nepřijde
 
V příštím roce můžeme od NVIDIE jinak těžko očekávat další generaci grafických karet, takže AMD dle očekávání získá výhodu nasazení 7nm technologie a my můžeme v zájmu zdravé konkurence doufat, že generace Navi se vydaří.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Turecko má bojový dron Songar s kulometem Turecko má bojový dron Songar s kulometem
Turecko vyvinulo nový armádní dron Songar, který dokáže plnit nejen průzkumné funkce, ale i bojové. Je totiž vybaven kulometem, který dokáže vystřelit až 200 dávek nábojů. Navíc má být velmi přesný.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
14.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
14.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře